Kingdom Come: Deliverance – From the Ashes

Několik měsíců po vydání KCD spatřuje světlo světa první placené DLC s podtitulem From the Ashes. Nakolik je v současnosti hodno samostatné koupě záleží na několika faktorech a zejména na tom, co od něj jako hráč očekáváte.

Hned na začátek by se mělo uvést na pravou míru, že přídavek From the Ashes je možné hrát i po dohrání základní hry, přesto za sebe tvrdím, že tento postup bych nedoporučil. Proč? Jednoduše řečeno, tento přídavek má co nabídnout zejména pokud má hráč rozehranou základní hru a dává smysl ho hrát souběžně s hlavní příběhovou linií popřípadě ještě tehdy, pokud vám zbývá k dokončení řada vedlejších questů.

Tím se dostáváme k tomu, že From the Ashes prakticky žádné nové questy do hry nepřináší (pokud opomeneme pár víceméně zanedbatelných úkolů, kdy máme po okolí poptávat dodávky a přísun materiálu). Celé DLC je koncipováno tak, že máte za úkol coby nový rychtář prakticky z popela vybudovat funkční vesnici a starat se o ni. V praxi to znamená, že musíte postupně ze své kapsy financovat vybudování jednotlivých součástí vesnické infrastruktury počínaje najmutím dřevorubců, zajištěním stavebního materiálu a financováním postupně vzrůstajícího systému, který má vlastní ekonomiku, tudíž je třeba sledovat, aby vaše snaha nebyla prodělečná a snažit se o to, aby i nějaký ten groš vydělala.

Samotný koncept stavění je předem daný, to znamená, že je předem jasně určené, kde bude daná stavba stát, pokud se rozhodnete právě pro ni. Můžete si však vybrat, jestli upřednostníte strážnici namísto stájí, řeznictví před pekařstvím, zbrojíře před mečířem apod. Občas se můžete rozhodnout pouze pro jednu variantu, na druhou stranu, některé stavby můžete upgradovat (např. zřídit k hospodě pivovar) a tím zvýšit přísun peněz do rozpočtu a udržet tak jeho životaschopnost, aniž byste do něj museli stále ze svého přispívat. Zajímavou možností je vést soudy nad drobnými spory vesničanů a rozhodovat je. Osobně mi však přišlo, že daná rozhodnutí až na jednu dvě výjimky nemají žádný vliv na dění ve vesnici, no alespoň některé spory zúčastněných stran byly doprovázené patřičnými hláškami a člověk se i zasmál.

Celé pojetí nově přidaného obsahu je vcelku obstojně zpracované, ale opět výsledek závisí na tom, do jaké míry máte už základní hru splněnou, popřípadě kolika tisíci groši váš hrdina disponuje (aneb bez peněz vesnici nebuduj). Dovedu si představit, že toto DLC má smysl hrát jako bokovku k základní hře a z tohoto pohledu jde o přidaný obsah, který je fajn a neurazí. Asi nemá úplně smysl ho hrát samostatně, pokud jste do této doby všechny questy včetně hlavní linie dokončili. A pokud ano, není špatný nápad hru rozehrát znovu na hardcore mód a From the Ashes si tak vychutnat ruku v ruce s novým stylem hraní.
Mno, tak tento datadisk ke KC:D se nepovedl. Sice by se touto větou dalo i celkem dobře skončit, ale asi by to chtělo rozvést. Po prvotních trailerech jsem se na toto rozšíření dost těšil. Jasně, nečekal jsem The Sims, kde si budu navrhovat domečky a obyvatele sám, ale koncept obnovy vesnice mne dost zaujal. Bohužel výsledné provedení je hodně jednoduché, a hráčsky nepříliš zajímavé, protože hráč do toho nemá skoro co kecat…

On by se celý tento datadisk dal velice stručně shrnout takto – nasbírej hromadu peněz, postav pár domečků a když to celé máš, tak se penězma naopak můžeš udávit. Bohužel celý koncept vesnice je postaven na opravdu pár budovách (spočtete je na prstech), a to ještě u některých budov si musíte vybrat jen jednu z nich, druhá zůstane zapovězená. Umístění budov je pevně dáno, hráč nemá možnost si vybrat třeba ze dvou-tří plácků, kam by chtěl umístit, takže nemůže ovlivnit rozložení a vzhled své vesnice. K budovám lze přistavět rozšíření, to to ale nijak nezachraňuje, ani tady nemá hráč moc co vybírat. A bohužel dokud není postavena většina vesnice, tak její „provoz“ stojí denně určitou částku, to znamená že hráč, který odběhne hrát linii, tam musí do finančních zásob vesnice napumpovat hromadu zlaťáků, nebo se vracet a doplňovat. To nezní zrovna moc zábavně, že?

Další zklamání, jak už tu uvedli recenzenti přede mnou, je, že datadisk nepřináší nové questy do hry. Jako jsou tam drobnosti typu – dojdi zamluvit dřevo, kamení na stavbu…najdi lepší řemeslníky do vesnice, vylepšíš si výrobu a finance…OK, dejme tomu, ale to jsou jen drobnosti, ani bych to nenazval vedlejším questem, ale spíš mini pidi questem. A přitom by se do výstavby a provozu vesnice toho dalo naroubovat…škoda, další zmařená šance.

