Šikana na základních školách patří k těm nejvíce pokryteckým tématům v naší společnosti. Ještě dnes se mi doma válí brožurky Boj se šikanou, Neboj se a nějaké další. Jistě mi však každý, který se s ní setkal, byť třeba pouze jako svědek, dá za pravdu, že realistických řešení příliš mnoho neexistuje.

Pomsta (třeba i na nevinných), eskapizmus, sebevražda. Většina ze čtrnácti kapitol Higanbany seznamuje s nějakým typem šikany, ať už fyzické či psychické. Ukazuje dětskou krutost v nejčernějším světle. Bezcitnost spolužáků, nevědomost rodičů a nezájem učitelů postupně nabourávají duše hlavních postav. Přesto není hlavním tématem hry beznaděj, ale přesný opak, tedy naděje. Z každé části by si měl člověk odnést nějaké morální ponaučení.

Jednotlivé příběhy se pohybují mezi naším světem a tím dalším. Nadpřirozené bytosti sice navádějí lidi ke zlu, ale vždy poslední krok k němu učiní právě člověk. Některé z dějových zvratů navíc ukazují, že pravda není jen na jedné straně. Hranice dobra a zla se posouvá každou chvíli a napomáhá tak k často hořkosladkým závěrům.

Fotografická pozadí a absence živějších barev utvářejí ve společnosti skvělé hudby temnou atmosféru. U 07th nepřekvapí výtečný scénář, spád děje ani originální přístup k vyprávění, který posunuje jejich díla nad rámec průměrné tvorby.