Pořádně udělaná verze Hledání min, tak by se asi daly stručně popsat Hexcells. Nic proti Hledání min, ale Hexcells oproti nim mají ten zásadní rozdíl, že nikdy nemusíte hádat (!). Každý krok lze logicky odvodit, to je největší klad této hry oproti svému vzoru. A funguje to na jedničku. Občas se člověk hodně škrábe na hlavě, říká si "to přece není možný, tady není jednoznačný krok vpřed" a má velké nutkání si prostě tipnout, ale o to větší uspokojení je, když se ovládne, a po delším přemýšlení se konečně dostaví heuréka moment. Až mě překvapuje, že Hexcells tuto svoji vlastnost více neprodává, viděl jsem to tam jen letmo zmíněné jako součástí herních tipů, a přitom je to zcela zásadní v přístupu ke hře.

Hra je překvapivě krátká, nabízených 36 ručně navržených úrovní jsem měl hotových v bezchybném řešení za 2 hodiny. Ale zejména ty ke konci byly hodně zábavné, propracované, a obtížnost byla přesně tak akorát, aby se člověku občas lehce zavařil mozek a aby se dostavil pocit uspokojení, jakmile těžkou pasáž překonal. Hra mě tedy v tomto ohledu velmi pozitivně překvapila, jak byla zábavná, a jak jsem si po každé dokončené úrovni okamžitě pustil úroveň další. Jednoznačně doporučuji.

Celkové hodnocení: Výborná
Hexcells je relativně krátká logická hra, která se tak trochu podobá hledání min. Jak již z názvu plyne, je zde pouze 6 stran oproti 8 v minách, na druhou stranu jsou tu další pravidla, která postup zesložiťují.

Definice jednotlivých pravidel je tvořena minimalisticky pomocí symbolů u daných čísel a vše je hezky vysvětleno na několika prvních úrovních. Následující úrovně jsou pak vcelku jednoduché a prakticky přituhuje až v poslední oblasti. Tam jsou herní pole už docela rozsáhlá a je snadné se v tom všem ztratit. Při záseku mi celkem vadilo, že jsem často omylem počítal sloupce, které jsem měl již vyřešené. Myslím, že by mi docela pomohlo, kdyby dané číselné pravidlo po splnění zešedlo nebo zcela zmizelo, ale to je jen detail.

Mnohem větším záporem této hry je její krátkost. Hra totiž nabízí pouze 30 úrovní a z toho je značné množství tutorialové, rozjížděcí a poslední úroveň v podobě takového easy bonusu. Vzhledem k tomu, že opravdu těžké úrovně byly asi jen 3, dokázal jsem hrou projít za 2 hodiny a přitom získat maximální počet bodů a tím i všechny achievementy.

Nesmím ale opomenout ještě zmínit hudbu. Ta je na první poslech příjemná a pohodová, ale musím přiznat, že po nějakém čase mi už přišla nudná a stereotypní. Co se mi ale líbilo, že klikání ne jednotlivé hexy tvoří melodii. Za mě super nápad, ovšem se stejným závěrem, časem se to hodně oposlouchá.

Ve výsledku jsem se hrou až na její krátkost spokojen. Věřím, že kdo má rád logické hry nebo hledání min obecně, ten se tu najde.

Pro: Jednoduché, intuitivní

Proti: Krátké

Hru Hexcells jsem si zařadila do herní výzvy 2017 do kategorie šedá myš. Těšila jsem se na ni tolik, že jsem ji začala hrát hned a dohrála za 5 hodin se splněním všech achievementů.

Jedná se o první díl série, z níž jsem již hrála SquareCells. Jde o logickou hru s čísly a šestiúhelníky, kde nám jeden šedivý určuje množství okolních modrých šestiúhelníků. Ve hře je šest úrovní obtížnosti a celkem 31 kol. Zajímavé je, že poslední kolo je nejlehčí.

Líbí se mi, že k tomuto titulu se určitě ještě vrátím a bude to stejné, jako bych ho hrála poprvé. Plánuji se vrhnout i na další díly. Tvůrci by měli zapracovat na hudbě, tu jsem měla celou dobu hraní ztlumenou, což je škoda, hudba by měla hraní dokreslovat.

Pro: znovuhratelnost, logické prvky

Proti: hudba, krátká herní doba