Fatal Racing

Whiplash

1995

Ve hře Fatal Racing (v USA známé jako Whiplash) si zazávodíte po vzoru Stunts na šestnácti kaskadérských okruzích. Hra obsahuje několik šampionátů, které se postupně odemykají. K dispozici je 8 značek aut lišících se rychlostí, akcelerací apod. V každém závodě mezi sebou soupeří 16 závodníků, od každé značky dva vozy, jejichž nasbírané body se sčítají do poháru konstruktérů. Jízdu zpestřuje model poškození, který každou větší kolizi odmění aktéry trvalým zpomalením auta či dokonce vyřazením ze závodu. Na tratích jsou stájové boxy, kde je možné během závodu auto opravovat. Multiplayer nabízí vyžití přes síť i přes split-screen u jednoho počítače.

Zajímavostí je, že AI závodníci jsou pojmenováni po postavách ze známých sci-fi filmů a seriálů. Například Holly a Kryten ze seriálu Červený trpaslík či Bishop a Ash z filmové série Vetřelec.

Tohle byl pro nás malé kluky klenot. Po škole jsme utíkali k jednomu nebo druhému domů a na splitscreenu trápili počítačové soupeře. Nešlo o závodění. Šlo o ničení dalších automobilů. Nejradši jsme měli mapku, ve které figuroval úzký průjezd se zvedajícími se rampamy, kde jeden z nás zaujal pozici špuntu a druhý kladiva. Lovení načatých aut, urputný boj dostat auto konečně do pitů. Ach, to jsou zážitky.

Výběr z mnoha automobilů a hlavně vzezření mnoha okruhů bylo na svojí dobu velmi ohromující. Nekteré mapky mám stále v živé paměti. Oproti nudnému Need for Speed byl Fatal Racing lahůdka.

A k zajímavosti uvedené v popisu. Jména AI závodníků se dala měnit, takže každý doma měl jinak pojmenovanou soupisku. K nám se dostala verze se jmény F1 a WRC jezdců, na která jsme si tak navykli, že po náhodném smazání a sehnání verze se jmény jezdců pojmenovaných po filmových postavách, jsme se nevyhnuli vrácení zpět na naše milovaná jména.
Tak tuhle hru jsem hrál před mnoha lety někdy kolem roku 97. Pamatuju si na super tratě a skvělou hratelnost okořeněnou možností hrát na jednom počítači ve dvou hráčích. Tehdy to pro mě byla nej hra kterou jsem pařil snad pul roku pořád dokola.
Množství aut a tratí způsobilo, že se hra jen tak neokoukala a hlavně skákání a ježdění hlavou vzuru po vzoru stunts dávalo hře uplně jiný rozměr než měli ostatní závodní hry té doby.