Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Diskuze

koukám, že ještě žijete! napadlo mě nahodit dotaz, jak máte nastavený čudly na kniplu - kde máte kanón, rakety, přepínání zbraní nebo cilu! a co klobouček, používáte ho? a když, tak na co!
@endura (22.01.2016 16:02): asi jo. :) Dívej už jsem bojoval na CAP s mnoha MiGy-29,21,27 nebo Su-25/27/35. Pokud mám odstup a vstupuji do boje za rovnocenných podmínek tak to (obvykle) zvládnu. Problém nastává v okamžiku kdy jsem naložen externím A-G a blízko jsou nepřátelské CAP, SCRAMBLE z okolních letišť. V této chvíli je STEALTH max. nutné pro přežití v kombinací s ENCOM 1 (radar OFF). Moje chyba byla, že jsem téměř každou strike misi startoval s externími A-G (no chyba) a příliš dlouho si to A-G nechal. Místo toho abych se A-G zbavil v okamžiku kdy na mě letěla A-A nebo mě začal RWR pípat, že mě enemy zaměřuje na radaru jsem si A-G nechal.

Samozřejmě Stealth neřeší Infra rakety na visual range/IRST, tady samozřejmě vím, že je třeba držet plyn bez forsáže ale řeší to IR rakety na BVR a tudíž rapidně zvyšuje šanci na přežití. Pokud AI neví, kde jsem, protože mě nedokáže zaměřit na radaru, moje šance na přežití se rapidně zlepšuje.

Z toho mě plyne dát raději 2x AGM-65 Maverick do zbraňové šachty, což mě vždy bude stačit na zničení 1 až 2 cílů Strike mise a ty A-A si podvěsím ven. A-A stejně spotřebuji během letu k cíli nebo během obrany.

Ale jak říkáš, nevadí, pozdě ale přece. :)
@Rapier (21.01.2016 08:47): Asi máš nějakou zlou karmu s Migy21 a jejich R-77 :-) Já naopak miluji Mig21. Má jen 4 závěsné body (2xR-77 + 2xR73), rychle je vybouchá a pak je můj :-) Jsem zvědav, co řekneš později na Mig-35, EF-2000, Rafale a Su-30, 35 a 37.

"Klíčem k úspěchu a přežití Strike mise je max. stealth. Konečně mi to došlo! A že to sakra trvalo!" Ale vždyť to píšu ve svém příspěvku ze dne 28.11.2015 09:17!!! Nevadí, hlavně žes na to přišel.
Včera jsem letěl 2 BAI Strike Mise. Cílem byly v obou dvou případech Munnition Building a oba cíle byly poměrně nedaleko našich hranic ale v obou případech byly poblíž 3 letiště! A to znamená problémy, protože let v blízkosti letiště vždy vyvolá reakci, enemy vždy vyšle dvojici stíhaček na SRAMBLE a je zaděláno na problém. O faktu, že enemy AWACS pošle nebližší CAP Intercept hlídky proti Vám se ani nezmiňuji.

V prvním případě jsem během nočního letu v 4:30 nenašel svůj cíl, ono ve tmě i s použitím NVG to není žádná sranda. Když už jsme ho našel, tak jsem ho bohužel minul - neřízené rakety. Na opravu nebyl čas, s podvěšenými Mavericky a raketnicemi, jsem se okamžitě stal terčem SCRAMBLE Mig-21 a R-77 mě, ať téměř přilepeného k zemi, zasáhla a následoval okamžitý výbuch, mission failed - 645bodů. :(

OK, naštěstí bez degradování. Fajn v necelých 35 min později letím novou BAI Strike Misi, mám podvěšeny 6x Maverick a 6x CBU. Cíl je stejný jen dál a opět poblíž 3 letiště. Během letu tam jsem usilovně přemýšlel jakto, že mě ty MiGy sejmuly tak rychle....no během letu jsem poslal svého Wingmana proti enemy Strike Letce s krytím, která křižovala náš kurz, navíc v našich výsostných vodách. Do boje s SU-27 se zapletly i naše doprovodné letky ESCORT a Wild Weasel. Výsledkem bylo, že jsem měl na kontě jeden Su-27. Důležité ale bylo, že cesta byla volná. Blížíme se k IP, dávám příkaz k bombardování. Tentokráte nic neriskuji a na LANTIRN (za pomocí Pause) hledám tu Svoji budovu, locknu ji a posílám první Maverick. O pár sekund později muniční budova vybuchuje. Tady důležitý fakt ve free modu LANTIR musí být neustále zaměřený na cíl po celou dobu letu Mavericku k cíli.

Pohled na cíl mise - zelená fajka - splněno. Mezitím v rádiu slyším, že jsem narušil restricted area a, že ať buť okamžitě odletím nebo budu sestřelen. Neberu to na lehkou váhu, je mi jasné, že každé s těch 3 letišť právě staví na runway dvojici CAP stíhačů a ti půjdou okamžitě po nás.

Proto, otočím na jedno z letišť, přepínám LANTIR na slave a postupně lockuji letadla na stojánce a všech 5 Mavericků posílám pryč. V modu Fire and Forgot se o ně nemusím starat. Spolehlivě zasahují své cíle v dostřelu.

Za chvíli mě hlásí RWR že mě enemy lockuje. Okamžitě dávám příkazem odhodit veškerou zbývající A-G munici sobě i wingmanovi na vědomí, že A-G už není třeba (když podvěsy odhodíte, udělá to automaticky i váš wingman) a zároveň příkaz Engage bandit. Poté přepínám na ENCOM 1, spolu s faktem, že nemám nic podvěšeného pod křídly se stávám prakticky neviditelným pro radary stíhaček.

Lock se okamžitě ruší a jsem to já kdo se stává v této chvíli z kořisti lovcem. Výsledkem bitvy na cílem, do které se zapojilo všechny naše doprovodné letadla je, že pohodlně bez ohrožení unikám a ještě na úniku si sundám 1x Su-27. :)

Klíčem k úspěchu a přežití Strike mise je max. stealth. Konečně mi to došlo! A že to sakra trvalo!

Věřte mi nebo ne ale tohle je má první mise za 22 hod v kampani, kdy jsem nejen zničil cíl ale unikl a přežil a to ještě bez poškození.

2 banditi nás sice pronásledují a wingman mě neustále informuje a žádá engage ale já to vesele ignoruji a Mach 1,5 v 30 000 ft letím domů. Po cestě si zažádám o přistání na jiném našem letišti a dotankuji a dozbrojuji. Wingman už zůstane na zemi. Mission is success ale já okamžitě startuji a posléze odhazuji kompletně A-G a vydávám se sám vstříc enemy strike letce. Sundám 2x Su-27 a pak přistanu na letišti ze kterého jsem startoval k letu.

Výsledek je: Mission Success, 7 zničených stíhaček (wingman 4), obě budovy zničeny, + 1500 bodů a druhý záslužný letecký kříž.
@endura (19.01.2016 20:41): no jasně ale to víš snažím se o co nejlepší výsledky. Hraješ ty kampaně na HARD? Ono vlastně ta HARD nemá ani tak vliv na AI, ta je furt stejně dobrá ale na přesnost tvých a jejich zbraní. Jediná chyba a už v tom lítáš. Tento simulátor tě vytrestá za každou chybu. Přesto všechno ta dynamická kampaň je promakaná a ten dojem, že jsi v TAM je dokonalý!
@Rapier (18.01.2016 21:55): Na statistiky nehleď: není možné mít i dobré statistiky i vyhrát celou kampaň. Dokonce bych řekl, že si můžeš vybrat: buď mít dobré statistiky, rankings atd. nebo vyhrát kampaň. Jediné na čem záleží, je vyhrát kampaň za každou cenu. Já taky vidím častěji nápis Mission Failed než dosud, ale kampaně vyhrávám jednu za druhou. I když i já se potkávám s potížema: misí s AWACSem je extrémně málo a okolité státy se přidávají k mému protivníku.
Pravidelný update z fronty. Fázi 2 - To Srike Air Force Target jsem nesplnil dle očekávání politiků a HQ. Z požadovaných 20% poškození jsem se dostal cca na 8% a upřímně tahle fáze mě stála hodně nervů, několik degradování a znovu povýšení na 3 hvězdičky. Také se mi rapidně snížil počet úspěšných misí a rapidně narostl počet kolik jsem už ztratil pilotů (status death).

