Žáner budovateľských stratégií išiel v posledných rokoch do úzadia a ja sa márne snažím rozpomenúť si kedy sa naposledy v tomto žánri objavila zaujímavá a kvalitná hra. Vývojári z Introversion Software sa to rozhodli zmeniť.

Hneď na úvod musím povedať, že sa im to podarilo viac než dôstojne. Prison Architect vás stavia do role majiteľa väznice a závisí len na vás ako budete väzňami vnímaný. Môžete dbať na ich budúcnosť, pokúsiť sa ich zmeniť a naštartovať nové životy. Môžete ich vzdelávať a nechať získať pracovnú prax alebo môžete práve naopak úplne kašlať na ich potreby a akékoľvek sťažnosti riešiť silou.

Na dosiahnutie vašich cieľov musíte vybudovať fungujúcu väznicu. Od základných budov ako sú cely, sprchy, kuchyňu, jedáleň cez administratívu, personál a bezpečnosť až po kaplnky, dielne, ošetrovne a učebne. Veľkým kladom hry je jej jednoduchosť. Aj napriek skrytej komplexnosti sa do hry ponoríte veľmi rýchlo. Tam kde iné podobné tituly volia stovky tabuliek, čísel a kvantá textu, tu dostanete všetko jednoducho a graficky hravo vysvetlené. Nikdy sa mi nestalo, že by som sa na dlhšiu dobu zasekol a rozmýšľal ako mám do pekla toto urobiť?! Všadeprítomná nápoveda vám vždy pomôže.

Škoda, že autori nevyladili všetky muchy. Občasné bugy (zasekávanie sa postáv) vedia hru znepríjemniť. Ďalšiu výčitku mám smerom ku kampani. Je veľmi krátka (5! misií) a pôsobí skôr ako tutoriál. Príbeh je chaotický, autori vyťahujú silné morálne témy a miestami sa až príliš snažia hrať na city. Bohužiaľ u mňa to tentokrát vôbec nefungovalo. Autori si odhryzli až príliš veľké sústo. Našťastie sa môžete dostatočne vyhrať vo voľnej hre.

V konečnom zúčtovaní, ale klady jasne prevyšujú všetky zápory. Prison Architect je zábavná a návyková hra, ktorá vás dokáže na pár večerov pohltiť. Svojskou grafikou, parádnou hrateľnosťou a návykovosťou sa ju nebojím prirovnať k legendárnemu Theme Hospital. Len tak ďalej. Teším sa na druhý diel.

Pro: hrateľnosť, grafické spracovanie, návykovosť, kompexnosť

Proti: kampaň, bugy

Život ve věznici není lehký ani pro vězně, ani pro zaměstnance zařízení a tahle hra nám to s dokonalostí předvede. Ve hře se dostáváte do role vězeňského architekta, který má za úkol vybudovat bezpečné, funkční a příjemné vězení pro osoby na obou stranách mříží. Musíte počítat s navedeným potrubím, dostatečným zdrojem elektřiny nebo případným požárem.
Hra má sice jednoduchou grafiku, ale zato má propracovaný systém, ve kterém hrají roli drogy, nemoci a násilí. Ve vašem vězení se může stát prakticky cokoliv (nepočítejte ale s mimozemšťany ani s cestovateli z daleké budoucnosti).
V každém vašem zařízení nesmí samozřejmě chybět kuchyně s jídelnou, sprchy, skladiště ani nemocnice a pro ty nejhorší případy místnost s elektrickým křeslem. Pokud vás baví budovatelské strategie nebo simulátory života, tak hurá do toho!

Pro: Jednoduchý a propracovaný simulátor vězeňského života

Proti: čeština není úplně dokonalá