Pat & Mat 1

Pat a Mat 1

dětská > adventura pro děti *
dětská > logická pro děti
05.10.2009 PC
Nelehký úkol zpracovat úspěšný televizní seriál Pat a Mat si vzalo na svá bedra české studio Centauri Production, které stojí například za titulem Žhavé léto 3 ½ a nebo herní epizodickou sérií Čtyřlístek. Právě u Čtyřlístku, se Pat a Mat inspiruje, co se týče technického zpracování.

V této první epizodě z původně plánované série budeme moci zažít unikátní scénku z nabitého života dvou kutilů Pata a Mata. Tentokrát se pustí do opravy svého automobilu a už předem je jasné, že na to použijí své tradiční netradiční metody. Dále hra obsahuje několik málo miniher - jednou si budete hrát s fyzikou v minigolfu, podruhé skládat puzzle-obrázek, který překvapivě nezůstává statický, a naposledy si vyzkoušíte svoji paměť v oblékání Pata a Mata do nejrůznějších "hadrů".

Pat a Mat je hra zplácaná dohromady ze čtyř nesouvisejících částí. Adventurní část je velmi dobrá. Pobavila mě, některé věci mi přišly nápadité a líbil se mi i "filmový" střih záběrů (plně 3D svět tu tedy má své opodstatnění). Bohužel bylo za nějakých 15 minut po všem. Dlouho jsem se zdráhal uvěřit, že je to všechno. Pokud by takových "dílů" obsahovala hra třeba 5 a nic dalšího, dal bych s chutí 80 %.

Jenže aby nebylo dohráno dřív než řeknete švec, jsou zde ještě tři minihry: Minigolf, puzzle a variace na Kimovku. Nějak nechápu, proč zrovna tyhle tři, ani jak to souvisí s Patem a Matem. I když se autoři snažili tyto minihry nějak ozvláštnit (což se i celkem povedlo), tak můj zájem opadl velmi rychle. Jednak proto, že jsem si chtěl zahrát Pata a Mata a ne "minigolf simulator". Hlavně ale proto, že obtížnost pro získání zlaté medaile je u některých levelů proklatě nízko (ani jsem se nesnažil), jinde se mi ji nepodařilo získat ani přes veškerou snahu.

Celkem mi hra zabrala asi dvě hodiny. Kdybych chtěl získat všechny medaile, tak by to bylo 2x až 3x tolik.

Pro: Pěkná grafika / Hudba / Humor

Proti: Samotná hra má 15 minut, zbytek je jen nastavovaná kaše

Ani jednu ze dvou mnou vlastněných epizod počítačového zpracování příběhů z populárního komiksového časopisu Čtyřlístek (Fifinka má narozeniny a Vynálezce Jirka) se mi rozjet nepodařilo, a tak jsem vyzkoušel hru s jinými dětskými hrdiny Patem a Matem od stejných vývojářů.

Hlavní adventurní složka hry je hodně krátká. Ve hře není ani deset objektů, na které lze kliknout, a to i když započítám oba hlavní protagonisty. Něco se použije dvakrát, ale je to záležitost maximálně na deset minut.

Tři minihry (puzzle, módní přehlídka a minigolf) zabaví na daleko delší dobu a jsou také o poznání složitější, zvláště když chcete za vše získat diamantové ocenění, tak jako já. Někdy to bylo o nervy, ale kromě poslední minigolfové dráhy se mi to u všeho povedlo.

Pat & Mat je jednoduchá a poměrně hodně krátká adventurka, která není určena pro zkušené hráče, ale pro malé děti, jež s hraním právě začínají. Ty si jí jistě užijí do sytosti, ale já přesedlám zase na dospělejší tituly.

Pro: Pat a Mat, minihry, hudba

Proti: málo interaktivních objektů, krátké, jednoduché