Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Indiana Jones and the Last Crusade: The Graphic Adventure


Komentáře

« Novější Starší »
  • PC 70
Chtěl jsem si dát znovu Fate of Atlantis a tak jsem se pustil i do předchozího Lucasovského dobrodružství s Indiana Jonesem.

První co mě překvapilo byla na rok 1989 opravdu pěkná grafika. Tam kde Sierrovky ještě pár let poté bojovaly z rozplizlými obrazovkami a pixely nabízí Lucas čistou, jednoduchou grafiku bez větších obtíží koukatelnou i dnes. Zvuková stránka je horší, protože občasného Williamsova motivu je to prakticky bez zvuků, hudby i dabingu.

Příběh asi nemá moc cenu zmiňovat, protože věrně kopíruje a sleduje film, který zná asi každý. Hra nepřidává naprosto nic nového, naopak pár postav a událostí z filmu chybí.

A konečně hratelnost. Ta je zajímavá tím, že přináší spoustu nelinearity a možností. A tak se při střetnutí se strážemi můžete z problémů vykecat, něco nabídnout nebo si cestu proboxovat. Při letu letadlem záleží na Vás kolik sestřelíte letadel a jak daleko doletíte, jinak zase můžete nabídnout deník pravý či falešný, přičemž při tom druhém přijdete o zajímavé setkání s Hitlerem. V jednu chvíli ovládáte dvě postavy a ty musí spolupracovat. Tahle nelinearita nepřináší kupodivu dead endy, nicméně můžete minout spoustu důležitých informací a předmětů a značně si zkomplikovat postup dál.

Mínusy jsou tradiční bolesti těchto prastarých adventur - pixelhunting, Scumm ovládání kde máte asi 15 naprosto zbytečných příkazů, myší kurzor pod kterým se nehlásí předměty a musíte poctivě zkoušet kliknout s Look na všechno podezřelé. Naprosto šílená je knihovna, kde mezi asi 20 policemi plnými knih máte najít tři knihy (a nikdo Vám to neřekne). 2D tod-down bloudění katakombami, hradem či vzducholodí připomíná spolu s boxováním spíše arkádu než adventuru. Navíc je hra docela krátká.

Takže Poslední křížová výprava není úplně špatná, ale ani žádný zázrak, ten se Lucasům povedl až s dalším dílem.

Pro: Pěkná grafika, nelinearita, možnost se vykecat nebo probojovat při střetnutí se strážemi

Proti: Pixelhunting, předměty se nehlásí, zbytečně moc příkazů, krátké.

+13
  • PC 75
V rámci herní výzvy 2016 znova dohráno. Upřímně se přiznám, že vzpomínky na tenhle díl byly teda trochu růžovější než realita samotná :) .

Tím nechci říct že je hra špatná! Pořád patří k jedněm z nejlepších adventur své doby. Kdo viděl film poslední křížová výprava, tak jakoby hrál hru (a naopak) - věrně totiž kopíruje průběh filmu, mimo pár pasáží (např. jízda v tanku / na tanku ve filmu).

Co mne na hře iritovalo, jsou tzv.akční pasáže, takové to bloudění v katakombách pod Benátkami je ještě ok, dobře zkousnu i "akci" na hradě Brunwald (zde se dalo ze všeho vykecat), ale ta pasáž v zepelínu (resp. množství pěstních soubojů), to už bylo na mě moc - holt nenašel jsem návod jak odletět s letadlem a tak jsem musel zepelínem.

Co se týká zpracování, zde není co vytknout - prostě scumm ve svých začátcích, grafika je fajn, hudba a zvuky skoro žádné.

Pro: Je to prostě Indy!

Proti: rádoby akční pasáže

+10 +11 −1
  • PC 50
Jako většině starých adventur, ani této se nevyhnul místy šílený pixelhunting a některá záseková místa, kde se dalo vytuhnout na několik desítek minut. I když některé situace byly změněné, většinou se jelo podle filmu, čímž se obtížnost částečně snižovala. Pěstní souboje byly zpočátku zábavné, po čase nudné a třeba v takovém zeppelinu už šlo vyloženě o nervy (jak já se proklínal že jsem radši nenastoupil do letadla). Nezapomenutelné bylo setkání s Hilterem, kterému jste mohli dát pěstí :)
+4