osu!

01.08.2011
29.11.2011
2013

freeware

Jak už samotný název naznačuje, osu! si bere značné množství inspirace z japonské hry Osu! Tatakae! Ouendan pro Nintendo DS. Hratelnost se tedy skládá ze strefování do kruhů, táhnutí linie a točení spinneru do rytmu hudby. Na rozdíl od její komerční sestry je možné do osu! importovat další písně v podobě tzv. beatmap. Ty jsou tvořeny a hodnoceny komunitou na oficiálních stránkách hry.

osu! taktéž nabízí další tři odlišné módy. osu!taiko vychází z principů herní série Taiko: Drum Master (Taiko no Tatsujin). Hráč hraje na bubny pomocí čtyř kláves, které ovládají vnější či vnitřní část hudebního nástroje. V osu!catch je cílem chytat ovoce na talíř. Poslední mód je osu!mania, který je inspirován sérií Beatmania. V něm hráč musí zmáčknout správnou klávesu ve správný okamžik, tak jak padají noty v jednotlivých sloupcích.

Dnes jsem na to narazil, mrknul na videa a nechapu... ja to ani nestacim sledovat, natoz to jeste sam ovladat.. :)

Pokud někdo zmíní téma rytmických her, jako první si vždy vzpomenu na osu!, jež je za mě králem tohoto žánru. Hodnotit tuto "hru" může být ale o něco komplikovanější, než se na první pohled zdá.

U většiny rytmických her bych hodnotil hudbu, vizuální a rytmickou stránku úrovní, nebo třeba volbu obtížností. Problém je, že zde nemohu. Samotné osu! totiž stojí takřka kompletně na úrovních od různých tvůrců, takže to vše působí spíše jakási platforma s několika základními režimy, na kterých se tvůrci mohou do libosti vyřádit.

Asi vám z toho pak vyplývá, že jednotlivé mapy budou tak dobré, jak zkušený a kreativní je sám autor. Při hodně velké smůle tedy narazíte na úrovně, které bude ten nejhorší zážitek vašeho života. Většina map je ale minimálně velmi dobrá, graficky přívětivá a obsahuje dost širokou škálu obtížností. Ještě před stažením se navíc můžete podívat na hodnocení úrovně, které vám samo o sobě dost napoví co čekat. Díky velké tvůrčí komunitě navíc najdete beatmapy téměř na všechny písničky, co znáte, což je podle mě také velké pozitivum.

Největším negativem osu! tedy ve výsledku je, že nové mapy musíte stahovat pomocí prohlížeče. Na druhou stranu je to umožněno pomocí oficiálních stránek a podle mě to ke hře samotné tak trochu patří. Chvíli může také trvat, než se zorientujete v řazení levelů, ale tady se jedná čistě jen o zvyk, a tak to nemohu ani brát jako negativum. V tom žánru je osu! tedy na vrcholu mého žebříčku, ze kterého ho jen těžko něco sesadí!

Pro: chytlavá hratelnost, jednoduchost konceptu všech herních režimů, nekonečná porce beatmap, široká škála obtížností

Proti: pro někoho nutnost stahovat nové beatmapy pomocí prohlížeče