Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Lust from Beyond

11.03.2021
70
11 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Lust from Beyond je psychologická hororová adventura s velmi explicitní erotickou tématikou. Nejde přímo o pokračování, ale nový příběh ze světa, který byl představen ve hře Lust for Darkness.

Ve hře se zhostíte postavy Victora Hollowaye, kterého už delší dobu trápí noční můry či vize z neznámého místa plného bolesti a utrpení. Aby pochopil tento svět za naší realitou, přidá se ke Kultu extáze, jejíž členové o tzv. Lusst'ghaa mají informace.

Autoři přiznávají inspiraci motivů od Lovercrafta, Gigera a Beksińského, hra byla financována Kickstarterovou kampaní a v případě úspěchu je přislíbena i na blíže nespecifikované konzole. Hru doplnil i zdarma šířený příběhový prolog Lust from Beyond: Scarlet.


Diskuze ke hře

Doposud o hře nikdo nediskutoval.


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Začnu tím, že Lust from Beyond mě neskutečně bavilo a tento komentář bude vesměs pozitivní. To je však velmi subjektivní. Jak jsem si uvědomil, mnoho hráčů adventur a horrorů má jiné či vyšší nároky než já, a zpětně si uvědomuji, že hra nemusí zcela být po chuti všem mlsným jazýčkům. Hádanky jsou vesměs jednoduché, adventurní prvky osekané, a v jedné části ve vás hra probouzí iluzi logického zádrhelu, ale zpětně mi došlo, že to to také byla jen iluze pro prodloužení délky hry a vlastně to je tak půl hodina hry, v které se nic neděje.

Tohle všechno je asi pravda, ale mně osobně to jinak přišlo jako velmi dobře provedená hra. V první řadě skvělý world building. Už dlouho jsem nezažil hru, kde bych nevěděl co si mám myslet, a byl nejistý ke komu se spíše přiklonit a na čí straně je pravda. Tedy, aniž by to bylo frustrující nebo špatně udělané. K Lust From Beyond patří dva free prology – Lust from Beyond: Prologue a Lust from Beyond: Scarlet. Dohromady tvoří fascinující mozaiku motivů.

Po dohrání stále vlastně nevím, co si o některých věcech myslet, jedna věc však stojí za zmínku. Je mi nesmírně líto postavy Jonathana, kterou známe již z prvního dílu. Pouhý stín muže, kterým byl dřív. Muže, kterého zavedla Láska na do temnoty. Je to zajímavé převrácení klasického trope, v kterém je Láska nejsilnější magie. Tato hra je ale o Chtíčí, a věrna tomuto předpokladu staví Touhu, Sex, Chtíč a do jisté míry i Sobectví na mnohem větší přímku. V závěru jsou tak sobečtí odměnění, a lidé naplnění láskou potrestání. A mně se to cynicky velmi líbilo.

Hra na rozdíl od prvního dílu obsahuje akční prvky a souboje. Stále nevím, jak se k tomu postavit, protože na jednu stranu si bez toho nedovedu hru představit, na druhou stranu je to otravné. Ačkoliv hra nabízí možnost plížení, vesměs je to zbytečné. Hra nenabízí pacifist walkthrough, takže je lepší vše vybít a ke konci to začíná být poněkud otravné. Na druhou stranu, bez nepřátel by hra nedávala smysl, a to si pak člověk asi nevybere. Verdikt – šlo to udělat lépe. Kromě toho ale nabízí hra také možnost používat v druhém světě Esenci, což je tak trochu varianta magie či energie, která vám pomáhá řešit některé hádanky, stavět mosty atd. Je to poměrně zábavný prvek, bez kterého by se hra možná i obešla, nebýt některých logických úseků.

Oceňuji, že na rozdíl od jiných her podobného typu nedali autoři jen nějakou volbu nakonec, aby se neřeklo, a celkem během hry máte možnost učinit tři další rozhodnutí. To se potom otiskne v prologu, a celkem je zde tedy dvanáct textů které si v závěru můžete přečíst.

Co už cenit nedovedu je ten náznak RPG systému. V druhém světě máte možnost nalézt sochy, které vám mohou přidat bonus k některé z vašich statistik. Stane se to za celou hru třikrát. A vždycky je volba vyloženě irelevantní. Vývojáři, pamatujte, že přidat něco jen aby to tam bylo prostě není dobrý nápad.  

