Lonesome Village

01.11.2022

V Lonesome Village sa vžívate do roly mladého kojota, ktorý sa ocitá v malebnej dedinke. Jej obyvatelia však zmizli nevedno kam a skrz magické zrkadlo ho osloví neznáma osoba, ktorá ho požiada o pomoc s ich záchranou. Podarí sa mu ich dostať z veže, kde sú všetci uväznení a ktorá z ničoho nič vyrástla zo zeme?

Aby ste v koži nášho hrdinu uspeli, musíte postupne vyliezť až na jej vrchol a cestou lúštiť hádanky a rébusy, ktoré ponúkajú jednotlivé miestnosti. Rovnako je však vhodné pomáhať zachráneným obyvateľom plniť úlohy, ktoré vám následne zadávajú. Cesta to bude síce náročná, no konci sa z vás stane veľký hrdina.

O Lonesome Village som si urobil dobrý obrázok už po pár hodinách hrania. Bohužiaľ však nie je tak príjemný ako som si myslel, že bude. V princípe by som mohol povedať, že táto hra ma pocitovo vrátila niekedy do roku 2002, keď som si užíval hry na Game Boy Color alebo Advance. Kedy sme sa dočkali podobne ladených titulov. Ak teda máte titul na Switch, možno tomu budete pár bodov schopní pridať, lebo si myslím, že držať konzolu v rukách a hrať sa podobný titul môže byť celkom zábava. Aspoň minimálne v určitých aspektoch. PC ale bohužiaľ funguje trošku inak a viac zvýrazňuje problémy, ktoré som s hrou mal.

Najväčší problém, ktorý som s titulom za tých pár hodín, ktoré som mu venoval bolo, že je podľa mňa neskonale nudný. V role mladého kojota sa snažíte oslobodiť zvieracích obyvateľov nemenovanej dedinky, ktoré z ničoho nič zmizli. Rovnako však na to, aby ste sa dostali musíte zozbierať určitý počet srdiečok. Tie získavate za úspešné splnenie úloh, ktoré dostávate od oslobodených obyvateľov. Lenže na to, že ste sa pre nich stali hrdinov vám zadávajú tie absolútne najnemožnejšie úlohy, aké som za posledné roky videl. Prines nám kvety, dones nám ovocie, ulov nám nejaké ryby, ukáž nám aké ryby si ulovil, potrebujeme kvety na dekoráciu, prines mi prosím lízatko, dones mi prosím ťa tortu, lebo som rozladená a potrebujem cukor... a podobne. Je tu pár trošku zaujímavejších, no väčšina zadaní sa bude niesť v podobnom duchu. Nebudem klamať, toto nie sú úlohy hodné nejakého hrdinu.

Čo sa týka hlavolamových miestností vo veži, dosť ma mrzí, že väčšina z nich je príliš jednoduchá. Pokiaľ aspoň trošku pohnete rozumom si myslím, že vám moc dlho trvať nebudú. Bolo tu pár, pri ktorých som musel premýšľať trošku viac, ale v princípe sú tieto úlohy veľmi jednoduché a nezaberú vám veľa času. To bohužiaľ celkovú nudu ešte prehlbuje. Nemal som totiž pocit, že by som čelil nejakým veľkým výzvam. Hra reálne nemá ani bojové časti, ani nejakú väčšiu akciu ani zaujímavejší príbeh, ani nič ďalšie, čo by vás nejakým spôsobom motivovalo viac hrať.

Rozčuľovali ma neskutočne aj zvuky, ktoré boli do hry nahraté. Najmä keď sa v inventári presúvate myšou medzi jednotlivými predmetmy. Vydáva to nepríjemný pískavý zvuk a keď budete myšou rýchlo po položkách prechádzať, budete mať tento zvuk v rýchlosti asi 6x za sekundu. Veľmi rýchlo z toho rozbolí hlava a nerobí to vôbec nič dobré. Do toho tu máte ešte aj veľmi monotónnu hudbu, ktorá ešte viac pripomína éru Game Boy Color. No hral som aj tam hry, ktoré mali oveľa zaujímavejšie a chytľavejšie melódie. Takže to čo máme tu je podľa mňa absolútne minimum.

V závere to tvorcovia ešte obohatili o niekoľko príbehových klišé, ktoré vôbec už nepôsobia tak šokujúco a zaujímavo, ako keď sme sa s nimi stretli. Čo čert nechce, náš zloduch je v skutočnosti otcom nášho hlavného hrdinu a bude chcieť, aby sa k nemu pridal. No ten to odmietne a čaká na nás finálna sekcia, ktorá bude boss súboj v štýle riešenia hlavolamov, ktoré ste počas hry mali možnosť prechádzať. Čo v podstate dalo tejto hre pre mňa posledný klinec do rakvy.

Vizuál hry je podľa mňa okey, aj keď oproti titulom ako Cult of the Lamb alebo Beacon Pines som nemal ani pocit, že by tomu tvorcovia dali nejakú vlastnú identitu. Pôsobí to veľmi všedne. Vyzerá to síce fajn, ale nijakým spôsobom to v ničom nevyniká. Nezabavíte sa v tejto hre podľa mňa skoro nikde. Okrem pár kvalitnejších hlavolamov a faktu, že sa do toho tvorcovia posnažili dať aj nejaký príbeh (ktorý ma zaujímal ale maximálne na začiatku) Lonesome Village podľa mňa neponúka nič, čo by nejakým výraznejším spôsobom fungovalo. Na PC to odporúčam dokopy len pre 5 - 7 ročných, ktorých chcú rodičia chrániť pred násilnými hrami, alebo to skúste možno na Nintendo Switch, čo mi príde asi ako najrozumnejšia platforma z tých, na ktoré sa hra dostala. Alebo to vydajte na Game Boy Color napriek tomu, že sa na tieto zariadenia už hry nevyrábajú. Lebo presne tam by to najlepšie zapasovalo.

Pro: veľké množstvo rôznych hlavolamov, snaha o príbeh, pár zaujímavejších úloh

Proti: zo zvukových efektov rozbolí hlava, jednoduché hlavolamy, nezaujímavé úlohy od obyvateľov, pôsobí to ako Game Boy Color hra.