Forza Horizon 3

FH3 je open world závoděním s vyplývajícími výhodami a občas i logickým neduhy. Grafika je solidní, byť mi přijde, že cca od roku 2011 už pokrok v závodních simulátorech není nějak velký. Auta v FH3 však vypadají parádně a interiéry jsou také solidní, byť ne vždy úplně věrné originálu.

Výhodou je množství krásných aut a možnost vzít je do volné krajiny (mé nejoblíbenější jsou Aventadory, poslední Mazda MX5/Miata či starší Jaguary a Aston Martiny). Trochu stupidní je dokupovaní dalších možných aut za peníze (byť u Aventadoru z VIP členství jsem podlehl). Ten sportovní Bentley koncept se mi ale líbí a třebas jej tedy v rámci car passu ve slevě někdy v budoucnu koupím. Trochu nastřelené jsou ale i ceny (v in-game měně) za některá auta, která vám i po konci hry vysají celý váš účet (ceny dvě nebo i šest mega).

Závodění samotné je jen docela zábavné. Absence propracované kampaně z toho trochu dělá TES s auty. Vadí mi ingame klony dalších hráčů, jejich auta zprzněná omalovánkami a hnusnými nálepkami. A zejména mi vadí civět na jejich hloupá in-game jména. Raději bych příběhovou kampaň ve stylu třebas FaF s jasně vymezeným rivalem/padouchem. A třebas tuning původní rázovitá auta dosti vyrovná, takže se na trati sejdou v podstatě stejné vozy. Bez tuningu nemáte ale moc šancí na úspěch.

Docela vtipné btw je, že zatímco se v závodech musíte vejít do čekpointů, tak při získávání klonu jiného hráče do vašeho "týmu" stačí zamířit do krajiny za cílem. Od jisté doby je to ale ztráta času, neb mi hra nabízí samé nízkoúrovňové postavy. Podobně většina "výzev" je trochu otravná (a pletou se v nich klony dalších hráčů). Rychlostní limity prolomíte metodou pokus/omyl. Driftování mě nebaví a nejhorší jsou bucket výzvy, které jsou dobré jen opravdu výjimečně. Vše uvedené spolu s různými skrytými bonusy na mapě, starými auty ve stodolách atp. lze shrnout tím, že FH3 nabízí jako open world spoustu možností, které však nikdy nejsou opravdu skvělé. Hře prostě chybí silná kampaň (ta ve hře přítomná je jen ucházející) a klony ostatních reálných hráčů jsou opravdu ohavný nápad. Přesto jsem rád provětral Lambo na australských okreskách. ;)

Pro: Široký výběr krásných aut a možnost vzít je do volné krajiny, možnost upravit si vlastní vůz i jeho značku, solidní grafika i ozvučení, výhody open worldu.

Proti: Chybí skutečně poutavá kampaň s jasně vymezenými příběhovými soupeři. Výzvy, závody atp. jsou po čase na jedno brdo, nevýhody open worldu.

Na tuto hru jsem se těšil. Již od prvního dílu jsem záviděl majitelům xBoxu, že je tato hra exkluzivní jen pro ně.
Nyní s 3 dílem, který vyšel i na PC jsem se konečně dočkal a hru si mohl vyzkoušet.
Koupil jsem si ji oficiální cestou, tedy přes Win10 Store. Vše šlo bez problémů, platba a hra byla na účtu. Jak si vybrat, kam se hra má nainstalovat trvalo trochu déle, ale nakonec se i tak podařilo vybrat jiný než systémový disk.
Ale nyní k samotné hře. První spuštění plné očekávání, naběhne intro (které nejde přeskočit) a poté bum, hra je pryč a jsou tu zase Windows. OK - nastavím jinak grafické možnosti, již nenastavuji vše na max (ač podle oficiálních požadavků můžu), nastavení probíhá pomocí aplikace od nVidia Geforce Experience. Pokaždé hra jen problikne a spadne do Win. Rychlé prohledání internetů a diskuzních fór. Všechny se tomuto tématu věnují, opravit to může vypnutí mikrofonu ve Win. Mě to fungovalo až po jeho fyzickém odpojení. A i tak se mi spustí 1x za cca 5 pokusů. A to již vyšel první patch, který toto měl opravit.
Samotná hratelnost mě přestala bavit asi po 3 hodinách, kdy jsem zjistil, že ve hře je opravdu asi 350 aut, která vypadají jinak, jinak rychle i jezdí, ale jen do okamžiku, dokud neprovedete jejich tuning. Ve výsledku není žádný rozdíl, kdy řídíte terénní buginu, Hummer H1, porshe z 60 let, nebo super sport třeba Lamborginy. Tím pádem mě přestalo bavit objevování a pořizování dalších aut.
Zážitek z jízdy kazí fakt, že auto jede stejně rychle na silnici, na trávě, v kukuřičném poli, na písku, voda jej trochu zbrzdí. Do cíle tedy jezdíte rovně za šipkou. A tedy tak, že držíte plný plyn. Pokud se netrefíte do brány, použijete vrácení času.
Pokud si vzpomenu na Test Drive Unlimited, kdy na každé auto se muselo vydělávat závody, každé vyjetí mimo silnici znamenalo vzýšení adrenalinu, protože najednou auto se začalo chovat jinak. Zkrátka i samotný požitek z jízdy byl úplně jinde.
Zde? Jedete za šipkou na mapě, když je pře vámi malý strom, porazíte ho a získáte body, když je velký strom, zastaví vás a aktuálně přičítané body se ztratí. Dojedete do místa, kam ukazuje šipka a zajedete závod. Který stačí dokončit, naskočí body, další značky na mapě a tak pořád dokola.
Jak jsem již psal, chybí mi zde požitek z jízdy, aut je tolik, že ani netěší, že je vlastníte. A projíždět se po Austrálii, kde vás mimo silnici nic nezastaví mě nějak nebaví.
Po asi 5 hod jsem požádal o vrácení peněz a hru si vzal Win10 store zpět.

Pro: Graficky nádherné

Proti: Opravdu hooodně aut, které jsou ve výsledku stejné.