Pro Evolution Soccer 2010

World Soccer: Winning Eleven 2010, PES 2010: Pro Evolution Soccer

23.10.2009
06.11.2009
19.11.2009

Pro Evolution Soccer 2010 (PES10) je pokračování oblíbené série fotbalových simulátorů od Konami. Na obalu tentokrát najdeme Lionela Messiho z Barcelony a Fernanda Torrese z Liverpoolu.

Vylepšeny jsou animace, což se týká hlavně vedení míče a střelby, přidány charakteristické výrazy a gesta slavných hráčů. PES10 se celkově snaží být více realistický, chce se více přiblížit k podstatě výrazu simulátor. Gólmani jsou proto všestrannější a rozhodčí (respektive celá umělá inteligence) byli předěláni. Daleko častěji uslyšíme fanoušky, kteří zpívají chorály a reagují na dění na hřišti. PES10, stejně jako konkurenční FIFA 10, představuje nový 360 stupňový pohyb (dříve bylo možné běhat jen v osmi směrech), který má být plynulejší a přirozenější. Kompletně předělány byly i pokutové kopy, které nabízejí větší kontrolu a variabilitu.

Plně licencovaná je jen francouzská, italská a holandská liga. Z anglické Premier League získalo Konami licenci jen pro Manchester United a Liverpool, ze španělské La Ligy je licencovaných 12 týmů (nechybí Barcelona a Real Madrid). Bundesliga kompletně chybí. Český fotbal tu má zastoupení v podobě Sparty a Slavie Praha. Nechybí ani většina reprezentačních mužstev.

Komentář, stejně jako v předchozích dvou dílech, obstarají Jon Champion a Mark Lawrenson. Hra vychází i pro konzole PS2, PS3, PSP, Xbox360 a Wii.

Nejlepší fotbal pro PC.<br><br>Pro: Hratelnost, Pohyb, Mody, Realistika<br><br>Proti: Občas je až moc soupeř nevyzpytatelný

Tak asi nadešel ten správný čas, napsat něco k nejnovějšímu fotbalovému počinu na PC od Konami. Tento ročník je jedním z nejrozporuplnějších, které jsem měl tu možnost
hrát. Prošel jsem si snad všemi fázemi, od "to vypadá dobře" -> "to je prostě bomba" -> "wtf?! co to má jako bejt" -> "že by na tom něco bylo" až po konečné "ta hra je dobrá a o to víc naštvou zbytečné chyby, které ji srážejí".

Musím také podotknout, že poslední ročník, u kterého jsem strávil větší než zanedbatelné množství času (asi tak tři roky a zápasy v něm půjdou určitě do tisíců) byl PES6, který doteď považuji za nejpovedenější fotbal na PC, který kdy vyšel. U dalších dílů jsem vždycky vyzkoušel demo, zkonstatoval, že mi to připadá divné a dál zůstával u PES6. K přechodu mě minulý rok donutil až ten fakt, že i s Czech Super Patchem do PES6 byly ty sestavy už šíleně neaktuální a takový masochista, abych si to upravoval sám ručně nejsem.

Grafická stránka hry je v pohodě, na nejvyšší nastavení to vypadá dobře, stejně při hře používám hodně vzdálený pohled, abych měl přehled hře, takže by nějaké extra detaily ani nevynikly. Akorát si nemůžu pomoct, už od dob PES6 mi připadá, že přímo ve hře nefunguje AA, opakovačky a animace jsou v pohodě, ale při ostré hře je to trochu zubaté. No nic, na tom hra nestojí. Zvuky také ujdou, zpočátku mi připadalo, jako kdyby místo do míče mlátil někdo nějakou tyčí, protože to byly dost silné rány, ale asi už jsem si za ten rok zvyk. Komentář nemá cenu komentovat, pár měsíců jsem to s ním vydržel a ve chvíli, kdy jsem ty hlášky už znal nazpaměť jsem ho prostě vypnul.

A teď k jádru věci, kterou pro mě u fotbalových her byla, je a bude hratelnost a věci s tím spojené. Od fotbalové hry očekávám, že bude v maximálně možné míře co možná nejvíce podobná skutečnému fotbalu, jsem ochotný odpustit absence licencí (mimochodem v téhle oblasti se PES sice rok od roku zlepšuje, ale na FIFU to pořád nemá), protože vím, že díky fanouškům se velmi brzy po vydání objevují různé patche, které do hry přidávají chybějící týmy, mění zkomolená jména a názvy na ta správná a dodávají také spousty věcí navíc, například nové stadiony, míče atd. Tohle všechno se dá dodatečně opravit, ale pokud je hratelnost už z výroby "špatná", tak je tím zabitá celá hra a nikdo s tím až do dalšího ročníku skoro nic neudělá.

Při prvním zapnutí hry jsem rozhodně nebyl zklamán, ačkoliv hra zřejmě pořád pokračuje cestou mírné evoluce každým rokem a nekonají se žádné revoluce, kdy se rok co rok překope celá hra, tak vzhledem k tomu, že do té doby dlel na mém disku PES6, tak mi to trochu vyrazilo dech. Mnohem lépe zpracovaný pohyb hráčů i fyzika míče, kdy ten pocit, že míč a hráč není jeden objekt byl o mnoho silnější než kdy předtím. Zapnul jsem si tréninkový mod a zkoušel, co všechno hra umí. Uměla toho dost. Pak přišel první zápas, jakožto hráč, který už má s PESkem něco málo odkopáno jsem si nastavil třetí obtížnost (Semi Pro ?) a pustil se do hraní. Vše bylo ok, bavil jsem se a po pár zápasech jsem viděl, že už by to chtělo vyšší level, protože jsem soupeře docela drtil. Nastavil jsem tedy obtížnost Professional a v té chvíli začal očistec, neboli fáze - "wtf?! co to má jako bejt"- která trvala mnoho týdnů.

