No...no... dobře. Budiž. Ale na to, jakej byl kolem toho byl fanouškovskej humbuk (a že velkej byl dost!) jsem přeci jen čekal trochu víc. Extended cut zprvu vcelku dobře upravuje určité nelogické události, kterých bylo ke konci původní hry habaděj. (Evakuace dvou parťáků před vstupem na Citadelu, ústup Normandie, rozbití massefektovských ovladačů místo jejich zničení, atd.) To, co mě ale zajímalo nejvíc, bylo větší rozvinutí konců. A celkem se to povedlo, všechny tři konce jsou vcelku slušně rozvedené, akorát ten Control s Shepardovo "demi-godským" hlasem je prostě divnej. Totálně ale nenávidím, když se do hry přidávají statické obrázky, přes které někdo mluví. Což se tady bohužel stalo. Taky si s tím Bioware mohli dát větší práci a zanimovat úplně všechno, když už za to sklidili takovej hejt. Plus furt mě dost mrzí, že jsem se nedozvěděl něco více o budoucnosti svých parťáků. Dyť i datáč Baldurs Gate 2, hry o 11 let mladší to taky měl!

Co se toho čtvrtého konce týče, tedy možnost nasrat tomu hvězdnýmu faganovi na kxicht, přičemž v podstatě prohrajete, nicméně další cyklus už bude schopný Reapery porazit, tak osobně to nepovažuju za nějaký příšerný konec, ale rozhodně bych ho taktéž nikdy nezvolil. Za prvé je mi nepříjemná představa, že všechny ty úžasné a skvělé postavy z ME universa zemřou se smutkem v srdci z porážky, a za druhé uvědomění, že jsem celou tu dobu hrál ty tři díly jen kvůli tomu, abych na konci prohrál, mi je dost proti srsti.

Celkově jsem extended cut ale vřele přijal. Scéna s památkovou stěnou a odlétající Normandií je správně dojemná, přičemž po tom maratonu všech dílů mě dokázala i dojmout, takže thumbs up for that. A jak správně jednou řekl Jeremy Jahns - ,,Nedostal jsem vše, co jsem chtěl, ale dostal jsem toho uspokojivě dost."

Pro: Oprava iracionálního bullshitu, rozvedené konce, dokázalo dojmout

Proti: Statické obrázky aneb ať žije lenost, absence informací o parťácích

Extended Cut je opravdu kontroverzním počinem - nějaký pokus o napravení pošramoceného konce, to zní opravdu uboze.

Ovšem Já hral ME3 až s tímto DLC, tudíž to nemůžu objektivně porovnat a proto mé hodnocení zůstává totožné s ME3. Pro mně to zakončení není špatné, není nedostačujcí, je takové jaké mi vyhovuje. Nezáleží mi, na tom jak neuměle ME3 skončil a i s původním konceptem zakončení by mi dostačoval. Protože je to vyvrcholení předchozích dílů.

Konec této velkolepé trilogie měl projít hlubším vývojem, nedokážu si však přestavit lepší alternativu.

90%
Ponechám bez hodnocení. Kdyby tento ending byl hned v samotné hře v den vydání, neřekla bych ani popel. Provedení sice trochu pokulhává, ale osobně jsem s koncem spokojená. Jenže ono to tam nebylo. Vydali to jako reakci na negativní reakci fanoušků. Vydali to jako DLC. A pokud něco vyjde jako DLC, byť zadarmo, očekávám od toho trochu víc než pár statických obrázků a tři monology. Evidentně do toho nevložili ani peníze, ani úsilí, ani čas. Tak proč to sakra rovnou nepřiplácli ke hře? Konec hatu na provedení. Názor na ending jako takový se vším všudy mám pod ME3.
Extended Cut. Přídavek který si vydupali samotní fanoušci. A jaký že názor na tohle DLC které se skládá z pár nových cut-scén, rozhovorů a obrázků má Chipsík který rád przní děti na skákacím hradě? Dle mě je to zbytečné. Ano, dle mě je to zbytečné DLC.

