Další DLC, které mělo být součástí hry. Vydat ho společně s vydáním základní hry je fakt trapné. Zatímco u předešlých rozšíření, která přidávala nového společníka, by až tak nevadilo, pokud by je hráč nevlastnil, tak hrát hru bez tohoto rozšíření by bylo velké ochuzení o zajímavé příběhové pozadí. Přece jenom mít v týmu zástupce rasy, která vyhynula před tisíci lety, se nestává každý den. ... I když na druhou stranu jsem měla mnohdy pocit, dle (ne)reakcí okolí na Javika, že je to denním chlebem v univerzu ME. Reakce sice občas byly, ale já osobně bych z něčeho takového byla více v šoku. Ale to je jen malý a bezvýznamný detail a navíc je mi jasné, že neustálé upozorňování okolí na Javika by asi bylo otravné po čase.

Mise, která nového společníka přidává, je obsahově docela chudá. Přiletět, vystřílet, otevřít víko od kapsule a zpátky domů na Normandy. Přišlo mi to trochu odbyté. Mohli jsme v rámci mise cestovat do hlubin ruin Protheanů, omni-toolem zkoumat anomálie, artefakty nebo třeba jen nápisy na zdech, cokoliv, do toho by hrála tajemná hudba. Bohužel, Cerberus udělal všechno za nás a je to škoda.

Co mě naopak potěšilo, tak byla osobnost Javika, protože byl jiný, než jsem si já (a Liara) představovala. Také jsem sklouzla k oné stereotypizaci, že jistě bude vznešený, vzdělaný a moudrý. Místo toho jsem dostala sarkastického a pragmatického vojáka, pro kterého není problém obětovat slabší rasu v rámci většího dobra a byl tak skvělým protikladem k mému Shepardovi. Na mise jsem ho brala často, a to z toho důvodu, že jsem se tak mohla více dozvědět o historii vesmíru, ve kterém se série odehrává, a také míval vtipné připomínky k nějaké rase či události. Po dohrání celé hry ještě více oceňuji, že byl Javik takový, jaký byl. I když se jeho komentáře mohly zdát býti necitlivými, tak si myslím, že doopravdy měl velké obavy o to, že tento cyklus dopadne stejně jako předchozí, jako ten jeho, a tak se spíše projevoval jako přemýšlivý a chladný stratég nežli empatická bytost. Přece jenom být posledním zástupcem své rasy je velmi těžké břímě.
Existence tohoto dlc bohužel zvýrazňuje nedostatky originální hry. Tento kontrast poukazuje, jakou hrou mohl Mass Effect 3 být, kterou bohužel není. Za pět eur získávám průměrnou misi, velice zajímavou postavu, pár nových zbraní ale nic víc. Je jasné, že kdyby From Ashes přineslo zásadnější prvky, solidně by devalvovalo základní hru a tím se dostáváme k tomu, proč jeho existence tak škodí.

S třetím ME je čas mýtů a legend u konce. Reapeři jsou tu, dochází na lámání chleba a teď přichází čas k odhalení všech karet. Je tu prostor k vymýšlení zajímavých osudů. Napěchovat hráče srdceryvnými příběhy skomírající rasy, informacemi o předchozích sklizních a vytasit jejich odkaz.

Bohužel, možné reálie kolem zaniklých ras, zvláště té Protheanské, se nedočkají bohatejšího zpracování. Přitom, jak kouzelná představa by byla, kdyby hráč mohl objevovat ztracenou techniku, či armádu se kterou by opravdu šlo zvrátit průběh hry.

Jedná se o stejně nevyužitý potenciál, jako v rámci dlc Levithan a to pouze z důvodu aby nebyl narušen kánon základní hry. Takže, i přes kouzelně arogantní názory posledního Protheana, je obsah tohoto dlc vlastně jalový. Jaká škoda.
Nejlepší renegade parťák celé trilogie. Cynický, krutý a přesvědčivý. Kdyby celá jeho civilizace nešla do kelu, tak by byl ještě přesvědčivější. Krom snahy podojit fanoušky však nechápu, proč nebyl už v základní hře, neb je zcela integrální součástí vaší posádky.

Trochu veselé je, že se válí na Eden Prime jen kousek od startovní pozice. A po těch pár soubojích s Psohlavci náhle dostanete NPC, které vám přinese velmi zajímavý vhled do kultury a dějin Protheanů a rovněž přehršle analogií se současným "cyklem".

Od začátku do konce tedy skvělý člen vaší posádky. Ani byste bývali nepoznali, že není součástí původní hry. Proč asi? :)

Pro: výborné NPC

Proti: Vytržen z původní hry

Tali: ,,So... you're a real, living Prothean?"
Javik: ,,As opposed to a fake, dead one?"