Nevím proč tomu tak je a nikdy předtím jsem se s tím u PESka nesetkal, ale rozdíl mezi Semi Pro a Pro byl pro mě propastný a já se octil v pasti, protože bych potřeboval obtížnost jako něco mezi tím. Na Semi Pro jsem se nebvil, protože to bylo příliš lehké a na Prof. mi akorát tekly nervy z toho, jak mi to nejde a nebyla to bohužel záležitost na pár zápasů. S přestávkami jsem se takhle trápil mnoho týdnů, kdy jsem hru vzteky snad i odinstaloval a pak znovu instaloval, že to ještě zkusím. Ve spoustě zápasů jsem se nedokázal dostat ani ke střele, natož abych vstřelil branku. Nakonec to došlo až tak daleko, že po skoro deseti letech, během kterých jsem hrál sporty jen na klávesce, jsem si pořídil gamepad Logitech Rumblepad Cordless 2, no bylo to ještě horší, protože kromě válčení s obtížností hry jsem nově válčil i s tím, že jsem nebyl na Pad zvyklý. Ale vytrval jsem a ono to přislo :)

Nevím přesně kdy a proč, ale někdy ke konci roku najednou přišel zlom a mě to začalo zničehonic docela jít, už to nebyla taková frustrace jako dřív, začal jsem dávat góly, objevily se i povedené akce z mé strany a jí se u toho přestal vztekat. Dnes po stovkách odehraných zápasů jen tak, projité sezóně v Master League a dohraných několika šampionátech, které jsou v nabídce, už snad mohu s chladnou hlavou zhodnotit, co se povedlo a co ne.

Jako optimální herní doba mi nakonec vyšlo 20 minut na zápas, tedy 10 minut na poločas. Při tomhle nastavení dosahuju na obtížnost Professional celkem reálných výsledků.

To, co me neskutečně točí a to jsou rozhodčí, kteří rozhodují naprosto nečitelně a pokaždé jinak, přičemž se nemohu zbavit dojmu, že nadržují PC, protože fauly, které pískne mě u PC nepískne. Rozdávání karet raději nekomentuju, červená pro mě občas v podstatě za nic a jindy brutální kosa ze strany PC na mě zůstane nepotrestaná. S tím tak trochu souvisí i to, že PC v podstatě nefauluje (a nebo nevím, jak ho k tomu donutit), takže docela dobře zpracované zahrávání přímých kopů je celkem k ničemu. S povděkem jsem naopak zaznamenal fakt, že z přímáku se občas trefí i PC, takže na fauly kolem vápna je nutné si dávat trochu větší pozor než dřív. AI gólmanů, velmi často kritizovaná mi tak špatná nepřijde, ale kiksy, které někdy dokážou udělat občas pochopit nedokážu, přitom většina zákroků vypadá celkem reálně a je to škoda, že za ty roky se nepovedlo dotáhnout to k dokonalosti. Nastavení atributů u hráčů taky nic moc, některé hvězdy (Messi, Ronaldo), ačkoliv je považuju za výjimečné kopálisty, jsou skutečně hodně naboostované a připomínají spíš nadlidi, než fotbalisty, ale nejde o nic, co by nešlo upravit ručně nebo v nějakém patchi.

Co rozhodně oceňuji jsou rozsáhlé možnosti nastavení taktiky týmu, cca deset přednastavených taktických variant, které lze během hry podle potřeby vypínat a zapínat, detailně jde nastavit i chování týmu jako celku, líbilo se mi, že jsem nebyl odkázán na pár předvolených typů rozestavení, ale jednotlivé hráče lze po hřišti libovolně posouvat, nastavit jim vyvážení mezi útekem a obranou a vytvořit se vše k obrazu svému. Proti PES6 je tam pokrok.

Hru mám momentálně nainstalovanou spolu s PESEdit.com patchem ve verzi 3.4 s aktuálními soupiskami pro MS a čekám, až bude CSP 2010, který by měl dodat českou ligu, z té jsou v základu obsažené jen Sparta se Slávií (soupisky v PESEdit aktuální, podoba už moc ne :) ).Koment možná trochu delší, ale musel jsem se z té dlouhé frustrace trochu vykecat. Teď už se hraní PESka 2010 docela užívám, když mám náladu, zapnu si ho a odehraji si nějaký zápas z právě probíahjícího MS jen tak nanečisto. Je dost pravděpodobné, že s tímhle ročníkem zase nějakou tu dbu ještě vydržím, což jsem po těch těžkých začátcích považoval za utopii.

Dlouho jsem přemýšlel, ale nakone dávám 90 % za nejlepší fotbal na PC v současné době, PES6 mě ve své doby dostal víc, ale i tak nebudu popírat kvality posledního dílu. Jen to holt není tak snadno přístupné, jak by se mohlo zdát.

Pro: Grafika, hratelnost až ná pár mušek, fanouškovská moddingová základna, velmi reálný fotbal

Proti: Rozhodčí, občas AI, nevyvážené obtížnosti

Absolútne jednoznačná voľba pre futbalový simulátor pre PC. Ak sa niekto rozhoduje medzi fifou a PES, mal by sa rýchlo spamätať. PES je oveľa realistickejší, menej náročný, štadióny krajšie, ťažší, hratelnejší... Proste je to úplny opak nepodarku od EA sports.

Pro: hw náročnosť, grafika, obtiažnosť, dôverihodnosť, manažérsky režim, MS

Proti: občasný nepochopiteľný výpadok v AI brankárov, bez možnosti LAN