Lake of Voices

28.08.2018

freeware

Hlavná postava Kikka, je strážou v neďalekej dedine a spolu so svojim partnerom Bemelle je vyslaná na pomoc obci Hemer, nachádzajúcej sa pod útokom banditov. Aby nestrácali čas a prišli na pomoc čo najskôr, Kikka a Bemelle sa rozhodnú ísť kratšou, avšak oveľa nebezpečnejšou cestou - cez jazero Sinnlos. Sinnlos je notoricky známe ako miesto odpočinku mnohých nešťastníkov, ktorí sa neúspešne snažili dostať na druhú stranu. Jazero totiž ovláda mysteriózna mágia, prostredníctvom ktorej sa každú noc z tmavých vôd do hustej hmly vynára bludisko mostov, ktoré vie navigovať len enigmatický sprievodca, živiaci sa sprevádzaním ľudí cez jazero. Najväčším nebezpečenstvom jazera sú však hrôzostrašné bytosti nixi, vyliezajúce v noci z tajomných vôd, útočiace a sťahujúce ľudí do hĺbin. Podarí sa Kikke a ostatným dostať na druhú stranu jazera? Sám sprievodca už na začiatku povedal, že bez ohľadu na okolnosti, všetci sa nikdy na druhú stranu živí nedostanú...

Lake of Voices je klasickou vizuálnou novelou s prvkami psychologického hororu. Ponúka viacero postupov príbehom a minimálne 5 rôznych koncov, ktoré sa odvíjajú od hráčovych rozhodnutí a prítomnosti a prístupu k postavám komorného príbehu. Vďaka úspešnej kickstarter kampani sú všetky rozhovory postáv plne profesionálne nadabované. Hru taktiež dopĺňa plnohodnotný klavírny hudobný doprovod.

Bez dlouhých úvodů rovnou do akce, západní animace, atmosférická hudba, dabing (!) a několik konců, každý odhalující něco více z lore, postav a příběhu. Po vícero dohrání i vtipný bonus. Na vizuální román velmi povedené, až mě překvapuje, že je zadarmo.

Príjemné freeware prekvapenie - nie som veľkým zastáncom vizuálnych noviel, pretože v hrách mám radšej aktívnejšiu rolu seba ako hráča.

Lake of Voices sa však čítalo dobre asi najmä i kvôli tomu, že v mysterióznom a zároveň jemne hororovom podaní, som cítil určitý tlak a časovú tieseň z hľadiska učinenia viacerých rozhodnutí (hra má naozaj zopár časovaných rozhodnutí, avšak nič, čo by sa nedalo stihnúť). To inak statickej vizuálnej novele dodalo potrebnú dynamiku na to, aby som bol pri nej v pozore. Hra obsahuje viacero koncov, aby človek zistil celú pravdu, potrebuje ich taktiež viac absolvovať. Niektoré boli logické a naozaj fajn, ale pri niektorých som mal pocit, že išlo o tlačenie na pílu možností, na úkor konzistencie deja a postáv. No i tak som sa zabavil. Nevýhodou je, že pre silný dôraz na mysterióznosť a napätie už opätovné hrania nedokážu ponúknuť tak intenzívny zážitok, aj keď hráč vyberá iné možnosti.

Pro: atmosféra a setting, príbeh, niektoré konce, hudba

Proti: niektoré nekonzistné konce, na druhé hranie to už stráca na atmosfére a z hľadiska náplne nie sú niektoré rozhodnutia podstatné a vo výsledku majú dopad len na koniec hry