I přes ten krátký čas, který Javik v ME universu strávil, tak musím říct, že je to nejvtipnější postava z celé trilogie. Opravdu žádná postava mě nepřinutila tolikrát vyprsknout smíchy a poplivat si monitor, jako právě tenhle emzák s nigerijským přízvukem. Jeho pesimistický sarkasmus a pohrdavá upřímnost skvěle obohacují jeho jinak vcelku vážný a drsný charakter. A i v boji rozhodně není k zahození, s tou jeho plazmovou puškou se umí ohánět dost dobře. A to jsem čekal, že to s ním dopadne stejně jak s Kasumii, tedy že mi bude sympatický, ale nijak zvlášť mi na něm záležet nebude. Cha! Jaký to omyl!

Liara: ,,I've written over a dozen studies on your species. I've published in several journals..."
Javik: ,,Amusing. Asari have finally mastered writing."

Těch 65% ale zaplňuje především Javikovo kouzlo charakteru a jeho užitečnost v boji, co se týče dalšího obsahu DLCčka, tak je to celkem bída. Návrat na Eden Prime byl samo sebou celkem nostalgický, ale to nezajímavý prostředí a vcelku průměrné až podprůměrné fighty se Cerberem byly velkým mínusem. Líbily se mi ale flashbacky do předchozího cyklu v době, kdy Protheané byli už prakticky poraženi, už především protože vám hra také trochu nastíní, jak vlastně ta genocida v té minulosti probíhala.
Javik je výborná postava a plně spolehlivý člen posádky Normandie... a ty jeho kecy bych klidně mohl poslouchat celý den...

Javik: ,,Your "Joker" pilot insists I call myself "Prothy the Prothean." I insisted he allow me to throw him out the airlock."

(No nemiluj ho!)

Pro: Javikův charakter, humor a schopnosti, flashbacy do minulosti

Proti: Nezajímavá prostředí, vcelku nudný fighty

Přestože mise na Horizon, kde DLC začíná, neoplývá zábavností ani propracovaností, přináší s sebou něco naprosto úžasného, skvělého a nedocenitelného. Nového společníka, kterého musíte milovat. Javik je všechno, co jste od Protheana neočekávali, a krom zajímavého náhledu do posledního cyklu a na celou válku s Reapery vám poskytne spoustu zábavných debat, hlášek a situací. I přes neschopnost ME3 prohloubit vztahy s novými charaktery se rázem zařadil na druhé místo hned za Garruse.
Z DLC jsem tedy nadšená. Nebo jsem byla, dokud jsem se tady s komentářů nedozvěděla, jak to s ním vlastně je. Musím uznat, že mi to zanechalo hořkou pachuť na jazyku a jen tak na to nezapomenu. Hodnocení kvůli tomu snižovat nebudu, protože Javik si těch 90% zaslouží. Mám však o důvod víc zvažovat, jestli ode mě EA ještě někdy uvidí nějaké další peníze.

Liara: "Protheani byli tak úžasní! Vyspělá osvícená civilizace, která dovedla galaxii k míru a přinesla obrovský technický a kulturní pokrok. Jsou vzorem pro nás pro všechny!"
X
Javik: "Když se za našeho cyklu sešlo tolik různých ras na jednom místě, říkali jsme tomu trh s otro... ehm... večírek na uvítanou do impéria."
Javik: "Plížit se do kasina je neefektivní. Měli jsme raději zajmout rukojmí a po jednom je střílet, dokud by nám nevyhověli."
Javik: "Ty zotročené rasy si nic jiného nezasloužily. Kdyby za něco stály, tak by nás porazily."

Pro: Javik, nový společník, Javik, humor, Javik

Proti: Cena

From Ashes jsem rozehrál pouze jako další misi v ME, aniž bych si uvědomoval že se jedná o DLC. O to větší překvapení pak byl fakt, že takováto kvalitní příběhová vsuvka není pevnou součástí základní hry (opravdu škoda o ni přijít).

Mise na Eden Prime se rozjíždí v pěkném tempu, a ačkoli se nejedná o nijak vyčnívající průběh mise (běž, aktivuj, likviduj, běž...), byl jsem však spokojen. Odměna v podobě přeživšího Protheana stála zato. Kvůli novým informacím jsem pak vybíral Protheana téměř do každé mise. Velice oceňuji zpracování této postavy. Arogantní člen starší rasy, který dokáže konfrontovat leckterý prvek nového cyklu. Hlavně narážky na mladé rasy - z toho mě nejvíc dostalo - "Cože Salariani, ty ještěrky se naučily mluvit.

Ačkoli je tedy nový člen vítaný, jeho potenciál není ani zdaleka využit. Očekával bych nějakou možnost interakce s další Protheanskou technikou, či hlubší průzkum základen/měst této téměř vymřelé civilizace.

75%

Pro: Živý Prothean, další hodnotné informace.

Proti: Ačkoli je Prothean dosti ceněnou položkou, toto DLC je velice chudé

Důležitá postava v příběhu ME3. Záhada jak vlastně ti protheané vypadali. A nakonec z toho vznikne first day DLC. Soubory s Javikem už jsou na disku se hrou a poměrně jednoduchou fintou si můžete Javika zpřístupnit jako hratelnou postavu. Že v tom má pracky EA o tom není snad pochyb. From Ashes je jediné DLC a vlastně produkt od BW za který své peníze už z principu nedám.

