Ice Age 3: Dawn of the Dinosaurs

30.06.2009

Poměrně úspěšný film, u nás známý jako "Doba ledová," se dočkal již třetího pokračování a současně také PC hry stejného názvu. Ve hře si zahrajete za více než šest hratelných postav, známých z tohoto či předešlých dílů. Každá postava má určité schopnosti, takže je budete střídat dle potřeb daného levelu, kterých vás čeká celkem 15. Hra spojuje několik žánrů, jedná se o klasickou skákací plošinovku, ale zároveň také akční mlátičku a občas narazíte i na nějaké prvky adventury. Kromě singleplayeru nabízí Doba ledová i multiplayer, ve kterém lze hrát osm různých mini-her, ale žádné kooperativní hraní se tedy bohužel nekoná.

Ještě z dob, kdy byl můj notebook v servisu, jsem hledal nějakou gamesku, kterou by rozjela šunka, kterou vlastní přítelkyně. Oprašoval jsem proto staré Disneyovky a po jejich dohrání jsem hledal nějakou pěknou a barevnou plošinovku něco na ten způsob. A jelikož jsem v té době skoukl všechny díly Doby Ledové jsem si uvědomil, že vlastně existují i hry, kterou jsou vlastně plošinovkou. Sehnal jsem si tedy třetí díl, který z videí vypadal docela pěkně a docela se divím tomuto nízkému hodnocení. Hra mě velice bavila, možnost hraní za všechny hlavní postavy hodně potěšila (i když za Mannyho a Diega pouze jednu úroveň).

Hra nabízí graficky krásné a barevné prostředí a skvěle vymodelované postavy, díky čemuž se hrálo pěkně. Nejvíce jsem si samozřejmě oblíbil hraní za Bucka, jež nabízelo akrobatický postup úrovněmi plus bojové části, které byly velice zábavné díky kombům a "střelným zbraním". Věc, která mě ale vytáčela jsou ty různý vychcávky od vývojářů, když třeba v tenhle moment musíte zmáčknout určitou klávesu, no jo, ale hra vám neřekne přesně jakou, jen ukáže znázorňující piktogram, ke kterému může být přiřazena jak jedna klávesa, tak i více. Občas neukáže radši vůbec nic a člověk se pak rozčiluje, cože tam vlastně má zmáčknout. Naštěstí se toto objevuje až pozdějších částí, kdy již má člověk rozložení kláves v malíku a po delším snažení se mu to podaří přejít, ale stejně: hra pro děti ne? :D

Další skvělá věc jsou minihry. Asi by nudilo pořád jen běhat a skákat, a tak na mě čekal třeba surfing po stromech, jízda po zasněženém kopci či let na pterodaktylovi a můžu říct, že to není zpracované nejhůř, parádní odreagování od mačkání kláves. Velice malé RPG prvky rozhodně neurazily, aspoň to člověka motivuje sbírat ovoce, za které se dá u Šejdíře Tonyho nakupovat vylepšení. Hru také doplňuje krásná pohádková hudba, o kterou si úrovně přímo říkají, tudíž tam pasuje přesně.

Nakonec druhá výtka je nemožnost změnit si rozložení kláves a také nemožnost gamepadu (aspoň mě to nejde), ale zvyknout se dá. A možná taky Scratovy hyperaktivní pohyby.

Hra splnila co měla, bavil jsem se u ní. Naskákáno dosyta plus okořeněné špetkou humoru a Sidových hlášek :)

Pro: Hraní za více postav, minihry, Buckovy úrovně, hudba, grafika, leveldesign, vylepšování, humor

Proti: "skoro" quicktime eventy, nemožnost měnit ovládání, Scratova hyperaktivita