Freak Out: Extreme Freeride

Extrémní lyžování jsem nikdy nepochopil. Nechat se vysadit na nějaké zasněžené hoře, pokusit se ji bez nějakých větších karambolů sjet, přitom se vyhýbat odhaleným skaliskům a pokud možno nestrnout lavinu, to je podle mě hazard nejen s vlastním životem, ale v případě té laviny i se životy mnoha dalších lidí. Proč si ale nevyzkoušet tuto aktivitu virtuálně.

Hra Freak Out: Extreme Freeride mi to umožnila, ale pokud ji srovnám s tituly, které se jí v určitých aspektech alespoň trochu podobají, tedy sérií skateboardových simluátorů Tony Hawk, pak si Freak Out moc neškrtá.

Triky jsou sice efektní, ale moc jich není, takže je často musíte opakovat. Osm postav je podle mě dostačující a nevadil mi ani malý počet párů lyží či omezený výběr oblečení. Horší to bylo s tím, že jsem se u sjezdu a provádění triků na lyžích moc nebavil, určitě ne jako u Tonyho. Celkově mi tento titul přišel jako chudý příbuzný známé série, podobně jako třeba Mat Hoffman's Pro BMX a vracet se k němu už určitě nebudu.

Pro: lyžování, postavy, hudba

Proti: málo triků, málo lokací, stereotyp

Jelikož jsem se rozhodl splnit zdejší herní výzvu, tak jsem musel sehnat nějakou sportovní hru u které nepadnu nudou do pár minut. Židi z EA nechtějí peníze a rozhodli se neprodávat NHL digitálně, tak jsem koukal po nějakych snowboardech, skatech apod. neboť v dětství mě nachvíli zabavily hry jako Dave Mirra Freestyle BMX či série Tonyho Hawka. Freak Out je poměrně přehlížená a paradoxně nejlépe sehnatelná hra tohoto typu.

Hraje se to víceméně stejně jako všechny tyhle honičky score pomocí předvádění triků. Lyže sice nejsou tak cool jako snowboard, což je nejspíš i důvod proč se hře nedostalo větší popularity, ale na zábavnosti to neubírá. Herní náplň je poměrně jednoduchá. Máte před sebou sjezdovku posetou ikonkami, které když projedete, tak se vám spustí challenge. Takhle na jednu jízdu jich zvládnete hned několik a všechno to svižně ubíhá. Sjezdovek bohužel není zrovna nejvíc a zamrzí také jejich krátkost. Většinu z nich sjedete do minuty-dvou. Také challenge se neustále opakují a časem to začíná být stereotypní.

Nechybí ani možnost obléct si svou postavu či koupit jiné lyže. Tohle všechno se odemyká klasicky plněním challgení. Zamrzí ovšem, že narozdíl od jiných her je to tu velmi odfláklé. Samotný výběr oblečení je velmi chudý a ke všemu polovina nabídky je tvořena z jednoho typu v jiných barvách.

Vůbec nejlepší z celé hry je soundtrack. Naštěstí je hra ještě z doby kdy nebylo moderní do všeho cpát tuc tuc a je tak složen převážně z punk-rockových kapel, kterým vévodí 3 Feet Smaller. Opět je zde ale stejný problém jako s oblečením. Těch skladeb je málo. Samotná kariéra zabere kolem deseti hodin a neustálé opakování stejné hudby trochu nudí.

Bylo pro mě trochu překvapením, že za tímhle stojí vývojáři Unravel, které je už teď populárnější než Freak Out, což je škoda! Sice to má už nějaký ten rok zasebou ale stále je to skvělá zábava. Doporučuju koupit někde se slevou dřív, než jim vyprší licence na soundtrack nebo něco jak se často stává a hra skončí v propadlišti dějin, stojí to za to!

Hráno s gamepadem na PC
Hra která docela zapadla a podle mně neprávem. Takový "Tony Hawk na lyžích" a funguje to skvěle. Ohromná rychlost se kterou se řítíte ze svahu, děláte triky a přitom se snažíte plnit zadané úkoly. Nejlépe to podtrhuje soundtrack, který šlape a obsahuje spoustu skvělých kapel (3 Feet Smaller, Alien101..). Výborná zábava a navíc skvěle vypadá.

Pro: Soundtrack, grafika, nápaditost

Proti: někdy HODNĚ rychlé a tudíž nepřehledné