Další z her, které jsem hodně často hrál jako malý, ale nikdy se mi ji nepodařilo dohrát. Na vině byla především její obtížnost, která byla nastavena vysoko. Tehdy mě ta hra velmi bavila, takže jsem to bral jako výzvu, abych ji pokořil, což se ovšem nepovedlo. Povedlo se mi to, až nyní, kdy jsem na ni chtěl zavzpomínat.

Hra to pro mě nebyla jednoduchá ani po těch letech, ale na mém neúspěchu v misi měla většinou vinu nesoustředěnost a zbrklost. A také časté srážky s nepřátelskými letadly, které byly otravné jako vosy a pořád okolo mě kroužily.

Mise se od sebe příliš nelišili, kdy bylo většinou za úkol sestřelit nějaká letadla, popřípadě bombardéry nebo vybombardovat pozemní cíle. Někdy byly mise dokonce omezeny časově, takže jste se nemohli flákat. Přesto jsem se při misích dobře bavil a to z důvodu, že díky briefingu byly situace dobře popsány, alespoň trochu příběhově.

Hratelnost je jednoduchá arkádová, takže žádné čtení manuálů a učení se tlačítek na zpaměti. Pouze myš a shift stačili k ovládání a to mi naprosto vyhovovalo. Graficky hra také nevypadá zle na freeware počin.

10/31 - Další z řady freeware her, které jsem v dětství hrál a většinu z nich nedohrál, nebo si ani nepamatuju, že jsem je dohrál. I po letech jsem se u hry dobře bavil. což naznačuje i mé hodnocení.

Pro: Jednoduchá hratelnost, snaha o odlišnost misí

Proti: Kroužení nepřátel okolo vás, které často vede ke srážce a opakování mise

Letecké simulátory (nebo spíše letecké arkády) jsem dohrál tři a všechny jsou freeware. AirStrike: Šturmovík 2004, ale ten se snad ani nedá počítat, dále pak Rocket Racer Championship, který mě bavil asi nejvíce a samozřejmě také právě komentovaný Plane Arcade.

Ovládání pomocí myši je plně dostačující a reaguje v tu pravou chvíli. Letouny jsem se naučil sestřelovat vcelku rychle, i když proti přesile jsem se nejednou zapotil, ale horší to bylo s pozemními cíli. Nehybné a neškodné budovy ještě šly, ale likvidace pohyblivých a ještě k tomu střílejících vozidel už mi dala více práce.

Vyzkoušel jsem i některé komerční tituly, ale zjistil jsem, že mé potřeby naplní i ty zdarma. Nikdy jsem nebyl žádný hardcore letec a určitě jím také nikdy nebudu, ale občas si zahrát nějakou podobnou arkádu určitě není na škodu.

Pro: ovládání, některé mise, letadla

Proti: likvidace pozemních cílů

No, to mi ta Herní výzva 2017 pěkně začíná, když jsem ji otevřel touhle slovenskou freewarovkou - budu se muset poohlédnout po jiné hře, protože tuhle se mi rozhodně nepodaří dohrát. První pozvednutí obočí způsobila hardwarová náročnost - opravdu musí mít hra z roku 2004 na notebooku z roku 2010 15 fps, a to i na minimální detaily a v 640x480? Vždyť v celé scéně je dohromady přibližně dvacet polygonů! Ale dobrá, hrajeme.
Po pár misích typu „leť rovně” a „hoď dolů bombu - výborně!” na mě vybafl první ostrý úkol s ničením protiletadlových děl a dalších pozemních cílů, který mi zabral přes půl hodiny, protože házet bomby z výšky je nepřesné, ale těsně nad zemí mě zase hned sestřelili. Hned další mise je čistě letecká - klasický dogfight, zde ovšem asi proti patnácti protivníkům. Mohou výše než já, takže když vystoupají, nejdou zasáhnout, protože stíhačka střílí vždy ve směru letu. Když už se mi podařilo dostat se do palebné pozice, narazil do mě někdo další. Když jsem pak obdržel varování, že mi zbývá poslední minuta, ale časovač ukazoval posledních 25 sekund, bylo to opravdu posledních 25 sekund mé hry.

Pro: Freeware, příjemné ovládání myší

Proti: Nepříjemné nezábavné úkoly, uživatelské rozhraní, hardwarová náročnost

Letecké simulátory nemám rád, nastavování všelijakých hejblátek mě nebaví a samotné lítání a případné střílení protivníků, či jiných cílů taky není můj šálek kávy. Proto jsem si tento žánr musel vybrat jako součást Herní výzvy 2016. Dlouho jsem projížděl různé tituly, které by připadaly do úvahy, ale nakonec jsem dal na doporučení bratra a vybral si tento kousek. Prý je to celkem krátké a lehké.

Prvních pár misí byla procházka růžovou zahradou. Na druhý pokus jsem je měl přejeté (první pokus často skončil pádem na zem, nárazem do stromu apod.). Potíže nastaly zhruba u páté mise, kdy bylo cílem zničit asi 15 pozemních děl, tanků a náklaďáků. Bomb nebylo nazbyt a většina cílů nepříjemně střílela. Následovaly další mise např. proti značné přesile nepřátelských stíhaček, a následně proti různým kombinacím stíhaček, bombardérů, děl atd. Hrací doba každé mise byla do 5 minut, mně ale často zabrala každá přes půl hodiny. Nakonec se však povedlo vše zdárně zvládnout a já mohl spokojeně odletět na zaslouženou dovolenou (bohužel jen ve hře).

