• Android 60
Dohráno na Androidu. Ucházející jednohubka, tak na hodinu až na dvě, která ale ve skutečnosti je něco jiného, než na co se tváří.

Podle traileru jsem měl představu, že buďto budu muset nějak logicky vydedukovat logickou posloupnost políček v komiksu, nebo že pro každou kombinaci políček se tam něco odehraje, já se tím budu bavit, a hledat správný výsledek. Ani jedno není pravda. Framed je série logických miniher, které jsou znázorněny jako komiksová pole. Jakákoliv chyba však končí hned na následujícím poli, velice zjednodušeně (policajt vás zatkne), a žádný alternativní děj se nekoná. Sekvence polí se většinou nevymýšlí podle děje, ale podle pravidel minihry, například "když na tomto poli vběhnu do uličky dole, tak na dalším poli vyběhnu nahoře", atd. Tohle bylo zklamání.

Na druhou stranu, hra je krátká a logické minihry nejsou špatné, většinou dávají smysl, a nejsou triviální, takže se člověk vymýšlením baví. Musím pochválit, že několikrát je představena nová mechanika, jako rotace nebo několikanásobné využívání polí. Hudba je OK, detektivní. Kvalita obrazu (videa) je minimálně na Androidu tragická, kostičkované jak z devadesátek. Příběh je bohužel jen výplň, smysl nedává (aspoň mě ne). Závěr mě bohužel strašně znechutil, člověk byl nucen z neznámého důvodu podruhé probíhat políčka, které již dávno vyřešil. Kdyby hra skončila o 10 minut dřív, udělala by lépe.

Celkově to tu hodinu byla celkem zábava, ale motivaci koupit si druhý díl nemám žádnou. Pokud bych to měl s něčím srovnat, tak oproti Monument Valley je to menší umělecký zážitek, ale více na přemýšlení.

Celkové hodnocení: Dobrá
(Hodnotené podľa Android verzie)

Framed je hra, ktorá vás okamžite zaujme svojim minimalistickým grafickým spracovaním. Noirovú atmosféru tiež dotvára štýlová jazzová hudba (aj keď sa tam stále opakuje len pár skladieb).

Herný nápad je tiež veľmi originálny. Hráte za nemenovaného muža, ktorý bol krivo obvinený z vraždy a je teraz na úteku pred políciou so záhadným kufríkom. Vašou úlohou je poprehadzovať komiksové panely tak, aby sa vaša postava vyhla všadeprítomným policajtom a dostala sa ďalej.

Sú tu ale dva problémy. Ten prvý je, že na začiatku je hra dosť jednoduchá a dajú sa predpovedať výsledky, ale neskôr je často pokrok založený na pokuse a omyle, hlavne keď tie isté panely potrebujete použiť viackrát. Nikdy som ale nemal pocit, že by hra bola náročná, vždy sa dalo na riešenie prísť pomerne rýchlo. A ten druhý je dĺžka, celá hra je veľmi krátka a zaberie sotva hodinu. Nevadia mi krátke hry, napríklad Monument Valley trvala len dve hodiny, ale bol to pre mňa výrazne silnejší zážitok. Táto hra skončila práve vtedy, keď začala byť zaujímavá.

Framed sa bude najviac päčiť hipsterom a ľuďom čo chcú v hrách štýl namiesto substancie, ja som ale od jednej z naojoceňovaňejších mobilných hier roka čakal rozhodne viac.

Pro: Graficky štýl, hudba, originalita

Proti: Extremne krátke, nevyužitý potenciál