Live for Speed

13.07.2003

free to play

LFS je online závodní simulátor vyvíjený tříčlenným týmem programátorů již od roku 2003. Záměrem autorů bylo vytvořit realistickou závodní simulaci určenou převážně pro online multiplayer. Titul je distribuován primárně přes internet.

Po bezplatném stáhnutí poslední verze hry je možné zdarma závodit jak v online multiplayeru, tak v singleplayeru proti AI. Hráči je k dispozici lokalita závodiště Blackwood ve třech variantách - standardní silniční okruh, rallycross a zkušební parkoviště. Vozový park nabízí v základu 3 vozidla - XF GTI (Fiat Punto), XR GT (Mitsubishi Starion) a licencovanou formuli BMW FB02.

Další obsah hry se odemkne až po zadání aktivačního klíče po zakoupení licence. Tu je možné získat ve dvou variantách - S1 (? 12 - poloviční obsah) a S2 (? 24 - plný obsah), přičemž druhá varianta nabídne celkem 7 závodních lokalit ve 30 variantách okruhů (městské, závodní, historické, rallycross, drag, sprint a další). Většinu okruhů je možné jet i v opačném směru, celkově tedy 54 variant. V této verzi má hráč možnost řídit 20 vozidel, od UF 1000 (Mini Cooper), přes LX 4 (Caterham) a RB4 (Toyota Supra) až po F1 BMW Sauber 06.

Fyzikální engine hry simuluje jak základní vlastnosti (aerodynamika, poškození, přehřívání spojky), tak ty pokročilé. Každá pneumatika je například rozdělená do 48 částí, přičemž matematický model simuluje dynamické opotřebení, prach a bláto na povrchu, probrzděné plochy a viditelné deformace.

Hra nenabízí možnosti modifikace vozidel nebo tratí, hráčská kreativita se tak musí omezit pouze na tvorbu vlastních skinů vozidel a velice široké nabídky nastavení jednotlivých částí vozidla. Tyto performace známé jako "setupy" je možné mezi hráči vyměňovat přímo ve hře. Hru je možné ovládat jak na klávesnici, tak na myši, joysticku a samozřejmě volantu. Pro všechny tyto alternativy je ve hře široké množství dalšího nastavení a drobných úprav.

Online multiplayer podporuje hru až pro 32 hráčů. K dispozici je mnoho serverů jak zahraničních, tak několik tuzemských se silnou českou komunitou. Vše je k dispozici jak hráčům s licencí, tak těm bez ní, hrajícím zdarma.

Fyzika by mě bavila i dneska, to jo. Obsahově je to slabý, ale chápu, že hra neni dělaná jako ukázka hafo známejch závodních aut i okruhů s příběhem budování si kariéry závodníka v singlplayeru, ale jde o to předvéct svuj skill živejm protivníkům v online mulťáku. Já abych se u kompu "vyblbnul" s volantem nepotřebuju online hraní, na to mý ježdění mě LFS bavilo i v singlu, škoda jen tý grafiky, že se nepovedla jako v závodních hrách od Codemasters přibližně ze stejný doby, např. Toca Race Driver 2.

Popravdě, nikdy jsem nehrál "demo" jedné hry tak dlouho jako právě nelicencované LFS. Málo kdo by věřil, že je tolik hodin možné promrhat nad jednou jedinou tratí s autem nenepodobným fiatu punto, tedy alespoň ten, kdo hru nezkusil. Hned na začátek se hodí říct, že i když hru je možné ovládat téměř vším (klávesnice, myš, gamepad, joystick, volant), tak pokud chcete na trati působit seriózně a mít zážitek z realistického fyzikálního modelu, zapoměntě na cokoliv kromě volantu a pedálů. Tahle simulace je totiž opravdu SIMULACE se vším dobrým i tím špatným. O singlplayeru se nemá smysl rozepisovat, je vhodný jen k nácviku prvních zatáček a počítačoví oponenti jsou opravdu velmi "počítačoví" :).

Ten pravý zážitek přichází s multiplayerem, protože byť jen kolem nelicencovaného dema je komunita velká (a to i u nás - servery dovrchu.cz) a stejně tak opravdu slušná konkurence. Samozřejmě narazíte během hraní i na spoustů uživatelů kteří se vám budou pokoušet závod zkazit, k tomu slouží jednoduchý způsob hlasovaní a pro případného zmetka na trati kick či rovnou ban. V předem dohodnutých turnajích (kde se jezdí třeba i 50 kol s nutnou zastávkou v boxech) nechybí velmi realistický pocit ze závodu, z odpovědnosti k teamu, k oponentům a po několika hodinovém závodě i k sobě samotnému. Nepřekvapí když napíšu, že auto má tisíce možných nastavení a o těch lepších (takzvaných \"setupech\") je velká sháňka. Vě hře vás budou ostatní jezdci hodnotit především podle dosažených časů - kde rozhodujou samotné setiny sekundy. Taktika během delších závodů je stejně důležitá jako samotné řidičské umění a praxe dokazuje, že žádný závod s kýmkoliv není předem prohraný.

LFS je hra která vás může pohltit na hodně dlouhou dobu a když si můj zážitek z pouhého dema vynásobíte možnostmi z plné verze, je tento titul pro každého milovníka motorsportu téměř nutnost.

Pro: realismus, komunita, atmosféra, demo hratelné po internetu, české servery, možnost tvoření vlastních skinů, hra přímo vybízí k založení nebo vstupu do týmu

Proti: grafika, cirkusové kousky fyziky při najetí na překážky

Perfektní simulátor s neskutečnym množstvím nastavování "čehokoliv" trochu zazdívá nemožnost zazávodit si na reálných a všem známých závodních tratích/okruzích tak jak tomu je u plno jinejch závodních her :-(

Pro: možnosti nastavení

Proti: tratě