Nicméně po asi 1 CAP (jako bokovku jsem si vzal 2 Control Tower na dvou letištích blízko hranice) kdy jsem zničil 2x Control Tower a u toho ještě sundal 5-7 letadel a Úspěšně dokončil misi (a dostal svou 6 Bronze Start) a 5-7 misích v AWACS kdy jsem úspěšně korigoval vlastní letadla a radikálně snížil počet enemy strike letek, které měli zničit naši infrastrukturu se dle Sortie Graphu významně zvýšila schopnost naše ofenzívy a defenzívy a naopak trvale se snižuje schopnost nepřítele provádět defenzivní a ofenzivní kroky.

BTW během jedné AWACS mise jsem všechny CAPs poslal za hranice vyřídit co nejvíce banditů = především strike letek, zásobovacích MI-26 a jednoho ruského JSTAR = IL-76R jsem bohužel nechal jeden ze svých AWACS a JSTAR bez dozoru (no ano poslal jsem i doprovod sestřelit co nejvíce banditů) mě jedna enemy letka Su-27 sundala AWACS a JSTAR, málem to koupil i Tanker. Překvapivě mission byla Success a nikoliv Failed jak bych čekal.

Současná data z fronty jsou, že mám 52 hodin To Strike military targets (ARMY) z 55 celkových. Tzn. během těch 3 hod jsme už zničili 8% z požadovaných 60% celkového poškození těchto cílů.
Celkově mám v odehraných v kampani Highland 20 hodin.

Statistiky Pilota Rapier říkají:
Plane Kills: 222
Ground Vehicle Kills: 2
Static Target Destroyed: 36

Deaths: 18 (ano já vím, slabota Rapíre makej na zlepšení)
Ejections: 7

Mission Completed: 22 (konečně zase kladné číslo!)
Mission Failed: 20 (ehm)

Score: 2644
Point to Promotion: 2356 (pro zajímavost, za 3 hvězdičkovou misi se dá získat i 1500b ale taky lehce ztratit i 700b - stačí k tomu jedna raketa kdy nestihnete ani šáhnout po katapultážních madlech)

Flying Hours: 12

PS: a to jsem Vám ještě neřekl, že ty potvory MiG-21 Upgrade jsou schopny doletět k Vám bez radaru a pak vás sejmout kanonem! Vy si tak v pohodě letíte a najednou bum, žádný warning, nic. AI si nezadá s DCS World nebo Falcon BMS, vím o čem mluvím.@endura (15.01.2016 17:29): :) teď jsem doletěl CAP misi, sestřelil jsem s Wingmanem 12 letadel, poměrně hluboko v nepřátelském území. Jsem si jist, že by o pár desítek minut napadly naše cíle. Cesta v klidu zpět na ENCOM 2 v 30000 ft při rychlosti Mach 1,55 bez přídavného spalování, pěkně si požádám věž o přistání a těším se na misi success a nějaké ty bodíky navíc + povýšení (jelikož jsem mezitím stihl zase být degradován). Manuálně jdu na přistání, vše je v cajku, až na fakt, že jsem zapomněl na podvozek. O pár desítek sekund po přistání na břicho, mě letoun vybuchuje pod nohama a já mám opět mission failed a minus 150b.... :(
@Rapier (14.01.2016 22:32): Zdar, kolego. Koukám, že si užíváš krásy kampaně na "hard" :-) Všechno, cos napsal, si dokážu živě představit jelikož jsem většinu toho taky absolvoval. Někdy jsem musel začínat tutéž misi i 5 krát, než jsem pochopil, že něco dělám špatně.

Teď válčím v kampani číslo 5 nebo 6 (první dvouhvězdičková) za Djibouti a modlím se, aby se k Eritrei nepřidal Sudán nebo Etiopie.
Druhá fáze kampaně Operace HighLand (hard obtížnost). Mám zničit 20% Air Force Targets, což jsou letiště, ARMY building ale také např. HQ AF budovy. Včera jsem letěl pekelně dlouhou misi, hluboko do nepřátelské území. Jako Lead letky jsem měl za úkol zničit právě budovu Velení AF v nějaké městě. Startoval jsem po 22 hodině, takže ve tmě. Let tam probíhal pomerně klidně ale musel jsem pomoci ESCORT letce sestřelit jednu SU-27 ze dvou které nas napadly během letu k cili. Ovšem to pravé peklo přišlo nad cílem. SA-6 jsem stihl vyřadit Maverickem (na 15nm) dříve, než vystřelila po někom z nás. Poblíž bylo velké nepřátelské letiště na které útočily 4 doprovodné EF-2000. V té tmě (bez zapnuté NVG) jsem měl problém poznat, ktrrá budova je ta pravá, takže první Maverick jsem poslal - dle reportu - na nějakou ARMY factory. Mezitím začalo být ve vzduchu horko. Příliš mnoho banditů. Asi po 2 minutách jsem našel svůj cíl ale to už ně RWR varovalo, že jsem lockován bandity. Bez pauzy bych to nedal, nastavil jsem si v klidu na MFD LANTIR, zaměřil jsem na budovu HQ AF a po odpauzování tam poslal Maverick. Cíl zasažen ale bohužel ve stejný moment, hlidka dvou CAP Su-27, kterou jsme předtím, během letu nad mořem podél pevniny nesundali, stím, že jsou "daleko" a není to náš primární cíl, mezitím byla nasměřována na nás Enemy AWACSem a po mě šla radarem řizená raketa, kterou jsem bohužel nevymanévroval. Musel jsem ještě vymanévrovat další 2 což jsem nějakým zázrakem zvládl - o letecké umění bych tu raději nemluvil - ve tmě. Bohužel pro mě mě ta první raketa dost poškodila a já přišel o část avioniky, hydrauliky a co horšího unikalo mi palivo. Nad mořem jsem se musel katapultovat asi 100nm od našich hranic.
Kdybych býval našel tu budovu ve tmě nebo i s NVG (což mě stejně moc nepomohlo) okamžitě, možná bych měl více času na reakci a tu AA raketu bych vymanévroval. Takhle jsem sice splnil cíl ale Mission Failed a mínus +500b!

Vůbec v druhé fázi kampaně jsem velmi často mrtev nebo na padáku (v tom lepším případě). Už jsem byl 3 krát degradován kvůli ztrátě bodů z 3 hvězdiček na 2 a vzápětí v další misi vždy 3 krát povýšen. Obtížnost HARD je skutečne vysoká. Zbraně jsou velmi přesné a už proklínám ty MiG-21 s R-77 které mě daly pořádně zabrat. AI je VELMI, opravdu VELMI schopná a věřte mi, že se zapotíte! Nelátám to s TRACK IR ani s HOTAS, jednoduše na klávesnici s MS Sidewinder Precision 2 USB yojem ale to je jedno. Zkrátka dostávám na prdel. Nejhorší je fakt, kdy máte jako já na kontě 5-7 zničených letadel enemy AI Strike letky a pak schytáte raketu z MiG-21! A jste KO. Mission Failed a body dolů! A v tom horším případě i degradování.

No nevím zbývá mě už jen 3 hod z celkových 8 hod a my máme zničených jen 7% z požadovaných 20% AF cílů. Jestliže, v první fázi jsem to taktak zládnul, tady to vidím bledě.
Pokud se rozhodnete jako já, hrát na HARD obtížnost - osobně mám navíc teď nastavený kanon jen s 515 náboji - tak se připravte na fakt, že umírat budete často. Mám za sebou 24 misí, z toho asi 6 v AWACS a už jsem 13 mrtvý a 3 na padáku! Nepřítel totiž není vůbec ale vůbec hloupý a uplatňuje také STEALTH taktiku. Zmodernizovaný MiG-21 s mými oblíbenými R-77 má samozřejmě horší radar, no vlastně všechno než Vaše F-22 ale je schopen k vám potichu přiletět s vypnutým radarem a bez varování vám poslat IR nebo R AA raketu, takže ve chvili kdy slyšíte že se Vás pokouší zaměřit, je už obvykle pozdě na reakci.

