Ragnarok Online

01.06.2003

Ragnarok Online je korejská MMORPG (Korea je rájem online her, považují to za národní sport) v manga stylu. Kreslené 2D postavičky v pohádkovém 3D světě a obrovské množství originálních písniček jsou typické pro celý Ragnarok Online. Hra je zasazena do fantasy světa Midgar, kde probíhá nekončící souboj lidí a monster.

Hlavní náplní hry je získávání zkušeností zabíjením nepřátel a zvyšováním základního levelu (s jeho zvyšováním získává postava body, které lze přiřadit k inteligenci, síle, hbitosti, štěstí, moudrosti nebo vitalitě) a job levelu (schopnosti a kouzla). Povolání je zde jen několik, ale na určitém levelu se lze stát pokročilým povoláním (tzv. 2nd Class, na výběr bývají dva ke každému základnímu 1st Class) a po dosažení 99. levelu je zde možnost použít schopnost reborn, jež vrátí postavu na první level a po opětovném získání druhého povolání se postava stane tzv. High Class.

Kapitolou sama pro sebe jsou Guild Wars, bitvy guild a aliancí o hrad. Konají se vždy v určitý čas a cílem je dobýt, respektive ubránit, jeden z několika hradů. Vítěz získá celý hrad jen pro sebe a s ním i mnoho výhod (například vlastní dungeon).

Zajímavou specialitou RO je systém karet. Z každého monstra může padnout určitá karta, která poskytuje bonusy (zvýšení statistik, umožňuje kouzlit apod.). Karty se pak dají umístit do slotů ve vybavení. Tento systém umožňuje obrovskou variabilitu různých stylů povolání.

Hral jsem to tenkrat na ceskem serveru a to me bavilo.Ted po tech letech jsem si to chtel zahrat na steamu a proste me prapadla nechut.. Takze at je ta hra treba zlata ci diamantova jakmile me to nudí ve vsech smerech neni jina moznost.

treba me 2 bude bavít více

Kdo nedokáže překousnout zdlouhavé expení, tak ať se Ragnaroku radši vyhne. Např. na 95lvl+ trvá 1% expů zhruba 3 hodiny. O to víc naštve, když při smrti hráče se odečítá 1% expů. Navíc absence větších questů vytváří ještě větší averzi vůčí expení. Equipu taky není na rozdávání. Většina kvalitních věcí má drop rate pod hranicí 0,1%, takže ze získávání konkrétního předmětu se stává rubačka jednoho druhu potvory na dobu jednoho týdne. Druhou možností je nákup u merchantů (classa), kterými sou sami hráči a ceny jsou logicky hodně vysoké. Pro mě byly největším lákadlem guild wary, i když kvůli levelu sem se jich skoro nikdy nezučastnil. Člověk mnohdy ani neviděl kde je přes tu záplavu kouzel
Jěště ted si pamatuju jak sem se svým assassinem na zhruba 65lvl prolezl v stealthu/hidu celý hrad, vyhnul se všem větším bitkám a pak asi 5 minut sám zbytečně mlátil do emperia. To byl asi můj nejhezčí zážitek.
Jinak mapy a potvory jsou velice různorodé a celkově RO není hra pro každého a hráč musí oplývat velkou trpělivostí.
Ragnarok není vůbec špatnou hrou, pokud 1) překousnete manga styl a 2) nevadí vám absence questů a tudíž nutnost expit se tupým zabíjením. Tedy toto platilo v době, kdy jsem hrál na jednom českém serveru, možná že dnes, nebo na jiném serveru, je to jinak. Právě to minimum questů mi vadilo nejvíce, naštěstí potvory jsou dostatečně rozmanité a často i vtipné. Např. jedné potvoře na poušti jsme říkali familiérně vajíčko s pánvičkou. Při prvním setkání jsme na něj civěli a smáli se mu. Ale jen krátce, protože během chvíle dostali naše low-lvl postavy pánvičkou přes hubu. Jako mínus považuji i rozkouskování světa na menší části, tzn. přijdete na okraj jedné mapy - loading - jste na další. Tohle se dalo docela slušně zneužívat při expení, stačilo stát na hranici a když šlo do tuhýho, tak utéct na jinou mapu.
Equipu taky nebylo tolik, kolik bych si přál, novou zbran jste si většinou museli za těžký prachy koupit a moc na výběr nebylo, takže jste často potkávali postavy, co měli úplně stejný equip jako vy (a vypadali tudíž stejně). Prostě kdo má rád tuny předmětů, ten bude zklamaný.
Guild wars jsou tu opravdu výjimečné, škoda že jsem nikdy neměl dostatek trpělivosti dotáhnout postavu na vysoký lvl (95+), takže jsem se zúčastnil jen jednou s priestem lvl 99 co mi půjčil kamarád. Bitky to jsou monstrozní, že často ani nevíte kde vaše postava stojí. Doporučuji shlédnout aspon nějaká videa.
Nakonec jsem si nechal bossíky, kteří se mi tu opravdu líbili, jejich rozmanitost jest veliká a já opravdu lituju, že jsem se nikdy nedostal do hi-lvl dungeonu.
Ragnarok není zrovna typické Evropské MMORPG. Místo na expy (no, možná i na ty expy), questy, equipy atd. sází na společenské prvky hry. Roztomilá grafika a pohádkové prostředí (některé oblasti nemají konkurenci ani v záplavě dnešních moderních her) zkrátka přímo vybízejí k posezení s několika kamarády (či kolemjdoucími) a klábosení o všem možném.

Souboje s bossy mají taky něco do sebe a Guild Wars (War of Emporium) je prostě národní sport. Geniální jsou také povolání (classy), je jich hodně a jsou neuvěřitelně rozmanité... klaun, tanečník, muzikant... své kouzlo má i obyčejný obchodník, který zabíjí nepřítele tím, že na ně hází peníze :-)

RO je zkrátka komunitní hra, kde pro zábavu se člověk nemusí hnát za expama jako šílený (i když se tomu samozřejmě úplně vyhnout nedá. Velkou výhodou jsou také free (legální) servery Reborn (mladší, hodně modifikovaný...ve spoustě věcech lepší jak originál a světově unikátní) a český zakladatel RO scény CzechRO.