Kdyby ale DLC bylo zadarmo a nebo ještě lépe by tato část byla součástí hry neřekl bych ani popel. Ono je to totiž docela povedené DLC,s opravdu pěkným prostředím a designem. Krásně tu můžeme vidět jaký pokrok udělali výtvarníci a designeři,oproti Eden Prime v ME1.

Javik je napsán Johnem Dombrowem,scénárista Wrexe a Garruse v ME3,Overlord DLC a vyléčení genofágu. Javik je zajímavá postava s ještě zajímavějšími dialogy.
Javik je skvělou vizí "trolla" z budoucnosti je to vocas ale zábavný. Jeho úchylka "Throw it out the airlock" je hlavně v Citadel DLC skvěle využita. Škoda že BW odstranilo likvidátor odpadu v Zaeedově kajutě. Javik by byl v nebi.

Pro: Javik,pěkně vymodelované prostředí Eden Prime,zajímavé doplnění příběhu

Proti: 1 Day DLC,přemrštěná cena a navíc velmi krátké

Když pominu to, že to je tak zvané 1 day DLC a že to bylo vytrženo ze základní hry (díky moc EA) tak se jedná o kvalitní a výborný příběhový přídavek.

DLC přidává jednu misi na Eden Prime (ano, tam kde to všechno začalo), kde jdete získat něco co chce Cerberus radši. A jak se ukáže, jedná se o živého Protheana! Ale pojďme ještě na chvíli k té misi. Ta má standartní délku ME misí, tudíž tvá okolo hodinky, a obsahuje pár "přeletů" do minulého cyklu a zobrazuje nám válku Protehanů a Reaprů. Musím říct, že tohle mi udělalo opravdu radost a jako fanouška série mě to potěšilo. Dále nám pak tito "přelety" do minulosti odhalují Protheana Javika (to je ten, kterého později najdete).

A teď k samotnému "The Last Prothean" Javikovy. No co vám budu povídat (ehm... psát tedy), získal si mě. Javik je jak on sám osobě řekl pouhý voják, ale sakra cynický voják, který má pěknou řadu vtipných hlášek a navíc umí skvěle vytáčet Liaru. Taky se díky němu dovíte něco z předchozího cyklu, a zjistíte že měl mnoho podobného s tím naším. Jo věčná škoda, že EA je nenažrané, že tohle DíeLCíčko vystřihly a tím pádem i musela být poupravena podstata posledního Protheana v příběhu, přesto se však jedná o velice kvalitní kousek který parádně rozšiřuje ME universium.

A pokud máte tuhle postavu vážně rádi, tak doporučuji tenhle tribute pro ni http://www.youtube.com/watch?v=AUAUS7s_qs8&list=PL5F0FAF8A27374CD8&index=18

Pro: Javik, Pohled do minulých cyklů, Javikovy hlášky,

Proti: 1 day DLC, vystřihnutí DLC ze hry.

From Ashes z príbehového hľadiska dopĺňa a vysvetľuje (občas celkom prekvapivo) viaceré vedľajšie a menej podstatné otázky ohľadom protheanskej rasy. Myslím si, že niečo takéto si hráči zaslúžili mať v hre automaticky a nie vo forme plateného DLC (ak nerátam zberateľskú edíciu).

Samotná postava Javika, nekompromisného protheanského bojovníka je určite zaujímavo napísaná a množstvo komentárov na rôzne udalosti, postavy a predmety v priebehu celej hry sú dobrou motiváciou na jeho pravidelné zaradenie do výsadku. Nechýbajú ani rozhovory na Normandy. BioWare určite napravili chyby, aké spravili v prípade Kasumi a Zaeeda, teda nízka reakcia postáv na prostredie a žiadne poriadne rozhovory. Javik je na "man with nothing to lose" postavu pomerne zhovorčivý a častokrát dokáže vniesť svetlo na rôzne (nielen) protheanske otázky. Dalo by sa z toho vyťažiť samozrejme ešte viac, ale to už by bolo asi v konflikte s tým, čo sa má hráč dozvedieť od samotnej hry a nie len jednej postavy. Určite, ale doporučujem vziať Javika ako súčasť výsadku minimálne na Thessiu a Sur'kesh (v prípade, že prežil Wrex).

Misia v ktorej hráč Javika získa, je ale veľmi generická "Beat some Cerberus" odrhovačka bez nejakého zreteľného nápadu. Napriek tomu sa jedná o jedno z tých lepších DLC (ak rátam všetky DLC v ME sérii), ako som však napísal na začiatku, je škoda, že je to DLC, pretože po dohraní viem, že hra by bez neho bola o dosť ochudobnená.

Pro: zaujímavá postava Javik a jeho vnesenie svetla do niekoľkých otázok

Proti: len jedna jediná a navyše slabá misia v rámci DLC