Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Grand Theft Auto V


Komentáře

« Předchozí Následující »
 • PC --
Stará GTA jsem měl rád pro jejich šílenost, vykrádání všeho možného a samozřejmě volnost. Čtvrtý díl ubral na zběsilosti a přibral na sociální sondě. Nejspíš proto mě neudržel ani do půlky. Pětka je však jiná liga. Jiný hřiště. Ale pořád stejnej sport.

Výborně napsaný příběh se třemi výtečně propojenými hrdiny je sice plný klišé, ale také témat a humoru, který ve hrách jen tak neuvidíte. Stejně tak hlavní i vedlejší postavy. Často až křečovitě karikaturní a proto často dost protivné. Jenže jsou to postavy, na které jinde prostě nenarazíte. Tohle je satira každým coulem. Někdy velmi trefná, někdy už přitažená za vlasy trapnosti, pořád však v herním světě nesmírně osvěžující.

Maniakální důraz na detail je u Rockstaru rozebírán vždy a všude. Tady však dosahuje současného extrému. GTA V je tak neuvěřitelně prošpikované nečekanými detaily, efekty a nekonečnými dialogy, že je lidé objevují i dva roky po vydání. A je to také první věc, které si všimnete. Tohle není žádnej každoroční Le Big Mac. Tohle je pomalu a s láskou pečená kachnička s křupavou kůžičkou, která se vám rozpadá na jazyku.

I ta se ale občas připálí. Nápadité mise jsou střídaný těmi výplňovými a otravnými. Zhruba od půlky se začínají až otravně často objevovat nekonečné střílecí pasáže. Tohle beru jako největší problém hry a hlavně autorů. I přes úžasné prostředí L.A., dospělá témata a parádní detaily, nedokázali nakonec přijít s ničím jiným než "postřílej x nekonečných vln nepřátel". Smutná výpověď o AAA hrách.

Na druhou stranu. Je to zřejmě to jediné, v čem je GTA V vyloženě špatné. Zbytek je epesní jízda, která většinu času neztrácí dech. A musím to říct znova. Jízda, kterou v jiné hře prostě nezažijete.

Pak je tu samozřejmě GTA Online. Hra ve hře, která když vás chytne, tak se připravíte o pěkných pár měsíců života. Nedělejte to. Fakt ne. Ne.
+48 +53 −5
 • PC --
Celková míra parodie a hustota různých funny narážek na cokoli, je prostě bezkonkurenční. Každým dílem je GTA namistrovanější, napěchovanější, než ten předchozí. Každý díl ten předešlý umocní, přinese spoustu novinek, dalších vychytávek a možností. Pátý díl není jiný a míra detailů nemá obdoby. Na jedno dohrání člověk jen těžko objeví vše, co hra nabízí. Nemá smysl popisovat, co na GTA miluju. Spíše bych chtěl vypíchnout věci, které mě neskutečně serou...

Padal jsem ze židle, když mi auto zmizelo z garáže. Když mi zmizelo mezi tím, co jsem se snažil vyparkovat jiné auto z garáže, abych na jeho místo dostal to nové. A vrchol byl, když se mi vytuněné auto spawlo na molu, odkud jsem se s ním nemohl nijak dostat.

Ne, vážně Rockstare? 200 mega si do toho nalil a nejsi schopný zajistit solidní spawn systém? Copak je takový problém si pamatovat lokaci jednoho auta, ze kterého jsem vystoupil naposledy a zakázat spawnování/mizení v těsné blízkosti hráče? No hlavně že mi na clusteru svítí kontrolka ruční brzdy, vole!

Psychopatičtí obyvatelé Los Santos jsou kapitola sama pro sebe. Zastavit na křižovatce a vytáčet motor, to je přece jasná provokace. Přinejhorším z auta odvedle vyskočí nigga a začne do mě pálit. A co takhle si jen tak z prdele zatroubit v gangsta nejbrhud? V tu chvíli se do mě pustí celá čtvrť. Postavit se na ulici do blízkosti nějaké té NPC a narušovat její osobní prostor, to je důvod volat policii, která mě rozstřílí nasračky. No hlavně že můžu cvičit jógu, vole!

A vůbec, policie. Systém hledání se mi vůbec nelíbí. Poskytuje až příliš možností jaxpolicií vyjebat a dost hru zjednodušuje. Každý policajt má svůj výsek, ve kterém mě detekuje a po uplynutí předem dané doby, po kterou se držím mimo tento výsek, pátrání končí. A to i když vzápětí kolem policajta projedu s roztřískaným kamionem s mrtvolou na kapotě, který ještě před chvíli tak aktivně naháněl. Nepomůže jim ani fakt, že se během vteřiny policajti spawnou kdekoli a to včetně úzkých horských cestiček a naprosto zapadlých končin. Zvláštní, když při normální jízdě potkat policii je spíše rarita.

Tak jako tak jsem se v Los Santos solidně vyřádil a rozhodně budu ještě pokračovat. A to jsem ještě vůbec nespustil GTA Online...

Hodnocení: ✰✰✰✰✰

Kompletace: 82%
Herní doba: 62hod

Kompletace: 100%
Herní doba: 89hod 50min
+34
 • PC 100
Nebudu zastírat, že GTA je moje nejoblíbenější herní série a na pátý díl jsem se těšil jako na první anální styk s Fatalitym. Konverze na PC sice zabrala nepříjemně dlouhou dobu, ale čekání se vskutku vyplatilo. Grafika je naprosto fantastická a optimalizace dokonalá. Nebojím se prohlásit, že u GTA V je patrné, že co se týče rozpočtu (tedy nasazených pracovních sil), kope podstatně jinou ligu než zbytek video her. Tuhle až šílenou propracovanost v každém detailu si zkrátka běžná herní studia nemohou dovolit. Ačkoli jsem schopen si užít Saints Row IV stejně jako každý jiný psychopat, GTA V nějakou konkurencí nemusí brát vůbec v potaz.

Hra vás ve filmovém stylu uvede do děje, plného zdařile prokreslených postav a přirozených i úsměvně nadnesených dialogů. Herní scénář by vydal na obstojný, béčkový (bez urážky) film, v každém bodě hraní cítíte, že kráčíte po určité cestě a prožíváte osudy konkrétních charakterů, ke kterým není problém si vytvořit pouto podobně jako při sledování filmu, či seriálu. A během této ulítlé gangsterské jízdy poznávate jakoby mimochodem krásy ostrovního města GTA V. Nepřeháním, když napíšu, že úplně ve všem, co ve hře spatříte lze najít spoustu „nepodstatných“ detailů, které se však ve svém souhrnu stávají podstatné, protože utváří jedinečný pocit ze hry. Pocit, že se pohybujete v herním světe, který se s nadsázkou vyrovná tomu skutečnému. Bude to znít absurdně, ale pokud proniknete do tajů GTA, můžete na denním pořádku řešit dilema typu, zda se jít projít nebo zda se jít projít v GTA. Podobně jsem svým kamarádům vyprávěl o krásném výhledu z kopců a louk... v GTA. Tudíž není žádné překvapení, že jedním z nejlepších singleplayerových herních zážítků se pro mě stává jednoduše to, že nasednu na motorku a jdu se projet po horách. Je to krása.

Singleplayeru jsem věnoval 70 hodin a v žádném bodě jsem neměl pocit, že by mě něco už otravovalo (např. i v legendární Mafii bylo ke konci přejíždění městem už trochu otravné). Právě naopak, úroveň zábavy v GTA V prostě neklesá, ani nekolísá a to je malý zázrak. Než dále opěvovat jednotlivé (mnohé) aspekty, zmíním, co by mohlo být jinak, berte to tak, že co nezmíním, je dokonalé.

- hráč i soupeř mohli být zranitelnější, počet soupeřů by se tak mohl snížit a většina misí by tak nemusela končit desítkami mrtvých.
- pár jednoduchých stealth misí po vzoru The Saboteur by jistě bodla
- završení příběhu mohlo být o malinko více epické, např. kampaň v GTA 3 a San Andreas byla lépe vyhrocená
- auto prakticky nikdy nemůže uvíznout na střeše, což je zbytečně zjednodušené
- v nabídce rádií chybí nějaká moderní tvrdší muzika
- zahájení multiplayeru je neobratné, pro hráče bez kontaktů v social clubu by bylo ideální nějaké jednoduché vyhledávání rychlého deathmatche, závodů apod. bez nutnosti zajet do určité lokace a teprve pak invitovat hráče

Sečteno a podtrženo kvůli poslednímu bodu jsem původně snížil hodnocení o 5%, ale pak jsem si uvědomil, že dnes se asi těžko dočkáme podobné revoluce, jakou přinesl Doom, Half-Life nebo Deus Ex, takže čemu jinému dát plnou palbu, když ne GTA V? Podle mě se jedná o nejlepší singleplayerovou hru za posledních 13 let…

HW: Minimum: C2Q 2.4 GHZ, 4 GB RAM, GF 9800/Ati 4870 / Doporučeno: Core i5 3,2 GHZ, 4 GB RAM, GF 660/Ati 7870
+28 +29 −1
 • PC 80
Ahoj taže tato hra Grand Turismo Auto V je se podle domnívám, že dosdobrá hra. Tato hra se odehrává někde v Mexiku což je si myslím že asi jediný zápor v této hra, že proč se třeba nemohla odehrávat v Bílovci nebo v Karviné tam to aspoň znám a mohl jsem se lépe vcítit v této hry. Ale můj spolužák ze zemědělky Horác co byl na školení o poruchách příjmu potravy u nezletilých dojnic v Mazatlánu říkal, že je to úplně přesný v této hře to Mexiko, takže jako plus dávám této hře třista bodů. V této hře hrajete za tři Mexičany co furt něco mluví a není jim rozumět, bo mluví mexicky, ale nebojte se přátelé, to stejně není důležité v této hře. Tato hra je velmi jednoduchá hra a pochopí ji i člověk co nikdy nestudoval ani zemědělskou prvovýrobu v této hře jezdíte autem mezi barevnýma písmenkama a tam všechny zastřelíte. Tohle uděláte asi šedesetkát a pak jste vyhráli tuto hru, což je dobré protože životnost této hry. Občas místo auta taky letadlo nebo vrtulník, ale to už není taková řacha bo vám upřímně řeknu, že je lechčí řídit rumunský secí stroj po dálnici než lítat v této hře s vrtulníkem. Asi nejlepší na této hře je onlun, kde musíte 15 minut čekat na loading a pak vás přejede osmiletý rusák s přezdívkou "КрымI2014_YourNextLatviaXOXOXO".

