Že je remake Painkillera normální výjeb jsem se dozvěděl až v polovině hraní, kdy mi mapy přišly tak nějak kratší a především jich byl mnohem menší počet. Je neuvěřitelné, jakýma hovnama nás dneska jsou schopni krmit... moje zhnusení obchodníma praktikama dosáhlo další úrovně.

Celkem 10 klasických levelů z původní hry a datadisku smíchané dohromady + 4 souboje s bossy, které nepočítám jako regulérní level. To vše zkrácené o více jak polovinu. Čistá doba hraní ani né 5 hodin a to na Nightmare obtížnost!

Nebudu tady popisovat jaká hra vlastně je, protože si to nezaslouží a rovnou vás nasměruju na Black Edition, která přináší o 15 hodin delší hrací dobu, větší výzvu a je asi 4x levnější.

Přidám jen svoji úsměvnou zkušenost ze souboje s poslední bossem - ještě se mi nikdy nestalo, abych koukal na zbývající milimetrový health bar bosse s retardovaným výrazem a prázdným zásobníkem bez možnosti získat další ammo. Tohle se opravdu povedlo.

*/5
Když jsem se doslechl, že má vyjít nový Painkiller a že to má být remake původní hry, říkal jsem si: hurá, bude to pecka jako Serious Sam HD – čili nový engine, nové efekty, textury a nové mody pro multiplayer a hlavně coop mod. Bohužel realita je jinde. Ano, máme konečně slušnou grafiku, pěkné modely potvor a zbraní, opravdu kvalitní animace a další věci, jenže pak tu máme celou plejádu neduhů, které v mých očích srážejí tuto HD verzi hluboko pod původní hru.

Z 24 úrovní z Painkillera a 10 úrovní z BooH se nám HD verze smrskla jen na 10 úrovní z Painkillera a 4 úrovně z BooH přičemž místy nejde o kdovíjak povedené úrovně. Proti Opeře, Bláznivému parku, Sirotčinci, či třeba Atriu nic nenamítám ale Továrna, Koloseum nebo i Hřbitov jsou podle mě příliš nudné a nezajímavé úrovně. Zkrátka se daly vybrat lepší. Ovšem pokud by byli tvůrci co zač, nemuseli nic vybírat a zpracovali by rovnou všech 34 úrovní, případně by v rámci DLC časem přepracovali i další pokračování (Overdose a spol.) Zkrátka tak, jak by se na kvalitní HD remake slušelo.

Nejen počet úrovní se nám však smrsknul – nejinak dopadli i nepřátelé. Ta tam je rozmanitost druhů monster, kdy jste se v každé úrovni mohli těšit na tři-čtyři nové kousky. Potěší alespoň jedna zcela nová zbraň, která je svými funkcemi opravdu geniální.

Typickým Painkillerovským prvkem jsou tarotové karty. Sice tu není žádná karta, kterou by hráči původního Painkillera neznali, ale potěší skutečnost, že jich tu je hodně a že z některých úrovní je možné vyhrát až dvě karty. Tento prvek značně pomáhá znovuhratelnosti alespoň některých úrovní, když už ne celé kampaně. A jen tak mimochodem - absolvujte tutoriál, protože i tam jde vyhrát karta. :)

Pak tu máme řádku, sice malých, ale nepříjemných skutečností…
- Už nejde vypnout bojová hudba a nastavení hlasitosti je pro ambient i bojovou hudbu stejné, takže kdo metal nemusí, má smůlu.
- Nová hudba je v porovnání s původním soundtrackem otřesná a bez nápadů – ještě štěstí, že většina skladeb je původních.
- Dříve pohyblivé předměty (žídle, bedny, dveře,…) jsou pryč a nebo jsou zcela statické, takže okolí vypadá úplně mrtvě.
- To samé stromy nebo tráva – nic se nehýbe. Pamatujete na starou závěrečnou úroveň Pekla? Tak takhle mrtvě se tváři všechny úrovně.
- A aby toho nebylo málo, chybí efekty počasí (déšť, sníh, vítr) přestože i v původní hře počasí bylo a krásně dokreslovalo atmosféru.

Nemůžu nezmínit také Coop mod, který sice potěší ale nenadchne, neboť působí příliš jednoduše – žádné nastavování počtu životů, munice, zdraví, atd. Jen dva hráči (opravdu jen dva) procházejí úrovněmi a likvidují monstra přičemž vůbec nemusí spolupracovat, neboť veškeré předměty jsou pro oba, stejně tak karty mají stejné a přeměna v démona nebo sebrané zlato je taktéž dohromady – zkrátka prostor pro taktizování a domluvu tu není.