Poslední zajímavější věc je soudnictví, kdy jako rychtář řešíte spory obyvatel vesnice. To je asi tou nejsvětlejší částí datadisku, protože většina těch sporů pobaví. Není nad to rozhodnout, jak daleko do potoka mají obyvatelé chodit s*át :-) Tyhle různé až groteskní situace pobaví, a aspoň tady má hráč o čem rozhodovat – o výsledku sporu. Bohužel jich není zas až tak moc, a výsledky mají jen drobný dopad na chod vesnice, ale aspoň nějaký.

Shrnuto a podtrženo, From the Ashes je zajímavý nápad, bohužel provedený až příliš jednoduše a nepříliš hráčsky zábavně.

Pro: Zajímavý nápad...

Proti: ...který mohl být provedený mnohem lépe.

Za málo peněz, málo muziky.

Tak by se dalo shrnout DLC, kde stavíte vesničku pomocí dialogových nabídek s mistrem stavitelem. Na jednu stranu není moc na co nadávat, protože DLC je přesně o tom, co slibuje popisek u hry. Nic míň, a bohužel, ani nic víc.

A je potřeba zmínit, že jsem DLC hrál po dokončení hlavní dějové linky, což asi může za můj, spíše negativní, zážitek.

Hořkost z faktu, že DLC nenabízí žádné nové questy, ve mně zůstala po celou dobu. A to hlavně proto, že se nádherně nabízí možnost například přijmout úkol od řezníka, abyste měli levnější maso, nebo kde by s každou postavenou budoovou vznikl nový quest s ní související (něco jako Vice City). Takhle jen stavíte budovy a je to trochu nuda.

Bohužel samotná náplň DLC je zdlouhavá a nudná. Pokaždé musíte přiběhnout na místo, kde se budova postaví, pokaždé si musíte vyslechnout ten stejný dialog - a to i v případě vylepšení. Je hodně komické, když se Jindra ptá, jestli se fresky v kostele budou malovat v kostele. Ne asi, v pekárně. A pokaždé se objeví nápis "o pár dní později" ačkoli svět kolem vás stojí (max. se změní denní doba).

Docela dost tohle DLC zamává s ekonomikou ve hře. Předpokládám, že je vázané hlavně na HC mod, ale něco mi říká, že i tak se člověk bude nakonec topit v penězích. Což, na druhou stranu, asi nevadí, když je člověk rychtářem, měl by z toho něco mít!

Chválím soudy, ačkoli herně nic nepředávají, ale aspoň jsem se za svých 250,- zasmál.

Umím si představit, že bych si DLC užil mnohem více v rámci původní hry a pokud bude čas, rád si to někdy zkusím i s hardcore modem. Ale takhle je to pro mě spíše zklamání, se kterým se pne i absence detailů - jakto, že mě moji poddaní zdraví "Ahoj Jindro." místo "Pane rychtáři." ? Proč nemohu do Přibyslavic pozvat skalické žebráky z Ratají, když pro ně primárně byla vesnice postavena? Jak je možné, že díky dřevorubcům postavím kamenný most? Co proboha znamená sušený salám? Vždyť salám je už sušené maso. Samé otázky.

A i tady se nachází "otevřený" konec s případným rozšířením vesnice. Protože takhle máte jen řemeslníky a žádné obyvatele, to by mě zajímalo, kdo by do takové prdele jezdil dělat kšeft :) a ještě se vrátím k chybějícím povozům - zrovna tady jejich absence vynikne, protože se neustále mluví o tom, že do Přibyslavic něco dovážíte, ale v celém světě KCD nepotkáte jediný povoz.

Pro: je fajn mít vlastní dům a hlavně, je fajn mít alchymistickou laboratoř takhle blízko cestovního bodu, soudy jsou zábavné

Proti: chybí detaily, náplň je nudná, stavění se brzy zají, po dohrání hlavní dějové linky nemá DLC příliš smysl

Potenciál budovatelské strategie uprostřed komplexního RPG zůstal bohužel nevyužit. Minimální možnost individualizace, žádné uspokojení z budování a celkově velmi lineární přístup tohoto DLC mě vůbec nepotěšil. Doufal jsem v podstatně větší vliv přídavku na samotnou hru. Jmenování Jindřicha rychtářem je pomalu největším dějovým předělem v celé hře, tak kam se poděly aktivity a questy, kvůli kterým by Přibyslavice stály za návštěvu víc, než ten nejposlednější klacíkov? Co z toho, že mi vesnice sama vydělává a že jsem oblíbený u místních? Oblíbený jsem i v lukrativnějších lokalitách a pokud jsem byl schopný sehnat horentní sumu na výstavbu, asi budu vědět i příště kam sáhnout. DLC jsem přitom nehrál po skončení hry, ale skutečně po bitvě v Přibyslavicích, tedy přesně tak, jak autoři doporučovali. Škoda, že tohle DLC nedostane DLC.

Pro: je to rozšíření původní hry

Proti: velmi povrchní rozšíření původní hry