Paladins, aneb Overwatch pro chudé. Tak tomu bylo alespoň v těch dávných časech, kdy se muselo za OW platit. Já jsem původně Paladins hrál jen krátce, před šesti lety, abych se seznámil s žánrem multiplayer stříleček. Poté co jsem si o Vánocích koupil Overwatch, šlo to stranou. Nicméně, i mě nakonec dovedl směr Blizzardu otrávit, a tak jsem se ke starému známému vrátil. A připomněl si, jak zatraceně zábavná hra to je.

Je zajímavé, že bez ohledu na vše ostatní, sdílejí Paladins a Overwatch žánr. A je to vidět, ihned to poznáme, ale zároveň uvidíme celou řadu rozdílu, které z toho dělají vlastně dočista odlišný zážitek.

Nejdříve začněme designem. Paladins je science fantasy. Hra se odehrává v magickém světě, kde můžeme najít magickou techniku s kterou také souvisela původní červená niť lore, magické krystaly, které stáli za novou érou technologie. Mnoho oblastí tak působí jako středověk, který však zažil velký a nečekaný technologický skok.

Hra je nesmírně graficky průměrná, za čímž pravděpodobně stojí nekonečně menší finance, než má například ten Blizzard. Výhodou je, to nespornou, že díky tomu lze hru rozjet prakticky na čemkoliv. Ale mám dojem, že díky celkově ležérnímu stylu hry, je také brán méně vážně celý soutěžní prvek hry. Jsem si jistý, že mnoho hráčů bere ranked hry nesmírně vážně, ale ten pocit je zkrátka jiný. Hra působí občas nesmírně chaoticky. To vám může natolik vadit, že skončíte a už se neohlédnete. Nebo vás to naopak tak uvolní, že zkrátka pojede jeden západ za druhým a budete se skvěle bavit. To už je subjektivní.

S tím souvisí i design postav, který je nesmírně různorodý. Hra nabízí postavy spojené s přírodou, anime bohyně, rytíře a anděly, ale i tady je vidět, že se hra už nebere tak moc vážně. Ono přidat anime postavu je jedna věc, to se stává i v lepších rodinách, ale pokud má postava (bez skinu) cute zaječí ouška, prostě už tušíte, na čem jste. Opět, můžete od toho utéct nebo to brát tak, jak to je. Jako srandu, zábavu.

Ono nic z toho totiž nevezme fakt, že souboje i schopnosti jsou prostě fajn. Kromě skinů a dalších věcí které lze koupit za placenou herní měnu, hra totiž nabízí i hlubší nastavení šampionu. Každý má přístup ke kartám, které posilují jeho schopnosti a každý hráč si je může nastavit podle sebe. Jedna postava může mít mnoho různých stylů podle nastavených karet. Hry také umožňují nakoupit tokeny, které během zápasu zlepšují určité atributy postavy, jako třeba rychlost pohybu.

Je to zkrátka zábava, a o tom to je. Někteří mají za to, že Paladins umírá a příchod Overwatch 2 to dovrší. Já mám odlišný názor. Paladins, ač tak odlišná hra, má k našemu příteli od Blizzardu stále nejblíže, a myslím, že bude více hráčů, kteří si uvědomí, že mají chuť na FPS, ale nebudou už chtít OW na nějakou dobu vidět. A ty přijme Paladins s otevřenou náručí.