https://www.youtube.com/watch?v=2ISoqghadkE - DAWNTRAIL expansion trailer (2/3 celého traileru, zbytek bude odhalen na Tokio Fanfestu)

https://www.youtube.com/watch?v=295BgKlNcqM - představení nového jobu - VIPER - dual-wielding melee DPS, gear shared s Ninjou = v principu trochu jiná forma "rogue" fantasy.
Ninja nikdy moc neseděl jako job návaznost na Rogue. Takže většinově je komunita spokojená.

Bude to klasicky zase zcela nezávislý job začínající na lvl 80.
Příští expansion:

LÉTO 2024 - FINAL FANTASY XIV: DAWNTRAIL

Navštívíme kontinent Tural - původně nám známý jen skrz lore jako New World odkud pocházejí Mamool Ja (měli roli v Return to Ivalice raidech a trochu v Bozje).

Jelikož hlavní epický story, který běžel doposud, byl ukončen v Endwalker, tak tento expansion bude takový nový začátek. Začne se více komorně – cestujeme tam pomoci místnímu vladaři vybrat nástupce, ale můžeme předpokládat, že se to někam zvrtne.

Jinak klasicky +10 level cap (na 100), +2 nové joby, nové dungeny, trialy, raidy atd.

A taky grafický update! Nic zásadního ale stále viditelné - lepší světlo, lepší textury, více objektů ve scéně, lepší vegetace atd.

Víme, že nové rasy do budoucna nebudou, ale pravděpodobně ještě dostaneme ženské Rhothgary, které v minulosti přislíbili.

Jinak se FREE TRIAL s vydáním patche 6.5 rozšíří o STORMBLOOD expansion a jeho level cap na 70.

A taky s vydáním Dawntrial (a open betou na jaře 2024) vyjde FF14 na XBOXu.
Tak jak se posouváte?

Já pomáhám ženě skrz HW raidy a post-campaign trialy (Alexander, Shadow of Mhach a Warring Triad). :)
@Cathan (09.04.2023 12:32): Docela přelevelovaný na svůj gear. A popravdě i na engame gear pro 2.0.
Pokud už máš nějaké Tomestones of Poetics tak si můžeš od NPC prodavaček Rowena's Representative u hlavních Aetheritů koupit Augumented Ironworks gear pro lvl 50. A to ti pak vydrží tak do půlky Heavenswardu.
Nebo pokud nejsi pořád ve Free Trialu ale už jsi to koupil, tak na Marketboardu bys asi mohl najít nějaký lvl 54-56 gear pro Scholara.
@Marcusss (22.02.2023 09:58): Nó, tak to jsi mě pěkně navnadil na budoucí zážitky :) Ale pokud to půjde stejným tempem, tak se k tomu dopracuju snad někdy na podzim. Ta hra je po těch letech opravdu obrovská.
Tak, stále jedu dál. Pomalu se blížím ku konci příběhu prvního datadisku. Příběh se začíná zhušťovat, tak jsem zvědav čím mě na konci dorazí. Pořád je to super.

Jen mě mrzí, že jsem nezačal od začátku počítat počet kývnutí hlavou v cutscénách, občas je to až vtipný :D
@Widl (06.02.2023 13:12): Počítám Crystal Tower tě hra protáhla, ta je momentálně povinná.

Ale kromě ní bych ti doporučil zahrát i "Binding Coils of Bahamut" - raidy z ARR. "Unsyched" s někým na max level se to dá pročízovat čistě pro příběh (s výjimkou jednoho kde jsou potřeba aspoň 3 hráči v grupě).