Přes všechny ty neúspěchy to hraji dál. A to jsem Vám neřekl o další moji misi, kdy jsem po vzletu z letiště s 4x LGB musel bojovat o holý život asi s 4 -6 SU-27 které mě krátce po vzletu sundaly! a já tak ztratil další body. To vážně bylo k nasrání. Než jsem vůbec nabral rychlost a výšku, už na mě letělo tolik raket, že jsem to - navíc ve tmě - nedal. Masakr,

Je sice fajn, že už mám 5x Bronze Star a 1x záslužný letecký kříž ale tohle mě asi kampaň nevyhraje. Stačí jedna jediná chyba, náhoda (při jednou manévru pro změnu do mě vrazil ve vzduchu wingman a já byl na místě mrtev - to bylo hodně zlé), zbytečný risk a jste v lepším případě na padáku a v horším mrtví. Poměr ůspěšných a neůspěšných misí mám jasně v neprospěch těch neúspěšných. Už mám takový strach, že když letím bombardovat, okamžitě po útoku letím mimo oblast ohrožení a modlím se abych něco neschytal. Už kašlu na to, kolik dalších hangárů na enemy letišti zničím, jsem rád, že přežiju a doletím zpět na základnu. Jedině tak totiž dostanu body a povýšení.
Mám za sebou první fázi Operace HighLand (na hard obtížnost). Podařílo se mi zničit asi 17% z požadovaných 15% C4 cílů - během 8 hod. Většinu času (6 hod) jsem strávil v kokpitu F-22, pouhé 2 mise v kokpitu AWACS a i tam jsem se přepínal do F-22 na CAP / Escort / Scramble. Zatím mám 3 hvězdičky (povýšení v první kampani), 83 zničených letadel, 1 vozidlo a co je nejdůležitější - jedno kompletně zničené EWR (Early Warning Radar) Site. 5 mrtev, 3 na padáku, 8 kompletních misí, 6 failed, 4x Bronze Star Medal (v jedné CAP jsem sundal z oblohy 15 útočných letadel s mezipřistáním a dozbrojením). Také jsem během CAP 2x napadnul nepřátelské letiště blízko hranice a zničil co nejvíc toho šlo.
V druhé fázi se strategie změnila na To Strike air force targets (AF) = letiště, army, a jedno city, požadovaný Damage Level je 20%. V Mission Rosteru mám 2x Airfield Denial (3 hvězdičky) takže půjdu do toho. Opět spíše v kokpitu F-22. Tak jsem zvědav.
Tak jsem rozjel znovu tu první kampaň v další instalaci TAW a zkouším to jen jako pilot F-22. No, nerad to říkám ale na HARD jsem se 2 poslední CAP mise blízko hranice musel - 1x katapultovat po zásahu R-77 (z MiG-21!) a podruhé jsem stejnou raketu přežil (avionika a hydraulika poškozena) a šel na nouzové přistání, to se mi sice povedlo ale výsledkem bylo, že po přistání mě po chvíli vybouchl letoun pod nohama takže extra minusové body za smrt. Že jsem se raději nekatapultoval nad letištěm... k čemu jsou mi 2x Bronze Star.

PS: Endura má pravdu SAM mě na HARD lockne ať jsem stealth nebo ne. I když mám ENCOM1 a žádné externí zbraně tak SA-11 si počká asi tak na 3-3,5 nm a pak vypálí první raketu, když ji vymanévruji tak vypálí po nějaké chvíli druhou. Vymanévrovat SAM je těžké, mám úspěšnost tak 2:10. A bohužel SAM mě je schopen sestřelit bez ohledu zdali jsem v 15000ft, 25000ft nebo 35000ft (no v této extrémní výšce mu obvykle uletím a stačí klamné cíle).
@endura (05.12.2015 18:29): tak to musíš hrát pod 32 bit Windows 7. Já už mám jen 64 bit Windows a tam nelze původní instalátor použít. Jsem rád, že jsi přišel na to čím to je. To je ale nechutný bug (podvod?!). Zajímavé, já neuspěl jen jednou v AWACS misi na hard a nepřišel jsem na to čím by to bylo. Myslel jsem si, že to bylo tím, že jsem měl větší ztráty než nepřítel, respektive že jsem nic během těch 30 min mise nesundal z nebe.

Tak 80000 ft = 24 km dostup je i na Mig-21 Upgrade opravdu excelentní výkon za který by se nemusel stydět MiG-25. :) Podle World Air Power příručky k F-22 ADF max. 17,5 km (57500 ft).
@Rapier (29.11.2015 22:13): Hraji původní verzi TAW opatchovanou oficiálním patchem D3D kde se mění jen spouštěcí .DAT soubor. Co se týče AWACS misí, přišel jsem na to, že jsou neúspěšné, když někdo sestřelí AWACSa nebo jakýkoli Supply Mission (Chinook, Hercules, Mi-26).
Bohužel někdy hra dost podvádí protože i když na mém území není ani jedno nepřátelské letadlo, v okolí mých letišť záhadně padají letadla a když se můj AWACS zrovna nachází nad takovýmhle letištěm, je poškozen částečně nebo zničen úplně. Vypadá to, že i patch má ještě mnoho nedostatků.
Například tady jsem zachytil Fishbeda dělat zálet nebol výškový rekord. Původní výška 80.000 stop:
http://s27.postimg.org/lbdj5gkc3/Fishbed_altrecord.png

@endura (28.11.2015 09:17): A jak verzi hraješ? Tu původní (nostalogia mod - jako já) nebo tu vylepšenou, tzn. v nové grafice kde je mimo jiné obraz z LANTIR vidět v kokpitu na pravém MDF? Já, osobně jsem AWACS misi měl neúspěšnou jen jednou. Obvykle stačí jen zastavit Strike letky nepřítele, sestřelit vše co se blíží k Tobě, zkrátka způsobit větší ztráty protivníkovi než on Tobě a získáš body a Missision Success. Zvláštní.

S tím SAMem jsem se s tímhle nikdy nesetkal, jako, že by se střela zastavila a čekala na mě ale může to být bug.
@Rapier (21.11.2015 21:29): Díky za tipy, všechny jsem je využil ve třetí kampani na Hard. Je to nářez a taktika musí být o dost jiná, než kterákoliv kampaň na Medium či Easy. Jsem nucen maximálně využívat stealth funkci F-22 a ve zvýšené míře využívám letouny JSF, F-117 a B-2 na Strike mise.

Z čeho jsem ale dost vedle jsou Awacs mise. Každá skončila zatím neúspěšně, i když jsem dělal to samé jak doteď s úspěchem. Například, jsem zvyklý mezi prvními ničit A-50, IL-78R a Mi-26 protivníka, což jsou (některé) High Value Targets. Tady zničím za jednu Awacs misi 1xA-50, 1xIL-78R, 4xMi-26, 30 stíhaček a mise skončí neúspěchem, i když se mi přičte 400 bodů. Je mi jasné, že tak, jak jsem změnil taktiku v kokpitu, budu muset změnit i taktiku v Awacsu. Poradí někdo jak?

Druhá věc - SAMy na Hard. Jejich střely jdou vymanévrovat bez použití jedného Chaff-u, jen to chce specifické podmínky. SA-6 může odpálit 3, někdy bohužel i více střel v nepříjemně krátkém sledu. Jak to je možné, je třeba zkusit se skrýt za terén. Po druhé neúspěšně odpálené střele naberu směr SAM, na venkovních závěsnících nic (Stealth), výška cca 100stop, rychlost cca 600kts, vzdálenost pouze pár mil od cíle. Jakmile SAM vypálí svou třetí střelu, počkám až se vzdálenost zmenší na polovinu a pak provedu sudový výkrut ale s pořádně velikými poloměry zatáčení. Ve hrách od Novalogicu stačili mnohem menší poloměry a ryhlosti na vymanévrování SAMu. Střela mne mine a já SAM zničím kanonem. Jsem si vědom toho, že ani tenhle způsob není stoprocentní, ale občas se může hodit.

