Project Hospital

30.10.2018

Česká strategie, inspirována hrou Theme Hospital. I v této hře se stáváte ředitelem nemocnice a podílíte se na léčbě různých nemocí a výstavbě nových nemocničních oddělení, staráte se o zaměstnance (od doktorů po uklizeče) a podobně.

Pacienti v Project Hospital na rozdíl od pacientů ve svém vzoru trpí reálnými nemocemi, mezi kterými ale najdete i velmi ojedinělé nemoci. Typy nemocí, které budete léčit, se liší podle toho, s jakou pojišťovací společností uzavřete smlouvu. Léčbu mohou provádět vaši najatí doktoři a nebo i vy na vlastní pěst. Čili musíte udělat testy, zjistit symptomy nemoci a začít samotnou léčbu.

Hra obsahuje českou lokalizaci.

Není nad to sem tam strávit nějaký ten čas nad nějakou tou řádně budovatelskou strategií, nebo chcete-li, tycoonem. A když se jedná ještě o český počin, tak proč tomu nedat šanci, že?

Project Hospital je už podle názvu hra, která svým nápadem odkazuje na legendární Theme Hospital. Jenže tam, kde si Theme Hospital herně dělalo legraci, Project Hospital přidává na vážnosti. A musím se přiznat, že po celou dobu hraní jsem neustále přemýšlel nad tím, jestli je to vlastně dobře nebo ne.

Určitě je to ale jinak, takže tu máte hned první důvod, proč si hru zahrát. Jednoznačně totiž nebudete hrát stejnou nebo minimálně podobnou hru. Hra Vás totiž vpraví do prostředí budování nemocnice od píky. Pravda, můžete hrát předem dané scénáře a vjet už do jasně rozjetého vlaku, ale opravdová sranda stejně přichází až v momentě, kdy na zelené louce postavíte první zdivo a dáte šanci prvnímu doktorovi, který Vás svým životopisem uhrane. Nebo alespoň přesvědčí.

Co je na této hře zajímavé, tak že tu hodně pracujete s managementem nemocnice. Popřípadě, chcete-li, oblastního doktora nebo zdravotnického zařízení. Začátek je těžký asi tak, jako kdekoliv jinde. Ale poctivý důraz na každého nemocného Vám přidá na popularitě a popularita Vám pak přidá na financích, což způsobí, že se chtě nechtě budete chtít rozrůstat. Ten důraz, to je mimochodem slovo, které tu píšu záměrně. Vy totiž jako hráč se opravdu můžete spolupodílet na léčení pacientů. A to je na hře poměrně zajímavé, ale může to pro někoho být i docela adekvátní svízel. Na hře je totiž zajímavé především to, že disponuje celou řadou naprosto reálných nemocí a postupem, jak je léčit. Někdo třeba přijde se sennou rýmou, ale jsou tu i tací, na které i Doktor House bude krátký. A je na Vás, zdali za čerstvě nabyté finance vystavíte další oddělení, které by pacientům pomohlo a nebo je pošlete o středisko dál.

No a to budování, vytváření nových oddělení a léčení pacientů v kontextu s, nebojím se říct, snad i stovkou různých druhů nemocí, reálně způsobuje, že když nebudete mít alespoň základní zdravotnické povědomí, budete v prdeli jak Baťa s dřevákama. Já třeba v prdeli byl a měl jsem co dělat, abych nastudoval, co které zkratky znamenají, co k čemu je vůbec potřeba a proč to bez toho druhého nefunguje.

Prostě počítejte s tím, že Project Hospital je budovatelská strategie z prostředí nemocnice, která klade důraz na detaily , na precizní léčbu nemocí a na správný chod takového zařízení. Nic pro sváteční hráče, ale pro opravdové fajnšmekry. A jako taková si svojí pozornost jistě zaslouží. Já mít tolik času, jako malý kluk a víkend co víkend se přes noc vídat s bratrancem s tím, co si příště zase zahrajeme, tak mám jasno. Project Hospital je zajímavý kousek. Originální, nápaditý, možná i edukativní, ale hlavně poměrně dost realistický. A krom toho, že je také český, jsou to všechno důvody, kvůli kterým byste jej měli vyzkoušet. Tedy v případě, kdy podobným hrám holdujete, protože pokud ano, tak, co si budeme, tady prostě není o čem...

Pro: Poměrně precizní management nemocničního prostředí, který je nápaditý ve všech fundovaných ohledech, co si pod takovým vedením nemocnice dovedete jen představit.

Proti: Jen je potřeba se připravit na to, že tady je to opravdu o tom znát zdravotnické reálie, protože jinak budete mít co dělat, abyste se v jednotlivých odděleních, strojích a nemocech vyznali.