Knytt Stories

akce > plošinovka *
freeware
28.08.2007 PC
Knytt Stories je nástupcem původní hry Knytt.

Na rozdíl od hry Knytt představují Knytt Stories jakýsi základ pro mnoho příběhů postavených na stejných mechanismech - součástí samotné hry je jediný scénář - "Machine". Další scénáře od autora lze stáhnout na oficiálních stránkách a kvanta pak od fanoušků na oficiálních fórech.

Princip hry na první pohled spočívá v hledání několika předmětů rozesetých po světě, s jejichž pomocí se hráč dostane do dříve nepřístupných míst - tedy k dalším předmětům a samozřejmě také k závěru hry (resp. scénáře). Hlavní podstatou je ovšem samotné objevování a prozkoumávání jednotlivých úrovní a jejich krás, to vše za zmíněného hudebního doprovodu. Jedná se tedy především o relaxační hru.

TombSpirit (komentář): Pokus se cení, ale hru to podle mě nevystihuje, což by měl být hlavní účel komentáře. -1

To že se hra neřadí mezi obvzláště složité záležitosti jí nic nebrání být stylovým, atmosférou překypujícím a obvzláště skvěle se hrajícím počinem. Celkově kladný dojem ještě podtrhuje příjemná hudební složka :-).
Velice kvalitní freewarovka. Pěkná 2D grafika, často se měnící prostředí a hudba. Ta je sice velice jednoduchá, častokrát skládající se jen z několika málo tónů, ale ke hře se hodí a dobře se poslouchá.

Základní instalátor obsahuje jen jednu "story", která se dá dohrát během cca 2 hodin (napoprvé, když nevíte kam jít), ale na stránkách hry je mnoho dalších, jak oficiálních tak neoficiálních (ty jsou dle toho, co jsem zatím viděl o poznáni delší) a taky je tu editor.

Pro: Nenáročnost, design úrovní, audio, editor.

Proti: Je to tak jednoduchoučký koncept, že mě nic nenapadá :-)

Knytt Stories mě absolutně dostala. Fantastická minimalistická grafika a hudba tvoří kombinaci, která se musí zažít. Na míle vzdálené infantilním hopsačkám. Každý, kdo má srdce, ať rychle stahuje. :-)

Pro: je to spíš vizuální a zvukové umělecké dílo než hra

Proti: je to spíš vizuální a zvukové umělecké dílo než hra, absence mapy

Takto milá, na hráče nenáročná a zároveň výborně hratelná hra tu dlouho nebyla. Ve zkratce jde o velice jednoduchou plošinovku, jejiž hlavní předností je design, kdy hráč vždy dříve či později nalezne cestu k dalšímu vylepšení postavičky, nutnému k překonání různých překážek. Když jsem příběh Knytta spustil prvně před pár lety, příliš mě jeho celkové pojetí neoslovilo. Postupem času, s přibývajícími kladnými ohlasy a rostoucí popularitou, jsem hru ale nainstaloval znovu, a na jeden zátah ji dokončil. Všude zmiňované kouzlo minimalistické grafiky a hudby mě plně zasáhlo, a hraní jsem si užil od začátku do konce.

Ač Knytt Stories nenabízí takovou výzvu jako Heart of Darkness, či moderní grafické zpracování viděné u Trine, při jeho hraní jsem se bavil v rámci plošinovek nejvíce, i když základní modul trvá slabší hodinku. S příhlednutím k tomu, že je hra vydána zdarma, nemohu hodnotit jinak než kladně a doporučit všem, kdo ještě nevyzkoušeli.

Pro: hratelnost, zdarma, možnost nových dobrodružství

Knytt Stories je podle mého názoru jednou z nejlepších freewarovek vůbec. Na hratelnosti se oproti původní hře skoro nic nezměnilo. Je zde však o něco větší důraz na příběh a vaše postava má jméno. Toto však jsou jen kosmetické vady. Tentokrát hledáte určité předměty, které vám dají určitou schopnost (vyšší skoky, nebo paraple sloužící jako padák) a ty vám umožní postoupit dále. Asi největší novinkou je však editor, který vám umožňuje udělat si vlastní scénář a sám Nifflas koneckonců vydal i vlastní přídavné scénáře, které rozhodně taktéž stojí za vyzkoušení. Jinak existují i stránky z kterých si můžete stáhnout fanouškovské scénáře.

Prostředí jsou i tentokrát velmi pěkná a vždycky je na co se dívat. Nifflas už byl v době vydání této hry zkušenější, což se na grafice projevilo. Ani hudba není špatná a ke hře se hodí.

Pro: Editor, vizuál hry, hratelnost, hudba, zdarma

Proti: hmmm tak co bych napsal?