Je to příbeh co ti dá hodně dobrý background na Alphinauda a Alisaie a vysvětlí co se vlastně stalo na konci 1.0 když spadl Dalamud. Do budoucna je to hodně dobrý lore základ.
@Marcusss (27.01.2023 15:27): Ahoj, hraju. Zatím je za mnou 90 hodin. Musím teda říct, že základ, tedy 1.0 je dost jalová. Ale pak už přišla Seventh Astral Era a s tím to nabralo příběhově úplně jiný obrátky. Politikaření, zrady, smrt. Včera jsem ji dojel a čeká mě Heavensward. Vzhledem k tomju jaká jízda začala s SAE čekám jen to nejlepší "citový vydírání" :D
@Widl (04.01.2023 08:26): Jo, tak to jsi fakt ještě na začátku. Nějaké dějové zvraty a zajímavé situace se stanou, ale asi nic co by tě posadilo ze židle nebo bys mohl považovat za dobré.
Z mého pohledu se začně příběh rozjíždět k lepšímu až v pozdějších questech mezi ARR a HW expansionem.
HW expansion je mnohými považovaný za ten přeskok mezi "meh" a "super" příběhem. Rozhodně je tam lepší psaní a zajímavější zápletka.

Když u toho ale opravdu vydržíš, tak ti garantuju, že se to postupně dopracuje k jednomu z nejlepších příběhů ve hrách (i mimo ně).
@Widl (03.01.2023 09:24): Jj, ten start je hodně pomalý ale postupně za to fakt stojí. Většina lidí co dosáhla posledních rozšíření ti řekne, že ARR je nejhorší část, ale ten worldbuilding který obsahuje se postupně vyplatí víc než dost.
Kde jsi momentálně?
Dlouho jsem před XIV unikal a o to víc mě to teď pohltilo. Hlavně teda výroba předmětů, která je konečně akční a interaktivní. Není to jen o odkliknutí položky v tabulce (i když klidně pro výrobu jednoduchých věcí může být). Procházení světa mě zatím baví, příběh se rozjíždí ale veeeeelmi pomalu.
@Marcusss (18.05.2022 09:46): Hola, díky za info. ;)

Nemohu samozřejmě posoudit, když jsem hru nehrál. Ale i bez těch náctiletých s obřími obouručáky umí Japonci kupit přehnaně teatrální zvraty, šoky, zrady atp.

Nicméně prozatím už jsem se rozhodl pro to ESO. Uvidím, jak se dostanu k tomu. V posledních měsících nemám na hry skoro čas a neustále přepínám, co si chci zahrát. Nebo něco začnu a po pár hodinách přestanu, aniž bych se do hry reálně zažral. Viz v poslední době South Park: The Stick of Truth či GRIP: Combat Racing.
@Jab (17.05.2022 08:15): Free verze je hodně rozsáhlá, ale je prerušena koupí hry.

Obsahuje base hru + Heavensward expansion a veškerý obsah až po lvl 60, což je fakt hodně.
Zvláště když FF14 povoluje hráči hrát všechny povolání na jedné postavě, a každé povolání má vlastní storyline navíc k té hlavní.

Jediné co FF14 blokuje je používání marketu a friends systůmu a zakládání parties (ale to se dá obcházet) a pár dalších maličkostí, které jsou víc částí té MMO než toho RPG.

Problém s FF14 je fakt ten, že až po první expansion (nebo po zvrat krátce před ním) je ten hlavní příběh hodně táhlý a zdánlivě fakt slabý. Děje se tam ale spousta worldbuildingu, který se hráči vyplatí vědět později ve hře.

Jen je to prostě 40+ hodin obsahu, než ta hra a příběh začne být opravdu dobrá. A pro některé občas trvá ještě dýl.

Co se dabingu týče, tak ten se taky zlepší v Heavenswardu a s postupnýma expansionama ho je vždycky o něco víc, ale ano, pořád je tam hodně keců bez dabingu. Každopádně anglický dabing je u FF14 fajn a o nic horší než japonský.

A co se dějových zvratů týče, co myslíš tvou mentalitou?

FF14 není žádné anime-rpg s dramatickými zvraty ukřičených teenagerů.

Naprostá většina zvratů jsou:

- politické změny ve světě

(kde propracovanost interní politiky a množství "politických hráčů" v celém světě je dost možná větší než ve většině ostatních RPG co jsem hrál - asi 16 samostatných státních útvarů (+2 politicky oddělené) s vlastními interními a externími politickými problémy a frakcemi.