Co je ale dost nepříjemné, hra občas šidí: SAM vypálí střelu a já se schovám za terén. Na displeji ale vidím, jak střela zastala a čeká až se vynořím. Tehdy jsem ozařován přerušovaně s frekvencí několik krát za sekundu. Pak se musím znovu vynořit ze zákrytu terénu, střela pokračuje v mém stíhání a já se musím znovu skrýt do nízké výšky. Nepříjemné. Stává se to cca jednou za 30 odpálených střel.
@endura (21.11.2015 17:41): jak jde vidět jde Ti to. :) Jasně, že nahrej screeny s War Roomu z druhé kampaně, rád se podívám a pokud bys přidal i z první kampaně, tak se nebudu zlobit. :)

SAM na HARD obtížnost. Jediné řešení je mít buť HARMy a ty odpálit okamžitě na hranici dostřelu (a zůstat tak pouze se zbraněmi uvnitř šachet) nebo mít všechny zbraně jen uvnitř zbraňových šachet + ENCOM 1 + plyn jen na 100% a nepoužívat forsáž (zvyšuje IR signaturu)! Taky dvířka zbraňových šachet nenechávej otevřené - zvyšuje RCS. To určitě víš, dvířka můžeš manuálně otevírat, zavírat.
Pak můžeš přeletět přímo nad SAMem aniž by tě sestřelil, budě tě schopen sice detekovat a tobě bude znít varování v kokpitu ale SAM na tebe nebude schopen vypálit dokud zůstaneš stealth.

V DID hrách jde SAM i AA rakety vymanévrovat - v EF 2000 šel použit sudovitý výkrut ale ruku na srdce v F-22 TAW jsem SAM téměř nikdy na HARD nevymanévroval a pokud ano tak jedině tak, že se schováš za terén. Nicméně věřím, že se najdou borci kteří to umí ale já mezi ně zatím nepatřím.

Doporučuji Ti nahrávat si let by ACMI a pak shlédnou záznam a poučit se z chyb. Jedině analýzou ACMI možná přijdeš na způsob jak na to.
Podařilo se mi dokončit druhou kampaň na obtížnost MEDIUM. Rozdíly byly 100/100 Chaff/Flares vs 150/150 v EASY; kanón střílí rychleji; účinnost řízených střel se snižuje.

Rozjel jsem třetí kampaň na HARD a je to peklo. SAM SA-6 vypíná vysílaní, počká až doletím na cca 3NM, zapne vysílání a vypálí raketu, která nic nedbá mých klamných cílů a zničí mne. Jeho dosah se dost zvětšil oproti nižším obtížnostem. A to je jenom SA-6, nechci znát co dělá SA-11 či SA-17. V Novalogicovských hrách bylo možné vymanévrovat některé střely bez použití klamných cílů - je tohle možné i v TAW? Protože 50 klamných cílů není nic moc a bez oblbnutí rakety tady budu dělat jenom Awacs Commandera :-)

Rapiere, mám upnout screenshoty z War Roomu druhé kampaně?
@Rapier (14.11.2015 22:39): Screenshoty z kampaně jsem si nedělal, proto žádné nemám. Do ní se již nedostanu, protože je již ukončena; pouze mě to pustí začít hrát novou.

http://s11.postimg.org/pnc6vgfar/image.png
http://s23.postimg.org/geww720gb/lb1.png

Jinak, to s těmi elektrárnama mě to nepřekvapuje; je to popsáno v Strategy Guide k Air Dominace Fighter. V něm je kromě taktiky 5 rings tabulka důležitosti pozemních cílů. Jinak stažitelný PDF dokument (31MB) s názvem SG for ADF obsahuje tipy nejen pro ADF (1997) ale i pro TAW (1998).

Hodnotit hru zatím nebudu, pouze pro absolvování poslední kampaně na obtížnost HARD.

Tak hodně zdaru v nejtěžší kampani; a díky za užitečné tipy. Přeci jen ten manuál a strategický návod jsou dost dlouhé na přelouskání a vyžadujou poměrně slušnou znalost angličtiny. S mojí úrovní B2 mám docela co dělat.
@endura (14.11.2015 13:32): paráda. Gratuluji k vítězství v první kampani!

Podle topics na combatsim.com je zdaleka nejtěžší a nejhůře vybalancována právě ta první kampaň - Operation HighLand. Už kvůli faktu, že požadovaný damage level 60% je fakt maso.

I když jsi to hrál jen na EASY mezi HARD a EASY je rozdíl jen v přesnosti Tvých a AI zbraní, ano ten rozdíl je propastný - speciálně u SAM - ale vyhrát kampaň je stejně obtížné jako u HARD. No možná o "něco" lehčí, protože máš vyšší šanci na přežití ale to nic nemění na Tvém umění.
Na TAW je super, že každý hráč může kampaň vyhrát jiným způsobem. Na combatsim,com popsal jeden pilot tzv. Paradox taktiku kdy vyhrál tím, že zničil Jaderné elektrárny protivníka a tím prakticky všechna města v okolí. Do několika hodin vyhrál kampaň.

S těmi Wingmany máš pravdu, taky se mi stalo, že neodstartovali ale pouze tehdy když jsem neprošel standartní procedurou, tzn. nedostal od Control Tower povolení k rolování a neodpovědel Y (Yes).

JJ s tím hraním v roli Commandera AWACS je to svatá pravda, bez toho nelze ani vyhrát kampaň.
Nechceš přihodit screenhoty s kampaně kterou jsi vyhrál a logbook? Rád se pokochám.

Já stále nevím zdali tu kampaň vyhraji nebo ne ale postup jaký jsi popsal je ten správný, nepoužívat dumb bombs (hloupé železné bomby) a místo toho dát AI letky strike vždy naváděnou munici - JDAM, LGB, Maverick.

S tím podvádění AI, když je zničené letiště jsi mě dost překvapil. To nepotěší. BTW nechceš napsat komentář a ohodnotit hru teď když už jsi jednu kampaň vyhrál?
@Rapier (08.11.2015 13:21): Jo, hrál jsem první kampaň. V kokpitu mám odehraných odhadem 17hodin z celkových 20.
Odhaduji, že 3 radary EWR jsem zničil do 8-mi hodin od začátku mise, všechny SAM+ZSU do 15-ti hodin a ve 20-té hodině jsem vyhrál kampaň na obtížnost Easy.

Co se týče letišť, tam hra bohužel dost podvádí. I když zbombarduji VŠECHNO co je na letišti, tzn. Control Tower, Hardened Aircraft Shelters, Hangers, Dispersals, Airstrip Lights, Containers atd. někdy se tam v dalších misích objeví zaparkovaná letadla. Ještě větší nesmysl ale je, když jsem úspěšně zničil všechna letadla na nepřátelském letišti, v klídku si odlétám domů, když v tom vidím na radaru růžový trojúhelník. Mrknu dozadu, a to právě odstartovalo letadlo z letiště, které jsem úplně zneschopnil + zničil všechna letadla.

Jo, a mám zapnuto v configu že startuji ze začátku dráhy, ne na stojánce. Tam jsem měl problém, že wingmani nechtěli vzlétat, tak jsem byl nucen zapnout těch pár vychytávek v configu.

Hrát z Awacsu je nejen příjemná oddechovka ale i nezbytnost, protože jenom tak je zaručená co nejrychlejší reakce proti právě vzlétajícím letadlám protivníka.

Už jsem si přepnul obtížnost na Medium a hraju druhou misi. Časem bych se chtěl dopracovat k obtížnosti Hard, ale zatím sbírám zkušenosti. Zkusím vyhrát jednu-dvě kampaně na Medium, pak se uvidí. Není vyloučeno, že první misi si zahraju také na střední nebo nejvyšší obtížnost.
Tipy pro ty kteří by rádi hráli F-22 Total Air War 2.22a odkaz pod Windows 8/8.1/10.

1) pokud hru nainstalujete a, ať děláte co děláte neslyšíte ve hře zvuky, na 100% zabere pokud hru naistalujete do jiného adresáře! Ani tvůrci neví proč se tak děje ale funguje to.

