Photographs

03.04.2019
11.04.2019

Photographs je logickou hrou, ve které si hráč projde životní osudy pěti zcela rozdílných postav. Všechny tyto osudy spojuje jediná věc - hlavní postavy této hry svých rozhodnutí, která byla učiněna za vidinou lepšího výsledku a života, později litují. Poté, co hráč s každou postavou dojde ke konci jejího příběhu, tak je na něm, aby vybral, které postavě bude umožněno vrátit čas a změnit své rozhodnutí.

Ve hře je celkem pět postav: alchymista, plavkyně, žalářník, novinář a kouzelnice. Každá z nich svůj příběh vypráví na jedné obrazovce, která se postupně mění s tím, jak se příběh odvíjí pomocí obrázků a textů. Hráč posouvá příběh dopředu tak, že s každou postavou řeší hádanky, které jsou unikátní pro každou z nich a které se postupem hrou stávají obtížnějšími a složitějšími.

Tato hra mě při popisu, na který jsem na internetu náhodně narazila, zaujala svým důrazem na příběh. A nezmýlila jsem se v ní. Photographs bezvadně umí na jedné obrazovce sdělit to, co se jiným hrám nepovede za celou dobu. Hned po spuštění mě přivítala pixel art grafika a příjemná hudba. Co mě mile překvapilo, tak všechny texty, které vyprávějí příběh, byly nadabované a musím říct, že se dabéři nemají rozhodně za co stydět.

Další, co na mě hra přichystala hned po startu, tak byla první hádanka, která mi ukázala, jaký bude princip hádanek, které budou s danou postavou spjaty. Zpočátku byly lehké, až jsem si říkala, že si nedovedu představit, jak by to šlo udělat těžší. Šlo a docela snadno. Ale pro zkušené luštitele bude úroveň hádanek lehká a mně osobně jejich nižší obtížnost vyhovovala, neboť mě nijak nezdržovala ve vyprávění příběhu a hra plynula dobře. Za co musím tvůrce pochválit, tak je nápaditost hádanek a to, jak zapadaly svým tématem do života a příběhu dané postavy.

Co ovšem nejvíce na hře oceňuji, tak je předkládání morálních dilemat a to, jak hlavní postavy procházejí proměnou charakteru. Na začátku to myslí všichni dobře, ale tady naprosto platí to, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Za jejich činy jsem je nedokázala soudit a vůbec jsem jim jejich situace nezáviděla. Jak říká profesor Philip Zimbardo, každý z nás si myslí, že by se v dané chvíli zachoval jako hrdina, že by nedopustil, aby se něco tak zlého stalo, ale pravda je jiná.