Co říci závěrem k této hře? Že

Pro: Kérky, tenis, Mexiko je realistycké.

Proti: Že není z Bílovce.

+23 +55 −32
 • PC 95
Ač jsem vyrůstal na Vice City a San Andreas, tak nemůžu říct, že by GTA série byla mou oblíbenou. Čtverce jsem se nějak vyhnul a zatím mě neláká to měnit a u pětky jsem si furt říkal, že to počká na slevu. Počkalo, ale víc jak dva roky. Rockstar si tohoto díla cení natolik, že stále nebyli ochotni dát výrazně větší slevu, ovšem já byl ochotný už konečně zaplatit. Nelituju toho.

Obrovské. Tak by se dal pátý díl jednoduše shrnout. Ne světem, ale obsahem. Konečně postavy nepůsobí jen jako pouhé terče pro mé zvrácené nápady. Vykonávají různé práce, nestává se, že na nejvyšší hoře potkáte babičku o berlích nebo borce v obleku který nemá cíl. Turisté mají batohy, u vody jsou rybáři, na stezkách cyklisté a tak dále a tak dále. Sice je to všechno jen na oko a postavy fungují v nějaké smyčce, ale konečně to všechno působí přirozeně. Celkově množství detailů na které tvůrci mysleli je někdy až překvapivé. Stejně tak přítomnost zvířat je plus, teď ještě děti prosím.

Samozřejmostí je i množství vedlejších aktivit, kterých je tentokrát vážně požehnaně. Náhodní lidé, kteří vyžadují vaši pomoc a často to vyústi v docela vtipné situace či dialogy, je skvělé oživení. Kolotoče, tenis, golf a jiné činnosti už pak jenom potěší, protože já osobně jsem si všechno zkusil jednou a neměl potřebu to opakovat. V konečném výsledku je to takové nic, u kterého si člověk řekne jednou „Wau, ono to jde..“ a už se nikdy nevrátí. Aktivit ale bylo i ubráno. Když jsem na pláži narazil na posilovnu, tak jsem byl při vzpomínce na San Andreas pouze zklamán, že nefunguje interakce.

Největší vadu vidím ve stupidním chování policie a často i obyčejných lidí. Když někomu řeknu něco sprostého, tak bere do ruky mobil a volá policii. Když kopnu do popelnice, někdo okolo volá policii, když na křižovatce zatroubím a ukážu na někoho fakače, tak jeho reakce je dupnout na plyn, přejet všechny chodce v okolí, nabourat pár aut a pak se někde vysekat a třeba se i zabít. Stejně tak retardovaně se chová i policie, která když vjedu do pěši zony a následně mé stíhání přestane, tak policie si jede po chodníku zpátky na silnici a při tom přejede všechny chodce. Také neváhá střílet kvuli každé kravině, ať jste kdekoliv. Civily zastřelí, v autě je přejede. Při spáchání nějakého činu policie jede na ono místo, ale pak automaticky ví, kudy jste šli, i když vás nikdo nevidí. Dokonce i nepozorovaná výměna auta nepomáhá, vždycky vědí kde jste. Už jsem z toho neustáleho stíhání kvůli každé kravině byl občas na nervy.

Graficky hra dle mě poněkud pokulhává. Jako celek vypadá přijatelně, pravda. Největším problémem jsou ale světla. V tomhle ohledu ztráci na třeba o rok starší (Na mou PC verzi dokonce o 3 roky) Sleeping Dogs, které přes slabší grafiku jako takovou dokázalo vytvořit mnohem líbivější momenty. Ač přiznávám, západy slunce někdy byly opravdu hezké a několikrát jsem se přistihl, že nic nedělam, jen jedu bez cíle, poslouchám rádio a koukám na slunce.

Nakonec ale k tomu hlavnímu, příběh! Ten sice v jádru nehýří originalitou, ale je zatraceně dobře napsaný. Tak poutavé vyprávění plné dramatických, ale mnohem častěji vtipných momentů se jen tak nevidí. Ač svou vtipností možná nedosahuje série Saints Row, tak každou chvili je z toho cítit parodie a popkulturní reference. No a kapitola sama o sobě je Trevor...

You can jerk me off if I get bored. I'm kidding.... You can suck me off.

Tahle hra by vážně neměla žádného hráče minout.

+23
 • PC 95
S hodnocením GTA5 jsem otálel, a po dvou dohráních a třetím rozehrání jsem se odhodlal ke komentáři.

Začnu jedním obřím negativem, a to je Social Club. Hned při instalaci jsem zalitoval že nemám Steam verzi, protože spouštění hry instalace aktualizací přes tenhle "zázrak" je opravdu něco. Dodnes je to za trest a absolutně nechápu, jaktože tuhle aplikaci za tu dobu nikdo nepředělal do něčeho lidského - problém s instalací updatů, neustálé odhlašování, nemožnost odložit update...no paráda.

Hra je ale už o něčem jiném, GTA jak má být, vyladěné a vymazlené i do malých detailů. Pryč je nuda čtyřky, vrací se potrhlost San Andreas, velká mapa, humor a akce.

Grafika hry je úžasná, zde není nic co k vytknutí. Krásně vykreslené prostředí měst i venkova, rozlehlé krajiny, husté lesy i výhledy. K tomu počasí (zvláště bouřka je vizuální lahůdka). A to všechno jde na solidní detaily i na mobilní GT 740 naprosto plynule. Dobře se na to dívá, a detaily prostředí jsou často přímo ohromující. Potěší i takové detaily, jako že při lezení na žebříku jsou nohy i ruce postavy skutečně na "šprinclu" žebříku, ne v nějaké nedefinované mezipoloze. Zvuk nezaostává, veškeré prostředí, radiostanice s hudbou a WeazelNews atp. je velmi povedený. Dabing, především Stephen Ogg v roli Trevora, je vynikající. A zde musím vypíchnout i neoficiální český překlad, sem tam nějaká nesrovnalost, ale celkově velmi dobrá práce.

Hlavní novinkou je hra za tři různé postavy. Z počátku jsem měl z tohoto strach, jelikož autoři her při více herních postavách mají často problémy právě s přechody mezi nimi. To ale není problém GTA, tady je přepínání mezi postavami udělané do detailu, a není problém skákat z postavy na postavu i v průběhu akce (naopak je to po hráči občas žádané). Bez problémů prožíváte příběhy všech tří hrdinů, a zatímco hrajete za jiné postavy, ty nepoužívané zatím mají své životy - převlékají se, jezdí po městě, navštěvují bary, kluby, a když se na ně přepnete zpět, naleznete je pokaždé při jiné činnosti. Krásný detail.

Auta jsou tu opět na výsluní, mnoho druhů připomínajících své reálné vzory, možnost tuningu a uchovávání vozidel v garáži. Řízení je ideálně postavené tak, aby auta působila uvěřitelně a přitom se dobře hrálo. K autům mám jednu výtku, stále je tu problém s mizením vozidel. Vytuníte si káru, dojedete k misi, ale po ukončení mise na Vás často již nečeká. Občas je k nalezení na policejní stanici, často ale je úplně pryč. To v Mafii 2 je tohle uděláno mnohem lépe, když přijedete na misi autem, po skončení je vedle Vás nebo v garáži. Naštěstí auta hrdinů se vrátí vždy, bohužel není na výběr, jaká to budou, musím se smířit s výběrem autorů. Možnost pilotovat skoro vše co se hýbe, letadla, vrtulníky, kola jen pokračuje v nastolené tradici.

Mise jsou zajímavé, pořád děláte něco nového, loupeže s výběrem způsobu provedení a týmu jsou skvělý nápad.

Vedlejších činností je opět mnoho a většinu z nich maximálně vyzkoušíte, ale není to gró hry.

Vím, že sázím samé superlativy, ale zde to jinak nejde. O GTA5 by se toho dalo napsat opravdu moc, je to vymazlený kousek plný detailů, ale spousta toho bylo řečeno a navíc bych si na soupis musel vzít dovolenou :-) Pro mne je to jedna z nejlepších her.

Pro: Grafika, zvuk, úkoly, postavy, dabing, prostředí...prostě všechny detaily

Proti: Social Club, mizení vlastněných vozidel při vstup do misí

+21
 • PC 90
Režie: Michael Mann. Scénář: Quentin Tarantino. Protože kdyby se jednalo o celovečerák, rozhodně by to tomu odpovídalo. Na GTA sérii bylo vždycky něco hrozně okouzlujícího. Ta pohodová atmosféra, ulítlá nadsázka, výborný výběr písniček v rádiu, … Při pomyšlení na tuto sérii se mi zkrátka vždycky vykouzlí úsměv na tváři. Což je docela znepokojivý a děsivý, vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z nejkontroverznějších a nejbrutálnějších sérií. Neměl bych jít taky k tomu na prd terapeutovi?