A do toho ještě asi 12 historických padlých zemí a států jejichž zbytky mají dlouhodobé dopady na státy obývající jejich území.)

- lore změny v chápání světa a kontextu zápletky

- charakterové zvraty (zrady, smrti, činy, teroristické útoky), které často mají dopady nejen osobní, ale i sociální a politické
@7c (16.05.2022 16:58): Ok. S petrifikací SWTOR koukám jinde. FF XIV je v možnostech. Příběhově je to prý dobré. Byť nevím, zda ty údajné velké dějové zvraty budou sedět mé mentalitě. Spíše dostane zatím přednost ESO, jakkoliv TES hry také nepatří zrovna do mého top. Ale pár lidí ze swtor guildy to hraje, lore toho settingu je fajn, je to kompletně nadabované jako SWTOR a není tam ten japonský biedermeier. :) Ale nechám si FF XIV jako druhou možnost, pokud mě ESO nezaujme.
@Jab (16.05.2022 07:58): Můžeš hrát "free" verzi - má to nějaká omezení (a je možné hrát pouze první datadisky), ale jinak to není vesměs problém. Jen tedy není (myslím) cesta zpět - jakmile jednou platíš předplatné, už nejde hrát zdarma.
Btw FF XIV fakt vyžaduje koupit hru a poté i platit pravidelně měsíční poplatek? Vím, k nákupu hry je 30 dní "zdarma“. Ale i tak je to celkem pálka.
6.1 update venku, nový příběh začíná.
Zatím jsem z něj viděl jen úvodní quest, ale dneska hodlám hrát.

Doporučuju si před 6.1 projít Shadowbringers ROLE questy, včetně těch finálních co se objeví až jsou všechny splněné. Nová zápletka se na ně zjevně bude odkazovat. :)
@7c (31.12.2021 19:06): Ony ty MSQ docela zrychlí po tom 2.1-2.55, ve kterém ses zasekl. Rozhodně stojí za to to přetrpět. Osobně si myslím, že od 2.4 ten příběh už zase začne mít grády.

2.1-2.3 jsou až přehnaně pomalé.

Věc ohledně toho přístupu k těm lokacím je prostě ta, že jsou zásadně navázané na ten příběh. Na spoustu z nich opravdu nedává smysl, že by se WoL dostal dřív než ho tam zavede MSQ. Některé z nich se doslova stanou obecně přístupné tím, že někdo v příběhu něco udělá.
@Marcusss (30.12.2021 20:11): Někde v polovině Through the Maelstrom questů. Ale s hlavním povoláním jsem se blížil nebezpečně k 60, tak jsem se začal víc zaměřovat na další (což zrovna postup nezrychlí :).

Jak jsem psal - jediné, co mi na tom vadí, je že bez dokončení celé linie nemáš přístup k další oblasti a bez té se nedá pokračovat v DoL/DoH. Jinak mi pomalá dějová linka naprosto vyhovuje.
@Marcusss (30.12.2021 13:25): Možná se k tomu někdy dostanu - nakonec jsem "zaparkoval" ve free verzi před dokončením A Realm Reborn (do Heavensward je cesta dloooooouhá). Nejvíc mě popravdě demotivovalo, že není možné vylepšovat profese do 60, protože nové materiály jsou pouze v nových lokacích :( Přitom právě DoH byly ty nejzábavnější části, co jsem v MMO zažil (strávit 4 hodiny trénováním jednoho povolání a být zklamaný, že to není delší)... I to rybaření bych preferoval delší.

Jen mě mrzí, že jsem přišel o ty preorder náušnice, ale naznal jsem, že bych stejně neměl čas pouze na FFIXV, takže subscription jsem vzdal.
Dohrán (prozatím) poslední expansion Endwalker (MSQ) a tím hlavní zápletka (o Hydealin, Zodiarkovi a Ascianech) běžící od Realm Reborn.

