"Herní výzva 2024 - 10. V záři reflektorů

V rámci zbierania hier zadarmo sa mi do kolekcie dostal aj tento izrealský hororový počin, na ktorý som bol celkom zvedavý. Tvárilo sa to ako Amnesia, v ktorej ale môžeme aj reálne strieľať (viem, že taký titul sme mali minulý rok v "The Bunker", ale v tom čase to ešte nebolo) a chcel som vedieť kam to vo výsledku pôjde. Nakoniec ma hra ale svojim smerovaním celkom solídne prekvapila a celkom mi spríjemnila svoju atmosférou tohtoročný január. Dalo by sa povedať, že v hre máte primárne vašu hlavnú budovu, v ktorej sa nachádzate a z nej sa budete následne presúvať cez žiarivé dvere do iných lokalít, v ktorých budete musieť upokojiť štyri duše vašich bývalých pacientov. Každá táto časť pridáva niečo do celkovej hrateľnosti a okrem toho všetky sú úplne iné, takže poďme si ich rozobrať každú zvlášť.

Prvá páska nás zavedie do supermarketu, v ktorom ostala duša mladej ženy menom Virginia. Férovo musím povedať, že toto bola moja najobľúbenejšia časť celej hry. Tvorcovia ma tu tak namlsali, že by som im dal pokojne aj 100%. Atmosféra supermarketu je perfektná, tma tomu dodáva svoje čaro, máte tu manekýny, ktoré sa pri vás vedia zjaviť a následne zmiznúť, dizajn monstróznej verzie Virginie je vynikajúci a hlavolamy ma tu bavili. Časť s televízormi je spravená fantasticky, je to silný, emotívny príbeh a v tom čase ešte nemáte toľko možností ako sa brániť. Tým, že je táto časť menej zameraná na akčné časti, no viac ťaží zo svojej atmosféry, bol som nad mieru spokojný. Skvelá práca.

Následne v druhej páske sledujeme príbeh Allena, ktorý pracoval ako správca majáku. Tu by som povedal, že dizajn a schopnosti jeho monstróznej verzie sú spracované dobre, a rovnako aj spôsob, akým sa môžete proti nemu brániť je spracovaný dobre. Miestami je treba trochu viac utekať a oproti obchodnému domu sme tu viac v otvorených priestranstvách. No čo dodáva tomuto miestu dobrú atmosféru je práve ten spomínaný maják, ktorý má v sebe červené svetlo (okrem toho vás vie zraniť) a počas stretu s Allenom je oveľa väčšia panika ako v prípade Virginie. Tá totiž na vás primárne útočiť nechce, pokiaľ ju nevyrušíte (skôr pripomína Witch z Left 4 Dead), kdežto Allen už priamo chce ísť po vás. Najlepšia momentka pre mňa prichádza na nákladnej lodi a následne vo finále, keď Allena spod jeho osudu oslobodíte. Dobrá časť, ktorá však na prvú len ťažko siaha.

Tretia časť nás presunie do kameňolomu, kde budete sledovať príbeh nášho pacienta Maxa. Ten robil železničiara a šoféra, a mal trošku problémy zvládať svoj vlastný hnev. To z neho urobilo celkom solídne vyzerajúce monstrum s podobou oceľového býka. Ten vie celkom solídne prekvapiť a stret s ním vie byť nebezpečný. Táto časť ma bavila viac, než cesta s Allenom a je treba sa naučiť, že niektoré veci po použití treba zobrať naspäť do inventára (lebo sa budú musieť opätovne využiť) a prináša solídny záver. Navyše do vášho inventára pridáva ešte aj tabletky, ktoré majú viacero využití. Či už pre vás, alebo aj okolie.

Záverečná Lucasova časť je pre mňa trochu mix. Na jednu stranu oceňujem časti, ktoré nás dostanú do bojovej zóny a musím povedať, že spracovanie cintorínov pomocou heliem nastoknutých na konároch sú super. Je fajn, že v tejto časti sa už môžeme toho dozvedieť viac, plus pod povrchom odhalíme ešte osud ďalšej postavy, ktorá zohrala v tom čo sa deje celkom kľúčovú rolu. Čo ma ale neoslovilo bolo monstrózne spracovanie Lucasa, ktorý si vás vybral za svoj cieľ, ktorý musí zastreliť. Je to utekať, strieľať, snažiť sa rádio rušičkou zrušiť jeho signály na čas... no oblasť vďaka tomu stráca zo svojej atmosféry. Je tu aj obrovská utekajúca sekcia, v ktorej som absolútne netušil, čo mám vlastne robiť a opakoval som ju snáď 30x, kým som sa cez ňu dostal. Tým, že monstrá boli nepríjemné pokiaľ vás dostihli vedeli viac hre dodať atmosféru, než toto. Nemôžem povedať, že je to vyslovene zlé, no ku koncu som už z týchto častí bol dosť unavený.

