Souhlasím, že tato hta patří k těm NEJ, ale popravdě... :-) já ji nikdy nedohrál!!! Rozehrál jsem ji tak 5x ale podle toho co jsem se dozvěděl v průběhu let od jiných hráčů, jsem se nejdále dostal tak cca do 65% (vždy jsem to bral moc detailně krůček po krůčku).

Pro: Spousta možností díky kterým to může být pokaždé jiné

Proti: Díky viděně lepších zbraní atd, jsem neustále vše sbíral a prodával... díky tomu mě po nějakém čase vždy omrzí

-20 +4 −24
nespočet možností,spousty postav a humoru.Tuhle hru už mám za sebou několikrát a vždycky si jí znova ráda zahraju.
Souboje,ikdyž občas na dlouho,jsou super a tato hra se jako další řadí mezi mé hodně oblíbené.

Pro: rozsah a nespočet možností,humor a rpg systém

Proti: snad jen občas boje,které trvají dlouho

Další z her, které jsou zařazeny v kolonce "srdcovka". Stejně jako v jedničce mě tenhle mírně ujetý svět naprosto uchvátil. Nádech padesátých let, spousta zajímavého humoru, nespočet možností jak řešit situace.

Navíc zůstal z jedničky propracovaný vývoj postavy a kvalitní (byť občas poměrně zdlouhavý) soubojový systém. Přibyla spousta nových předmětů a kupa zajímavých lokací. Navíc některé lokace z jedničky prodělaly překotný vývoj, což je pěkné takhle s odstupem vidět.

Komu se líbila jednička a dvojka ho nějakým řízením osudu minula, pak je to pro něj povinnost. Komu se jednička nelíbila, ten ať dvojku ani nezkouší, protože ty hry jsou jako dvojčata. :-)

Pro: vše dobré z jedničky zachováno, styl, humor, systém

Proti: na některých konfiguracích se objevují pády hry :-(

Dvojka je prvnímu dílu hodně podobná. Vlastně je téměř stejná jen se zde objevuje více NPC postav, svět je větší, více zbraní na výběr. Všeho je více a některé věci jsou vylepšené. Zde si například můžete vlézt do inventáře spolubojovníků a narvat jim pořádné zbraně. Přes dialogové okno jim navolit přístup k bitvám, rozestupy apod. Jinak se jedná stále o Fallouta se stále vynikající hratelností. A já už prostě nevim co bych dodal aniž bych se opakoval.:)

Pro: stejně jako u jedničky, auto!:)

Proti: pořád padá!

Rozsáhlý svět Falloutu úžasně znázorňuje reorganizaci rozpadlé civilizace, na každém kroku budete narážet na nehostinnost a úpadek. Ano, opravdu si to lidstvo přivodilo samo, někdy až zamrazí podobnost s naším reálným světem...

Už při tvorbě vašeho charakteru si všimnete poměrně rozsáhlého RPG systému, který vám umožní vytvořit postavu šitou na míru. Pestrá paleta vlastností je zakomponována do celé hry a většina činů má alternativní způsob provedení. Úkoly jsou také rozvětveny a máte na výběr "Jak" plnit, ale občas si i musíte vybrat pro koho. Vaše rozhodnutí vás nejednou doběhnou a vy se střetnete s jejich následky. Scénář je do drobností promyšlený a ideálně naplňuje svět obsahem. Po dohrání mě příjemně překvapilo konečné shrnutí vašich činů, kdy se vám promítne váš zásah do historie :-)

Tahové souboje jsou zpracovány na jedničku, semtam jsem sice nadával, že se musí při boji hýbat celé město, ale jinak šlo o brutální a taktické hody. Vše navíc ohláškováno, byla radost bojovat proti někomu, kdo z vás chtěl mít trofej či oběd :-)

Hrál jsem počeštěnou a celkem opravenou verzi (první Fallout jsem hrál v horším stavu), tudíž hře nemám co vytknout.

Fallout 2 sedí na trůnu DH a nutno říct, že oprávněně.

Edit- tak jsem ten svůj blábol trošku zkrátil do rozumnější podoby.

Pro: Rozsah a obsah světa, RPG systém, čeština, Pipboy, souboje, humor, závěrečné shrnutí vašich činů.