Bez debat nejlepší příběh co jsem kdy ve videohrách zažil.
Musím říct, že jako beta testera původní 1.0 verze mě příjemně překvapuje, kam až to hra dotáhla :)
Právě jsem dohnal příběh dohráním 5.55 MSQ a dělám něco co jsem nikdy neudělal. Dávám hře 100%.

FF14 má své chyby, ano, ale jako celek je to zážitek který nic jiného neposkytne.
@7c (25.01.2021 20:33): Víceméně ano. Jakmile hru koupíš dostaneš free month, ale pak se platí.
Víceméně je asi nejlepší zůstat Free až po konec Heavenswardu, a pak to koupit. Pokud ti vyloženě nebudou vadit ty omezení.
Aktuálně je nejlepší postup Free Trial a potom upgrade na Complete edici? Pokud samozřejmě nechce hráč rovnou koupit Complete? Starter je to samé co Free Trial, ale bez omezení (zato už měsíční platbou)?
@7c (24.01.2021 15:08): Jo, já hraju hodně. Konečně jsem dohrál Shadobringers (a je to opravdu jedno z nejlepších FF co jsem hrál a viděl) a čeká mě ještě 5.1-5.4 obsah, raidy atd.

Jsem teď na Ragnaroku v české komunitě.
Ty jo, snad to zase zapnu pres podzim / zimu, pres leto jsem absolutne nemel cas zapinat PC. Bavilo me to, i moje hodnoceni odpovida :D
Jo a taky FREE TRIAL momentálně obsahuje možnost hrát až po lvl 60 (!!) a příběhově celý obsah ARR (2.0)+post-ARR (2.1-2.55) + Heavensward (3.0) + Dragonsong War (3.1-3.5). Což je opravdu velké množství špičkového obsahu.

Heavensward a Dragonsong War jsou naprosto skvělé.
Musím se konečně dokopat k tomu tady updatovat popis a přidat expansiony.

Poslední update změnil HODNĚ VĚCÍ co se týče základní hry (2.0 - 2.55) = hromada příběhových questů byla odstraněna, spojena dohromady a zkrácena o naprosto zbytečnou výplň (aniž by to přišlo o cokoli z příběhu).
Levelování pro nováčky je zásadně rychlejší. Hráči základní linie dostávají tickety na teleport přímo do Vesper Bay ("Pray return to the Waking Sands."), a po dokončení 2.0 příběhu se odemyká létání na všech neměstských lokacích hry a je tak možno dokončit 2.1-2.55 MNOHEM rychleji a dostat se k tomu skutečně dobrému obsahu = 2.4 -> Heavensward a dál.
(příběh 2.0-2.3 v základě není špatný a je to dobré přestavení světa, politiky a všeho podstatného pro následující děj)

Celkově je FF14 momentálně široce považované za asi nejlepší MMORPG na trhu.

Osobně jsem před pár dny dokončil základní obsah Stormbloodu (druhý expansion) a jsem z toho jen víc a víc nadšený.
@Marcusss (06.05.2020 23:14): Neutecou, ale zabiraji mi misto v duty finderu :D Ve WoWku sly tyhle nizke sidequesty vypnout.

Jsem porad nekde na zacatku, teprve jsem doletel do La Noscea. Hodne plnim ty vedlejsi ukoly, dokud muzu - leatherworker, botanist a tedka delam kucharinu a dalsi veci, co se mi odemkly v tomto meste :D V podstate mam jen jedno War povolani (Archer) a chci levelovat soubezne ne-bojove dovednosti.
Moc se mi to libi. Zatim jedine, co mi vadi, je, ze i kdyz jsem level 23, tak mi to nabizi v novych lokacich lvl 2 questy :D

To je asi kvuli tomu, ze jsem nizky level s jinymi dovednostmi, ale stejne bych byl radsi, kdyby se skryvaly, kdyz mam nasazen hlavni zamereni, resp. neco s podstatne vyssim levelem.
@Marcusss (17.04.2020 19:14): Jsem na twintanii a zacal jsem jako archer. Ano, Gridania je startovni mesto.