Je to vždycky strašná radost, když člověk narazí na hru, které opravdu záleží na detailech. A GéTéÁ pět je v tomhle opravdu promakaná. Od různorodých pořadů v televizi, až po serfování na fiktivním internetu, svět Los Santos opravdu působí natolik autentickým dojmem, až je to skoro děsivý. Nutno říct, že jsem se převážně zaměřoval na mise, ale trocha golfu, tenisu a pár drinků s nějakým parťákem taky bodlo. Příběh není kdovíjaká sláva, ale přiznejme si – lpěli jste snad na něm nějak strašně moc? Přitom dialogy a dabérské výkony jsou jedny z nejlepších, co jsem za poslední dobu ve hře viděl. Ať si kdo chce co chce říká, ať si máma slzy utírá, Rockstar zkrátka umí psát. Fakt jo. A jsem velice rád, že si dávají záležet i na efektní a originální podívané, která misím dodává tu správnou šťávu. Heist mise byly fenomenální. Dopomáhá tomu i parádní hudba, konečně si s ní Rockstar dosyta pohrál a dal nám plnohodnotný soundtrack, přičemž jsem si v něm hned našel oblíbence.

Nejoblíbenější postava? Michael. Ten přitloustlý zbohatlík s krizí středního věku, dvěma rozmazlenými fakany, podvádějící manželkou a na hovno terapeutem je od předchozích titulů velice vítanou změnou a čerstvým dechem, který protagonisté v GTA sérii potřebovali. Trevor byl dobrej (plus strašně vtipnej), ale to jeho věčné šílenství by mě možná po čase omrzelo. Franklin na mě bohužel příliš nezapůsobil. Je to vcelku nudný charakter, který v samotném příběhu působí jen jako takový náhodný kolemjdoucí, který čas od času někomu pomůže v nouzi. Nemluvě o tom, že působí jako takový slabší hybrid SíDžeje ze San Andreas. Celkově ale mezi všemi charaktery fungovala skvělá chemie, obzvlášť právě mezi Michaelem a Trevorem to bylo super.

Teď ale k tomu hlavnímu problému, který s hrou mám. Bylo to strašně moc lehký. Ale fakt strašně. Rockstar se rozhodl, že do svých misí přidá checkpointy, díky čemuž se hráči nebudou moc stresovat. A i když to pro někoho může být vítaná změna, já z toho vlastně zas až tak nadšený nejsem. Ta frustrace, hněv a stres mi k té sérii zkrátka pasuje. Mnohokrát jsem v předchozích titulech bouchal hlavou o zeď, když jsem něco pokazil a musel to dělat celé znovu, ale jakmile jsem to konečně zdolal, ta euforie byla boží. To mi tady jaksi chybí. Hra příliš vede za ručičku. I když hra byla skvělá jízda, napjatej jsem příliš často nebyl. Za normálních okolností bych díky tomu dal hře méně procent, ale naštěstí si to vynahrazuje takovými vychytávkami, že je to vlastně v cajku.

Celkově ale nesmírná zábava. Doufám, že Rockstar zůstanou s touto sérií i nadále tak nekorektní a že se nenechají pokořit dnešní poněkud hysterickou fucked up dobou, kdy se nesmí nikdo urazit. (z rampage, kdy Trevor začne masakrovat černošské členy gangu, by asi některým explodovala hlava.) Seriály mají South Park, hry Grand Theft Auto sérii, filmy … Tarantina (??)

Za střílení post-ironic killer hipsterů jsem byl v pokušení dát hře 100%, ale pak jsem se zklidnil.

Pro: Skvělá hratelnost, efektní a originální podívaná, hudba, dialogy, detaily

Proti: Nízká obtížnost, pár bugů

+19
 • PC 85
Zameranie na tri hlavné postavy a ich príbehy bol rozhodne v sérii osviežujúci nápad.

Trevor (ten šialený) - Now go. I need to meditate. Or masturbate. Or both.

S Trevorom bola sranda, niekedy to už však išlo až príliš za hranu. Každopádne som sa do neho prepínal asi najradšej aj vďaka inému prostrediu, v ktorom sa nachádzal (zo začiatku). Na hlášky nad ostatnými postavami vyhráva a vďaka svojmu nečakanému správaniu s ním nuda nebola.

Michael (ten skoronormálny) - Ladies and gentlemen! This is your moment! Please don't make me ruin all the great work your plastic surgeons have been doing!

Za Michaela to bolo premenlivé, niekedy mal útlm, inokedy bol však zábavnejší ako Trevor. Hlavným plusom je jeho výbušná povaha a časté konfrontácie s jeho rodinou. Pravdepodobne má najlepšie misie. Tiež veľmi zábavná postava.

Franklin (ten nudný) - Harold 'Stretch' Joseph: I know some sweet boys in the pen that got bigger balls than you.
Franklin: Oh, you been doin' your time lookin' at sweet boy balls?


Oproti tým dvom živlom nemá šancu. Nie je s ním úplná nuda, ale rozhodne ho dávam na posledné miesto. Možno sa s ním dokáže stotožniť najviac ľudí, lebo je rezervovaný a zachováva si nad vecou zdravý nadhľad, ale rozhodne je s ním najmenej zábavy. Pravdepodobne obsahuje aj najnudnejšie misie.
-------------------------------------------------------------------------------------
GTA V je celkovo veľmi vydarená, na obsah bohatá a zábavná hra, ale jej hlavná príbehová linka mi už občas išla neskutočne hore krkom, hlavne kvôli veľmi podobným akčným misiám, kde bolo potrebné vystrieľať hordy nepriateľov. Niekedy to už bolo veľmi prehnané alebo sa objavovali často postavy, ktoré mi prišli otravné.

Svet je veľký, krásne farebný a potešili aj rôzne aktivity, ktoré sa dajú robiť. Hra toho ponúka naozaj veľa a dá sa v nej stráviť nespočet zábavných hodín. Som spokojný a čakať na PC port sa oplatilo.

Pro: Veľký farebný svet, 3 rozdielne hlavné postavy, kopec detailov, všadeprítomný humor, veľa všemožných aktivít

Proti: Občas nudné misie spočívajúce len v zabíjaní nabiehajúcich vĺn nepriateľov, niektoré otravné postavy

+18
 • PC 100
Historicky PRVNÍ hra ze série GTA, kterou jsem hrál kvůli příběhu a ne kvůli blbnutí ve městě a vraždění nevinných civilistů. No i když, oni po zadání cheatu na nepokoje a po ozbrojení každé Máni z Vice City samopalem zas tak nevinní nebyli. Pětka je ale jiná. Dohrál jsem ji dvakrát, z toho jednou s achievementem Career Criminal (100% completion) a strávil jsem v ní přes sto hodin, ale nepoužil jsem jediný cheat. Proč? Ze dvou důvodů. Prvním je to, že hra není příliš obtížná. Výše zmiňované Vice City dokázalo být opravdu hardcore. Mohou za to ale i checkpointy, které hru přeci jen dost zjednodušují. Druhým důvodem je to, že hra je neuvěřitelně zábavná sama o sobě.

Nicméně nejen checkpointy jsou tím, co přineslo do Los Santos svěží vítr. Je to i možnost hrát až za tři postavy, jejich superschopnosti a do jisté míry i filmovější look. Myslím především to, jakým způsobem začínají a končí mise. Přijdete na místo a hra pozvolna přejde do cutscény, z cutscény do gameplaye a takhle je to téměř pokaždé. Žádné načítání, žádná černá obrazovka. U současných her už se nejedná o nic zvláštního, ale GTA s tímhle přišlo tuším poprvé. Krom toho přibyl i systém výzev, takže v každé misi musíte pro její 100% splnění dokončit i dílčí úkoly.

Postavy jsou napsané dokonale a většinu z nich si zamiluje snad každý, komu se nedělá špatně při sledování jakékoliv béčkové kriminálky. Michael, otec z disfunkční rodiny, který krom svého vlastního života musí zachraňovat i svou manželku ze spárů osobních trenérů, dceru bránit před svody maníků z pornoprůmyslu a svého syna uchránit před vábením tvrdých drog. Druhou hratelnou postavou je Franklin - pravý nigga gangster, který se přátelí s hromádkou průšvihů a nezdarů Lamarem, který ho tahá od jednoho mizerného kšeftu ke druhému. A poslední z ústřední trojice - psychopatický Trevor. Ten je právem označován za jednu z nejkontroverznějších postav v celém videoherním průmysl. Abyste měli rádi Trevora, musíte být buď podobný magor jako je on sám a nebo člověk s dostatečnou porcí nadhledu a s oblibou v tom nejčernějším humoru. Už samotné seznámení s ním mě osobně dost zaskočilo. Trevor totiž dost brutálním způsobem zavraždí přítele ženy, kterou pár minut předtím klátil v karavanu a to vše bezprostředně poté, co chudáka Johnnyho chlácholí ustaraným hlasem, že bude zase všechno v pořádku. To byl však pouze slabý odvar toho, co přišlo v následujících několika hodinách. Jen tak namátkou: Ponižování mentálně zaostalého Wadea, vyvraždění rozsáhlé rodiny gangsterů, mučení à la Reservoir Dogs, únos manželky mafiánského bosse, zavraždění Floyda a Debry, pobíhání v ženských šatech apod. Ze všech postav mi nejméně sedl Franklin. Přišel mi nudný, plochý a nezajímavý.

