Gotcha!

Gotcha! Extreme Paintball

18.03.2005
05.04.2005

Gotcha! je netradiční FPS, kde místo klasických zbraní používáte zbraně na paintball. Hra obsahuje 17 map, lze hrát ligu proti počítačovým protivníkům nebo multiplayer. Na výběr máte z několika zbraní, postav a v rámci turnaje máte možnost zlepšovat schopnosti spoluhráčů. K dispozici jsou klasické režimy jako Deathmatch, Team Deathmatch, CTF a mnohé další. Hru Gotcha! seženete i u nás v kompletní lokalizaci ve verzi 1.2.

Gotcha je zvláštní hra. Přestože je to jen obyčejná FPS je vlastně hrozně originální a to tím, že místo klasických zbraní máte ve hře paintballky. Hra se dělí na singlplayer a multiplayer. V singplayeru si vybere tým a hurá do soutěže. Můžete se dostat celkem do tří skupin a vaším úkolem je vždy na konci sezóny být na prvním místě. Jak složité. Aby to nebyla taková nuda tak můžete kupovat nové a lepší zbraně, granáty a vylepšovat schopnosti zbývajících 4 členů týmu.

Grafika je pěkná, umělá inteligence je na vcelku dobré úrovni, počet zbraní je slušný, celkem tak 15, map je kolem 12ti, styly hry jsou TDM, DM, CTF, "Král" (úkolem druhého týmu je ho zabít) a pod. Nesmím také zapomenout na "perfektní" český dabing o které se u nás postarala firma TOP CD

Pro: Grafika, zvuky, dabing, hratelnost, multiplayer

Proti: Asi nejhorší soundtrack v dějinách PC her, některé mapy nic moc

Tuhle příšernost jsem před pár roky našel v Albertu mezi regály, a říkal jsem si, že paintball není špatný a 300 není tolik, tak jsem si hru pořídil. Byla to fatální chyba a následující řádky Vám prozradí proč.
Hra nabízí multiplayer, který moc lidí nehraje. Není důvod, protože klasika typu CSko, nebo CoD je mnohem funkčnější a propracovanější, než tenhle polský patos.
Poté hra nabízí single player, který znamená projít paintballovou ligu, což znamená, že musíte projít 3 skupiny a s koncem sezóny se pokusit obsadit první místo.

Vyhrát v podstatě znamená hrát vlajkovanou, nebo posledního žijícího (prostě klasické MP mody), popřípadě krále s boty v singlu. Za výhry vylepšujete spoluhráče (kterým můžete omezeně velet, ale buď se mi to zdá, nebo mě ignorovali, po "smrti" se do nich můžete převtělit a hrát dál), a kupujete nové zbraně.
Zbraně se dělí na brokovnice, pistole, automatické pistole, pušky, odstřelovačky. Každá dělá to, co se od ní očekává, takže střelba z brokovnice má devastační účinky v interiéru, naopak sniperky jsou dobré na otevřenější místa. Postava může nést pistoli (časem i automatickou) a velkou zbraň, rekrutující se z jedné z výše zmíněné kategorie.

Samotné zápasy znamená v podstatě hrát multiplayer s boty a vzhledem k malému počtu map, které se opakují, se z časem poměrně zajímavé záležitosti stane RUTINA forever. Nehledě na to, že mapy jsou navrženy tak nějak univerzálně pro všechny mody, což hře trošku podráží nohy, protože každý herní mod potřebuje trošku jiný přístup k tvorbě map.
Jako příklad uvedu mapu, která se odehrává v rozestavěné budově. Bohůmžel, tato má dvě patra, a jakmile hráč jde bojovat do jednoho, okamžitě ztratí přehled, co se děje v patře nad/pod ním, a ve spojení s inteligencí botů a obtížností se jedná o smrtící koktejl (naštěstí pro hru).

Boti, bojující v hráčově týmu jsou docela přihlouplí, na rovných mapách jsou ale schopní i něco při deathmatchi zastřelit. Jakmile se ovšem koná vlajkovaná, přichází kámen úrazu. Boti berou vlajku, nesou ji doprostřed mapy, tam se motají a nechávají se zbytečně zabít, vícepatrová mapa je opravdu masakr. Tím pádem hráč jen trne, co se kde pokazilo, a snaží se to rychle vyžehlit, dokud to jde. Nedejte bohové herní mód král, který tito hlupci spolehlivě hatí, protože král nabíhá do hromady nepřátel, kde je ustřílen raz dva.

Třešničku na dortu nasazuje obtížnost, která je na začátku velice benevolentní, a ani umělá hloupost hráčova týmu se neprojevuje tak viditelně. S postupem času ale obtížnost začne přituhovat, což znamená, že na hráčově straně je pár ocasníků, co sotva trefí siluetu, a na straně protivníka nastupují terminátoři, co střílí hlavy přes celou mapu. Přiznám se, že jsem hru nedohrál, protože ke konci byla obtížnost tak nelidsky vysoká, že pokoušet se hrát jednu mapu tři!! dny (ano, nejsem taková lamka, že netrefím člověka) bylo opravdu mučení, a celá hra letěla do křemíkového nebe.

Jak tak koukám, musím napsat i nějaké klady. Dobře. Hra je v češtině (dokonce i s dabingem) , což značí, že si ji i neangličtináři užijí. Grafika vypadá vzhledem k době vydání docela slušně a animace nejsou prkenné, jak to u levných her bývá.
A ano, ve hře nenajdete ani kapku krve, protože paintball, což je docela "zajímavé "téma, ve hrách málo zpracované.
Hru bohůmdík už nevlastním, protože jsem ztratil DVD při stěhování, což je ale vzhledem k tomu, co jsem napsal, spíš plus.

Na konec poradím, pokud tuhle zrůdnost chcete koupit dětem, jakože "nenásilnou střílečku", vězte, že vysoká obtížnost způsobí mnohem více agrese (a možná pár rozbitých klávesnic), než pár kapek krve. Nehledě na to, že v nekterých hrách (CoD) jde zobrazení krve vypnout a herní zážitek je tak rozdílný, jako srovnávat ferrari a škodu 120 v jízdě do kopce.

Jestli tuto zrůdnost uvidíte v Tescu/Albertu, nechte ji tam a kupte si raději něco jiného, nebo peníze ušetřte.
Pokud ji máte, koukejte ji spálit i s DVD, popřípadě se stěhujte, to se ztratí spousta věcí.

Pro: lokalizace, animace, čeština včetně dabingu, ztratil jsem DVD

Proti: AI spoluhráčů, divné a opakující se mapy, šílená gradace obtížnosti,