Narbacular Drop

2005

freeware

V Narbacular Drop se hráč ujímá role princezny, kterou uvěznil zlý démon ve svém dungeonu. Ovšem sám dungeon, zemský elementál Wally, nemá svého pána rád, a tak pomáhá princezně k útěku pomocí schopnosti vytváření portálů na svých zdech. Hráč tak musí překonat překážky a nepřátele chytrým umisťováním dvou propojených portálů.

Narbacular Drop vznikl jako ročníková práce na škole DigiPen. Zaujala lidi z Valve Corporation natolik, že najali autory, aby vytvořili hru s podobným konceptem na Source enginu, což dalo vzniknout hře Portal.

V Narbacular Drop je už stejně jako v jeho následovníkovi přítomen originální koncept vytváření portálů vedoucí k zajímavým a zábavným rébusům. V tomhle lze předchůdce slavné hry neomylně poznat. Ovšem je to schováno v ošklivě vypadající, zabugované a vůbec nevyladěné hře. Zpětně po znalosti povedeného Portalu se hra těžko posuzuje. Přál bych si, abych si tuhle hru zahrál v době jejího vytvoření a měl možnost jí posoudit stejně jako lovci talentů z Valve, kteří neomylně prohlédli její potenciál.

V současnosti nemá moc smysl Narbacular Drop zkoušet. Jedině pokud jste opravdu hodně zvědaví na úplné počátky samotného jádra hry Portal.
A v době kdy jsem měl počítač tak špatný, že jsem nespustil Portal, zkusil jsem si tuto hru. Samozřejmě, ND je ve všech směrech horší - graficky (těžko se může měřit s Source Enginem), příběhem (neexistující), humorem (snad ani není, jedině tak No-knees, hehe) a dokonce i (!!!) dobou hraní.

Jako prapůvodní nápad, jako studentský projekt, jako skanzen tomu jak to vše začalo je to fajn. Jako hra hodná obdivu ? To spíš ne.

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
KDY (poprvé/naposledy) -------- 2007 (N/A)
KOLIK (hodin circa) ----------- 3
DOJEM (ano/hmm/ne) ------------ ANO
OBTÍŽNOST (pokud je/pamatuji) - N/A
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Pro: Nápad

Proti: vše ostatní