O odstavec výše jsem naťuknul mise, tak se k nim teď vrátím. Každá z nich je klenot, originál. Ano, většinou se bude hlavně střílet a řídit, ale ta omáčka okolo je to, co z GTA V dělá nejlepší díl série. Vše na sebe krásně navazuje, vše se hodněkrát podělá a vše je dávkováno v té nejzajímavější a nejvtipnější formě. Postavy mají jasné motivy a chovají se i vcelku logicky. Důležité milníky v kriminální kariéře jsou reprezentovány tzv. heist misemi, kterým předchází důkladná příprava a plánování. Nad originálním zpracováním jsem se pozastavil především u misí jako je ta, ve které musíte v roli Trevora ukrást za pomocí mrňavého, práškovacího letadla armádní letoun tak, že jednoduše vletíte do nákladového prostoru onoho vojenského kolosu. Že je to málo? A co takhle ukrást ponorku? Žádný problém, dokonce si s ní i zaplujete. Mě osobně nejvíc pobavila mise, v níž se Michael dozví o vystoupení jeho dcery v talentové show. Onen živý vstup je k popukání. Michaelovi filmařské mise, či infiltrace Lifeinvaderu je už jen pouhou třešničkou na dortu. Je smutné, že takto rozličné mise neměl třeba Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, který vyšel na PC ve stejném roce jako port GTÁčka. Místo nudného dojdi sem, eliminuj a odleť vrtulníkem na základnu, mohl být poslední Metal Gear stejně dokonalá hra jako je tato, byť ve zcela jiném vyznění. Ale o tom příště v komentáři k Phantomovi. Nutno zmínit, že v GTA zábavu nezprostředkovává pouze hlavní linka, ale i vedlejší mise, tzv. Strangers & Freaks. V nich si totiž člověk užije minimálně stejně zábavy jako v příběhové lince. Je libo úchylný pár britských důchodců, kteří stalkují celebrity? Nebo byste raději vstoupili do šílené náboženské sekty a plnili úkoly jako je ujít 5 mil v poušti? Ale ani to není všechno a kromě hlavních a vedlejších misí jsou tu náhodná setkání, ve kterých se například seznámíte s lidmi, kteří vás mohou omráči, svázat a hodit na koleje nebo s extrémně ukecanou stopařkou, jejíž průpovídky vás zabaví minimálně na dobu, po kterou vám potrvá cesta k ní domů. Obsahu je tu zkrátka až po okraj, stejně jako aktivit. Od klasického ježdění po městě, tunění aut a terorizování občanů přes chození ven s přáteli či rodinou, scuba diving, vykrádání obchodů, až po jogging a obchodování na burze. Nicméně jednou z nejlepších služeb, které se v Los Santos vyskytují je obyčejný taxík. Hvízdnete nebo zavoláte mobilem a za pár dolarů se dostanete expres na jakékoliv místo s příjezdovou cestou. Město je živé, přizpůsobuje se počasí, chodci s vámi komunikují (i když ne zrovna pozitivně) a vy s nimi. Obzvláště Trevor umí po stisknutí příslušného tlačítka setřít kohokoliv, kdo se mu postaví do cesty. Reagují na to, jestli na ně míříte zbraní nebo na ně jenom dlouho civíte. Stejně tak i šoféři. Líbilo se mi, že při příliš silném čelním nárazu můžete vylítnout předním sklem a protibourajícího při nehodě dokonce usmrtit, což se projevuje hlavou spadlou na volant a dlouhým zvukem klaksonu.

Vozový park je obrovský a krom konvenčních vozidel je k dispozici i obrovský, překládací jeřáb nebo vrták na hloubení tunelů. Zbraní je tu tu taktéž hromada a ke všemu se ještě přidává možnost jejich úprav. No a když už mluvím o ohromném množství všeho možného, nesmím zapomenout na hudbu. Rádio stanic je tu kolem dvou desítek a hudby je zde požehnaně. Stejně ale u většiny her preferuji import vlastních skladeb, takže jsem u rádia příliš dlouho nevydžel. Zajímavostí je, že pokud posloucháte rádio, dozvídáte se v podobě zpravodajství i o věcech, které jste provedli v předchozích misích. Stejně tak lze kvantum informací vyčíst z vašeho profilu na Lifeinvaderu (parodie na Facebook) a Bleeteru (obdoba Twitteru). Doporučuji všem, kteří se chtějí do příběhu plně ponořit, aby obě sociální sítě pravidelně kontrolovali.

Graficky je hra stále na skvělé úrovni a to je její poslední port starý skoro čtyři roky. Doporučuji všem zhlédnout na YouTube videa, která rozebírají to neuvěřitelné množství estetických, ale i funkčních detailů. Často si člověk klade otázku PROČ? Proč se vývojáři lopotili s takovými s prominutím kravinami? Ale je to samozřejmě jedině dobře. Udivující je i to, že se takhle komplexní hra, pro níž je výraz “načítání” téměř sprostým slovem (ehm, ehm GTA Online), nezadrhává a to ani na horších strojích jakým můj notebook bezesporu je. Optimalizace je zkrátka perfektní.

O onlinu se vyjadřovat nebudu, protože jsem k němu zatím příliš nepřičichl. Strávil jsem tam asi pět hodin a musím přiznat, že mě příliš nebavil. S partičkou kámošů je to asi něco jiného, ale já to hrál jen sám. No a to desetiminutové načítání člověka fakt příliš nepotěší.

Shrnutí:
GTA není typ hry, při jejímž hraní si řeknete: “Tohle je umění.” Za to vám zprostředkuje desítky, možná i stovky hodin perfektní zábavy. Celá série si obecně dělá legraci snad úplně ze všeho, podobně jako Simpsonovi. Satiricky zde zobrazuje zkorumpované vládní složky, náboženství, sekty, UFO fanatiky, sociální sítě, filmový průmysl, problematiku drog i různé životní styly. GTA prostě nenechá jedinou nit suchou. A proč to teda mají lidé tak rádi, když to vlastně téměř každého uráží? Odpověď je jednoduchá - člověk se zkrátka potřebuje zasmát tomu, jakej je ve svý podstatě kretén. :)


Michael: You….are a hipster!
Trevor: What?
Michael: You’re a hipster.
Trevor: I hate hipsters.
Michael: Classic hipster denial.
Trevor: I abhor hipsters. I eat them for fun.
Michael: Hipsters love saying they hate hipsters.

Pro: Příběh, hratelnost, trvanlivost, humor, kritika společnosti, všechny ty drobné detaily

Proti: Někomu může přijít pár scén těžce přes čáru, po stoprocentím dohrání se to obrovské území stane rázem vcelku nudným (ale máme módy, no ne? :D)

+18 +19 −1
 • PC 95
GTA 5 je rozsáhlé herní dílo. Mnoho her tvrdilo (a stále tvrdí), že možnosti jejich herního světa jsou bezedné, a že v něm jde dělat cokoliv. Nikdy to nebyla pravda. Ale právě GTA 5 se tomuto tvrzení přiblížilo zatím nejvíc. I když má stále co zlepšovat. Možností k vyblbnutí je tu opravdu hodně. Ani po dohrání 50% příběhové linie nevyzkouší hráč zdaleka všechno. Objevování nabídky herního světa je zábavné. Je příjemné mít na výběr celou spoustu zcela rozdílných aktivit, ovšem jen málo z nich dokáže zabavit i opakovaně.

Po příběhové stránce je GTA 5 zatím nejpokročilejším dílem série. Hraní za tři postavy je na jednu stranu fajn, ale na druhou stranu je jejich přepínání během akce v misích spíše otravující a zmatené. GTA nelze považovat za filmově pojatou hru, ač i v této oblasti je pětka nejdále. Cutscény jsou jednoduché a někdy až zbytečně útržkovité. Je škoda, že hra skoro nevyužívá filmovou hudbu. To má za následek ne zrovna hutnou atmosférou. Vůbec po hudební stránce je pro mě GTA 5 docela zklamáním. Není tady ani žádná tradiční úvodní písnička, která by hře vtiskla identitu hned při spuštění. Jsou tu jen ta rádia, ve kterých taky většinou není co poslouchat.

S blížícím se koncem příběhu nabíraly události spád, hra dostávala grády a tlačila mě do hraní dál a dál. Bohužel jsem se nedočkal grandiózního závěru (možná kdybych zkusil zvolit jiný konec, byl by lepší; anebo právě proto, že má hra asi 3 konce má každý z nich jen třetinovou grandióznost?).

GTA 5 je celkově poměrně arkádová hra, která si na realizmus příliš nehraje. To se projevuje tak nějak všude. Řízení aut je ještě docela fajn a zábavné, ale naprosto mě vytáčí to, že lodě se ani trochu nechovají jako lodě. Přestřelky taky nebyly zcela dle mých představ. Neměl jsem z nich moc dobrý pocit. Vtažení do akce bylo malé. Byly tu hromady a hromady otravných protivníků, kteří i po headshotu nadále střílejí v leže, držíce se za bolavou nohu. Navíc každá postava s sebou nosí asi tak 382 kg zbraní a dalšího náčiní - když pistoli, tak rovnou pět, když kulomet, tak aspoň tři. A teď si z toho nepřeberného množství vylosujte (ano, doslova vylosujte, neboť systém výběru zbraní nic jiného než loterii nepřipomíná) v ten pravý okamžik to správné náčiní. To dost dobře nejde.

Ještě před tím, než jsem hru vůbec vlastnil, jsem si prohlížel mapu herního světa. Takových lákavých míst! Oficiální weby a aplikace hry propagovaly nespočet aktivit, lákaly k návštěvě vinic, pláží, horských vrcholů i center měst a vesnic. Těšil jsem se na objevování těchto oblastí. A pak jsem lokality konečně osobně navštívil a byly skutečně krásné. Ale to bylo všechno. Kde nic, tu nic. Žádný život, žádná aktivita, žádná odměna, nic. A je to škoda. Je to velký herní svět, ve kterém je radost se pohybovat. Ale pořád chybí více života a hustější náplň tohoto světa. A tím ani nemyslím, že to musí být vždy nějaká akce nebo řežba. Naopak. Vždyť třeba vtipné a milé chvíle strávené s rodinou, projížďka Vinewoodem ve vyhlídkovém autobusu, sjezd na kole nebo venčení nebo pronásledování psa může být velmi zábavné a originální.

S tím také trochu souvisí všude zmiňovaná šílená detailnost. Já tedy rozhodně nepovažuji GTA za hru oplývající detaily. Ano, jsou tu mraky dialogů, různé reakce lidí, rozdílné přístrojové desky aut, možnost zapnout dálková světla, plno nejrůznějších vtipných a rádoby vtipných narážek, billboardů, reklam, webových stránek… ale skoro nic z toho není něco, co by nebylo v jiných hrách. Ve zde použitém měřítku to ale rozhodně není špatný výkon, avšak adjektivum „detailní“ bych při popisování GTA použil až na posledním místě.

