Monster Monpiece

Genkai Tokki Monsutā Monpīsu

strategie > tahová strategie *
27.05.2014 Vita
14.03.2017 PC
Compile Heart, Idea Factory (sekundární)
Ve fantaskním světě Yafanir spolu žijí lidé a dívčí monstra v míru. Tři kamarádky May, Elza a Karen spolu chodí na akademii Kunaguvu, kde se učí jak vyvolávat dívčí monstra z karet. Idylka ale končí, když záhadná osoba prokleje Elzu a ta se pak smyslů zbavená vypraví neznámo kam. Hráč se ujímá holčiny May a vydává se zachránit Elzu a zjistit, proč byla prokleta.

Monster Monpiece je karetně strategická hra s japonskou stylizací. Cestujete po 2D mapě, sbíráte karty dívčích monster a také se utkáváte v tahových karetních duelech s dalšími vyvolávači. Souboje probíhají na 3D bitevním poli o rozměrech 7x3 políček a jednotky jsou ztvárněny v chibi stylu. Hráč za přidělenou manu vykládá karty, jednotky pak na konci tahu udělají pohyb směrem k nepříteli, případně zaútočí. Cílem duelů je dostat svoje svěřence až k nepřátelské základně.

Multiplayer mohou vyzkoušet pouze hráči Vita verze.

Psyx: tak zalezi jak ti to sedne, neni to uplne strasne, ale proste tam toho je moc a kolikrat se tam resi takove pitominy ze to nedokazu…

U Monster Monpiece mě dost bavilo kartičkové jádro, speciálně postupné vylepšování balíku. Bohužel ostatní stránky hry spíše propadají. Nezajímavý příběh a tlachání holčin jsem nedokázal vstřebávat a děkoval za přetáčení textů mezerníkem. Jediné trochu zábavné plky mají řadoví nepřátelé před souboji, fakt bych nečekal, že nějaké animované ucho bude citovat kapitána Picarda.

Tahové souboje spolknou nemalou část herní doby. Základ slibný, přetlačování na malém bitevním poli, čtyři typy jednotek (přičemž buffeři mi vycházejí nejslabší až nehratelní), barevné synergie a další řada triků s kterou přicházejí jednotlivé karty. Bohužel AI je špatná, jako blokujeme vlastní jednotky špatná, jako tankujeme healerem špatná. Aby měla AI aspoň záchvěv šance, budete vždy stát proti statově mnohem silnějším balíčkům.

Kartičky, tady vidím problém ve vylepšování, spíše v alchymii. Každá karta má 9 až 12 statově rozdílných verzí, člověk neví co se z karty vyklube a jestli vůbec riskovat. Vyvolávací cena jednotek, útok a životy lítají nahoru dolů. Přiznejme si, spíše dolů, výměnou za nějakou neužitečnou schopnost, co pak při vyvolání stojí manu navíc, ať už pro ni máte legální cíl nebo ne! Kartiček je jinak slušné množství, hlavně díky různým verzím. Kompletaci sbírky jsem ale vzdal, páč raritní kousky dostávají svojí vzácnosti a kolikrát jsem od nich nezískal ani jednu kopii, natož tři do balíku. Ilustrace jsou povedené a stylově pestré, výtvor padesátky malířů, jen počítejte s pokleslým obsahem a zbytečně nízkým věkem některých monster.

Závěrem, chápu že ovládací mechaniky zůstaly z Vita verze, ale bez třecích miniher a otevírání karetních balíčků trhnutím bych se obešel. Strávil jsem to u ostatních titulů Compile Heart, ale tady se vyskytují v několikanásobném množství. Monster Monpiece má ve hře online obchod, ale lepší karty na postup hrou nejsou potřeba.

Pro: kartičkování, slušné strategické základy

Proti: příběh, AI, nevyzpytatelné vylepšování karet, placení many i za nepoužité schopnosti karet, pozůstatky Vita ovládání