Red Faction II

Volition •  Outrage Games (PC, Xbox) •  Cranky Pants Games (NGC)
16.10.2002
01.04.2003
07.04.2003
15.05.2012
29.08.2017

Bojujte po boku elitní vojenské jednotky. Splňte misi - zneškodněte zkorumpovaného diktátora Commonwealthu!

Příběh se odehrává pět let po událostech z prvního dílu a veškeré dění se přesouvá na matičku Zemi. Hráč se zmocní role demoličního experta ze zvláštní jednotky s přezdívkou Alias. Ten byl společně se svou jednotkou vylepšen nanotechnologiemi, ale jejich nadřízený (onen diktátor) je ze strachu nechal popravit. Tím se hráč dostává na odvrácenou stranu barikády a spolu se svou jednotkou vstupuje do rebelské organizace Red Faction, jejichž cílem je eliminace diktátora a odhalení pravdy kolem rozmachu nanotechnologií...

Jedním z hlavních taháků RF2 je takzvaný Geo Mod, engine umožňující velmi rozsáhlou destrukci prostředí. Není problém provrtat raketometem takřka libovolnou zeď či projet tankem přímo nepřátelskými kasárnami. Kromě tanku hráč usedne ještě do ponorky a bojového mecha. Zbraňový arzenál obsahuje jednak klasické zbraně, nějaké ty futuristické energetické zbraně a hlavně spoustu demoličního náčiní. Raketomet, granátomet, C4... zkrátka vše potřebné k vyhození nejednoho domu do luftu.

Red Faction II je hra pro ty, kterým záleží na atmosféře, poměrně dobře podaném příběhu, víceméně bezproblémovém průchodu hrou a nemají přílišný zájem o hraní multiplayeru (PC verze byla o multiplayer ochuzena, obsahuje pouze souboje s boty).

@Dunemaster (31.10.2020 15:53): No ani nemluv. Úplně si vzpomínám, jak jsem se na to v roce 2003 těšil po pro mě skvělém prvním díle a pak už bylo jen zklamání a rozčarování nad tím co to je, jak to zle vypadá, geomodu zbyly jen fragmenty atd...

První Red Faction byl v mnoha ohledech originální střílečkou. Na dvojce se bohužel silně podepsal konzolový původ a trable s tím spojené. Všechny objekty jsou strašně veliké, HUD působí nabobnale, lokace jsou naopak hrozně stísněné a obtížnost je nastavená velmi nízko.

I přes to všechno je druhý Red Faction dost zábavný a rozhodně doporučuji nedávat na první dojem, který by mohl leckoho odradit. Herní doba se zastaví na pěti hodinách, což je ale spíše klad než zápor. Hra má díky tomu hodně solidní spád a herní náplň působí rozmanitě. Klasické chodící mise jsou oživovány jízdou v různých vozidel, od tanku až po ponorku či mech. Ačkoli se druhý díl k mé nelibosti odehrává na Zemi, prostředí působí vcelku zajímavě a tvůrci hodně střídají lokace, což úspěšně zamezuje stereotypu. Co už se mi tolik nelíbilo, byl ten slavný geomód, který byl opět, až na pár naskriptovaných míst, prakticky nepoužitelný. Rozstřelování zdí vypadá sice efektně, ale lokace jsou většinou tvořeny z nerozbitných zdí, které těmto destruktivním hrátkám brání. I ten občasný nekonečný respawn nepřátel si mohli tvůrci odpustit. Naštěstí nebyl tak častý.

Verdikt: Druhý Red Faction je hodně solidní střílečkou, ale to je asi tak všechno. Po parádní jedničce bych od Volition čekal trochu víc.

Pro: hratelnost, rozmanité lokace, intenzivní přestřelky, mise ve vozidlech

Proti: malé lokace, grafika, geomód jen na efekt, závěrečný boss

Celkem průměrná first person střílečka, kterou ovšem oživuje vcelku povedený "Geo-mod" (jedná se o možnost destrukce prostředí) a pár zajímavých nápadů, například jízda v mechovi, ponorce, helikoptéře, tanku atp.
Hra příjemně odsýpá a na chvilkové (hra je neuvěřitelně krátká) pobavení a odreagování je opravdu dobrá.

Bohužel oproti předešlému dílu je to krok spíše zpátky. Už se nedočkáte hutné atmosféry z předešlého dílu a ani pěkného prostředí Marsu. Navíc je hra velice jednoduchá a jedná se pouze o tupou střílečku ala Serious Sam: The First Encounter. Ve hře je velké množství různých zbraní, které ovšem hráč stejně všechny určitě nevyužije, ale některé jsou opravdu zajímavé. Neškodila by ani větší variabilita nepřátel, neboť téměř celou hru bojujete pouze proti lidem a hordám mutantů.