2) ve Windows 8/8.1/10 po spuštění hry je problém, že po přihlášení neuvidíte menu ve hře ale jen wallpaper s F-22 a na pozadí zvuky jak myší najíždíte na jednotlivé položky (kampaň, training, atd.). Samozřejmě dá se to naučit nazpaměť - min. já to tak dělal až doteď.
Nicméně řešením je spustit hru v Režimu Kompatibility pod Windows 7 a výsledek bude, že se vše správně zobrazí a vy uvidíte všechny položky menu přímo ve hře. :) Že jsem na to nepřišel dřív...
@endura (08.11.2015 08:51): dobře Ty! Postni nějaké screeny s logbooku, z war roomu, apod. na povzbuzení. Proti Tobě jsem úplný žabař. Já na to teď jdu přes kokpit v F-22 a Strike Mise.
Za kolik hodin jsi zničil všechny EWR a letiště, SAM, AAA? Tzn. že tvůj protivník už nemá žádná letadla - včetně AWACS a obloha je Tvoje? Tzn. že jsi vybojoval totální vzdušnou nadvládu a teď si v klidu lítáš strike mise v F-22?
Kolik hodin máš z celkově odehraných v kokpitu? Hraješ tu první kampaň?
@Rapier (26.10.2015 16:00): Samozřejmě, drtím první kampaň potřetí, zatím to vypadá slibně:

Pokaždé, když spustím WarRoom, najdu si důležité mise (BAI, Interdiction) změním jim parametry na 3xStrike + 1xWildWeasel (když jsou poblíž SAMy) nebo 1xEscort (když jsou poblíž aktivní letiště). Letadla volím taková, která mají ve výzbroji JDAM -> F-22;F-15;F-16;Mirage;JSF anebo která jsou na ničení zodolněných pozemních cílů určena jako Su-25 s jeho KAB-1500 a 500. Změním samozřejmě otočné body podle SAMů a letišť, pak změním letovou hladinu na 40.000ft kvůli ůspoře paliva. Spustím samotnou misi, nahodím motory a přidám tah na 100%. Vyjdu z mise použitím SHIFT+Q.

Občas edituji i mise CAP, přidávám k F-22 letadla typu F-14,F-15C,Mig-21,Su-27 prostě která se na bombardování nehodí. Změním jim trasu tak, aby hlídkovali tesně u hranic. Tohle udělám pokaždé asi 10 krát a pak si zahraju AWACS commandera, nebo klidně opustím hru.

Zatím mám z této strategie dobrý pocit, protože na mapě nepřítele nemám ani jeden EWR, ani jedno aktivní letiště a jsou tam pouze 1xZSU + 1xSA v levém horním rohu mapy. A to mi zbývá ještě spousta hodin do konce kampaně, takže zatím spokojenost.
Tipy jak vyhrát kampaň v TAW.

Fakta
Normálně nelze kampaň vyhrát pokud budete létat jen mise ze seznamu (CAP, ESCORT - AWACS, JSTAR, apod.), protože než Vás povýší za CAP mise aby jste mohli létat STRIKE mise (požadovány min. 3 hvězdičky), tak kampaň velmi pravděpodobně, dříve nebo později, prohrajete.
Dalším problémem je, že DID neměli dost času hru dodělat - např. pozemní válka nebyla plně implementována na nátlak publishera museli hru vydat, a druhý problém je, že Váš STRIKE (AI) obvykle mine cíl! To je dost flustrující.
Další flustrující věcí je fakt, že dokud má protivník letiště tak může generovat nová a nová letadla (ale to Vy taky!), tzn. počet letadel je téměř neomezen. Proto nejlepší způsob jak zamezit generování nových a nových letadel je zničení Letišť protivníka = hangárů, control tower, a teď a to není vtip i ukazatele větru na letišti! Problém ale je, že obvykle Vaše současná strategie nebude zrovna AF (Air Force Target) takže na to nebude mít čas.

Tip 1
Klíčem k úspěchu je ze začátku létat v roli Commandera AWACS a hrát TAW jako realtime strategii. Protože tak nasbíráte nejvíce zkušenostních bodů a budete tak nejrychleji povýšeni. Během 30 min AWACS mise musíte zničit co nejvíce cílů definovaných aktuální strategií (v ideálním případě) a zároveň zničit co nejvíce nepřátelských STRIKE / SEAD letek, které na Vás protivník pošle. Ve STRATEGY (ve WAR ROOMu) se dočtete jaká je Vaše a protivníkova strategie. Takže když Vám Inteligence Suggests Current Enemy Strategy říká, že protivník útočí na Vaše AF (Air Force Target) tím se Vám snaží říci, že protivník se rozhodl zaútočit na Vaše letiště a Vy v roli AWACS budete muset dříve než se enemy STRIKE letky dostanou k cíli je zničit - ideálně než se dostanou na dostřel letiště. Každé letadlo (pochopitelně mimo transport, AWACS, Tanker, apod.), které neletí STRIKE/SEAD přesměrujte na INTERCEPT (stíhání) a dříve, než enemy STRIKE dostane šanci zaútočit na letiště tak jej zničte. Neváhejte poslat ani jediné letadlo vstříc ENEMY Strike, i kdyby mělo letět pře půl Vašeho území. Na nic nečekejte. Reagujte proaktivně a klidně stíhejte dvěma CAP jediného Su-25.
Po 5-7 AWACS misích budete 3x povýšení (3 hvězdičky) a můžete začít létat STRIKE mise a některé SEAD mise (4 hvězdičky).

Tip 2
V každé kampani je definována od počátku současná (to slovo si dobře zapamatujte) strategie, které se MUSÍTE držet! Body za zničené cíle (v Damage Graphu ve War Room vyjádřené v %) dostanete pouze tehdy když zničíte cíle na SOUČASNÉM seznamu cílů (v Target List ve War Room vyjádřené bodovou hodnotou do 10 = nejhodnotnější cíl). Tzn. pokud je Vaše současná strategie C4 (Command, Control, Communication and Computing) tak pokud zničíte most (Infrastructure) tak se Vám nic nezapočítá v Damage Graphu ale pokud zničíte EWR (Early Warning Radar), což je C4 cíl, tak získáte po úspěšné misi body a započítá se Vám požadované poškození v Damage Graphu.
A pozor jste omezeni ČASem který Vám byl dán pro současnou strategii (např. C4), takže zničte co nejvíce C4 cílů. Jakmile se strategie změní musíte se okamžitě přepnout na novou - aktuální - strategii a začít ničit cíle, které spadají pod novou strategii - tzn. pokud jí změní na Infrastructure tak např. musíte ničit mosty, apod.!

Tip 3)
Naučte se perfektně vymanévrovat nepřátelské rakety - IR (Infra Red) nebo R (Radar). Během dlouhých STRIKE misí (běžně 3-5 hodin letu - 2 hodiny tam, 2 hodiny zpět a pár minut nad cílem) budete dříve nebo později čelit nepřátelské přesile a to včetně zpáteční cesty.
Ideální je klávesou F3 po zvukovém i vizuálním varování zaměřit hrozbu a dostat ji na svou 9 nebo 3 hodinu (12 hod je před Vámi a 6 hod za Vámi). Na Defence MDF můžete sledovat dráhu střely která po Vás jde + vizuálně pomocí F3. Jakmile se střela přiblíží tak teprve tehdy začněte odpalovat klamné cíle (jinak je to plýtvání), klávesa DEL vybere automaticky ty správné klamné cíle, tedy flary na IR nebo chaff na R a zárověn raketu posunout na 10 nebo 2 hodinu.
A samozřejmě v dané chvíli být ideálně bez externích zbraní (snižuje STEALTH) + mít přepnutý ENCOM (Emission Controll) na 1 (Radar OFF, Radio OFF, atd.) Střela by Vás měla minout. Chce to tréning ale dá se to zvládnout.

Tip 4) Vždy si naložte max. počet zbraní co lze. Ideálně Mavericky (přes LANTIR můžete zaměřit jakýkoliv cíl) a co nejvíce AA raket. Později LGB + AA. Totéž naložte Vašim Wingmanům. Neváhejte jakmile je nepřátelský CAP v dohledu poslat Vaše Wingmany do útoku manuálně by Engage My Target nebo obecně Engage Bandit. Oni totiž obvykle přežijí déle než Vy a obvykle jste to Vy komu dříve dojdou AA rakety. Šetřete - pokud to lze - svoje AA rakety na horké chvíle nad cílem STRIKE mise.

Tip 5) Během letu můžete kdykoliv přistát na jakémkoliv spojeneckém letišti a doplnit zbraně a palivo a to jak sobě tak všem Wingmanům. Proto je nutné mít naistalován patch a aktivovanou příslušnou volbu REAM_WINGMAN=1 v GAME.CFG souboru. Klávesa ALT+R přezbrojí.


