Legie

V Jilemnici jsem sice párkrát byl, ale nikdy jsem se moc dlouho nezdržel. Kdybych věděl, že tam mají rozlehlé jeskyně a čtyřpatrový důl, určitě bych se tam zašel podívat. Bohužel je to nejspíš jen výmysl vývojáře, protože jsem nezaznamenal, že by se tyto podzemní prostory v podkrkonošském městě nacházely.

Středověká atmosféra je cítit na každém kroku. Potulný básník v hostinci, žena, jež skončila na ulici bez pomoci i se svým několikaměsíčním dítětem a musí žebrat o kováky či kus žvance, všude smrad a špína, napomáhající šíření moru a do toho všeho obyvatelé města mluvící staročeštinou, která je upravena do podoby, jíž lze rozumět i dnes.

Souboje jsou zvláštní a zpočátku se v nich používá jen levé tlačítko myši, ale po chvilce cviku a hlavně po získání štítu, kterým se pomocí pravého myšítka mohu bránit výpadům soupeře se mi nestávalo často, že bych potřeboval doplnit zdraví pitím vína. Dungeony příliš v lásce nemám, ale tato směsice adventury a krokovacího RPG mi sedla náramně. Ať už jde o zmíněné souboje, jízdu v důlním vozíku nebo samotné prozkoumávání lokací, vše mělo něco do sebe.

Na to, že jde o freeware titul, i když na Steamu placený, disponuje solidní herní dobou. Navíc má dvě různá zakončení (špatné a ještě horší), spočívající na úplně posledním rozhodnutí hlavní postavy. Zamrzí snad jen občasné zákysy, které vznikají převážně tím, že je třeba s někým promluvit, aby se mohlo pokračovat dál. To je v adventurách samozřejmě normální, ale tady se mi párkrát stalo, že musel daný rozhovor proběhnout znovu, ale ve správném čase. Absence dabingu také nepotěší, ale dá se vzhledem k povaze hry tolerovat, i když alespoň nějaké mumlání jako v The Sims bych uvítal.

Pro: středověká atmosféra, jízda v důlním vozíku, prozkoumávání lokací, herní doba, dvě zakončení

Proti: občasné zákysy, absence dabingu

Legii jsem kupoval spíše z recese, poté, co se za cca 2 eura objevila na Steamu, nicméně hra mě nakonec velmi mile překvapila! Ač to na první pohled vypadá jako krokovací dungeon, nenechte se mýlit, ve skutečnosti jde o naprosto klasickou adventuru , doplněnou o souboje.

Příběh se odehrává ve středověkém městě, ve kterém řádí mor, a jeho blízkém okolí, které jest zahaleno v dešti a mlze. Vaše dobrodružství začíná kouzelně neepicky, v roli hospodského pacholka bude vaším prvním úkolem roznáška piva a stěr zvratků. Postupně se samozřejmě přimotáte k věcem poněkud zásadnějším.

Autorům se perfektně podařilo vystihnout pochmurnou atmosféru místa (a času). Dialogy a doprovodné texty jsou čtivé, neotřelé a, přejdeme-li jistou stručnost, znamenité. Příběh je načrtnutý jen lehce, na druhou stranu na konci vyloženě překvapil. Herní doba se pohybuje v řádu hodin, s protizákysovým návodem v ruce máte za 2 hodiny hotovo. Hádanky jsou v zásadě logické, případné záseky vyplývají spíše z přehlédnutí předmětů.

Trochu zamrzí technická stránka - čert vem technickou zastaralost a jednoduchý engine, ale hra běží jen a pouze v rozlišení 1024x768 a v okně. Maximalizovat se nedá. Což je potíž. Na druhou stranu má skutečně minimální hardwarové nároky a na disku spolyká jen pár megabajtů. Dalšími mínusy jsou výše uvedené souboje, které prostě nejsou ničím zajímavé a vzhledem k absenci příslušných RPG prvků (zkušenosti, vlastnosti postavy) také zbytečné, a přítomnost několika slepých uliček, ze kterých se hra nedá dohrát.

Sečteno a podtrženo - rozhodně ne perfektní, ale na dekádu starou indie záležitost více než dobré!

Pro: Výborná atmosféra, dobře napsané texty. // Dungeons...

Proti: Souboje, technická stránka. // ... & no Dragons!

Pakliže ďábel člověku dal rozhodování, nechť on jest původcem zla v činech člověka, nechť on jest haněn, nikoliv hloupý člověk, který jedná jen dle nejnižších popudů a tužeb.
Tímto pořekadlem začíná česká freeware adventura s rpg prvky.
Začínáte v roli pacholka ve středověké Jilemnici. Příběh se točí kolem města, které sužuje jakási choroba, neusále prší a havíři přicházeli o práci. Ale vás, jakožto pomocníka v hospodě,nejvíce zajímá to ,že dochází pivo a hospodský vás pošle zjistit, kde je jeho zásilka piva.
Vyrážíte tedy hledat,, jako velké plus hodnotím to ,že rozhovory jsou vedeny ve staročeštině, což přidává na reálnosti celé hry, i když nejsou dabovány.
Pohyb probíha jako ve starších hrách po čtvercové mapě.
V průběhu hry dojde i na jednoduché souboje, které jsou sice jednoduše řešené, ale u některých se opravdu trošku zapotíte.
Abyste mohli bojovat musíte si nakoupit zbraně - a teď se dostáváme k problému. V této hře se můžete snadno dostat do slepé uličky prohrajete všechny peníze na skořápkách a potom už se prostě nehnete.
Grfické zpracování na freeware hru je s ohledem na dobu vzniku dobré a úplně dostačující.
Závěrem bych Legii určitě doporučil každému, kdo má rád adventury - je to opravdu zajímavá hra - a ještě k tomu z českých luhů a hájů.

Pro: Příběh, dialogy, zajímavé zpracování.

Proti: Možnost dostat se do slepé uličky,