Za málo peněz, málo muziky.

Tak by se dalo shrnout DLC, kde stavíte vesničku pomocí dialogových nabídek s mistrem stavitelem. Na jednu stranu není moc na co nadávat, protože DLC je přesně o tom, co slibuje popisek u hry. Nic míň, a bohužel, ani nic víc.

A je potřeba zmínit, že jsem DLC hrál po dokončení hlavní dějové linky, což asi může za můj, spíše negativní, zážitek.

Hořkost z faktu, že DLC nenabízí žádné nové questy, ve mně zůstala po celou dobu. A to hlavně proto, že se nádherně nabízí možnost například přijmout úkol od řezníka, abyste měli levnější maso, nebo kde by s každou postavenou budoovou vznikl nový quest s ní související (něco jako Vice City). Takhle jen stavíte budovy a je to trochu nuda.

Bohužel samotná náplň DLC je zdlouhavá a nudná. Pokaždé musíte přiběhnout na místo, kde se budova postaví, pokaždé si musíte vyslechnout ten stejný dialog - a to i v případě vylepšení. Je hodně komické, když se Jindra ptá, jestli se fresky v kostele budou malovat v kostele. Ne asi, v pekárně. A pokaždé se objeví nápis "o pár dní později" ačkoli svět kolem vás stojí (max. se změní denní doba).

Docela dost tohle DLC zamává s ekonomikou ve hře. Předpokládám, že je vázané hlavně na HC mod, ale něco mi říká, že i tak se člověk bude nakonec topit v penězích. Což, na druhou stranu, asi nevadí, když je člověk rychtářem, měl by z toho něco mít!

Chválím soudy, ačkoli herně nic nepředávají, ale aspoň jsem se za svých 250,- zasmál.

Umím si představit, že bych si DLC užil mnohem více v rámci původní hry a pokud bude čas, rád si to někdy zkusím i s hardcore modem. Ale takhle je to pro mě spíše zklamání, se kterým se pne i absence detailů - jakto, že mě moji poddaní zdraví "Ahoj Jindro." místo "Pane rychtáři." ? Proč nemohu do Přibyslavic pozvat skalické žebráky z Ratají, když pro ně primárně byla vesnice postavena? Jak je možné, že díky dřevorubcům postavím kamenný most? Co proboha znamená sušený salám? Vždyť salám je už sušené maso. Samé otázky.

A i tady se nachází "otevřený" konec s případným rozšířením vesnice. Protože takhle máte jen řemeslníky a žádné obyvatele, to by mě zajímalo, kdo by do takové prdele jezdil dělat kšeft :) a ještě se vrátím k chybějícím povozům - zrovna tady jejich absence vynikne, protože se neustále mluví o tom, že do Přibyslavic něco dovážíte, ale v celém světě KCD nepotkáte jediný povoz.

Pro: je fajn mít vlastní dům a hlavně, je fajn mít alchymistickou laboratoř takhle blízko cestovního bodu, soudy jsou zábavné

Proti: chybí detaily, náplň je nudná, stavění se brzy zají, po dohrání hlavní dějové linky nemá DLC příliš smysl

Ono dohromady není co vyprávět. Během Jindrova příběhu si můžete oddychnout přestavbou vesnice Přibyslavice (ke které se dostanete zhruba na konci první třetiny základní hry), nic víc, nic míň. Stanete se rychtářem a můžete zadávat výstavbu jednotlivých více či méně vydělečných a prodělečných staveb, od rychtářova stanu počínaje a konče luxusní hospůdkou či malovaným kostýlkem. K tomu Vám dopomáhá krásně ilustrovaná manažerská a účetní kniha. V průběhu výstavby lze rovněž rozsoudit zhruba desítku více zajímavých (sraní ve vesnici) či méně zajímavých sporů (kravka vs. vdavky), které mají spíše minoritní dopad na ekonomiku vesnice. Tak vemte do ruky rychtářskou bulu a dotáhněte to až k výstavbě Jindrovy malé katedrály. Je to rozhodně příjemné zpestření základní hry.

Silně doporučuji hrát toto DLC v průběhu základní hry, aby to mělo ten správní drive a Vy jste si tak mohli rozmyslet každou jednotlivou investici z důvodu nedostatku peněz.

Pro: Přehledná manažerská a účetní kniha, řešení sporů ve vesnici, mít vlastní radnici a v ní svůj manažerský stolek je vždycky cool.

Proti: Málo staveb, co lze postavit, krátká herní doba, pouze kosmetické dopady Vašeho rozhodování.

Jindra je poslán do Přibyslavic, kde by mělo probíhat měření, ale usídlila se tam skupina lapků. Jako v základní hře se k tom můžete postavit různě a buď bojovat, podplácet a nebo využít výřečnosti. Samozřejmě je potřeba ještě zajistit dodávky surovin, ale pak už je to jen o stavění.

DLC jsem rozehrál až po dokončení hlavní dějové linky. Záleží na tom jak člověk hraje. Pokud už máte statisíce v měšci tak máte za chvilku odehráno. Já u sebe měl jen něco málo a musel jsem jít na tábory lapků a pak prodávat jejich výbavu. Zpočátku obchodník nemá moc peněz, ale když mu přihodíte něco k dobru tak je to lepší a lepší. První stavby jsou spíš prodělečné. Kostel a rychtu jsem si nechával na úplný závěr.

Některé stavby zruší možnost postavit něco jiného. Třeba musíte vybrat mezi pekařstvím nebo řezníkem. Do budov pak můžete pozvat postavy ze základní hry. Třeba Zrzka ke koním. Dává to nějaké peníze navíc.
Stavění jako takové moc člověk neovlivní. Řeknete chci stavět to a to, dojdete na místo, zkontroluje se jestli máte všechno a staví se. Hra napíše sice za pár dní, ale na obsah truhly to nemá vliv.

Kromě stavění jsou tu ještě soudy, které musí Jindra jako rychtář řešit. Každopádně spokojenost lidí se mi podařilo udržet takže velký vliv asi nemají. Ale určitě pobaví a hodí se aby Jindra řešil problém obyvatel. Jinak další obsah DLC nepřidá. Zůstávají další vedlejší aktivity jako v základní hře. Můžete lovit, hrát ve vlastní hospodě kostky, nebo popíjet vlastní pivo.

Pro: prodloužení hry, výdělek v truhle, vlastní dům se zahrádkou a alchymistickým stolem

Proti: chtělo by to víc staveb