TIP 6) Nastavení v GAME.CFG file musí být:
REARM_WINGMEN=1
LAND_AT_ANY_BASE=1
NO_COLLISION_ON_GROUND=1

Následující volby vždy s nulou.
START_ON_RUNWAY=0 (vždy začnete na stojánce)
OTHER_FLIGHTS_IN_AIR=0

Možnost získat více nábojů do kanónu na HARD obtížnost
MORE_CANNON_ON_HARD=1

TIP 7) Ve WAR ROOM si zapněte SCRAMBLE (poplach) a pokud Vám bude nabídnuto jděte do toho, protože když zničíte enemy STRIKE letky a živí přistanete dostanete mnoho bodů a můžete tak rychleji povýšit. O RANK tady jde především, bez příslušného RANKu nemůžete létat STRIKE/SEAD mise.

TIP 8) NIKDY nepoužívejte kompresi času ani ve WAR ROOM ani během mise v F-22. Nikdy,nebo se budou dít věci, které nebudete mít pod kontrolou.


http://community.combatsim.com/topic/35324-campaign-scoring-in-taw/
Takže první cíl kampaně -15% zničení C4 se mi nepovedlo - jen 9%, teď útočíme na Airfields, mám na to 11 hodin. Z TAW Strategy Guide a z combatsim.com jsem se dočetl, že dokud nejsou zničená letiště tak nepřítel může generovat další a další vlny letadel, to by odpovídalo, už teď mám na kontě za 10-11 hod hry 150 zničených letadel a nepřítel na nás posílá další a další. Jediné jak tomu teď mohu zabránit je zničit co nejvíce letišť co to jde.
Nevadí v jedné F-22 jsem si spravil chuť a sundali jsme enemy A-50 AWACS a průzkumný IL-78. :)

Zde tipy od pilotů: http://community.combatsim.com/topic/31684-campaign-status-for-all/
@Rapier (25.10.2015 23:16): A jak jsi přišel na to, že jsem vyhrál kampaň? Nikdy jsem to nedohrál, navíc jsem to dobře deset let nehrál, takže asi ani tipy už ode mě dneska nečekej. :)
Dnes jsem letěl jako ESCORT s dalšími 12 letadly (2x Wild Weasels + 1 Strike) na EWR - C4 High Value Target. Cestou jsem sice dostal hodně letadel (napadl jsem 2x Strike letky které letěly k nám na naše C4 cíle) ale bohužel nad cílem jsem byl bez AMRAMMů s 1x Sidewinder na ENCOM 2 a, i když jsem přiděloval cíle wingmanům - attack my target přes MDF - na Su-27 a MiG-21 které po náš šli - šlo o to uvolnit cestu STRIKE F-16U, po zásahu (IR raketou) jsem se stihl sotva katapultovat - bohužel nad nepřátelským územím. Moje F-22 vybouchla o pár sekund později.

Pak jsem přes SMART view sledoval jak LEAD F-16U minul EWR cíl....kur.. jak je to možné?! Ani jedna F-16U nezasáhla cíl! Že jsem si idiot nevzal nějaké Mavericky a přes LANTIR jsem to EWR mohl sejmout. Letěl jsem 2 hod k cíli - hluboko v území nepřítele a takové zklamání...

No moc se mi v kokpitu F-22 nedaří, v TAW je skutečně umění přežít, min. na HARD obtížnosti. Problém je že ani stealth / ENCOM 1 mě nezachrání před IR raketou a evidentně ani klamné cíle...

Více zde:
http://rapier.rajce.idnes.cz/F-22_TAW#CampaignDebriefGoals.jpg
http://rapier.rajce.idnes.cz/F-22_TAW#CampaignDebrief.jpg
http://rapier.rajce.idnes.cz/F-22_TAW#CampaignDebrief2.jpg
http://rapier.rajce.idnes.cz/F-22_TAW#CampaignDebrief3.jpg
http://rapier.rajce.idnes.cz/F-22_TAW#CampaignDebrief4.jpg
http://rapier.rajce.idnes.cz/F-22_TAW#CampaignDebrief5.jpg


Pak jsem dostal nabídku na SCRAMBLE. Přijal jsem a spravil si chuť. Všechny bandity jsme s wingmanem sundali z oblohy, samé Su-27 (asi 3-4 letky) a já využil možnost přistát po vystřílení AMRAAM na letišti a přezbrojit (sebe i wingmana) a znovu jít do akce.
Díky tomu jsem dostal nejvyšší score v misi a Silver Star Medal. :)

Více zde:
http://rapier.rajce.idnes.cz/F-22_TAW#Scramble1.jpg
http://rapier.rajce.idnes.cz/F-22_TAW#Scramble.jpg
http://rapier.rajce.idnes.cz/F-22_TAW#Scramble3.jpg
http://rapier.rajce.idnes.cz/F-22_TAW#Scramble4.jpg
http://rapier.rajce.idnes.cz/F-22_TAW#Scramble5.jpg

Když se tak dívám na ty grafy po scramble, tak máme stále zničených jen 6% z požadovaných 15% C4 cílů a mě zbývá už jen 1 hod do konce současné strategie. Ach ti politici, to jsem zvědav co vymyslí. Začínám mít ale obavu zdali to vše moje úsilí bude stačit...

CRASHi jak si to udělal, že jsi vyhrál kampaň? Na jakou obtížnost jsi to hrál? Nějaké doporučení? Tipy? :)
Teď jsem letěl CAP s jedním wingmanem, velmi blízko súdánské hranice. AWACS mě poslal stíhat nejprve letku Su-27 a pak letku MiG-21. Po vypálení všech AMRAAMů - plánovač mě jich naložil jen 6 - jsem se dostal do doghfightu s 2x MiG-21. První Sidewinder MiG vymanévroval!, druhý sejmul jeden MiG ale než jsem mohl střílet kánonem tak po mě pravděpodobně druhá dvojce MiGu 21 vypálila 2x IR raketu. První jsem vymanévroval, druhá mě sejmula a jsem poprvé za kampaň mrtvý.
@endura (25.10.2015 12:55): Hm tak to mě netěší. Takže požadované poškození definované současnou strategií má výrazný vliv na to zdali kampaň bude success nebo failed. Tak to mám sakra co dělat abych vyhrál. Uff.

Kterou kampaň, že jsi to hrál?

S tím MiG-21 ano, papírově to není žádný soupeř pro F-22, klidně sundám dva v dogfigtu během tréningu, jenže jiné to je když jsi v kampani uprostřed mise, kde víš, že každý zásah od MiGu může znamenat rozdíl mezi mission success nebo failed.
A taky záleží na volbě obtížnosti na HARD létají a střílejí všichni lépe a tvé zbraně jsou méně účinné (řekl bych že působí realistický damage a jsou obecně méně přesné). BTW kanon mám v configu zapnutý na more realistic.

Jo tak, teď rozumím :) No já to teď zkusím z kokpitu F-22.
@Rapier (24.10.2015 22:35): "Jak se daří Tobě? Pochlub se? Na jakou to hraješ obtížnost. "
Obtížnost Easy, Campaign Failed, 30% požadované poškození protivníka místo 60%. Takže moje strategie nevyšla :-(

"Mám rád dogfight a s kanonem to umím ale když budu mít proti sobě 2x MiG-21 je to prostě riziko" Na to jsou přece ty úvodní tréninkové mise F22vs2xMig21 atd. Neříkám, že jsem to nikdy neschytal kanonem od dvojice 21-ek (když jsem zapoměl hlídat si záda), ale tahle roura pro Raptora prakticky nepředstavuje protivníka.

No a tím šizením jsem myslel strategii ponechat co nejvíce vyzbrojených letek na letišti a pak je komandovat z AWACSu - převálcovat protivníka převahou letadel.
@endura (24.10.2015 12:51): Neřekl bych, že to musíme šidit. :) Je to Total Air War, plně dynamická kampaň kde se rozhodnutí a výsledky okamžitě projeví na bojišti. Prostředí v TAW je díky tomu mnohem více smrtící, než v DID EF-2000!

Také zde afričtí protivníci díky ekonomickým zázrakům nakoupili nejmodernější leteckou a jinou techniku a tak disponují výkonnými stroji ruské, americké, francouzské nebo britské výroby.