Příběh zde opravdu nehledejte, to co se jako "příběh" prezentuje, je spíše něco divného, zmateného a klišoidního. (ovšem od Serious Sam: The First Encounter jsem také žádný příběh nečekal).

Bohužel kdo od RF2 čeká hodnotného nástupce skvělého prvního dílu, bude asi zklamán, ovšem pokud od hry nic nečekáte, tak se vám odmění několika hodinami zábavy, ovšem po dohrání se ke hře už asi nebudete chtít znovu vracet.

Pro: Geo mod, jízda v mechovi, ponorce, helikoptéře, tanku, vcelku dobrá odreagovačka.

Proti: příběh, jednoduché, krátké.

Red Faction II má opravdu hustý nástup. Hutná akce. Granáty lítají, zdivo lítá, nepřátelé se rojí, hukot zbraní se line. Akce je tu hodně a Geo mod jenom přispívá k pocitu destrukce. Zbraně jsou super, akorát by je to chtělo víc vyvážit nebo nějaké ubrat. Použil jsem tak polovinu z nich. Hra je perfektně ozvučená. Nad takovou linearitou a jednoduchostí designu zaplesá nejedna unavená, akcechtivá hlava. Jednoduchost se ještě znásobí ve vozidlech či vznášedlech, které ani neovládáte. Jenom střílíte.

Na začátku jsem si musel zvykat na dost konzoloidní, až automatové rozhraní. Myš ale funguje skvěle. Grafika je taková, dobrá. Textury žádný zázrak nejsou. Převládá šedivá. Dají se ale pěkně rozstřelit. Modely postav jsou na tom o poznání lépe. Příjemným překvapením byla pro mě AI. Pokud si v té vřavě všimnete, tak nepřátelé se rozhodně nechovají jak tupí panáci. Občas sice klasicky naběhnou do rány, ale jinak se kryjí, uhýbají ustupují a využívají všech vlastností své zbraně. Zvlášť dobře jsou na tom elitní vojáci ke konci.

Příběh je klasický. Béčkového typu, z jedním klasickým zvratem. Nic extra. V takovéhle střílečce by jsme snad ani nemohli chtít víc. Bohužel v žáru střílení se zapomnělo na nějakou atmosféru. Celé je to takové prázdné, ploché a krátké. Hra je to opravdu krátká. Tak na dva, tři večery. Celkově oproti jedničce působí takovým levnějším dojmem.

Zábava je to naštěstí dobrá. Bohužel hra časem trochu ztrácí dech. Ke konci se až moc zaměřuje na někdy trochu frustrující boje s bossy. Zvlášť ten poslední mě moc nebavil. Těžký jak svině. Spíš než o taktice to bylo o náhodě.

Pro: destrukce, oddychový výplach, střílení, AI, mezihry v dopravních prostředcích

Proti: délka, žádná atmosféra, ke konci hře dochází šťáva

Tahle hra me po uzasnem prvnim dile temer ve vsem zklamala
1)místo uzasné atmosfery nehostineho Marsu opět stará a nudna planeta Zeme
2)herni doba se nam smrskla na 3 hodiny, u jednicky jsem stravil urcite mnohem vice casu
3)v jednicce jsem neustale stridal zbrane podle druhu nepritele, tady sem si vystacil se dvema
4)nerikam ze v jednicce bylo buh vi jak zajimavy story, ale neco tak klisoidniho jako ve dvojce jsem dlouho nevidel
5)ruzny ty hadovyty obludy atd do jednicky skvele zapadaly, ale ve dvojce ti mutanti, to bylo proste moc
6)absolutne nesnasim hry, ve kterejch se donekonecna objevujou nepratele a lokace proste nejde vykosit a ze jich tu takovejch bylo
7)na konci jednicky byl za odmenu skleneny dum, na kterem se tak krasne dalo vyradit, jak ja se tesil, ceho se asi dockam po dohrani dvojky a od jiste chvile to byl jediny duvod, proc jsem to hral dal, jenze ouha, nic takoveho jako skleneny dum se nekona

Plusy
1)mise v mechu
2)mise v tanku
3)geomod
Red Faction 2 působí hrozně tuctově a průměrně. Sice hráč dostane spoustu zbraní, ale použivá jich zlomek. Nepřátelé taky nepřekvapí ničím zajímavým, snad jen nepříjemností respawnu, kde se v některých oblastech chrlí do nekonečna. Souboje s bossy to je taky radost zvláště s tím posledním.

Pasáže ve vozidlech jsou celkem zábavné, jen celkem krátké. Když už je řeč o krátkosti tak i hra trvá tak okolo 5 hodin, což je zde naštěstí plusem. Příběh je zde jen do počtu, není nijak zajímavý.

Tento díl Red Faction je zkrátka zklamáním. Selhává v zábavnosti, i ten pocit ze střílení a nepřátel je nemastný a neslaný.