Proti: Autoři na ně zapomněli :-)

Naprosto unikátní záležitost, kterou jsem dohrál minimálně 5x a stále ji patří první místo v mém žebříčku TOP5 a dodnes ji žádná RPG hra nedokázala překonat. Škoda že třetí díl nenaplnil moje očekávání a tak pro mě patří do série pouze první dva. 100% je jen pro opravdový unikát a tím bohužel ani Fallout 2 není. A co víc, lze ho dnes koupit přes GOG portál za necelých 6 dolarů plně optimalizovaný pro Win Vista a opatchovaný na nejnovější verzi.

Pro: skvělý postapokalyptický svět plný nástrah, náhodná setkání, postavy, zpracování měst a lokací, příběh

Proti: trochu zabugovaná první verze

Tohle bude děsně nostalgická záležitost; víc než otázku 'je tohle dobrý?' bych pokládal otázku 'jak tě to může bavit, když tu máš 3d Deus Ex?' Tahle příšerně zavádějící kombo-řečnická sračko otázka (a tím spíš odpověď na ní) ale nakonec dost přesně vyjadřuje, jak vnímám Fallout 2.

Ono to není o tom, v roce 2008 najít odvahu to znova nainstalovat (? jo, po formátu .) a koukat na tu placatost, na ty fonty vypalující oči po všech těch Pray, F.E.A.R. HL2 či fakt, že už jsem 100x tuhle část v jeskyni přešel a že mě to už nenaplňuje; tenkrát jednoduše byla doba, kdy jsem se zavřel do toho světa a jal se hledat kód / přístup / správnou kombinaci pro Vault nebo elektrárnu, jal se vyklidit ten prostor od špíny z vesmíru v podpalubí tankeru, jal se uchácholovat slečnu Kitty, jal se uchopit nejlepší zbraň ve hře.

Stejně jako k mnohým věcem přistupujeme po nějakých dobách jinak, tak ta rezonance, kterou jsme tehdy z toho něcěho zažili, tam zůstane navždycky. Atmosféra? Jiná doba? Neodvážím se to hodnotit. Ale stejně tak jako vím, že závěrečná scéna se mohla rovnat orgasmu, tak vím, že ty tuny zelenýho fontu mě naplnily. A to je pro mě sakra dost, pro kluka, kterýmu v tý době mohl dát na kšiltovku podpis John Romero z jednoho ze svých Ferrari a Spectorovi se tou dobou válely doma dokumenty o konspiracích.

Pro: Uvěřitelná herní plocha, možnosti, konverzace, vývoj, fetiš-approved .)

Proti: Občas systém boje, pár bugin

Co Fallout 2 přinesl oproti prvnímu dílu? Více hodin strávených u hry. Více měst. Více zkušeností, levelů, silnějších zbraní... Skákal bych možná radostí, nebýt toho, že však Fallout 2 oproti první dílu něco odnesl - minimálně jednu věc, nicméně tu z nejdůležitějších - atmosféru.

Atmosféra ve Falloutu 2 mě totiž zklamala, byla-li tam nějaká. A na tu meziřádkovou otázku si odpovím sám - byla tam, ale jen v záchvěvech. Kam se poděla tam opravdu "post-apo" hutná tíživost prvního dílu? To nevím, jisté však je, že druhý díl je jí hodně vzdálený.

Méně je někdy více - příliš mnoho měst mi ve hře přišlo, že tam je jen proto, aby tam bylo, popř. jen proto, aby naplnilo nějakou rádoby narážkovou vizi autorů. Nic proti, ale taky teda rozhodně vůbec nic pro.

