Plachý trpaslík

Shy Dwarf

2009

freeware

Plachý trpaslík (Shy Dwarf) je plošinovka hratelná v prohlížeči, od českého vývojářského studia Amanita Design, která své jméno získala po svém tvůrci Jaromíru Plachém.

Hráč ovládá černého tvora s červenou čepicí s nímž prochází úrovněmi, a to pomocí kurzorových šipek, kdy levá a pravá šipka slouží k pohybu do stran a šipkou nahoru se skáče. Nejčastěji mají plošinky, na které trpaslík skáče, tvar čtverce, ale v některých úrovních najdou využití také květiny, listy nebo třeba bubliny.

• Browser 60
S Járou Plachým je to jako na houpačce. V Machinariu hrál jen druhé housle, v Botanicule se jako grafik a designér vyřádil naplno, Chuchel se moc nepovedl a Happy Game naopak vypadá velmi slibně, ale ještě jsem neměl tu čest. Plachý trpaslík je jeho prvním projektem, a i když se jedná o jednohubku na pár minut, ukazuje potenciál, který v Járovi byl již v roce 2009.

Dojít s trpaslíkem, vypadajícím jako nějaký koncept Chuchla, až na konec, aby se uložil ke spánku na načechraném mráčku, sice netrvá moc dlouho, ale i za tu krátkou chvilku jsem jednou nevěděl, jak dál, jednou jsem se ztratil ve změti dalších trpaslíků a párkrát se zasmál. Plachý trpaslík určitě stojí za vyzkoušení.

Pro: animace, trpaslík, hratelnost

Proti: krátké

• Browser 55
Jednoduchá plošinovka s dôrazom na slovo jednoduchá. Minimalistická grafika, jednoduché ovládanie, prosté levely, krátkosť. Napriek tomu dokáže na pár minút celkom pobaviť. Mohlo to však byť trochu dlhšie a aj nápaditejšie. Na druhej strane, hra takto aspoň nestihne skĺznuť do stereotypu a nudy.

Pro: na pár minút celkom zábavné

Proti: krátke, v jednotlivých leveloch mohla byť väčšia variabilita