A nakonec to, co nás všechny zajímá – A co ten sex?
No, byl to jemnější než čekal, a není to nutně lichotka. Hra podle mě předem nabízela mnohem více, než poskytla, a dokonce jsem měl pocit, že většina erotických scén je ve hře jen proto, že je to přeci LUST From Beyond a tak tu být musí. Korunu tomu dal závěru hry, kde byla většina bizardních scén, které byli předem avizovány, ačkoliv je tvůrci mohli hezky rozložit a působilo by to lépe. Ale stále se jedná o jednu z mála mainstream her, kde je plnočelná mužská i ženská nahota, o hardcore erotických scénách ani nemluvě, a není plná zbytečná tabu, což dovedu ocenit.

Na závěr bych chtěl dodat takové osobní memento. Lust from Beyond mi pomohl překonat nepříjemné následky prodělaného koronaviru, a bylo to příjemné rozptýlení. Minimálně za to budu hře navěky vděčný :)
+14
  • PC 75
Ubehli už takmer tri roky čo vyšiel typický walking simulátor Lust for Darkness s niektorými adventúrnymi prvkami, odohrávajúci sa vo vekovitom sídle, obývanom tajomným kultom, praktizujúcim bizarné sexuálne rituály. Čo ho však odlišovalo od všetkých hier obdobného razenia, bola unikátna eroticko-hororová atmosféra. Avšak, i keď šlo o pomerne kvalitný titul, bolo jasné, že tamojší setting má ešte väčší potenciál, než tvorcovia dokázali využiť.

No a jeho nástupcu, Lust from Beyond, na rozdiel od svojho predchodcu, je možné zaradiť skôr do adventúrneho žánru, pretože obsahuje viacero hádaniek, dialógov, postáv, lokalít, komplexnejší dej, či prepracovanejšie herné mechaniky. Príbehovo na neho ani nenadväzuje, ani mu nepredchádza, no obsahuje identické propriety, ako groteskný svet Lusst’ghaa, okultné lóže, zmyselné i znepokojivé erotické náznaky a pohlcujúcu atmosféru.

V Lust from Beyond sa ujmete role Viktora Hollowaya, antikvára, trpiaceho zvláštnymi vidinami a nočnými morami. Celé roky sa ich pokúšal liečiť u najvychýrenejších odborníkov, no vždy bez čo i len náznaku úspechu. Časom však Viktor získa kontakt na akéhosi doktora Austerlitza, ktorý sídli v zapadnutom mestečku Bleakmoor. Viktorovi sa ho však priveľmi nechce navštevovať, pretože neočakáva, že by mu dedinský doktor vedel pomôcť, no jeho priateľka Lily ho prosí, aby túto poslednú možnosť aspoň skúsil. Viktor ju nakoniec poslúchne a vydáva sa na cestu do Bleakmooru.

V porovnaní s inými hororovými záležitosťami poslednej doby, Lust from Beyond víťazí jednoznačne vďaka výraznej atmosfére, zahŕňajúcej najrôznejšie detaily a prvky, ktoré len zvyšujú unikátnosť a autenticitu zážitku. Či už ide o sídlo kultu Extázy, ošarpané divadlo, hotel, akoby zamrznutý v čase, pochmúrne uličky Bleakmooru… Každá z týchto lokalít je svojim vlastným spôsobom unikátna a zapamätania hodná. Okrem toho je Lust from Darkness doslova preplnený kvantom odkazov na najrôznejšie osobnosti, či diela literárnej, filmovej, či hernej scény, ktoré vo väčšej či menšej miere ovplyvnili tento kúsok. Okrem priznanej inšpirácie spisovateľom H. P. Lovecraftom a maliarom H. R. Gigerom, tvorcovia sa inšpirovali dielom kontroverzného britského okultistu Aleistera Crowleyho (dokonca niektoré knižnice v hre obsahujú jeho najslávnejšie dielo – Liber AL vel Legis), hororového spisovateľa a režiséra Cliva Barkera (najmä dielom Hellraiser) a v menšej miere i niektorými teóriami filozofa Georgesa Batailla.