Pozitivní je, že i vedlejší úkoly (kterých jsou tu mraky) jsou docela dobře udělané. V herním světě potkáváte postavy, ať už zcela náhodné nebo již známé, se kterými prohodíte pár slov a splníte nějaký ten úkol. Vedlejší mise se i přes své množství stále solidně střídají a nestihnou sklouznout do přílišného stereotypu či předvídatelnosti. V zásadě se tak vedlejší mise neliší od těch příběhových, jen bývají kratší. Takže i po dohrání hlavního příběhu je pořád co dělat!

A ještě je tu jedna věc, která mě opravdu vytáčí – a přitom taková blbost. Hra není schopná zapamatovat si tak jednoduchou věc, jako kde jsem nechal svoje auto. Stačí se na minutu otočit zády a auto je fuč. Celkově systém aut a jejich vlastnictví je (hlavně v příběhovém módu) špatně navržený. Takže nějaké tunění a piplání sbírky aut je celkem k ničemu, když auto prostě hned po vystoupení ztratíte. Auto je sice možné zase vyzvednout v policejní garáži, ale to je mi v okamžiku, kdy stojím uprostřed pouště, celkem na nic.

Ač je mé hodnocení dosti kritické, GTA 5 mě bavilo (a stále baví!). Jednoznačně jde o nejlepší díl série Grand Theft Auto. Hraje se to dokonce tak příjemně, že poprvé uvažuju o tom, že bych zkusil tento díl dohrát na 100% :-)

Recenze GTA Online: Coming soon… ale jen možná, protože co jsem zatím zkoušel, tak se mi nelíbilo.

Pro: obrovský a pěkný svět; fajn auta; dlouhá herní doba; zajímavé vedlejší úkoly; je to zábava

Proti: nedomyšlený nákup, tuning a vlastnictví aut; mizení aut; soundtrack; občas zmatek; tohle je přehnaně dlouhá recenze

+17
 • PC 90
GTA sa konečne vymanilo z pseudo drsňáckeho gangsta štýlu predošlých dielov. Aj prostredie bolo fajn; mesto, predmestie, pláže, zapadákov, hory, zvieratá a štetky... v porovnaní s GTA 4 obrat o 100% k lepšiemu. Neviem napísať, ktorá lokalita sa mi viac páčila.

Dej bol zábavný, prepínanie troch rôznych postáv mi pomohlo zabezpečiť zabitie 55 hodín môjho života a 850 virtuálnych životov príslušníkov bezpečnostných zložiek. Každá z postáv má odlišný charakter a každá je svojim spôsobom sympatická, hlavne Trevor je nákazlivý, minule keď som bol vonku, som mal chuť dať niekomu šupu, nech padne na zem, len tak zo srandy, ako to robil Trevor. Jeho lichôtky ľuďom sú úchvatné: „Why, oh, why do you exist?“, je súcitný aj s policajtmi: „...I know you were bullied in school.“ a vie aj džentlmensky privolať taxík: „Stop your fucking car!“ Páčili sa mi jeho Rampage misie, ako že „Zabi 20 hipsterov“ a podobne. Niekedy som len tak chodil po meste a rozbíjal autá a zastávky kladivom. Skoro rovnako zábavné bolo chodiť po meste s Franklinovym rotvajlerom a nechať ho útočiť na ľudí. Avšak, za ničenie a bezvýznamné zabíjanie už nedostávate body ako v prvom diely, a navyše policajti sú vám rýchlo za zadkom a ARO a kaucie sú predražené. Počas misií sú dokonca za takéto aktivity penalty vo forme nižšieho ohodnotenia dokončenia misie.

Hlavné misie možno prelínať s bočnými misiami bez pošramotenia deja. Medzi najlepšie misie patrí u mňa misia Monkey Business, kde karma v podobe mojich nábojov dostihla vedcov, hoci ich stačilo knokautovať pažbou. To za tie opice. V misii Paleto Score cestou z banky, ktorú ste práve vykradli, s chuťou postrieľate zamestnancov bitúnku. Po kúpe lodeničky Sonar Collections môže zase hráč zbierať toxický odpad, zachrániť morský svet a aj zarobiť si, postupne až 690 000 $. Aj málinko ďalších drobností sa dá v hre nájsť, ktoré pobavia hráčov z radov ekologických hipisákov, napríklad, Michaelove smoothiečko, ktoré má vždy pripravené doma na kuchynskej linke, vegán Reed Tucker v talk-show na Chatterbox FM, dve vtipné reklamy v rádiách na vege bio potraviny, a ešte k tomu je v hre niečo podobné ako beh pred býkmi – a vy ste v roli býka... teda, kravy! Skúste si tiež zadať do internetového prehliadača na mobile slovko „freegan“. Medzi menej zaujímavé misie patrí bočná misia od Chucka, ktorý ponúkne Trevorovi lov jeleňov. Chucka som zrazil, v záujme záchrany životov jeleňov. Bohužiaľ, Chuck sa vždy zázračne vylieči a onedlho lov ponúka opäť. Veľmi vítaná bola aj možnosť prepnutia kamery na pohľad z prvej osoby, ktorú som používal pri bojoch, a aj vďaka ktorej som mohol v roli Michaela lepšie dohliadať na svoju dcérku.

Zabudnite na to, že môžete finančne prežiť zo ziskov z nehnuteľností, ktoré si kúpite, ako tomu bolo vo Vice City, v tomto diely sa mi investované peniaze zďaleka nevrátili. So zarábaním peňazí je tu vcelku problém. Väčší balík peňazí som získal až po odohratí poslednej misie hlavného deja a ani ten mi nezaručil dostatok peňazí na kúpu ani jedného z najdrahších troch objektov: golfového klubu Los Santos, divadla Ten Cent a kina Tivoli. Peňazí na apgrejd zbraní a tuningu áut je ale dostatok už v ranej fáze hry. Pre mňa bolo ale zbytočné tuningovať kradnuté autá, lebo nenastala situácia že by som prešiel viac ako 200 metrov bez toho aby mi nejaký blázon neuhol z chodníka a nezafŕkal nový lak. Iba autá, ktoré vlastním, nikdy nezmiznú, ani keď ich nechám stáť kdekoľvek, a keď sa mi zničia, onedlho ich mám opäť pred domom. Preto som peniaze rozhadzoval na drahé autá, ktoré sa dajú kúpiť online cez mobil, a Trevorovi som kúpil tank za 3 milióny a registroval ho na sexzoznamku.

Nič mi teraz nenapadá, čo by som napísal, že mi v hre chýbalo... možno kombajn? Na mapke je veľa lokalít a možností, ktoré som objavil až po dokončení hlavného deja, keď som sa túlal po krajine, a veľa som ich ani neobjavil. Bavilo ma to, avšak pre mňa je toto jedna z takých hier, ktoré sa hrajú len raz.
+16
 • PC 85
Na Grand Theft Auto V počítačovou verzi jsem se načekal hrozně dlouho, protože vývojáři to měsíc co měsíc co půlrok odkládali a mí kámoši už dávno hru buřili na konzolích. Když vyjde prostě tato hra vím že mě nezklame a proto jsem se chystal na dlouhou jistotu zábavy bez nějakých obav že by byla špatná.

Začátek hry
Při zapnutí a splnění několika misí mě zase po čase nějaká hra silně vtáhla k sobě do děje. Po dohrání začátku pak když už máte větší volnost mě nejvíce baví ty první mise, protože bývají nejzábavnější jako například kdy máte třeba závodit za Michaela proti Jimmymu na kolech. Klasicky se při těchto misích ukazuje celé město a další novinky co lze nového dělat v této hře.

Poušť & Venkov
Dále u čeho se musím zastavit a velmi mě potěšilo je lokace Blaine County, která nabízí vyblbnutí se na venkově jako to bylo u staršího dílu Grand Theft Auto: San Andreas. Navíc tady se nejvíce zasmějete při misích s Trevorem , který tam náramně zapadá.

Verdikt
V Grand Theft Auto V jsem strávil přibližně 30 krásných hodin vynikající zábavy na které si sem tam vzpomenu i když hru už nehraji. Myslím si že další díl této série se bude velmi těžko překonávat.

Pro: Grafika, Trevor, Poušť & Venkov, Hudba, Široké a dlouhé cesty

Proti: Stejné mise, Totožné obchody, Možnost uložit hru přes mobil

+14 +15 −1
 • PC 95
Dlouho jsem přemýšlel o této hře, abych správně vystihl pocit, který ve mě vyvolala. Série GTA doprovázela můj hráčský život již od prvopočátků. Nejdříve jsem okusil jeden z prvních dílů (přiznám se bez mučení, nevím zda jedničku či dvojku) a to u mé sestřenice, která mi titul prezentovala jako přejíždění lidí ve městě. Následoval díl Liberty City, který již nastavil klasický 3D model a v podstatě principy městské akce až dodnes. Tok času mě odnesl k dílu dalšímu - Vice City, což bezpečně ukotvilo touhu po této sérii v mém srdci. Jízda na motorce, svěží svět, poctivá gangsterka, helikoptéra (jojo pamatuji si jako dnes, když jsem to s kamarádem z vysoké konzultoval u piva ve tři ráno v nonstopáči). Následně GTA San Andreas jako počin pro můj PlayStation 2, byla jasná volba. Jak jsem se navztekal s gamepadem při střílení a jízdě v autě, no hrůza. GTA IV bylo pro mne jednoznačně nejhorší a také jako jediné nedospělo zdárného konce pod taktovkou mých hráčských schopností. Modlil jsem se, házel do kasičky v kostele příspěvky, meditoval a vyhlížel ježíška - díl pátý. A on, sice po dlouhé době, přišel....