[i][i]Zajímavost:[/i]K tomuhle názoru jsem přišel zrovna včera, když jsem měl službu u skákacího hradu a díval se jedné holčičce pod sukni.[/i]

Největší problém co s tímhle DLC mám, jak jsem zjistil je ten že všechny 3 konci jsou rozšířeny tak že vyzní heppyjendově, a to se mi kurva nelíbí. Mnohem lépe na mě působily původní konce, které vyzněli depresivně a náznaků heppyjendu tam bylo opravdu minimum. A tím pádem, se mi logicky nemůže líbit (nebo lépe, ne nelíbit, ale nemůžu s ním bejt spokojenej) ani heppyjendovský obrázkový epilog.

Pokud se mi naopak něco líbilo a to opravdu hodně, tak to byla kat-scéna kdy Shepy a spol běží k "paprsku". Tahle scéna byla parádní a měla kurva grády.

Co se pak ještě týče přidání volby odmítnutí u vesmírného parchatna, kterého jeho rodiče nejspíš málo třískaly a málo prznily, tak tuhle volbu vítám. A vítám taky to že skončila tak, jak skončit měla, a to porážkou (ale samozřejmě by BW nezabilo kdyby udělalo pár videí kde bychom viděli umírat náš cyklus a naše známé, to by bylo teprve emotivní).

Takže jaký je můj dojem z tohodle DLC které z 50% tvoří přeslazené heppy obrázky? Rozporuplný. Někde dojem vylepšuje a někde naopak zhoršuje a také nevyužívá svůj plný potenciál. Ale je to zdarma, a furt lepší než kdyby se mi buvol vysral do ucha. Ale hodnotit těch pár nových kat-scén, obrázků a dialogů nebudu.

A na závěr už jenom to že jediný pravý konec ME je IT. A vy kteří nevěří jste zaslepenci, aneb vy všichni jste debilové a já jsem Normandy.

Pro: Kat-scéna kdy Shepy beží k paprsku, možnost odmítnutí, je to zdrama

Proti: Konce působí sladky americky, nevyužitý potenciál volby odmítnutí

-1 +4 −5
Nikdy bych neřekla, že při hodnocení něčeho, co jsem "hrála", využiju nulu, ale tady to jinak nejde. Tenhle dovětek, který si musíte extra stáhnout k základní hře totiž měl být dávno její součástí. Navíc obsahuje i fanoušky vyřvanou verzi odmítnutí, která ovšem zásadně nefunguje, obzvlášť pokud hru hrajete poprvé a neuvědomujete si, že ono odmítnutí je jen takovým nádavkem (nebo taky nadávkou) pro ty, kteří si stěžovali, ne právoplatným koncem. Protože pokud se vám jako mě stane, že se po 150 hodinách strávených s touhle jinak úžasnou trilogií logicky rozhodnete odmítnout všechny nabídky virtuálního děcka a následně vám celá hra ukáže zdvihnutý prostředníček, tak to moc příjemné není.

Pro: konec dává smysl, ale ještě je třeba Leviathan DLC

Proti: mělo to být v první verzi

Budu-li toto DLC hodnotit ve stylu "jak moc se BioWare povedlo napravit,c o zkonili?", pak musím zamířit hodně vysoko. Nepatřím mezi hatery, kteří nenávidí vše kolem ME3 už z principu, právě kvůli konci. Popravdě sem z konce byla jen zmatená a částečně zklamaná. Extended Cut byl proto pro mě jako stvořený - odpověděl na všechny zásadní otázky, ukázal nám, co se v důsledku našich rozhodnutí stane v budoucnu a nechal nás se rozloučit s našemi LI. To vše podáno natolik emotivně s tak dokonalou hudbou, že dodnes u konce vždy bulím jak želva. Vzhledem k tomu, že BioWare uvolnilo EC zcela zdarma pro všechny majitele ME3, jsem schopna jim odpustit - chybovat je lidské.

