Lotus: The Ultimate Challenge

simulátor > závodní simulátor *
1992 AmigaAtari ST
1993 PCSegaMD
Magnetic Fields, Cygnus Software Ltd. (PC verze), Gremlin Graphics Software (SegaMD verze)
Lotus: The Ultimate Challenge je klasická automatová arkádovka, která se nejdříve v roce 1992 objevila na Amize 600 (pod názvem Lotus III: The Ultimate Challenge) a o rok později vyšla i na PC.

Nabídka automobilů je podle názvu všem snad jasná. Člověk si zajezdil jen v Lotusech, přesněji ve třech. Prvním a nejvýkonnějším vozem byl Lotus Esprit S4, druhým byl nejslabší Lotus Elan SE a trojici uzavíral Lotus M200. V ovládání jednotlivých vozů nebyl moc velký rozdíl, snad jen v rychlosti. Před začátkem závodu jste si vždy mohli vybrat hudbu z šesti "radií", kde každé zastupovalo jednu píseň a vrhli se na trať, která většinou připomínala jednu dlouhou zatáčku.

V Lotusu nechyběl multiplayer ve splitscreenu, kde stačilo pozvat kamaráda a neustálé pošťuchování, nadávky, řvaní a spousta dalších zlomyslných věcí, které jsou lidí schopní udělat pro vítězství, dodaly hře neskutečnou atmosféru.

90210: Motorky jsem "sehnal" o dost pozdějí a libily se taky :) Ale GP Circuit jsem bral tenkrát "vážně" :) Pak ale ta pecka do hlavy, když…

Lotus jsem objevil zhruba půl roku po Grand Prix Circuit a překvapilo mě, o kolik příjemnější, živější a zkrátka lepší hrou je (samozřejmě je to dáno tím, že Lotus je o 5 let mladší). Prvním poznávacím znamením Lotusu bylo, že od první vteřiny spuštění až do ukončení nepřestal PC speaker chrlit docela chytlavou muziku. Osobně jsem na své 486 (tzn. až do roku 2000) neměl zvukovku, na speakeru jsem tedy slyšel velkou spoustu DOSovských her a řekl bych, že právě Lotus v jeho využítí patřil mezi nejlepší kousky. Grafika byla taky velice pěkná, hlavně co se týče barevného podání. Krajina se měnila z různých pouští, plání přes město v dálce, střídala se den a noc a dokonce mohlo i pršet. Myslím si, že v roce 1993 jste si u závodní hry nemohli přát více.

Hratelnost byla docela intenzivní, auta jezdila opravdu rychle, takže vás to vtáhlo dovnitř. Je pravda, že časem se nevyvíjela, na nějaký postup hrou si už ani nepamatuju. Vím ale jedno, že mi šíleně dlouho trvalo, než jsem pochopil, že musím tankovat benzín. Nespočetněkrát se mi stalo jak v singleplayeru, tak ve splitscreenu s kamarádem, že nám auta uprostřed závodu přestaly jet a my nechápali proč. :) Asi jsme mysleli, že jsme moc bourali, anebo že hra je prostě rozbitá. :) Navíc, jak říká ve svém komentáři TombSpirit, tankování benzínu nebylo intuitivní – nešlo to okoukat u soupeřících aut, protože ty tankovat nemusely. Trošku pešek…

HW: Minimum: 286 16 MHZ, 640 KB RAM / Doporučeno: 386 33 MHZ, 2 MB RAM
Ve splitscreenu výborná zábava, i přes (nebo možná právě díky) těžce nerealistickému chování aut. Hlavní problém singleplayeru byla kromě absence jakéhokoliv postupu hrou (vrchol byl turnaj) i nespravedlnost: vy musíte dotankovávat benzín, vašich 19 (!) oponentů nic. Jediná možnost, jak začínat před ostatními, bylo dojet až za nimi v předchozí trati v turnaji. A navíc mohli projíždět přes všechny překážky, potvory...

Pro: splitscreen, oldschool hudba ala speaker, zajímavý nápad s tankováním

Proti: singleplayerová nespravedlnost, nemůžete se otočit do protisměru, celkem chudá prostředí

Lotus III je pro mě srdcovka, kterou jsem velmi rád hrál a zahraju si jí rád i po tolika letech. Ze závodních her jsem hrál Need for Speed III: Hot Pursuit, The Cycles: International Grand Prix Racing,Stunts a Street Rod. Žádná z těchto her mě tolik nebavila jako Lotus III. V Lotusu je především velký výběr závodních tras (zasněžená krajina,poušť,práce na silnici atd) a pak možnost tří závodů s několika trasami podle obtížnosti s možností na začátku kola tankovat, což bylo jak už tady píšou ostatní vaše velká nevýhoda, protože tankovat jste museli pouze vy, zatímco vaši soupeři v tomhle měli velkou výhodu že nemusejí tankovat. A protivníky nezpomalovaly překážky na silnici (kameny,klády), ale zato je nezrychlovala ani Turbo zóna. I když hra má nedostatky dávám jí kladné hodnocení, protože jde o velmi dobrou hru.

Pro: Velké množství tras

Proti: Soupeři nemusí tankovat