Dávám tomu 80pct, protože jako rpg hra je to pořád dobré, to ne, že ne. Ale nic moc víc dát nemůžu, protože v paměti mi neutkvělo prkaticky nic navíc.
Tuto hru by som zaradil medzi hernu klasiku, do hernej siene slavy, uz iba pre prepracovanejsi herny system nez Fallout1, takisto pre ovela lahsiu a vtipnejsiu atmsoferu, do ktorej sa dalo velmi lahko vzit. Po istej dobe sa cloveku jeho postava zacala dokonale podobat, alebo prave naopak, mohol si vytvorit niekoho, kym vzdy chcel byt, ci niekoho, kym by sa nikdy nestal... Jedine minus su nedokoncene questy, NPCcka, atd, ktore boli bohuzial vysledkom natlaku na vyvojarov, ktori ju nestihli dokoncit. Dohral som ju, nespocetnekrat, doteraz si ju rad rozohram, vyskusam niektore dialogy, moznosti, ci sa pokusim prejst ju inym stylom, nevidanym, lakavym, pretoze ma uzasnu "replayabilitu". Naucila ma spolu s BG2 skvelo po anglicky, dokonale rozvija logicke myslenie, je to zaroven uzasny relax, kazdy si tam najde co chce...
Na Fallout 2 nikdy nezapomenu. Právě tahle hra mi přiblížila žánr RPG a naučila mě ho milovat. Už od začátku na člověka působí atmosféra post-apokalyptična, když vidí, jak obyvatelé jeho vesnice zprimitivněli kvůli nedostatku civilizace.
Co bych ale na Fallout vyzdvihla nejvíc a zřejmě je to i hlavní příčina úspěchu je, jak se hráč může prodírat příběhem nejrůznějšími cestami nejen dobra a zla, ale i něčím mezi, nebo různými typy dobra i zla. Hráč si vždy může vybrat právě tu cestu, která mu nejvíc vyhovuje, ale hlavně - jeho činy mají na svět opravdu vliv. Svět tak působí velmi živě a realisticky.

Pro: Atmosféra, možnosti, otevřený svět, na který má hráč vliv, humor a mnoho dalšího

Proti: Bugy, bugy, bugy...

Druhý díl Fallouta je minimálně stejně, jestli ne víc, parádní, jako jeho předchůdce. Obrovské navýšení už tak velkého světa skýtá desítky hodin zábavy, jaká nemá obdoby. Nebudu opakovat to, co tady už zaznělo od ostatních uživatelů, spíše jen přikývnu a vyslovím "Děkuji."

Pro: Stejné jako jednička, jen prostě větší :)

Proti: Množství bugů

Druhý díl Fallouta by se dal spíše definovat jako parodie na svého předchůdce než jako skutečné pokračování. Tvůrci zacházeli s Fallout universem lhostejně jako s levnou děvkou. Naházeli bez rozmyslu do hry co je zrovna napadlo, hlavně aby toho bylo co nejvíc a bylo to sakra cool. A rychle, aby všechno stihli do roka. Nevadí, že se sem tam najde mezera prozrazující, že něco chybí.
Hutná atmosféra prvního dílu je zabita záplavou prostoduchých vtípků, které spíš zabolí než rozesmějí a popkulturních odkazů bez valného smyslu snad na všechno, co tvůrci kdy viděli, četli, hráli. Samotný svět je pak udolán nevhodnými věcmi, situacemi, postavami i místy, někdy do té míry, že popírají předcházející díl. Tématická města na mě působila jako bych vcházel do různých filmů a rozhodně nedávala dohromady nějaký i jen trochu uvěřitelný svět.
Nechápejte mě špatně, Fallout 2 považuji za kvalitní RPG-čko a zábavnou hru. Ale to je asi tak všechno. Pobaví, nic hlubšího v ní nelze hledat. Se svým předchůdcem nesnese srovnání. Většinu z toho, co dělalo Fallout perfektní hrou, je v druhém díle pryč. Aspoň, že SPECIAL zůstal...
Fallout 2 je takový Kill Bill RPG světa. Jedna polovina lidí běhá po místnosti a pyskuje jaká je to pitomost a jak to vykrádá kdesi cosi a druhá sedí a výborně se baví. (Fajn, možná to není půl na půl, fandové jsou ve většině, ale minimálně argumentačně to vyrovnané je, protože většina podpory F2 je na úrovni "Je tam bozar!!!". Občas má člověk dojem, že to jediné, co je zapotřebí udělat pro úspěšný třetí díl, je bozar MK2 a Super Duper Power Armor)

