Q.U.B.E.: Quick Understanding of Block Extrusion

16.12.2011 PC
21.07.2015 PS3PS4
24.07.2015 XOne
27.08.2015 WiiU
Q.U.B.E. je logická hra z pohledu první osoby, která procvičí kromě mozkových závitů i vaše reflexy.

Probouzíte se v prázdné bílé místnosti, složené z velkých kostek. Po troše zkoumání zjistíte, že některé kostky jsou barevné a reagují na vaše příkazy. Experimentujte s kostkami různých barev a naučte se je používat ve svůj prospěch. Dostaňte se pryč, kudy je to jen možné!

Vývoj Q.U.B.E. začal v roce 2009 jako studentský projekt. O rok později založili tři hlavní členové týmu herní studio Toxic Games, aby mohli svoji hru dokončit. Financování se ujal Indie Fund, podporující nadějné nezávislé vývojáře, a společně dotáhli projekt ke konci. Zajímavostí je, že celá hra vznikla v Unreal Development Kitu bez potřeby mít v týmu programátora.

Q.U.B.E jsem čekal poměrně dlouho, až summer camp na STEAMu mi ho nabídnul za 2,74 EUR. A to se neodmítá :-)
Q.U.B.E je logická hra na způsob Portalu. Zde ale používáte barevné kostky k překonání překáže a hádanek. Každá barva kostky má svoje schopnosti. (modrá pružina, červena sloup atd) Grafika hry není nic extra ale na indii hru nezahanbí. Ale co se určitě povedlo je soundtrack, který je parádní. Velmi příjemná hudba k řešení hádanek.
Bohužel hra nemá žádný děj, oproti už zmiňovaném Portálu. To je asi jediná vada na kráse.
Možná i pro někoho bude herní doba, která činí 4 hodiny. Mě vyhovovala.
Myslím, že čekání se vyplatilo. 80% mluví za své.

Pro: dobré hádanky, vynikající soundtrack.

Proti: žádný děj

Q.U.B.E. je hra, kterých není nikdy dost. Logická hříčka dokáže zabavit nenáročného a občasného hráče. Ovládání a funčknost jednotlivých kostek se rychle naučíte a pak už vám zbývá jen lušit rébusy k tomu, aby jste se dostali dál. Future herní kabátek je v tomto případě jedině ku prospěchu věci. Celá hra působí odpočinkovým dojmem. Když nevíte co by zahrejte si Q.U.B.I.

Pro: slušná grafika, jednoduchost, hra pro dlouhou chvíli

Proti: trošku stereotyp po čase

Kdysi jsem na demo Qube narazil někde na freehrách a okamžitě jsem si hru zapsal do deníčku pod kolonku Chci si zahrát. To tehdá ještě nebylo DH 2.0, takže jsem deníček samozřejmě ztratil a mou mysl obestřelo zapomnění. Po celkem přijatelném rozehrání Rush jsem dostal časem chuť na další kostičky, proto jsem po letmém obhledu titulu ve slevě neváhal a přikůpil. Jaké bylo mé překvapení ze shledání s dávno ztracenou hrou.

Autoři vám servírují v každé místnosti urovně rébusy s mírně rostoucí obtížností. Každá úroveň má puzzlíky sestavené pomocí prvků ze starých úrovní, ale do skládačky vždy přibude taky něco nového. Občas se jedná o úplný reset použitých prvků a vy se tak učíte úplně od znova. Prvky jsou vzájemně možná trošku nesourodé, ale nic co by vyloženě vadilo.

Pár procent do mého hodnocení přidala má ulítlost na Řád (v kontrastu k Chaosu). Jestli jste podobně chorobně pořádkumilovní, radost z téměř bezproblémového objevování Portálovských hádanek mezi ortogonálními tvary máte zaručenu.

Hra, alespoň ta moje, neměla 9 úrovní jak by se dalo z náznaků čekat, ale 7 + možná nějaké skryté.

Pro: Nezranitelnost a nezabitelnost čehokoliv. Čistě působící geometrie kostek. Vhodně zvolená délka hry.

Proti: Hladký průbeh narušen dvěma třemi záseky, ale vydržel jsem :). Nemastné outro.

Super!

QUBE je vynikající hra. Tvůrci zvládli všechny aspekty a přinesli zábavnou, napínavou, a dechberoucí hru. A to prosím bez jediného slova a jakéhokoliv příběhu!

Teda řeknu vám, že takové pocity extatického štěstí a čisté radosti ze hry jsem už dlouho nezažil. QUBE mi prostě dokonale sedla. Přitom to začne tak nenápadně (zkuste si demo) - nejdřív se seznámíte s barvičkami, pak se pomalu učíte je kombinovat. A pak se to všechno začne měnit a "roubovat" dál a pořád to všechno dává smysl. Hra nemusí vysvětlovat, není tu žádné "Press E to open door" ani jiné blafy. Principy jsou snadno pochopitelné, ale nastavit vše správně dá kolikrát zabrat.

Dohráno za tři hodiny, ale byl to opravdu parádně strávený čas. Vřele doporučuji.

Pro: Easy to learn, hard to master, technické zpracování, obtížnost, tvůrčí nápady a obměny

Proti: Bez DLC je to bohužel pouze "jednohubka" (ale zatraceně chutná)