Podtrženo sečteno je Painkiller HD pro mě, jakožto pro fanouška původního dílu zklamáním. Opět je z toho vidět lacinost a zbytečná osekanost ve snaze urychlit vývoj hry a vytěžit co nejvíc. Tohle byla šance (a věřím tomu, že poslední) jak Painkillera oživit a vrátit na výsluní old-school řezaček. Tak nějak jsem doufal, že se nakonec dočkám i dalších přepracovaných dílů, možná i zbrusu nových, ale místo toho Farma zatloukla poslední hřebíček do démonské rakve. Někdy se stane, že když vyjde HD remake, můžete použít placku původní hry jako podtácek, protože není sebemenší důvod se k základní verzi vrátit. Painkiller HD je jiný – díky němu máte HD podtácek.

Pro: Coop mod, nový engine a grafika, nové secrety, animace nepřátel

Proti: Málo úrovní a druhů nepřátel, jednoduchost Coop modu, mizerný příběh, drobné nedostatky

Takže hra to není špatná, ale má to své pro a proti. Máme tady pořádnou řežbu v temném stylu s parádním drsným soundtrackem, ale příběh dost pokulhává, jelikož vývojáři použili stejné lokace, které dokonce ořezali. Zato kooperace je zábavná a nový mód Přežití z multiplayeru si taky najde spousty fanoušků. Akorát to pro někoho může být až příliš jednoduché a těch misí v kampani, taky moc není.

Tahle hra je vážně oříšek. Jen si vezměte, že spousta lidí bude brblat jen proto, že ty bossy už dávno zná a že ti nepřátelé jsou hloupý, jak kecky. Ale cena je vcelku výhodná. Navíc dostanete dvě bonusové úrovně a ještě kratičký tutoriálek. A nová zbraň taky potěší, ale zase tolik nového tam taky nenaleznete. Tahle hra je prostě určená pro fanoušky pořádných rubaček ve stylu Duka, Serious Sama a jim podobných.

Celou moji recenzi naleznete zde - http://www.vytukej.cz/recenze/painkiller-hell-recenze/

Pro: Kooperace a mód Přežití, Nová grafika, Drsný soundtrack, Zbraň Lovec Duší, Cena a skvělá akce

Proti: Krátká kampaň, Málo novinek, Inteligence nepřátel, Klasický multiplayer, Grafické chybičky

Od teto hry nečekejte dobrý příběh ale akční řežbu. Za pochvalu určitě stojí hudba která je úžasná rocková hudba tu prostě sedí jak prdel na hrnec, zbraně jsou rozmanité ale trochu mi vadí že se nedají upravovat ale mate tady kartičky které upravují postavu například že vám nepřátele dávají poloviční poškození a nebo vy jim působíte větší. Bossové jsou rozmanitý jednou bojujete proti démonovy a jednou proti obřímu titánovy. Jak jsem řekl příběh stojí prd. Hra funguje jako aréna vlezete do velké místnosti a nepřátele na vás nabíhají ve vlnách druhů nepřátel je dost například kostlivci s meči, rytíři se štítem a kuší, samurajové, kouzelníci a další. Hlavní hrdina je nezajímaví ani vedlejší postavy no nejzajímavější jsou nepřátelé a bossové. Hru doporučuji nemá dobrý příběh ale ta akce a hudba jsou výborný, je to taková ta hra kterou si zahraji když budu chtít zahrát hru u který nemusím přemýšlet je to hodně slušná oddychovka kterou by si měl zahrát každý kdo má rad akční hry.

Pro: grafika, bossové, zbraně, prostředí, druhy nepřátel, akčnost, hudba.

Proti: příběh, hlavní hrdina.

Jak ze značky Painkillera vytěžit co nejvíc? Chrlení datadisků s otřesnou kvalitou se již zřejmě vyčerpalo, na regulérní dvojku nejsou peníze ani chuť, tak co udělat HD remake když to letí dneska co?

Nordic Games si řekl proč z toho nevytřískat další prachy, tak vzal první úspěsný díl s nejlepším datáčem, a dat tomu trochu lepší grafiku, probrat levely a zkrátit je, přece se nebudeme dělat se všemi to po nás nechtějte, plácnout do toho jakýsi příběh který stejně nikoho nezajímá, jednu novou zbraň, dat tomu Steam podporu a achivmenty a vrazit to na pulty za solidní bakšiš.

Jenže proč platit za něco co už tu bylo, je to delší a levnější. Nordic předvedl krásné plivnutí do obličeje platícím hráčům, a snaze z nich udělat blbce a dojné krávy. Aby jsme tento krok k vysátí peněženek hráčů umocnili, vychrlíme další DLC která si nechá slušně zaplatit.

A tento prasácky přístup, nezachrání nové grafika, hudba ani stará hratelnost. A teď když Nordic koupil značku Darksiders, se až bojím co z toho vznikne nebo jaká další ojebávka na hráče se objeví.