Ghost Master

23.05.2003

„Žili šťastně až do smrti... Dobro zvítězilo nad zlem... Blablablabla...“ Už vám podobné věci lezou krkem? Ať už jde o nějaké filmy, či v dnešní době hry, pořád je to o tom samém – dobro je „cool“ a zlo je špatné. Ale myslí páni vývojáři na nás, rozené záporáky? A to víte, že myslí a tak jednoho krásného dne se zrodila hra nesoucí název „Ghost Master“, která jistou inspiraci ve filmovém bestselleru „Krotitelé duchů“ nezapře.

Ghost Master je netradiční hra, ve které se díváte na svět z té opačné „zlé“ strany. Jak už název hry napovídá, budeme tu hrát za hrozivé kreatury, duchy, gremliny, ale především zde budete strašit! Jako pán přízraků s bandou strašidel nemáte pouze za úkol k smrti vyděsit všechny smrtelníky v daném místě - někdy stačí vyděsit jen někoho významného, nebo někam dovést živé a jiné. V každé úrovni se také nacházejí uvězněná strašidla, která můžete osvobodit a obohatit tak své řady.

Neskutečně lituju toho, že ke Ghost Masterovi nevznikly žádné další díly, protože to je jedna z nejoriginálnějších her, s jakou jsem se kdy setkala. Možnost ovládat tým rozličných duchů, z nichž každý má vlastní osobnost a "životní" příběh a děsit lidi bylo prostě k nezaplacení. :) Pro mě bylo každé kolo velká zábava a hrála jsem je několikrát.

Pro: výborný originální nápad, zábavně podané, hezká grafika

Proti: délka hry (hra je příliš krátká) a trochu těžkopádné ovládání

Tak když se mi konečně dostala do rukou tahle gameska, byl sem štěstím bez sebe. Ihned po instalaci a prosvištění tutorialem sem se vrhl do misí. Po 2 hodinách mi už herní princip připadal jednoduchý no a já mohl bezproblémů strašit poslušné občany jednoho malého městečka.
Strašení se prostě v počítačvých hrách moc nevyskytuje no a já si to pořádně užíval. Autoři si hodně dali záležet na rozmanitosti levelů takže stereotyp ve hře rozhodně nepoznáte: prostrašíte se např. nemocnicí, policejní stanicí, či mafiánskou loďí. No postupně odemknete spoustu nových duchů, odhalíte pár promlčených záhad a vyženete z města spoustu otravných lidí.
Hra, která by svým originálním tématem se spostou neotřelých herních možností mohla prorazit. Bohužel nestalo se tak.
Dalším zklamáním je pro mně zastavení vývoje druhého dílu, který by třeba v trochu lepší grafice a novějším kabátku mohl konkurovat tomu prvnímu.

Pro: Herní princip, Rozmanitost levelů, Odemykání skrytých duchů

Proti: Trochu horší grafika z pohledu člověka, Inteligence neherních postav

Velmi zvláštní strategie, kde vaším cílem je docílit co nejvíce infarktů v co nejkratším čase. Ku pomoci budete mít rozličné druhy rarachů a poťouchů. Po výsostné záběvě tří prvních misí upadne člověk do nudy, která je jen tu a tam prosvícena nějakým tím veselým infarktem.
Snaha, v polovině hry, o oživení formou logického myšlení, hru na moment zase oživí, ale jen do momentu, kdy vám dojde, že logikou logické úkoly nevyřešíte a že vám pomůže zase tolik oblíbená a tolik potřebná hrubá síla.
Kuplety se záhrobím.
Ghost Master je opravdu povedená a neotřelá taktická hra, která se však bohužel příliš neuchytila. Originální úkoly v různých prostředích a vícero způsobů, jak je vyřešit; příchod obávaných Krotitelů duchů; mystický, ale pozitivní úvodní track; výběr z celé škály duchů, strašidel, přízraků a bubáků; jejich objevování, osvobozování a učení novým schopnostem... Ghost Master přišel se zajímavým nápadem a dobře ho pojal - rád jsem se nořil do světa duchů a plašil nebohé smrtelníky. Teď se sází a značku a být originální zbývá na nezávislé tvůrce. A to je škoda.