Ano, nemá tak vážnou a hutnou atmosféru, ano, nedodržuje univerzum, ano, je plná designerských nedodělků a chyb a ano - opravdu je horší než první díl, ale je to show a to se cení. Nejlépe F2 podle mě vystihl komentář uživatelky na jednom diskuzním fóru, která ho přirovnala k výbornému levnému a ujetému béčkovému filmu. Autoři zprznili a zfraškovatěli svět původního Falloutu a zároveň nakopli do koulí všechny, kterým se to nelíbí. Pro ty, kteří to dokáží brát s nadsázkou (nebo pro ty, kterým je tohle jedno a chtějí hlavně tupě kosit respawnující se geckony) to ale stojí za to.
Větší, ale ne lepší. Víc questů, víc postav, víc zbraní, víc vtipů a víc bugů. Bohužel díky tomu hra už nepůsobí tak konzistentně a někdy se objevují ulítlé nápady, které pak tvůrci stejně musely brát zpět. Naštěstí to všechno pořád stojí na pevných základech položených prvním dílem, takže pořád jde o jednu z nejlepších her.
Fallout 2 jsem hral pred prvním dílem, možná i proto mi vedle dvojky přijde jednička spíš jako beta nebo demo. Každopádně Fallout 2 je úžasně rozsáhlý, plný věcí hodných objevování a prošpikovaný bezvadným humorem. Možnost zvolit si přístup je tu dotažena snad k dokonalosti a pravděpodobně jsem žádnou jinou hru nerozehrál tolikrát. A neměl bych opomenout zmínit perfektní s láskou vytvořený překlad do češtiny.

Pro: otevřenost herního světa, volnost co do řešení situací, svérázný humor, spousta nepromarněného herního času, kvalitní čeština

Proti: v určitých místech má hra skoony padat, jinak nic co by stálo za zmínku

Fallout II je pro mě osobně tím nejvíce přeceňovaným počinem, který kdy spatřil herní světlo světa. Potemnělou atmosféru prvního dílu nahradil rádoby humorem a chabými pokusy o nadsázku. Neuvěřitelně rozvleklý, plný odporných tématických měst, s otřesně špatným příběhem a trapnými vtípky, které se na hráče sypou doslova na každém rohu. Nezasluhuje ani zdaleka takové projevy obdivu, jakých se mu dostává. Za jediné opravdové klady hry lze považovat pouze kouzelné grafické zpracování a dokonalý systém. Avšak vzhledem k tomu, že obé přišlo už s prvním dílem, je jejich přítomnost vlastně jen bohapustým netvůrčím vykrádáním. A to je trochu málo na hru, kterou má leckdo sklony považovat za nejlepší RPG všech dob...
-5 +20 −25
Geniální pokračování geniální jedničky.Už se těším, až si jí po dvanácté projdu znova, tentokrát s restoration modem od Killapa, a těsně před vydáním trojky.To bude jeden kulervoucí zážitek...zase.

Pro: Všechno

Proti: Nic

Tohle je nejlepší hra, jaká kdy vznikla. Prostě je! Nejradši bych si ji hned z fleku prošel znova, bohužel jsem to už udělal tolikrát, že ji znám nazpaměť, takže budu muset ještě chvíli počkat, abych ji zase trošku pozapomněl:) Věčná škoda, že BI nikdy nevydaly další díly, protože Bethsedě moc nevěřím... Jsem opravdu rád, že jsem se k Falloutům dostal jen relativně krátce (plná hra v Levelu) po vydání, protože dneska by mě třeba odradila vizuální stránka a já bych byl ochuzen o nejlepší herní zážitek, jakého se člověku může dostat.

Pro: Všechno. Atmosféra, humor, brutalita, rozhovory, postavy, otevřenost světa, morální poselství, možnost různých zakončení úkolů často spojených s morálními volbami, a především ani stopy po politické korektnosti

Proti: Občasné pády

Fallout 2 bude na mém žebříčku zaujímat vždy první místo. Jeho geniální propracovanost a atmosféra může být konfrontována pouze s několika dalšími tituly od Black Isle.