Na rozdiel od celkovej povesti hry nie je erotická stránka tohto titulu spočiatku až taká výrazná, ako by sa mohlo zdať. Tento fakt sa výraznejšie zmení zhruba až v polovici, konkrétne od návštevy sídla Šarlátovej lóže v divadle, kedy mnohé scény už začínajú pripomínať pornografiu. Kedže sa však Lust from Darkness dá hrať aj v takzvanom cenzurovanom móde, ktorý si môžete vždy pred každým spustením hry zvoliť, nemusia tieto, pre niekoho príliš nepríjemné scény pôsobiť iritujúco. Áno, cieľom tamojšieho kultu je prostredníctvom dimenzie Lusst’ghaa dosiahnuť takzvaný večný orgazmus, ale to neznamená, že väčšina vecí je motivovaná sexualitou. Rozličné sexuálne minihry sú skutočnosti neveľmi početné a samotný svet Lusst’ghaa nepôsobí vôbec eroticky, skôr odpudivo. To je však čiastočne dané aj tým, že podľa lore je tento svet boha rozkoše už v nezadržateľnom úpadku a akoby postihnutý nejakým druhom rakoviny.

Vývojári sa mesiace pred vydaním prezentovali vyjadreniami, že na rozdiel od Lust for Darkness pôjde o klasickejšiu adventúru a prvky walking simulátoru budú limitované. Ako som už naznačil skôr, väčší príklon k adventúre platí, no jadro je v podstate totožné. Snaha odlíšiť sa od prvotiny však priniesla aj drobné “RPG prvky”, kedy si na určitých miestach môžete vybrať, či zvýšite svoj fyzický, či psychický život, alebo rýchlosť pohybu pri zakrádaní. Stealth prvky dominujú skôr v prvej polovici hry a to len do okamihu, kedy sa dostanete k prvej zbrani, konkrétne k dýke.

Odvtedy sa všetky tieto aspekty pravidelne striedajú, takže adventúrnejšiu, pokojnejšiu pasáž pravidelne vystrieda stealth postup, či akčnejšie založená časť a tak zase dokola. Rovnako je to s opakovanou návštevou jednotlivých lokalít, ako je pokojná vila, či divadlo, ktoré je nebezpečným sídlom zvrhlej lóže. V čom sa však Lust from Beyond od tohto staršieho titulu odlišuje oveľa viacej, je častokrát veľmi explicitná brutalita. Takisto obsahuje také typické adventúrne prvky, ako sú minihry, klasický inventár a občasné rozhovory, vo výnimočných prípadoch aj s možnosťou alternatívnych odpovedí.

Tieto adventúrne propriety sa tu však vyskytujú skutočne iba v minimálnej miere, takže podozrievam autorov, že ich tam pridali tak trochu nasilu. Najlepšie to vidno na používaní objektov. Napríklad kľuč od dverí, alebo iný dôležitý predmet nemôžete zobrať, dokiaľ sa dej neposunie patričným smerom. Až následne bude možné dané predmety vziať.

Súbojový systém i samotný stealth sú však veľmi jednoducho fungujúce zložky. Prejsť bez povšimnutia okolo hliadkujúcich protivníkov nie je žiadna veda, pretože tí vás nedokážu spozorovať na vzdialenosť väčšiu ako pár metrov. Súboje sú navyše pomerne neintuitívne a už vôbec nie zábavné, no našťastie tvoria iba minimálnu časť hry a nie je nutné ich využívať. Okrem nášho sveta však mnohokrát navštívite, či už prostredníctvom snov, alebo i fyzicky, alternatívny svet Lusst’ghaa, v ktorom strávite pomerne značnú časť hernej doby, obsahujúci niektoré špeciálne druhy protivníkov i hádaniek. Ako som už trochu načrtol, viaceré lokality autori využili opakovane, takže po čase sa do nich znovu musíte vrátiť. I technická stránka je po vydaní v pomerne dobrom stave, na žiadne technické problémy počas hrania nenarazil, jediné čo je možné skritizovať sú pomerne dlhé nahrávacie časy. Aj ozvučenie je na pomerne vysokej úrovni, jedinú výčitku by som mal smerom k dabingu hlavnej postavy, ktorý na mňa pôsobil pomerne neautenticky.

Celkovo však tento počin pôsobí pozitívnym dojmom, keďže je pomerne zábavný a atmosférický a žiadny z aspektov nie je priveľmi prehnaný a pôsobí vo všetkých smeroch vyvážene. Hádanky nie sú vôbec náročné a stealth i akčné pasáže sa vyskytujú v primeranej miere. Lust from Beyond je tak v cenzurovanom móde určite prístupný aj širšej hráčskej verejnosti a v tomto smere ho môžem odporučiť.

Pro: Atmosféra prakticky všetkých lokalít, vyladenosť vo všetkých zložkách hry, imaginatívne stvárnený svet Lusst'ghaa

Proti: Nepresvedčivý dabing hlavného hrdinu, primitívne stealth pasáže, nevydarené bojové mechaniky

+10