Plane Arcade je na freeware poměry a relativní stáří kvalitním titulem. Ač nemám žánr v lásce, tak musím ocenit intuitivní ovládání pohybu letadla pomocí myši. Času jsem u hry strávil víc, než jsem zamýšlel, ale nelituji ho. K tomuto titulu se však už asi nikdy nevrátím.

Pro: letadla, kvalitní souboje, obtížnost

Proti: letadla, obtížnost

Řekl bych, že na poli freeware leteckých simulátorů jednoznačný vítěz. Ovládání mi skvěle sedlo (hráno klasicky na klávesnici s myší, ale i na gamepadu). Obtížnost dokázala být občas hodně vysoká, ale s trochou trpělivosti to projít šlo. Misí bylo, jestli se dobře pamatuji, tak kolem dvacítky, samozřejmě ze vzrůstající obtížností a obsahem se od sebe moc nelišily. Kromě kampaně byla možnost si zahrát i volnou leteckou bitvu, čistě jen na sbírání skóre do tabulky nejlepších. Hru se mi podařilo dohrát v minulosti několikrát. Grafika mi docela sedla. Škoda že herních map nebylo moc a občas působily strašně prázdně. Rád vzpomínám na song při načítání hry, který mi ještě dodnes zní v hlavě. :-)
Jelikož jsem se v minulosti a trochu i současnosti dosti věnoval freewaru, můžu snad zodpovědně prohlásit, že jsem nikdy nehrál technicky kvalitnější, propracovanější a dost možná i zábavnější českou či slovenskou freeware hru. A to říkám jako někdo, kdo má žánr "letecký simulátor" mezi jediným, ze všech, který vůbec nehraje. I když ano, hrál jsem jeden komerční letecký simulátor, z roku 1997.

Jako jediné další kandidáty na tento nej titul bych viděl hry Becherov, nebo Space Merchant: Conquerors. Ale Plane Arcade je o dost lepší.

Hra má naprosto strhující grafiku, kampaň, která člověka udrží ve hraní, podařený audiovizuál i přijatelnou délku, což jsou všechno věci, které v 97% českých freeware her chybí.

Nejvíce se mi však líbilo ohromně zábavné arkádové ovládání letadélka, kdy jsem si užíval každou vteřinu ve vzduchu.

Plance Arcade měl hodně velký úspěch, a proto byl ve stádiu vývoje i druhý díl, který měl být už komerční (ale snad jen budgetový). Slehla se po něm zem, ale jen názvem. Chlapci ze 3D Games se spřáhli s borci z Košic a tým 3Division Entertaiment se stal hotovými profíky pro subžánr arkádových leteckých simulátorů. Nechápu, proč mi doteď unikali :-)

Pro: zadarmo, grafika, hratelnost, ovládání, audiovizuál

Proti: do kvalit komerční hry tomu přeci jenom pořád trochu chybí (ale hratelností to není!)

Leteckým simulátorům moc neholduju, tento mě však zlákal tím slůvkem Arcade ve svém jméně. A nezklamal, jednoduché ovládání, nekonečno munice a na konci misí se nemusí přistávat (což mi někdy dělá problémy).

Náplň misí je až na pár výjimek vcelku jednotvárná, ono taky není moc co vymýšlet, úkoly mi svojí krátkostí a akorát nastavenou obtížnosti sedly.

Ovládání letadla je slušně zvládnuté a manévrovací schopnosti rozhodně postačí na zdolání méně obratných protivníků. Tady musím zdůraznit jedno velké ALE, soupeři jsou totiž na vás většinou těsně nalepení a pokud jich je roj (3 a víc), skončí vzdušná vřava většinou srážkou (aspoň 80% všech mých restartů mise bylo zapříčiněno právě kolizí s jiným érem). Se střelbou jsem problém neměl, možná tak s pouštěním bomb, které jsou nepřesné/neúčinné a protivzdušná obrana vám jejich používání rychle vymluví, na vše mi tedy stačily kulomety.

Pro: Arkádovost

Proti: Soupeři kroužící kolem vás, neúčinné bomby

Hm. Hratelnostně je hra takřka totožná s Air Conflicts, nebo Attack on Pearl Harbor a jediné co Plane Arcade vytahuje z řad průměrnosti je to, že narozdíl od těch dvou je hra zdarma, tudíž nelze čekat že bude technicky na stejné úrovni.

Na hře mi asi nejvíce vadilo střílení, protože se mi s éroplánem střílelo fakt blbě. Vlastně, když si to tak vezmu, celkem mi vadila i ovladatelnost letadla. Nedalo se s ním manévrovat tak, jak bych chtěl.

Ale i přesto je Plane Arcade příjemná letecká arkáda, která určitě neurazí a na poli freeware má nadprůměrnou grafiku. Hra vlastně působí tak trochu profi.