Celá atmosféra postapokalyptického světa na mě dýchá celou dobu hraní. Osobně jsem jeden z těch co miluje tohle kreslené detailní ponuré zpracování, vše je pěkně vyvedeno v dtailech, animce super, nestojím o nějaké 3d pseudo pokusy, které stejně takové množství detailů nezachytí v nejbližších několika letech. Z F2 je úplně cítit ta beznaděj a zoufalství lidí žijící ve zničeném světě, ta zvrácenost a odpor k lidem, kteří zasvětili život jen otrokářství, vraždění a teroru pro tento svět tak příznačným. Hrál jsem ho všeho všudy aspoň 10x, je to taková tradice si ho zahrát každý rok, což je asi tak akorát doba na lehké zapomenutí všech detailů a znovu vychutnání si celé hry. Líbí se mi rozdílnost všech lokací, od Denu, Reddingu po Modoc, vault City a San Francisko. Líbí se mi celkový styl hry laděný do období studené války ač jsme vlastně v daleké budoucnosti. Líbí se mi celková surovost hry, přítomnost zkažených dětí, které kradou pro své šéfíky což je v dnešní době už nemyslitelné by vám bylo umožněno vraždit děti na ulici, ne že by to bylo to hlavní o co jde, spíše jde o tu MOŽNOST, že to zkrátka jde a hra vám nic nezakazuje, dovoluje vám být tím hodným nebo taky tou největší špínou podobně té co se vám lepí na boty kdy s z vás stane jak vrah dětí, pornoherec tak i třeba vykradač hrobů s vytetovaným cejchem otrokáře na čele. Tato hra si na nic nehraje a myslí na každý detail a aspekt takového života v zdevastovaném světě. Celý svět je prolnutý moderní technologiíí ať jsou to moderní hi-tech zbraně jako pulsní puška, gauss puška, elektrické rotačáky, nebo možností být operován ke zvýšení svých schopností jak vylepšením svých vlastností tak imlantáty,pod kůži přičemž vše má svá pro a proti, na straně druhé tu jsou primitivní zbraně jako pistole, brokovnice, oldschool předměty jako staré spotřebiče apod. rozmanitost úkolů se blíží genialitě od nájemných vražd, vymáhání dluhů (Hej Lloyde! Chytej...) hlídání kontrabandu s chlastem, hledání léku na drogu, kupování dolů přes hledání součástek do auta, doručování kufříků, po přesazování kytek a hraní šachové partie se škorpionem či lovení pokladu ze studně. Radši více říkat nebudu ať to neni moc spoilerové, ale ta škála úkolů je skutečně bohatá. V rámci toho se dotáváme k dialogům, které jsou bohaté a hlavně větvené s mnoha možnostmi reakce, která má na chování NPC vliv a s možností strkat nos do těch správných zadnic k dosažení lepších výsledků. Fallout činí Falloutem také humor, často drsný, černý a cynický humor, který ještě umocnil český překlad. Jsou zde všudypřítomné odkazy na filmy, hry, známé postavy a knihy. Vaši spolubojovníci vás nepřestanou bavit svými hláškami zvláště pokud se nemají zrovna rádi (Šéfe, Sulik už na mě zas divně čumí). Setkáte se starými známými Supermutanty a Nightkiny, s novými alieny a jinou chamradí z vůdcovy továrny. Je toho hodně co napsat o tomhle klenotu herního průmyslu, a já si cením především tu otevřenost a naturalitu bez cenzury, vždyť která jiná hra v dnešní době vám umožní zlikvidovat prezidenta USA na několik způsobů a postavit se samotnému Velkému zlému bossovi? Pouze Fallout 2 :)

Takže za sebe říkám "Semper Fi....." Falloutu 2:)

Pro: vše od atmosféry, brutality a zvrácenosti celého světa, naturálnosti přes možnosti celého světa, množství předmětů a NPC po černý humor srážející ze židle

Proti: spousta bugů a technické problémy na které tvůrci zapomněli a neopravili, dále mě napadají jen drobnosti a to už bych jen rýpal do dokonalosti

Hra, díky které stojí za to herní průmysl bránit před nejrůznějšími knižními/filmovými radikály, kteří tu a tam utrousí něco o plytkosti týhle sféry, zejména díky mytologii, loztomilé grafice, hromadě umně zašitých vtípků, opravdu mimořádným dialogům a až nechutně obživlému světu. Ještě bych to byl ochoten udělat pro (BISácký, takže jistě také geniální) Planescape: Torment, ale to bych si ho musel nejdřív řádně zahrát.

Nechat Black Isle ještě nějakou chvíli pokupě a člověk by u jejich her skoro umřel úžasem.