Jak přistupovat ke hře, která dostává všude jen superlativy? Je to velice těžké. O to více potěší, když necítíte pocity zklamání. Zvědavost nad zvolenými třemi postavami byla silná a první pochvalu zaslouží právě tento mechanismus. I když jsem četl o tom, že střídání postav je plynulé a dobře nastavené, vlastní zážitek to nevynahradí. GTA V má jednu velmi důležitou vlastnost, která bohužel většině konkurence chybí... je originalita k přístupu. Tak jak jsou v příběhu nastaveny postavy, je příkladem, že někdo přemýšlel a vytvořil něco, co není samoúčelné natahování herního času, nýbrž propracovaný příběhový mechanismus. Navíc je prostor pro tři životy (světy), mezi kterými můžete přepínat, pokud se Vám chce změnit prostředí a zamezit stereotypu (což se tu paradoxně nestává ani s jednou postavou). To jakým způsobem nastupují postavy postupně na scénu je opět neokoukané, netradiční, vtipné a nápadité.

Věřím postavám jejich životy a to je podstatné. Málokdy se vidí, že mají hlavní protagonisté své problémy, špatné vlastnosti, syndromy dneška, rodiny atd. Kdybych chtěl přehánět, tak řeknu, že se jedná sociální sondu do tří odlišných vrstev společnosti a je uvěřitelná. Svět, který vytvořili je osobitý, originální a hlavně mám konečně pocit, že si někdo nesedl na odpoledne k počítači a napsal to první co ho napadlo a dal tomu vznešený název "scénář". Takto dle mého názoru vzniká 90% televizní produkce a bohužel se to často promítá i ve hrách.

Vizuální stránka je opravdu vyvedená. Poprvé mám pocit, že GTA může být hrou neosekanou, na míru detailů bohatou, na obličeje postav propracovanou a nekompromisně krásnou. Chodíte po městě a prostě se kocháte. Voda, lokace a hlavně hustota detailů snad ve všem od odpadků počínaje k detailům aut konče. Je to hra, kdy jsem hrdým majitelem PC.

Obsah misí je rovněž produktem originální mysli. Nejvíc mě fascinovali úkoly, kdy jsem řešil svoje rodinné problémy a vlastně nebylo nutné střílet ani zabíjet. To je ten pocit, kdy se do her dostávají prvky, které jinde proběhnou v rámci animací, ale zde jsou součástí hraní a to mě baví. Ze začátku se Vám opravdu dlouho nestane, že se nějaká mise ve své konstrukci opakuje a to je sakra osvěžující. Navíc geniální princip loupeží (heistů), je to proč máme tak rádi gangsterky. Tohle funguje a tohle baví.

Na závěr trocha kritiky. Upřímně mi vadilo v tomto téměř dokonalém světě, že občas máte ve městě pocit kulis. Opravdu by neškodilo otevřít nějakou hospodu, hernu či klub a trochu hráče inspirovat k šmejdění městem. Další výtkou jsou peníze a jejich vydělávání. Je to těžké a je jich málo. Ano je motivující si vydělávat peníze, když neleží na ulici, ale chuť ke koupi budov je minimální. Burza byla na můj vkus zbytečně komplikovaná a hledání různých způsobů rychlých výdělků na internetu mě brzy omrzel. Skoro bych řekl, že si město úplně žádá o nějaký propracovaný mechanismus, jak zhodnotit své peníze a trochu je začít točit. Ostatně i heistů je na můj vkus málo (nehodnotím online).

Hry jako GTA V nastavují standardy ostatním titulům a můžeme jen doufat, že se konkurence poučí!;-)


+14
 • PC 95
Rok a půl jsme čekali a to samozřejmě jen od prvního vydání na konzolích. i když mám dlouho Playstation, stejně jsem trpělivě čekal. A vyplatilo se. Portování tohodle obrovského sandboxu muselo bejt stašný peklo, ale rozhodně to stálo za to. A to do takové míry, že jsem si nejdřív koupil krabici a později i steam verzi kvůli nespokojenosti se social clubem.

Nicméně samotná hra je jedno obří pískoviště (ano, miluju to slovo), ve kterém je toho tuny k hledání, tuny k plnění, tuny k zabíjení, kradení, objevování, ničení, tuny k poslouchání a v neposlední řadě tuny k projíždění. Tak jako mají lidi Skyrim, tak já mám GTA V. Můžu se jen tak toulat vymazlenou krajinou, objevovat bohapustý venkov nebo se prohánět v Comet v Los Santos s chlupatýma v zádech. Oproti předchozímu dílu je toho i díky návratu mnoha aktivit ze San Andreas o mnoho více k plnění vedlejších aktivit, získávání a vymazlování těch nejlepších fár nebo čistě plnění opět skvěle sepsané hlavní příběhové linie s nespočtem pamětihodných momentů. Rockstaři tohle umí a vždycky uměli. Kéž bych měl jen více času na objevování všeho možného a utopit v něm stovky a stovky hodin. Kdybych si měl vybrat jednu hru na pomyslný pustý ostrov, byla by to právě tahle pecka. Mohl bych text nabobtnat do třikrát většího formátu, co tam všechno lze dělat, ale tohle by si měl zkusit každý sám.


Tohle je zkrátka archetyp moderní městské akce! Snad jen ta online složka mě tolik nechytla.

Pro: obrovský otevřený svět, ve kterém člověka na rozdíl od jiných sandboxů baví dělat kraviny, příběh, přepínání postav, jízdní model, znovuhratelnost

Proti: Vůbec nevím, jsem fanda :D..snad jen absence steam workshop

+12
 • PC 95
Když tahle hra vyšla v roce 2013 na konzole tak jsem na pc verzi strašně čekal a ta nakonec vyšla o dva roky později sice jsem si jí koupil asi před měsícem ale to nevadí. Po čtyřce která sice nebyla špatná ale mě nějak nechytla tak tady máme asi tu nejlepší hru od Rockstar Games co kdy udělaly jdeme na to. Co musím zmínit jako první je asi příběh který díky třem hlavní postavám je výborný a k tomu dopomáhají pravě již zmíněné tři postavy, jako první tu je Franklin Clinton mladý ale výborný řidič který žije se svou tetou a chce svou kariéru dotáhnou vysoko a to se mu povede protože se seznámí s bývalí lupičem Michael De Santa který je za vodou má nějaké rodinné problémy a krizi středního věku a jako poslední je tu Trevor Philips který je šílený magor ale je to pilot jeho řešení problému spočívá v tom že jede a všechny zabije během hry když nejste zrovna v misi se mezi nimi můžete libovolně přepínat, já osobně jsem si nejvíce oblíbil Michaela. Jako další je tu vylepšování dovedností jako například když bude hodně jezdit autem zvýší se vám řízení, když budete střílet zvýší se vám střelba a tak dál, jako další musím zmínit grafiku která je skvělá a optimalizaci u které jsem se bal protože po zkušenostech po čtyřce kterou jste si v době vydání nemohly zahrát byla fakt špatná. Jako další tu je velký a do detailu vypracovaný svět ve které to prostě žije například jdete po ulici a najednou vidíte že policie začne nikoho honit nebo třeba sanitku a takových věcí tu je fakt spousta, ale jak Rockstar vyplnil tento velký svět spoustou vedlejších aktivit například si můžete zahrát golf, tenis jít do kina do baru jít se potápět a tak dál je toho spousta a to nezmiňuji vedlejší mise. Tak a teď s hlavním misím které jsou rozmanité můžete si tady dostat do doku ke budete řídit ten velký jeřáb na kontejnery nebo třeba ponorku a tak dal. A jako poslední tu je humor kterého je ve hře dost různé narážky na různé filmy hrozně moc easter eggu no je toho hodně. No co dodat hra mě nezklamala byl jsem nadšen jasně najdou se tu chyby a občas mi tu vadily někdy až dementní vtipy, ale to má asi každá hra a ohledně chyb skoro každý měsíc vycházejí patche který opravují singleplayer a do online přidává nově věci a mise 95%.

Pro: Příběh, postavy, grafika, optimalizace, velký a rozmanitý svět, vedlejší aktivity, různorodost misí, humor, úprava zbraní a aut, online.

Proti: malé drobnosti které nemají vliv na mé hodnocení.

+12 +15 −3
 • PC 95
Jak napsat komentář k také hře, která hýbe celým světem, všichni jí milují a já mám pár výtek, které mě na hře štvou. A nemůžu to napsat, bo mě celý svět ukamenuje. Nasrat na vás :)

Začneme chválou, hra je velmi propracovaná, ty detaily se skutečně povedly a ty, dejme tomu ,minihry, (možnost přepadnou transport peněz náhodně, nebo ožralu odvést domů, nebo jak vás baba poprosí, že jí obtěžují muži a pak na vás všichni střílí a chtějí vás zabít, a poslední minihra fajná je, jak někdo prosí o pomoc, že byl okraden), byly skutečně dobré.
Mise, což je pilíř hry byly různorodé. Myslím, že tady není co vytknout, přepínat mezi postavami bylo dobré, nejvíce se mi líbil Trevor. Bylo mi líto, jak ho na konci hry zabili, tak jsem opakoval misi aby neumřel ani jeden hrdina :)

První pohled jsem vůbec nevyužil. V autě to vypadalo jako Driver: San Francisco, při střelbě to vypadalo taky dobře, ovšem to už nebylo ono.
Ještě ty detaily, ty blesky a nebe, jako skutečné. To se fakt povedlo :)

Teď ty stinné stránky hry. Nějak mě to ježdění a střílení nebavilo. Nevím, nějak jsem to nežral jako třeba Vice City nebo San Andreas. Přesto pětka měla jisté kouzlo. Bylo tu pár much na kráse, třeba kapota. Prostě jak byla v pravém úhlu, odletěla. Jen tak, při pomalé jízdě. To myslím ani ve Čtyřce nedělalo. Pak přívěs pro auto. Jak ho máte vy, stačí se jen dotknout překážky a náklad je vysypaný. Ovšem jak uvidíte auto před váma, které veze svůj vozík a po tvrdém nárazu, kdy se vám rozpadne předek auta, se věci ve vozíku ani nepohnou. Tak kde to jsme?
Pak se již objevovaly klasické herní chyby, tedy končetiny v předmětu (zábradlí, zdi) a podobně.
A nejvíce mě naštvala ai demence. Při poslední Velké loupeži, kdy vás přepadne komando žoldáků, se to nedalo dohrát. Nastavím Trevorovi Akáčko (nechápu, proč rotačák byl zakazaný) a přepnu se na Michaela, kteremu dám taky Akáčko. No a vratím se na Trevora a měl jiný samopal a Michael pak taky. O Franklinovi ani nemluvím.. Proč ti gizdi nemají tu zbraň, co chci?