Pro: odpovědi na zásadní otázky, epilog, emotivnost, hudba

Proti: potřeba vzniku tohoto DLC

Absolutně nevím, co mám tady hodnotit. Tohle je snad špatný vtip. Vydat přídavek, který se pokouší osvětlit a doplnit, pro někoho zpackaný konec, této velkolepé trilogie (i když pro mě je opravdu skvělá jen jednička, další dva díly za ní trošku pokulhávají, ale to sem teď nepatří).
Pár minut filmů, nějaké dialogy navíc, záběry na radující se přeživší a útěk Normandie, který tedy nedává moc smysl. No budiž. Ale tohle všechno mělo být už v původní hře, to že se na to autoři vysrali a nebyli schopní vytvořit plnohodnotný konec, který si určitě tato série zaslouží a až po stížnostech hráčů splácali tady toto, plně vystihuje dnešní herní průmysl. Nebo spíše vystihuje politiku EA.
Tohle by tady ani snad nemělo být, je to trapný pokus zavděčit se a vylepšit si pošramocenou, reputaci. Hodně mi to pokazilo celkový dojem ze třetího dílu, který byl, i přes ten původní konec, celkem dobrý. Takže tohle tedy hodnotit nebudu. A ani mě nenapadá nic vtipného na závěr. Jo, děkuji EA že to dali zadarmo.
Mno. Nečekal jsem úplně nové konce, ale čekal jsem, že extended cut doplní okolnosti kolem původních konců, aby to začalo dávat smysl.

Realita je ovšem taková, že nový obsah působí spíš jako trapná snaha se fanouškům omluvit a zároveň je poslat s jejich připomínkama do prdele. Nový obsah je do hry poměrně brutálně naroubovaný. Většinou neosvětluje v podstatě nic, a když se něco vysvětlit pokusí, nemohl jsem se ubránit dojmu, že si ze mě autoři dělají prdel (hlavně celá ta věc kolem Normandie, taky nový konec se nese v duchu "Nelíbily se ti naše původní konce? No tak si holt naser!")

U ME3 nejde o to mít "dobrý" konec. Jde o to mít konec "hodný série." A tím by byl v případě ME3 konec silně ovlivněný předchozím počínáním. A i když skrz celé ME3 se volby z předchozích dílů (má-li člověk savegame) promítají (sic v drtivé většině případů se jedná o bezvýznamné cameo fanservice), samotný závěr zůstává těžce lineární a pokud máte pocit, že se do jeho průběhu vaše volby napříč trilogií nějak zásadně promítly, patrně jste byli indoktrinováni.

Kvalitní příběhy, obzvlášť ty s propracovaným vlastním univerzem, které ME bez pochyby má, mají obvykle autory vybudované logické pozadí všeho, které normálně pokrývá mnohem víc, než co z něj konzument nakonec uvidí. Závěr Mass Effectu, který se nakonec objevil ve hře, za sebou tohle pozadí rozhodně nemá. Je to narychlo splácaná slátanina. A Extended Cut je laciná snaha zavřít nespokojeným fanouškům hubu. Nic víc.
Na konci Mass Effectu 3 je vidět, že spousta herních fanoušků ještě asi není připravena na "špatné" konce. Respektive na konce, z nichž ani jeden nekončí happyendem a ve své podstatě Shepard pouze volí cestu relativně nejmenšího zla. A já jsem rád, že se BioWare rozhodlo ukončit trilogii právě takto, protože podobné pocity jsem zažil u některých filmů, ale u her ještě nikdy.

Ač jsem většinu podstatných vítek fanoušků dokázal logicky vyvrátit, jsem rád, že tvůrci vydali právě Extended Cut, který doplnil přesně to, co jsem očekával a v co jsem doufal. Objasnil důvod odletu Normandie, nabízí možnost zjištění dalších informací o Crucible a reaperech, ukáže obrázky z "poválečné" spolupráce bývalých nepřátel (zde se právě projevují rozhodnutí z průběhu celé trilogie!) a ze všeho nejvíc potěšila scéna, kdy se přeživší tým sejde u pamětní zdi.

Po tomto zdařilém přídavku už můžu jen konstatovat, že Shepard, v mém případě Shepardová a její tým mi budou chybět stejně jako celé masseffecťácké univerzum.
A pokud se stále najdou tací, kterým přijde konec ME 3 jako nelogický a nesmyslný, pak nabízím odkaz Filosofování o Mass Effect aneb motivy, které nejsou vidět , kde je přesně podle mého gusta vystižena filozofie celé ME trilogie a kde je naprosto logicky vysvětlena většina hlavních otázek/motivů ohledně konce ME 3.

Pro: srozumitelnější konec ME 3, lepší uzavření Shepardovy linky

Proti: nový alternativní konec, který si ale při dobré vůli snad nikdo nevybere