Pilotwings

21.08.2009
04.07.2013
02.03.2016
05.09.2019

Pilotwings je prvním dílem stejnojmenné Nintendo série, která je jakýmsi leteckým simulátorem, který však mimo ovládání letadla nabízí i další stroje či sporty jako závesný kluzák, seskok padákem a jetpack. Na rozdíl od pozdějšího Pilotwings Resort se vývojáři soustředili více na simulaci a tento díl tudíž není tolik arkádový, ač titul stále nejde nazvat vyloženě simulací.

Každá z kategorií pro jednotlivé stroje a sporty má své unikátní ovládání a úkoly, které musí hráč plnit a podstoupit tak jakýsi trénink k získání licence. Každá úroveň a úkol pak stupňuje obtížnost. Typicky musí hráč prolétávat vymezenou oblastí či dosáhnout určité parametry. Součástí tréningu je i dosednutí či přistání, u něhož je hodnocena přesnost a/nebo plynulost. V některých disciplínách je možnost přistát na speciální pohybující se plochu a odemknout tak nejrůznější minihry. Po získání licence je hráči nabídnuta speciální mise s helikoptérou, ve které se navíc musí vyhýbat protiletecké střelně a sám může odpovídat raketami.

Série pokračuje titulem Pilotwings 64.

• Switch 85
Obyčejný simulátor, jakých bylo tou dobou spousta? Možná, že ano, ale to by se museli vyjádřit zdejší znalci.
Pro mě jen zatraceně těžká a neodpouštějící hra, která vám nedá nic zadarmo. Ale stejně hrajete znovu a znovu. Stejně zkoušíte dosednout na extra bodované oblasti a vysloužit si bonusovou minihru. Na cestě za vytouženou pilotní licencí se totiž opravdu počítá každý bod. A ty rozhodně nerostou na stromech. Musíte být přesní, musíte být rychlí a musíte umět přistát... nejen nějak trefit zem. Žádná disciplína není snadná, ale obzvlášť závěsný kluzák mi často nějaké ty bodíky odepřel. Ale i to je kouzlo hry. A pokud se podaří projít celým kurzem, čeká vás to celé ještě jednou! Jen v noci, v dešti nebo na ledu. Tady se bez mučení přiznám, že jsem přivítal možnost switch verze vrátit se o pár okamžiku. I tak byly závěrečné titulky těžce vydřené a zasloužené.
Pokud budete mít možnost a hru si vyzkoušíte, nepochybuji, že váš pocit bude podobně nadšený. Co taky čekat jiného od hry, pod kterou jsou podepsáni mimo jiných i Šigeru Mijamoto a Kódži Kondó.

Pro: I po tolika letech furt chytlavé

Proti: jen na konzolích od Nintenda