Jsem zvědavý co přinese GTA VI..

Pro: Neuvěřitelná grafika plná efektů, pěkný příběh, skvělé postavy, punk radio, vozový park, minihry, různá překvapení, blesky

Proti: Chyby na kráse, zavládl stereotyp, občas ai...

+10
 • PC 80
Ke hře jsem se dostal poměrně dlouho po vydání, takže jsem byl vzhledem k mimořádnému ohlasu a komerčnímu úspěchu celkem natěšen. Také musím zdůraznit, že jsem nehrál čtyřku, která sérii oproti San Andreasku a ještě starším dílům, u kterých jsem strávil desítky hodin, poněkud proměnila. Ještě jedno poslední zmínku na úvod, hru jsem rozehrál po dohrání kompletního Zaklínače 3.
Tímto poněkud delším úvodem si jaksi sám před sebou zdůvodňuji, proč mě hra vlastně příliš nenadchla. Možná je to už tím, že nejsem nejmladší a tento styl her už mě nebere tolik, co dříve. Nevím prostě, ale i když jde bezpochyby o výbornou hru, plnou zábavy a možností, tak mi v tom něco chybí. Pravděpodobně je to něco jako atmosféra. Možná je to tím, že je hra zasazena do současnosti a je jaksi sterilní. Vice city jsem miloval kvůli atmosféře 80. let, z rádia hrál Michael Jackson, hra byla ve stylu Scarface atd. V San Andreas se mi líbil příběh, postavy a celá ta atmosféra gengů. Tady jsem žádnou atmosféru necítil. Především v první třetině hry mě hlavní trojice postav bavila, dobré hlášky, spousta úchyláren, to navíc kombinované se zábavnými misemi. Postupem času, mě to ale omrzelo, mise začali být na jedno brdo a prostě to ztrácelo šťávu. Příběhová linka mě ničím nezaujala a i když by mnozí řekli, že u GTA nikdy nešlo o příběh, pro mě, alespoň u dvou výše uvedených dílů vliv měla. Mnohem více mě tak brali některé vedlejší, často dobře šáhlé linky.
Dalším lehkým zklamáním je rozsah vedlejších činností (sport, oblíkání atd.) a mapy jako celku. Zatímco v San Andreas mě tyto vedlejší momentky bavili a rozsah mapy mi doslova bral dech, tak u této hry ne. Různé možnosti vyblbnutí mě moc nebavili nebo jsem je hrál jen párkrát (celkem dobrý tenis a golf).
Ale abych pořád nekritizoval... Jízdní model, pohyb postavy a celkově úroveň hratelnosti je velmi dobrá. Rozsah zbraní, různých vylepšení aut je také skvělí. Grafika je skvělá a stejně jako celková úroveň prostředí, živoucího města atd.. a samozřejmě možnost hodiny a hodiny blbnout v GTA online.
Abych to shrnul. GTA 5 je bezesporu vynikající hra, plná možností, plná bláznovin a úchyláren, prostě tak jak to má být. Díky multiplayeru a rozsahu hráčské základy nabízí i obrovskou porci zábavy po dohrání hlavní příběhové linky. Můj osobní dojem je však takový, že jde o nablýskaný obal bez jádra. Chybí mi tam nějaká esence, která by mě, ke hře opravdu připoutala. A na ten skvěle nablýskaný obal už jsem asi starý nebo co :D

Pro: Hratelnost, rozsah možností, grafika, šáhlost a úchylnost celé hry

Proti: Postupně to omrzí, chybí mi v tom nějaká esence, zasazení v současnoti mě moc nebere, San Andreas zůstal neporažen :)

+9 +12 −3
 • PC 100
HRÁNO NA XBOX360

Není pochyb o mé loajalitě a oblíbenosti série GTA, už od dob gangsty CJe nebo Tommyho tuto sérii zbožňuji, ač je násilná a krutá, na zábavu dobrá.

Vzhledem k tomu, že tato hra vyšla už dříve v roce 2013 na konzole, pořídil jsem si ji už tehdy, protože můj miláček Xbox ji milerád uvítal ve své gamegrafii.
Grand Theft Auto je výborná hra.
Nová grafika, nové postavy - upřímně jsem se obával, zda bude koncept s více hratelnými postavami najednou fungovat, ač je to v herním průmyslu nevídané a u série GTA neprověřené, R* se toho zhostil na jedničku.

Mise. O těch můžu napsat knihu. Pokusím se to zestručnit.
Mise jsou pestré. (od projetí sklem do prodejny aut přes mučení toho Araba za Trevora až po závěrečný heist) Užíval jsem si každý moment. Navíc v některých misích můžete přepínat až mezi všemi postavami, což je velice zábavné, protože misi můžete splnit více způsoby.
Vadilo mi, že některé mise byly až na konci města, takže jsem mým autem musel jet pěkný kus, kde jsem mezitím to své krásné, nablýskané autíčko, které mě stálo majlant pěkně nabořil do pár lidí. Posléze jsem to nabořil do autobusu a aby toho nebylo málo, ještě do pár sloupů a následně do policie, která zapla své světoborné majáky a pronásledovala mě.
Jo, ujíždění policii je zde stejně zábavné, jako v GTA IV, kde jsem si to užíval každým douškem, protože jejich umělá inteligence je opravdu skvělá (pro neznalé se zde jedná o sarkazmus). Někdy však dokáže být police otravná. Hlavně při misích. Občas se mi stalo, že mně pronásledovali za totální frašku, ale nemůžu jim upřít snahu. I přes tyto nedostatky jsou mise velmi krásně navržené tak, aby se hráč nenudil, aspoň já jsem se nenudil.


Mapa je krásně vypiplaná. Není ani moc možností, jak udělat na takovou grafiku mapu jako v San Andreas. Například chybí Dillimore, Angel Pine a Truthova farma, San Fierro, Las Venturas. Mrzí mě to. Určitě by to hru příjemně zpestřilo. Spokojím se však s málem a samotné Los Santos je velké, barevné, žíjící, úplné a gigantické. A teď k možnostem hry.

Možnosti. Jedno velké téma.
Série se mění každým dílem. V GTA IV jste nemohli posilovat jako v San Andreas, ale měli jste poprvé mobil, na kterém kromě seznamky a čtení novinek nešlo stejně moc dělat.
Zde se to poprvé v historii lidstva mění! (věřím však, že tuhle hru budou hrát i mé vnoučata a já je v tom jako 70 letý, hráčský veterán, podpořím velmi rád)
Můžete jít na tenis, do holičství, na golf, koupit si přes internet auto, akcie atd..
Zábava na další hodiny. Jak by hra vypadala jen s misemi? Smutně a zaostale.
Každá postava má svůj vlastní život, takže když si za Třevoře (Trevor) koupíte oblek a v šatníku hnije vaše oblečení z úvodu hry, je to divné.
Za Michaela jsem si kupoval akcie, bavilo mě to. Vlastnit firmy jako WeazelNews nebo Stripclub (kdo tam aspoň pětkrát za hru nešel na taneček, jako by neexistoval) je čest a časem vám to vynese i více, než jste do toho vložili.
Za Franklina jsem si kupoval auta, bohužel jsem s nimi nejezdil jen část hry, protože při misích skončili většinou poškozené, vybuchlé nebo prostě zmizeli jako Anička Janatková v Praze v roce 2010, takže se to nevyplatilo.
Líbilo se mi nakupování oblečení, i když je to radůstka pro vaše přítelkyně, mně to bavilo. Přece musí být můj hrdina frajer, oblečený jako hrdina a ne jako vandrák a bezdomovec (Třevoř). Samozřejmě nebudu vypisovat jaké oblečení jsem komu koupil, ale pokud vás to zajímá, jsem ochoten každému na požádání zaslat šatník.
Stripclub, další skvělá věc. Nejen, že se zde můžete opít, navíc si tu můžete i pohlavně užít.
Taky si zde můžete tvořit přítelkyně, kde za určitý počet tanců od ní dostanete číslo, ale ani jedna nebyla můj vkus, takže jsem prostě odešel asi po 5 minutách, opil se, jel novým autem domů, rozbil ho, byl pronásledován policií a následně zastřelen. Hru jsem začínal znovu.
Ve hře jsou funkce v mobilu velice hezky připravené, stejně jako internet nebo "Hangout", když se koncept přátel nezměnil, ale pořád si můžeme s přítelem vyjít na tenis, golf, opít se, do kina a podobně.
Dle mého je hra otevřena spoustě možností. Můžete jen tak zabíjet lidi na ulici nebo skákat padákem, z letadla padákem, jezdit jen tak v rychlých autech nebo vykrádat obchody.
Poprvé v historii Velké Loupeže Auto jsou i takzvané náhodné události, kdy člověku zloděj ukradne peněženku, vy ho chytáte a můžete se rozhodnout, zda odcizené peníze vrátíte nebo si je necháte. Abych však byl správný záporák, vždy jsem okradeného přejel autem a peníze utratil ve Stripclub (ve Stripclubu jsem utratil více peněz než za tuning aut a nákup oblečení přes jízdu v taxíku až po nákup nemovitostí dohromady - o screen a důkaz zažádejte do zpráv). Taky můžete získat zpět ukradené kolo nebo odvést chlápka v rychlosti na letiště, protože se mu pokazilo auto a zmiňuje něco o Liberty City, nebo pomoci ženě/muži na dálnici, odvést opilý pár do jednoho hotelu a další vymoženosti.
Hře to dodává krásnou atmosféru a město žije.
Můžete taky cvičit jógu nebo se jen tak opít v baru, načež následné sednutí do auta a přejetí mnoha lidí v opilosti, nabourání do stromu a honička s policií a vaše následná smrt je sranda.
Největší sranda je, když přepnete na Trevora a on pouze v trenkách jde městem. A ke všemu opilý.
Jestli vás ale tyto srandy nebaví, nebo je provozujete tak dlouho, že už nevíte coby, můžete se zkouřit, nebo si jen tak sednout k televizi a koukat na různé interakce.
Zajímavé, že každá z postav má v safehousu nějaký alkohol. Franklin víno, Mike whisky a Třevoř piva. Vždy jsem všechny opil. (na spoilery vám prdím. Kdo tuhle hru nehrál, jako by dnes ani nežil. To máte to samé, jako kdo neposlouchá One Direction, tak je divný a opice a celkově člověk z Afriky, co vidí poprvé v životě internet).
Co bavilo mě? Musím se pochlubit o jeden velmi zábavný moment ve hře.

