Outwars

01.04.1998

Outwars je third-person střílečka, ve které hrajete za elitního mariňáka. Příběh hry se točí okolo invaze insektoidní rasy "The Skulls". Ta dobývá jednu planetu za druhou, bohužel i tu, kde se hlavní hrdina nachází. Do dvou minut je třeba se evakuovat, jinak na planetě zůstáváte. Tak začínají Outwars.

Vcelku tradiční sci-fi střílečku, nápadně připomínající Hvězdnou Pěchotu, ozvláštňuje několik prvků. Především je to jetpack a "kluzák", pomocí nichž se dostanete na jinak nepřístupná místa. A že jich bude hodně. Dále je tu možnost ovládat zvášť trup a nohy. Tahle funkce je však považována za dost kontroverzní, dá se ale vypnout. Nechybí ani široká nabídka zbraní všech cenových kategorií.

Grafická stránka Outwars nebyla hodnocena nijak kladně už v době vydání.

Akčná hra dohratá za jednu sobotu... Vo svojej dobe všetci riešili jej grafickú stránku, keďže vytvoriť alienov v takej podobe v akej nám ich prezentovali ich autori bolo skôr do plaču než do smiechu - k tomu pripočítajme nemožnosť zmeniť rozlíšenie vyššie ani nižšie než 640x480, nepomáha ani podpora 3D karty... S hrou som sa v dobe vzniku a ani ďaleko potom nestretol a pritom distribútor bol sám Mikrošrot - u nás prakticky neznáma hra - to vidieť aj tu na hodnotení... Outwars pritom podkopáva nie grafická stránka ako práve iné aspekty - napríklad umelá inteligencia (blbosť vašich spolubojovníkov rozvádzať nejdem, pretože by z toho bol dlhý román určený pre silné žalúdky), ktorá ale vo svojej tuposti na(ne)štastie nepredčila napríklad Daikatanu. Ďalšou vecou sú hnusní mimozemšťania, ktorí sa volajú Skulls (Lebky?! - a pritom jediná lebka je hlavný bosák v poslednom leveli, ktorého je mimochodom veľmi ľahké poraziť) a ktorí strieľajú čudesné hnusné strely (červené čosi v grupe po troch na mňa strieľalo nejaké granáty podobajúce sa z Duke Nukem 3D, WTF?!), ktoré sú neviditeľné a veľmi presné (niektoré sú dokonca nasmerované) a váš borec ani nehekne alebo nedá vedieť, že mu niečo ubralo (a pritom vám uberie aj pád z pol metra) - len váš spolubojovník tupo stojí v palebnej zóne a čuduje sa, že ho triafajú (alebo sa zasekne o stenu / do textúry!).

Ako pozitívum určite spomeniem briefing misii - sú hrané a aj keď je váš veliteľ/ka stručný, navodí to tu správnu atmosféru - a hudbu. Zvuky radšej nespomeniem, pretože škrekot niektorých monšier ako keby pripomínal grcanie hlavného grafika po zle strávenom obede (a možno dal podnet aj pre vytvorenie takých na grc monšier).

Level design rastie po jednotlivých úrovniach - čím ďalej sa dostanete, tým sú úrovne monumentálnejšie, budete musieť jetpackom alebo rogalom preskakovať hlboké rokliny, ľadové útesy, atď. S ovládaním sa autori pohrali - môžete ovládať hornú a dolnú časť dokonca oddelene, no je to zbytočne krkolomné. Bojovať proti prazvláštnym mutantom, ktorí ako keby vyšli z medziplanetárneho mixéra a boli prepraní v slnečnej práčke sa nenaučíte hneď, no ak sa naučíte ovládať úkroky spojené s jetpackom, máte takmer vyhraté.

Outwars je vraj kópia o dva roky staršej hry Terra Nova: Strike Force Centauri. Ak teda máte radi Vesmírnu pechotu (Starship Troopers) alebo iné sci-fi režby a nevadí vám nechutná grafika a ani tupí spolubojovníci, vyskúšajte ju.

Pro: Príbeh, vytvorenie atmosféry, z časti aj hratelnosť

Proti: Od grafiky, cez umelú inteligenciu až po ďalšie maličkosti...