Microsoft Flight Simulator

01.11.1982

V roce 1982 získal Microsoft práva na portování Flight Simulatoru pro Apple a stolní počítač TRS-80 na rok starou platformu IBM Personal Computer (PC). Portovaná verze obsahovala oproti původnímu FS vylepšený grafický engine ("skutečnou krajinu" s 12 letišti), různorodé počasí, denní dobu a stylizovaný panel Cessny 182 s osmi měřícími přístroji. MS FS 1.00 disponoval čtyřbarevnou grafikou, která ovšem bez problémů fungovala jen na počítačích s CGA grafickými kartami a monitory color composite. NA RGB monitorech se hra zobrazovala černobíle. Hra obsahovala 10 přednastavených módů včetně jednoho válečného módu World War I Ace.

Hra sloužila spolu s tabulkovým procesorem Lotus-1-2-3 k testování kompatibility počítačů s platformou IBM PC. Říkalo se, že pokud něčí počítač dokáže spustit FS a Lotus-1-2-3, je IBM PC kompatibilní. V květnu 1983 pak byla vydána vylepšená verze 1.05, která obsahovala jen drobné úpravy.

Hru je možné stáhnout spolu se speciálním CGA emulátorem ze stránek The Old Flight Simulator Vaultu. Pod odkazem "Introducton" si lze přečíst vyjádření autora webu o otázce autorských práv.

Nevím, na čem bych musel jet, abych si skutečně připadal, jako že letím v kokpitu letadla - snad LSD? U starých her se snažím být nanejvýš tolerantní a i sebehorší grafiku nějak skousnout, ale v tomhle případě ani nevím, na co se z toho kokpitu vlastně dívám. Jedu na runway, nejedu na runway? Je to moře? Co já vím. Ovládání je dosti zapeklité a osobně se mi s tou línou krávou podařilo sotva cuknout. Tohle je na mě přece jenom trochu moc, lidé tehdy museli mít úžasnou představivost :).

Pro: Údajně velmi realistický letecký simulátor

Proti: Všechna grafika světa za sklem kokpitu splývá v jednu nerozeznatelnou šmouhu