MotorStorm: Apocalypse

MotorStorm 3

17.03.2011

Třetí díl série MotorStorm, určený pro PlayStation 3, se odehrává v blíže nepojmenovaném, z velké části vylidněném městě (inspirovaném západním pobřežím USA), které se postupně rozpadá v sérii katastrof. Uprostřed rozpadajících se ruin se odehrává další ročník třídenního festivalu pro adrenalinové závodníky, jehož se účastní i tři hrdinové hry – nováček Mash, zkušenější Tyler a veterán Big Dog. Během kampaně hráč sleduje příběhy všech těchto postav, z nichž každá sleduje konečnou zkázu města z jiné perspektivy a zároveň každá reprezentuje jiný stupeň obtížnosti.

Během závodů se části tratí různě bortí a vybuchují, což mimo jiné znamená, že tak dynamicky vznikají a zanikají možné nové cesty, kterými se hráč může vydat. Novinkou proti předchozím dílům je také chlazení vzduchem – pokud hráč během skoku pustí plyn, motor se za letu ochladí a je možné znovu použít nitro.

Pokud jste jako já a preferujete závodní hry, kde vůbec nejde o realistické ovládání vozu, ale o maximální adrenalin a spektákl, pak rozhodně doporučuji MotorStorm: Apocalypse neminout. Je to hra, která se neztratí vedle takových klasik jako je série BurnOut, FlatOut 2 nebo Split/Second.

Tratě nabízí poměrně velkou volnost a všude vás provázejí velkolepé úkazy jako jsou hroutící se budovy, padající letadla, divoce kličkující střely z raketometů, burácejí vlny z divokého moře... Je to naprostá arkáda, kde jde spíš o to uhýbat všem nástrahám a dobře hospodařit s nitrem než držet ideální stopu a správně najíždět do zatáček, ale ten zážitek stojí za to.

Vhodně je navržená i obtížnost, která není frustrující, ale zároveň se vám nikdy nestane, že byste nad svými protivníky měli výrazný náskok. Na druhou stranu - hra samozřejmě počítá s tím, že se občas vysekáte a není třeba kvůli tomu hned závod restartovat. Zkrátka něco jako již zmíněný FlatOut 2.

V čem vidím problém, jsou jako obvykle technické možnosti PS3. Hra vzhledem ke stáří a platformě vypadá perfektně, nicméně nestabilních 30 FPS prostě pro takovou rychlou a na přesnost náročnou hru není zrovna ideální framerate a ovládaní je kvůli němu nepříjemně tuhé.

Tato hra (či celá série MotorStorm) by si rozhodně zasloužila remake / remaster na moderní platformy, kde by tento problém byl vyřešen. S koupí bych neváhal ani sekundu.

Pro: adrenalin, grafika, spektakulárnost, zajímavé tratě se spoustou zkratek a jiných vychytávek

Proti: 30 FPS