Pěkný slunečný den (ve hře) a já si tak jedu v dodávce, po dálnici. Najednou vidím polní cestu někam do... Háje. Zastavím. Vystoupím. Vytáhnu "STICKY BOMBS" a hodím je na onu dodávku, když ji najednou odpálím. Byl jsem blízko té dodávky, tudíž jsem se odpálil, ale jelikož jsem byl blízko oné dálnice, letěl jsem vzdušnou čarou přímo do kamiónu, který mě ještě v mé smrti a při odpálení se srazil, takže mě ještě přejel a pak jsem se objevil před nemocnicí po 12 hodinách od zmíněného incidentu.
Také bych chtěl zažít podobnou smrt a jen tak se zjevit bez poškození před nemocnicí.

GTA nemá žádné nedostatky. Je to jako Megan Fox, neustále na ni budete koukat a i za 20 let si užívat její tělo a přesně takhle to mám s touhle hrou, kterou už po několikáté dohrávám.

Dokonalost, mistrovské dílo, kvalita, luxus, ehm... Už nevím co.
Podle mě hra, u které snad každý GAMER strávil minimálně měsíc.

Já hru dohrál za 102 hodin na 100%, ale celkově mám nahráno 384 hodin, takže ano, svůj drahocenný život jsem strávil na téhle úžasné hře a nelituji! Vůbec ne.
Jestli si myslíte, že nemám pravdu, prosím, napište mi do zpráv, v čem. Myslím, že je absolutně bezchybná, ale musím uznat, že i tato hra má občasné bugy a malinké nedostatčky, které dokáži tolerovat, tak moc, že je v podstatě nevidím. Není to však u každé hry? Snad se dožiji doby, kdy se nebudou vydávat patche a hra bude bez jediné chybky.

Děkuji za váš čas.

100%

Pro: celá hra

Proti: proti

+8 +9 −1
 • PC 80
Jasně, že celkově je i pátej díl opravdu fantastickej, ale nepřijde mi tolik zásadní a revoluční, jako v případě San Andreas. Nebudu psát superlativa, komentář spíš zaměřim na velké mínusy. Tak předně scénář mi přijde dost bídnej, hlavně co se týče chování postav, hodně mě sice bavil Majkl a především Franklin, naneštěstí Trevor mi prostě přišel samoúčelný - někomu asi přišel cool, mno já jsem s nim vůbec nesoucítil a příběh Majkla a Franklina mi přišel daleko zajímavější. Konec je opravdu nedodělaný, čekal bych smysluplné rozhodnutí, místo toho pokud oddělám dvě hlavní postavy, záporáci přežijou a pokud je nechám žít všechny, umře i hlavní záporák, ale Trevor bude žít dál. Což mi prostě přišlo, vzhledem k cestě, kterou jsem do finále prošel, totálně absurdní. Mise jsou úplně o ničem. Nulová svoboda, samoúčelnost, skripty. Nemám to rád. Kor, když většinou jsem za mise nic nedostal. Moje postava stála uprostřed pouště, nasraná, jak s ní každej vyjebává a já byl nasranej též, protože mi mise nepřišly vůbec dobré a ztratil jsem zbytečně čas. Taky jsem přišel na to, že některý mise byly úúúúúúúúúúplně k ničemu, protože nějak zásadně nedokázali ovlivnit průběh děje (ano, krádež ponorky). Heisty jsou taky prostě nedomyšlené, a vůbec mě to nějak extra nebavilo. Nechápu, že to jiný hráči nevidí.

Rádiové stanice nabízej pestrou paletu žánrů, spoustu písniček je skvělejch, ale postrádám nějaké vtipné reklamy, moderátoři postrádaj osobnost, jenom vyhlašují svoje jména a aby jsi tancoval, to je vše. Kde je sakra Sage? Pamatujete to hardcore audio porno, z Radio X? Zatímco si pamatuju jména moderátorů z Vice City i San Andreas, z pětky jenom George z Mirror Park Radio, které mi přijde solidní.

Tuning aut snad lepší než v Need For Speed (!!!), ale hráčům je to k ničemu. Ten, kdo online nehraje, má pech - není totiž dostatek místa, kam auta ukládat. Všechno to až řeší módy a trainery, o kterejch se pak též zmíním. Hra nabízí dost interiérů, ale po skončení skoro žádný nebude přístupný. Já to nechápu! Pokud má být další GTA ještě větší, tak doufám, že bude více hratelných interiérů. Opět tohle musí řešit módy. Obyvatelstvo Los Santos je jinak asi to nejvíce postížené, co jsem ve hře zažil. Garretův komentář hovoří za vše - jste v jejich blízkosti, buď na vás zavolaj poldy, nebo nasraně odcházej pryč a maj na vás blbé kecy. Moje postava se zmůže na dva slušné dialogy a hned potom lidi kolem sebe uráží.. proč? Dost to mrví ten gameplay. Taky nerozumím tomu, že když mám na zbraní tlumiče a někoho zabiju, nikdo kolem není a stejně se mi hvězdička objeví. Nelíbí se mi ani, že si třeba nemůžu sednout na lavičku, nebo kapotu auta, pro slušnou pózu. Opět, tohle řeší mód. Benzín si tankovat nemůžu, což je taky škoda. A ani se nemůžu najíst. V SA jsem se mohl přežrat, dokud jsem se nepozvracel, tady musim mít půlku životu pryč, abych si mohl koupit tyčinku. Chybí mi ta posilovna :) to však zafixoval internet, ale zase - přišlo mi ,že plno stránek je nefunkčních, taková kulisa, taky není kam volat, třeba s jednou ženskou z vedlejší mise, jsem si chtěl vyrazit a pořád je nedostupná. Prostě ve shrnutí je zde plno výborných nápadů a věcí, ale nejsou dotažený. Nemůžu si kupovat pěkné baráky, ale podniky, které mi jsou k ničemu a furt s otravnýma misema to maj údajně vynahradit.. hm.

Social Club je sám o sobě to největší zlo. Neustálé problémy, odhlašování, zamrzávání, někdo vám může snadno hacknout účet. Nepraktická ptákovina.

Co se mi líbilo.. ambientní atmosféra, pestrá a bohatá mapa, smysl pro detail (převodová deska v autech, s funkčními tachometry atd..) konečně zde jsou zvířata, u televize jsem strávil dlouhou dobu (Gordon Moorehead Rides Again - VCPR!!!, nebo ten magor Jack Howitzer) minihry výborné, tennis i golf jsou zábavné, jednoduché a logické na ovládání. Billboardy, náhodné reakce lidí kolem (fotí si vaše pěkný auta,chválí je) rodinky co večeří na zahradě, atd atd... prostě mazec. Mapa vybízí k objevování, úprava bouchaček a špičková grafika. Optimalizace prvotřídní, asi bez konkurence.

DODATEK; Co se týče módů a trainerů, doporučuju, ale pozor - může to zapříčinit nestabilitu hry. Dobrá věc je import/export aut, kdy káry z online, máte v single. Potom na otevření všech interiérů, mód na kupování baráčků, potom je dobré využívat prvek, pod kterým si uložíte vytuněné auto a můžete si ho kdykoliv spawnout, slotů máte neomezený počet. Výborná věc. A trainer sám o sobě je jedna velká paráda, měnit čas, svolávat na Los Santos meteority, hrát za jakoukoliv postavu ve hře, se super skokem a v super-rychlosti mlátit lidi pálkou ( :D :D) a spoustu dalšího.... takže trainery jsou fakt skvělý a primitivně je lze do hry dát.

Grand Theft Auto V je jinak jako celek fungující, úžasný svět, ale plné hodnocení nemůžu dát. Obávám se, že se mu nepodaří u mě zlidovět jako San Andreas. Prostě špičkové open world a pokud něco hře vytýkám neznamená to, že to bude srát i vás.

Pro: Obří, rozmanitý, pestrý a detailní svět, optimalizace, zvířata, svět žije, tuning aut, internet, úprava zbraní, grafika

Proti: Nedomyšlený scénář, nulová motivace hrát mise, samoúčelnost, rádiové stanice, celkově singleplayer nedotažený, Social Club

+8
 • PC 90
GTA 5 je dalšie úspešné pokračovanie ktoré sa im podarilo a to doslova ! Hra ma neskutočné krásnu grafiku a extrémne nádherné zvuky búrky a efekty počasia a je to neskutočné kvalitne optimalizované ! beží mi to na PC z roku 2006 na Very High okolo 40 až 60FPS ale online okolo 27 až 39 FPS. Táto hra má výborní príbeh a výborné opísané životy troch hlavných hrdinov ako je Franklin, Trevor a Michael ale najlepší je Trevor to je čisto sranda sa nan pozerať keť hrám :D a čo sa týka mapy tak ta je krásne spracovaná ale na GTA San Andreas je malá ale zase Detailná ! a preplnená samým detailom je krásne vidieť ,že na tej hre makaly od roku 2008 ale keť poviem u mňa je lepšie GTA San Andreas ohľade možnostiach vo svete než GTA 5
+5 +9 −4