Jj, to jsem si zjistil, ale zatim si nemuzu (myslim) vybrat dalsi class, pry se to pak jen switchuje tim, ze menis zbran (tohle se mi libi, ze nemusis levelovat vice postav, pokud nechces vylozene). Texty nepreskakuju, jen se mi dost slevaji tim, jak jsou si podobne.
@Fatality (17.04.2020 15:33): Začals v Gridánii, jo? Neboj se, až dojedeš úvod, kde jsi bezejmenný dobrodruh, tak velmi rychle začneš putovat po územích ostatních států.

Jinak asi sis všiml, že narozdíl od WoWka nejsi vázaný jen na jednu classu, ale můžeš mít všechny na jedné postavě a přepínat mezi nima.

Podle toho co jsi za classu pak možná zažiješ trochu čekání při matchmakingu na dungeony, trialy apod.

Rozhodně ale nepřeskakuj texty o čem jsou questy apod. A taky doporučuju prokecnout občas i neoznačená NPC, hlavně okolo dungeonů až u nich budeš. Některé reagujou na události ve světě, a některé i potkáš častěji a můžeš tak sledovat jejich příběhy.
@Marcusss (17.04.2020 15:11): JJ cetl jsem, ze se to rozjede, pro porovnani jsem jen kdysi pri launchi hral WoW par mesicu, jinak zadne jine MMO. Tady jsem trochu zklamany z grafiky, cekal jsem trochu lepsi a monumentalnejsi, nez jen les a porad mi tu prsi :D Ale to se urcite zlepsi. To jak popisujes ten pribeh, je husty, ja to popravde moc nevnimam, prijde mi zatim, ze je to jen tamhle dojdi a pozabijej pet nestvur a vem jejich vajicka :D
@Fatality (17.04.2020 13:44):
2.0 (a realm reborn) je "fajn", má trochu hloupé částí, a hlavní záporáci jsou převážně trapní, ale funguje to jako představení situace mezi Eorzeou a Garleánským Císařstvím. 7/10
2.1-2.55 (seventh astral era) je většinou hráčů opovrhovaná hlavně kvůli protahovaným questům a pár odbočkám, ale imho je konzistentnější než ARR ke konci je to super politické drama. 7,5/10
3.0 (heavensward) je hodně super. Má imho pomalejší start a trpí na to čím se zdá že trpí každý expansion a to tím, že je vždy nutno představit novou lokaci než se věci posunou dál, ale v základě skvělý rozjezd na... 8/10
3.1-3.55 (dragonsong war) je špičková. Příběh z Heavensward je dokončený s naprosto epickou grácií. 9/10

Osobně jsem momentálně v polovině 4.0 (stormblood). Ten je trochu slabší než Heavensward, ale užívám si to. Těším se na Shadowbringers, protože na ně slyším jenom chválu a stavění na podstavec vedle nejleších FF her.

Jestli jsi lvl13, tak jsi zatím nepotkal moc klíčových postav, které v příběhu budou figurovat, ale můžu ti říct, že se máš na co těšit. I postavy, které mi z počátku přišly otravné (Alphinaud, Ida...) se postupně vypracovaly do rolí kde je mám stejně rád jako společníky z ostatních slavných dobrých rpgček. Některé i raději.

A než se vlastně dostaneš k 2.1-2.55 obsahu, tak dost možná vyjde slibovaný update co má ten obsah trochu prostříhat aby nebyl tak otravný.
Je to docela pohoda, vyhovuje mi zamereni na PvE, je to proste Final Fantasy :) Zatim lvl 13.
Já sem teď momentálně se hrou naprosto spokojen hraju na serveru Phoenixu a chtěl bych poprosit budoucí hráče aby se prodali plánujeme vlastní guildu ale zatím sem dva budeme rádi za každého díky.:) Najdete nás na FB Final Fantasy Realm Reborn CZ/SK
Hrajete někdo? Ohlasy se kterými jsem se setkal jsou vesměs pozitivní. Ne, že bych měl v plánu v nejbližší době rozjíždět další MMO, ale z těch aktuálních vypadá jako jediné s relativně světlou budoucností.