DID také v simulátoru nasadili modernizované verze MiGu-21, které navíc vyzbrojeny R-73 a R-77 jsou prostě smrtící, jasně mají radar s výrazně menším dosahem než Su-27 ale vyzbrojeny jsou úplně stejně. A jak už na Tebe letí R-77, tak je jedno zdali je vypálená z obstarožního ale zmodernizovaného MiG-21 nebo supermoderního Su-35.

Samozřejmě, co je zarážející je počet letadel na straně protivníka, já už zničil v roli Commandera AWACS nebo v F-22 přes 100 letadel protivníka a zatím se nezdá, že by mu docházel dech. Většina těch letadel byly Su-25, Su-27, Mig-21 a Mig-27 + pár průzkumných bezpilotních Tupolevů a MiGů-31.

Zatím se mi bezkonkurenčně nejvíce daří v roli Commandera AWACS. V něm je důležité během té 30 minutové mise zničit co nejvíc leteckých cílů. Jen jednou jsem nezničil žádnou letku a měl jsem Mission Failed v roli AWACS.

V F-22 mám za sebou jen 1 úspěšnou misi! Ve všech ostatních jsem skončil na padáku. A neřekl bych, že to je tím, že bych neznal avioniku a možnosti své F-22.
Tohle je prostě letecký simulátor a, i když sedíš v letadle za pár desítek/stovek miliónů s min. RCS (Radar Cross Section) a přestože máš k dispozici ENCOM (Reduce Emission Control) a v pumovnici až 8x AMRAAM s 2x Sidewindery + dalších možných 8x AMRAMM na venkovních závěsnících (celkem tedy až 18 AA raket) s kanónem a k dispozici máš navíc perfektní SA (Situation Awareness) na svých MFDs díky AWACS, JSTAR a pozemním EWR a dalším na bojišti, kteří mají datalink, přesto všechno jsi stále zranitelný a stačí jeden obstarožní MiG-21 vyzbrojený R-77 (ruská obdoba AMRAAM) a okamžitě bojuješ o holý život.

Situace na bojišti se mění každou minutu a nic není jisté. Logicky nepřítel má taky AWACS a taky na tebe posílá INTERCEPT stíhače, kteří Ti mají zabránit splnit Tvůj úkol. Tohle je prostě smrtelná hra na kočku a myš a jediná cesta jak přežít je mít svého wingmana (-y) a zvážit kdy je lepší to zabalit a obrátit zpět. Musíš si prostě udržovat perfektní přehled o situaci kolem Tebe a pro úspěšné splnění mise je obvykle nutné splnit všechny body které jsou specifikovány až na jednu výjimku a to když máš patch a zapnutou příslušnou volbu můžeš přistát na kterémkoliv našem letišti a mise bude success.

Upřímně kdo vyhraje kampaň v F-22 TAW se může počítat mezi Elitu, protože tady nestačí být jen dobrý, tady se musíte ujmout role Commandera AWACS a trochu jít tomu štěstí naproti.

Možná ta první kampaň jde vyhrát jen v roli pilota F-22, já osobně jsem si ale prvních 5 hod k povýšení pomohl v roli commandera AWACS, kde se přeci jen body sbírají mnohem rychleji a nyní s 3 hvězdičkami už mohu letět více misí, ne jen CAP ale i Strike nebo Wild Weasel.

Také bych připomněl tip, že je dobré po vystřílení raket i na CAPu přistát na nejbližším spojeneckém letišti a dozbrojit a dotankovat (včetně Wingmana - ošetřeno patchem) a pak jít zpět na CAP. Protože bez AA jen s kanonem toho člověk moc nevykouzlí. Mám rád dogfight a s kanonem to umím ale když budu mít proti sobě 2x MiG-21 je to prostě riziko, zvlášť pokud si ho zapomeneš pohlídat. Stačí schytat pár střel s kanonu MiGu a máš problém.

V současné chvíli mám 3708 bodu za sebou 7 hod z 10 hod naší strategie útočit na C4 cíle. Podle grafu jsme protivníkovi zničili cca 3% leteckých sil, 2% Infrastruktury a cca 2% C4 (Command, Control, Communication, Computing).
Tajně doufám, že soustředím se v roli AWACS na zničení co nejvíce Air Force protivníka dosáhnu alternativního scénáře kampaně Operation HighLand, kde by poté měli naše pozemní síly rozhodnout na zemi. No zbývá mi ještě 65 hod... tak uvidíme.
Jak se daří Tobě? Pochlub se? Na jakou to hraješ obtížnost.

BTW zaregistrovali jste, že tahle hra nabízí 10 plně dynamických kampaní z nich jen první zabere 70 hod! A kde je fakt, že to obvykle na poprvé nedohraješ takže musíš opakovat. To jsou stovky hodin, než dohraješ jen ty kampaně. Kam se na to hrabou moderní hry. :)

Moje aktuální výsledky zde
Logbook http://rapier.rajce.idnes.cz/F-22_TAW#OperationHighLand2.jpg
War Room - Operation HighLand http://rapier.rajce.idnes.cz/F-22_TAW#OperationHighLandWarRoom.jpg
Operation HighLand - kampaň information http://rapier.rajce.idnes.cz/F-22_TAW#OperationHighLand.jpg
@endura (24.10.2015 12:51): rádo se stalo. Tady je můj příběh ze včerejší mise....aneb běžný den bojového pilota v F-22 TAW.

Včera jsem letěl svoji první STRIKE misi, cílem byl C4 cíl - EWR (Early Warning Radar) - s hodnotou 8b z 10b na seznamu cílů, které plánovači letecké kampaně připravili před zahájením letecké kampaně. Detailně jsem si prošel BRIEFING, cca 10x si prohlídl cíl přes EDIT se zoomem, bez zoomu a kde jsou jaké orientační cíle (město, letiště, relativní poloha cíle vůči orientačním bodům, atd.) a podíval se jaké máme podvěšeny zbraně (vyměnil jsem 6x Maverick za 2x LGB - Laser Guide Bomb).

Protože šlo o High Value Target, tak mimo 4x F-22 STRIKE letky (vyzbrojeni jsme byli 2x LGB, 6x AGM-65 Maverick + v pumovnici 2x AIM-120R AMRAAM, 4x AIM-120C AMRAAM a 2x AIM-9X Sidewinder) s námi letěl ESCORT s Mirage 2000 s AA (Anti Aircraft) a 2 x Wild Weasel (WW) s 4x EF-2000 a A-G na SAMy. Celkem tedy HQ vyslalo na tuhle misi 16 letadel! To bude mazec.

Stojím na pohotovostní stojánce s Wingmanem, tedy hned vedle vzletové dráhy, startuji oba motory a žádám Control Tower na letišti o povolení vzletu. Prý v 13:55 což je za 2,5 min. Tak fajn. Mezitím na MDFs (Multi Functional Displays) sleduji znepokojivě množství červených cílů - banditů - cca 15 Súdánských letadel: SU-25, MiG-21, SU-27 a MiG-27 a co je horší tak letka 4x MiG-27 má kurz na naše letiště!

OK, stále čekám na povolení k rolování na vzletovou dráhu. Je 13:57 a nejprve postupně startují obě WW letky s EF-2000, uběhne asi dalších 5-10 min a mezitím se MIGy-27 dostaly k letišti, z kokpitu přes pohled na hrozbu (padlock na hrozbu ve vizuálním dohledu) znepokojivě sleduji útok MIGů-27 na letiště. Za mnou se ozývá scakato AAA (protiletadlové mobilní dělostřelectvo rozmístěné po obvodu letiště - obvykle v rozích) a já fascinovaně a zároveň znepokojivě sledují dráhu přehradné palby AAA a 2 MiGy-27 byly rozstříleny na kousky za letu. Zbylé dva ale útočí a právě vypustili A-G (Air to Ground) rakety na letiště. Začíná se mi rosit čelo a bezmocně sleduji útok. Žádám znovu Control Tower o povolení ke vzletu ale marně. Mezitím Control Tower povoluje start hotovostní dvojici Mirage 2000 s AA - SCRAMBLE - a ty se ihned po odpoutání z letištní plochy zapojují do dogfightu s MiGy-27.

Naše WW s EF-2000 jsou už ale na cestě, zatímco já stále čekám na povolení, čekají také ESCORT Mirage 2000 na pojížděcí dráze. Mezitím přistává Hercules a už je 14:20 a my pořád nemůžeme do vzduchu.

