Plague Inc: Evolved

strategie > real-time strategie *
18.09.2015 XOne
18.02.2016 PC
31.05.2016 PS4
Ve hře se zmocníte neobvyklé role smrtícího viru (či bakterie nebo parazita), který právě nakazil prvního pacienta. Vaším cílem bude svůj virus rozvíjet a vylepšovat, aby se vám povedlo nakazit a vyhubit celé lidstvo.

Za šíření nemoci dostáváte DNA body, za které odemykáte nové symptomy, způsoby přenosu, či odolnost proti lékům nebo různým druhům prostředí. Lidé se samozřejmě brání, a tak se vám musí podařit dosáhnout svého cíle, než lidé vyvinou účinný lék.

Původně hra vyšla jako aplikace na mobily a tablety. Díky svému úspěchu se dočkala i rozšířené verze na PC. Ta obsahuje mj. navíc multiplayer (kooperativní i kompetitivní, kde hráči o "nadvládu" soupeří také mezi sebou), podporu tvorby uživatelského obsahu a vylepšenou grafiku.

Kwoky: První morová rána v Evropě byla v polovině 14. století ;) Ale máš pravdu, nebyl by to špatnej scénář, nenápadně se rozšířit po Evropě a…

Vskutku geniální myšlenka na hru. Vzít bakterii, virus, parazity, spóry a další mikroorganismy a využít je k vyhubení lidstva do posledního člověka. Nápad a myšlenka rozhodně super!

Je to vlastně dost ujeté, když největší radost pro hráče je šíření viru nepozorovaně po světě, a sledovat jak stoupá stupnice nakažených lidí a kolik států už podléhá nákaze. Šíření je potřeba zajistit přes vodní a leteckou dopravu, a být co nejdéle bez příznaků nemoci. Protože když se projeví nemoc, lidi hned začnou řešit vznik nemoci, způsob jak zastavit její šíření a pracují na léku který časem vytvoří a zlikvidují nemoc a tím končí hra a hráč prohrál.

Tato fáze je nejdůležitější, být neviděn a rozšířit se. Bohužel i stále stejná je i hra. Sice je zde více druhů virů, bakterií atd... ale průběh je vždy víceméně stejný. Hra je dost minimalistická, hráč pozoruje většinu času mapu světa a tabulky s vývoji přenosu choroby, její odolnosti a vlastnosti a vývoj, aby byla smrtelnější a účinnější.

Myšlenka dobrá, ale provedení je jednodušší, díky svému původu z mobilních zařízení. Přesto je fajn občas si zapnout Plague a zkusit vyhladit lidstvo.
Jsem na vážkách. Na jednu stranu je super, když hráč může sledovat postupné vymírání lidstva zpracované zábavnou formou. Na druhou stranu lidstvo není blbé a i v okamžiku největší zkázy dokáže vymyslet lék. Takhle se mi stalo, že jsem prohrál, když už zbývalo jen asi 10 000 živých.

Do hry jsem vstupoval se zkušeností z flashového předchůdce - Pandemic II. A to je problém. Tahle malá hříčka totiž obsahuje skoro všechno, co plná verze. Jasně, plnotučná hra má lepší grafiku, víc možností nákazy, propracovanější systém upgradů, ale jádro je stejné. Dokonce i ten Madagaskar a Grónsko se obsazují stejně blbě.

Vydržel jsem tak u Plague Inc. asi 4 hry a s pocitem, že jsem už všechno viděl, jsem to vypnul. Pro hračičky je znovuhratelnost slušná, protože je zde řada výzev, varianty nákazy s různými vylepšováky, dá se stáhnout obsah z workshopu... ale je to v zásadě pořád stejné. Snažíte se rozšířit po světě tak, aby vás nenašli, a když už jste všude nebo skoro všude, tak vylepšíte nákazu smrtícími příznaky a lidstvo pak umírá po stamilionech. A to se brzy okouká.

Výhodou je přítomnost multiplayeru, kdy soupeříte s oponentovou nemocí, vylepšujete svoji a současně házíte klacky pod nohy té jeho. A oba doufáte, že vás lidstvo nevyléčí. Když jsem to zkoušel, tak jsem hned dostal drtivý výprask a bylo vymalováno :)
Hru jsem hrál před lety po prvé na mobilu a už tehdy mě zaujala. Od té doby přibylo mnoho vylepšení a co víc, funguje konečně na desktopu. Téma poněkud zvrácené, i když na odlehčení od všedních starostí ideální. Váš cíl je prostý, vyhubit planetu (až na výjímky).

Možná by se mohla zdát dost stereotypní, ale není tomu tak. Je tu velké množství virů, bakterií, parazitů a kdo ví čeho ještě a oproti původní mobilní verzi přibylo mnoho různých scénářů. Jako například opičí virus, vampýří nákaza nebo jakýsi Santův parazit štěstí. Každý typ nákazy má svoje zvláštní dovednosti, které si kupujete v průběhu hry za DNA body. Některé mise jsou složité i na normální obtížnost, takže se při výmýšlení vhodné strategie nudit nebudete. Hru považuji za zajímavý nákup.
Rozhodl jsem se podivat na presny den sve registrace na Darabaze her a zahrat si hru z tehoz dne v ramci herni vyzvy 2018.

Originalita hry, tempo, obtiznost, novinky ze sveta. Vse se mi velmi libi. V hlavni roli parazit, ktery jde vyhubit lidskou populaci z planety zeme. Iluminaty simulator? :-)

(orehrano v Android systemu)