Ken Follett’s Pillars of the Earth

15.08.2017 PCPS4XOne
Daedalic Entertainment
Pillars of the Earth je tradičnou adventúrou vychádzajúcou z rovnomenného románu spisovateľa Kena Folletta, ktorý bol vydaný v roku 1989. Postupom času vyšli tri epizódy (Book 1: From the Ashes, Book 2: Sowing the Wind a Book 3: Eye of the Storm). Vývoj titulu začal už v roku 2014.

Príbeh hry sa, rovnako aj román, zameriava na dianie okolo výstavby monumentálnej katedrály vo fiktívnom meste Kingsbridge, ležiacom na juhu stredovekého Anglicka v 12. storočí. V tomto období sa v krajine po smrti kráľa Henricha I. rozhorela občianska vojna, tvoriaca jednu z vedľajších príbehových línií.

Hlavná dejová línia hry sa týka výstavby katedrály, tak ako aj v románe. V hernej podobe je však oživená množstvom interaktívnych momentov. Herný príbeh je podaný z pohľadu architekta Jacka, mnícha Philipa a mladej šľachtičnej Alieny. Hra umožňuje priamo zmeniť niektoré udalosti z knihy, prípadne si vytvoriť vlastný názor na jednotlivé postavy. Často ide o morálne rozhodnutia, nad ktorými je potrebné sa zamyslieť. Herná náplň sa skladá z klasických adventúrnych prvkov a rôznych minihier.

Když jsem před časem někde narazila na zmínku o této hře, hned mi bylo jasné, že si ji někdy zahraju. Zaujala mě čistě už od pohledu (pěkná neokoukaná grafika), zasazením do středověku a především slibovaným příběhem s tím, že se hraje za tři postavy. A měla jsem dobrý nos, hra mě nezklamala. Předlohu neznám, což považuju spíš za výhodu, protože tu jde hlavně právě o příběh - který se asi, jak předpokládám, předlohy docela drží. Sice hráč něco svými rozhodnutími ovlivní, ale nemyslím, že jde o nějaké zásadní zvraty. Hratelnost je dost jednoduchá, což nemusí vyhovovat každému, ale má to tu výhodu, že příběh neustupuje do pozadí za žádné akční souboje nebo náročné hádanky. A navíc si hru užije i ten, kdo s hrami moc zkušeností nemá. Jasně, člověk musí vyvíjet nějakou aktivitu, ale záseky se nekonají. Takže zkrátka hra mě hodně bavila, vždy jsem se těšila, až si k ní zase sednu a popojedu, i jsem si vytvořila vztah k postavám, ale jak by to bylo s opakovaným hraním, nevím. Asi až s delším odstupem. Každopádně Pilíře doporučuju!