No a napokon solídny finálny boss, ktorého treba poraziť tak trochu netradične. Dobrý záver s veľmi surreálne spracovaným svetom, ktorý oceňujem a uspokojivé zakončenie. Aspoň pre mňa.

Čo sa ešte hrateľnosti týka, niekoľko bodov. Zrkadielko je veľmi užitočná pomôcka, ktorá vám vie v niektorých oblastiach priamo odhaliť zopár zauímavých momentov, a jeho využitie je vymyslené kvalitne. Rádio rušička je tiež pekný vynález a tabletky (ako som už spomenul) ... super. Kde hra pre mňa stratila niekoľko bodov je však trochu svojim spracovaním. Povedal by som, že pohyby hlavného hrdinú sú fajn, no strieľanie a mierenie je často neskutočne rozhádzané. Trafiť niečo je celkom slušná fuška. Povedal by som, že momentky, kedy zbraň nepotrebujete sú vďaka tomu zaujímavejšie, než keď ju musíte vytiahnuť.

Tiež by mi neprekážalo, keby budova, v ktorej sa príbeh odohráva nemala všade naokolo toľko zamknutých dverí. Je fajn, že do niektorých miest proste nemáme prístup... no v takom prípade to celé mohlo byť aj oveľa menšie a o nič by sme reálne neprišli. Miestami skôr človek aj rozmýšľa, prečo je tu asi 5 dverí, ktoré majú číslo 666. Čo sa za nimi asi skrýva. Len diabol vie.

Plusy sú pre mňa ale aj časti vo vašej kancelárii s vašou mačkou Toniou. A samozrejme zbieranie gramofónových platí po každom úspešnom zakončení misie. Všetky skladby skrz svoje texty tak nádherne definujú tie postavy, od ktorých ich máte. Je to pre mňa bez debaty najlepší element, ktorý som tu objavil. Hudba tu má svoje dobré zaradenie. Vo výsledku tak ide o solídnu hororovú hru s dobrou atmosférou, no niekoľkými momentkami, ktoré pre mňa neboli úplne najlepšie vymyslené. Koniec avizuje, že by možno mali tvorcovia skúsiť z toho urobiť sériu, a úprimne by som sa tomu nebránil. Je to hra, ktorá má potenciál. Či už keby sa vrátime k nášmu terapeutovi, alebo aj úplne inej postave a jej osudu spojenou s Agentom Rainbow. Nechám sa prekvapiť, no neprekážalo by mi, keby pokračovanie príde.

Pro: využitie zrkadla, dobra spracované príbehy (obzvlášť prvý s Virginiou), atmosféra

Proti: Lucasova časť miestami stráca atmoféru na úkor akcie. streľba je rozhádzaná

Líbilo se mi to mnohem víc než jsem čekal. Solidní vyprávění, občasný jemný humor, hádanky, hledání předmětů nebo omezený platforming. Do toho zajímavý děj, příjemná atmosféra a kočka kterou můžete pohladit kdykoli budete u sebe v kanceláři.

Bojový systém velmi jednoduchý, řekl bych že i archaický. Prostředí, některé herní prvky i celkové dění umí být velmi nápadité i když nejsou úplně oroginální. Kde hra ztrácí jsou nepřátelé, kteří jsou tady jenom tři a neustále se opakují. Ačkoli je zábava je střílet (je potřeba mířit přesně nebo využívat výbušné prvky prostředí), nejsou zrovna hororoví a řekl bych že dokonce ubírají z atmosféry hry.

Boj s bossy je formou hlavolamů rozdělených na několik fází. Tato náplň mě bavila, ale když došlo na přímé potyčky, přišly mi až na pár případů triviální. Ti bossové umí obvykle jen jednu věc a zatopit vám dokáží jen ve specifických situacích.

Finále bylo slabší než zbytek a nelíbilo se mi jak hra v té fázi tlačí k rychlému průchodu. Konec mě trochu zklamal. Sice jsem se dozvěděl co se stalo, ale nepřišlo mi, že by došlo k rozuzlení.

Hra ve mě zanechala dobrý dojem, a jsem rád že jsem ji hrál. Zrovna tak ale nemůžu říct že bych měl chuť ji někdy hrát znovu nebo nad ní chtěl po dohrání přemýšlet, a určitě bych za ni nechtěl dát víc než pár stovek.