Na MDFs sleduji, že WW EF-2000 se zapojily do boje s Bandity, kterých se to tam hemžilo více než bych si osobně přál.

Nic ruply mě nervy a bez povolení startuji, což prakticky znamená že 3x F-22 moji STRIKE letky zůstávají na zemi a já tak letím úplně sám. Jsem si vědom, že jsem právě porušil rozkazy a jsem v tom sám.
Letím přes waypoint 2 a už se blížím k cíli, jenže sám a postupně mě lockuje několik banditů a chtě nechtě se musím zapojit do AA boje s bandity, Za chvíli jsem kompletně bez raket na ENCOM 2 (radar OFF) ale bohužel s podvěšenými Mavericky a LGB, tzn. Stealth bohužel nižší než aktuální nastavení ENCOM.
Díky tomu na mě vzápětí letí jedna IR raketa, tu ještě vymanévruji ale vzápětí druhá IR (Infra Red) a ta mě zasáhne. Několik MiGů a Su-27 jsem předtím asi dostal ale zdaleka ne všechny. Po zásahu mam Electrical Failure a řízení v háji, půl křídla v háji a letadlo není schopni letět vodorovně. Bez toho prakticky nemám šanci zasáhnout cíl A-G zbraněmi nicméně mám Mavericky a tak pokračuji v letu. Ovšem SU-27 na CAP misi po mě znovu pálí IR raketu a mě nezbývá nic jiného než šáhnout po katapultážních madlech....

Samozřejmě bylo chybou, že jsem nepočkal na povolení ke vzletu, tuhle chybu už si příště nemohu dovolit, protože bez povolení wingmani neodstartují, na rozdíl ode mne.

Report po misi: 4 zničená letadla protivníka, úspěšnost mise 50% - většina z 16 letadel přežila asi proto, mínusové body za nesplnění mise a moje první Purpurové Srdce - medaile.
@Crash (21.10.2015 22:42): Crashi, ne nadarmo je to Total War, je to masakr!
Dnes jsem dostal svou první medaili vůbec - Bronze Star - za CAP kdy jsem iniciativně šel proti strike 8x Su-25 s doprovodem 4x MiG-21 + 4x Su-27. To víš, že po mě šlo několik raket, naštěstí - sám ani nevím jak - jsem všechny vymanévroval - měl jsem štěstí.
Výsledkem bylo že jsem zničil 5 letadel (dle reportu z mise 4x Su-25 a jeden který mě report nevypsal). Do toho jsem těžce poškodil kanónem Su-27 a MiG-21 v dogfightu ale nejspíš ho dostal nakonec můj wingman. Oba jsme ten CAP přežili, už bez AA jen s pár náboji v kanónu, pak jsem si to zamířil na waipoint 3 - to abych splnil cíle mise (další 2 cíle mise byly: přežít a přistát) - pak zažádal AWACS o uvolnění a zamířil domů. Tentokrát jsem nic neponechal náhodě a přistál manuálně bez autopilota. Posledně se mi totiž stalo, že autopilot to napálil do letadla přede mnou....což po 1 hod letu naštve.

Výsledkem byla úspěšná mise (moje první v F-22!) + cca 150 b navíc a moje první medaile vůbec.

Akorát co mě mate, to povýšení není vidět v pilot logu před vstupem do kampaně ale až když vstoupím do kampaně tak ano.

PS: ještě jsem stihl jednu misi za AWACS s 420b odměnou a dalším povýšením v té kampani (3 z 5 možných). Až teď jsem objevil, že mapa AWACS jde zoomovat se shiftem... :) já to předtím dělal s maximálním oddálením mapy, což šlo špatně jakmile tam bylo více cílů u sebe.

PPS: nevím jak na medium ale na hard je velmi obtížné trefit něco AIM 120 AMRAMM C, s R variantou mám 90-100% úspěšnost, s C jen 30-40%. Budu se muset mrknou do manuálu kde dělám chybu.
Tak jsem kampaň Operation HighLand začal znovu, nicméně než bych letěl časově a tak trochu nudné CAP hluboko v našem území nebo doprovod tankeru (bez povýšení tě na nic složitějšího ze začátku nepustí) tak jsem si chvíli počkal na AWACS mise, naše současná strategie je zničit 15% C4 cílů a máme na to 10 hod (z celkových 80h). Já stejně nemohu letět žádný strike bez povýšení, takže pro zajímavost za 2 hod v roli commandera AWACS a jednom scramble v F-22 mám na kontě 32 zničených letadel, 1 eject (musel jsem se katapultovat, proti 16 SU-27 to bylo peklo ale 6 jsem jich dostal wingman přežil a sundal jich 9), 1x failed mission (ta s tou katapultáží) a 4 success v roli commandera AWACS.
Současné skore mám 1036b (běžně zisk okolo 280-320b za jednu misi v AWACS) a v damage grafu okolo 20%. Nyní po povýšení už mohu létat CAP mise blízko hranice, kde se to hemží Migy, Suchoji, SAMy, EWR a apod. Zbývá mi 8 hod do současné strategie. Hraji to na HARD.

PS: mise v AWACS trvají jen 30 min
@endura (10.10.2015 18:01): Takže pěkně popořadě. Zatím jsem žádnou kampaň nedohrál - proto ani nemám zatrženo dohrál jsem hru, ale pracuji na tom. Podle mě bys měl ničit cíle dané spojeneckou strategií. Podle doporučení níže (citace s oficiálních TAW stránek).

"Select Strategy from the War Room to display the current allied strategy.
Your political leaders have set you a time limit in which to achieve your strategic objective: in this case you have only six hours left to destroy 15% of the Enemy's Air Force targets. Remember: these time limits are not fixed. If the strategic balance shifts, your political leaders may dictate a change of strategy, so move swiftly and strike as effectively as you can. Time is not your ally."

A teď ty Mavericky. Ano jde to a velmi jednoduše, můžeš locknout jakýkoliv cíl který se nehýbe - tzn. i vrtulník ve visu/pomalém letu, přes LATRIN a pak vyslat Maveric.

Jak na to?
Zmáčkni P - Pauza (to pokud bys to nestíhal)
Přepni se na Attack MFD - 3 na numerické klávesnici
Zmáčkni tlačítko L (Display Latrin Image) - tím zapneš LATRIN
Můžeš si vypomoci přiblížením obrazu cíle - zmáčkni tlačítko ZI (Togge Zoom).
Pak pomocí levého Shiftu a šipek na klávesnici posuň zaměřovací kříž LATRIN na cíl.
Poté zmáčkni tlačítko LT (Latrin Track) tím uzamkneš zaměřený cíl a už stačí být jen v dostřelu Mavericku a vypustit ho. Zasáhne Tebou uzamčený cíl.
Na HUD se zobrazí trojúhlelník značící uzamčený cíl a počkej na Shoot povel. Bacha na max. dostřel Mavericku.
@Rapier (06.09.2015 23:18): Ještě ne, chybí mi 19 hodin. Zkouším vlastní strategii: ničím hlavně konvoje SS-23 s důležitostí 8, pak ničím města a voj. základny poblíž hranice s důležitostí 7. Všechna letište, EWR a SAM sites jsou již dávno zničeny.
Co mi ale hlava nebere: Na celou kampaň mám několik desítek hodin, kdy se ale mění strategie. Nejdřív je třeba ničit letadla (AF), pak komunikační systémy (C4), atd. Proč jsou ale v přehledu cílů stále ta istá města, konvoje SS-23 a vojenské základny? Z tohoto rozporu vyplývá otázka: Co je důležitější ničit a čím se řídit? Rozpisem cílů s přirazenou důležitostí, nebo aktuální strategií?
Moje další otázka: v manuálu se píše, že Maverick lze použít i na budovy, mosty a vrtulníky. Nenašel jsem ale jak. Mám dokonce i Official Strategy Guide pro ADF(s patchema), kde jsem to rovněž nenašel. Je to tedy možné? Jak? Please advise :-)
@endura (27.07.2015 21:19): Včera jsem začal hrát kampaň na hard. Nakonec jsem to pod Windows 8.1 kompletně rozjel, klíčem k úspěchu je instalace do jiného adresáře než defaultnímu C:DID, protože tam mě nešel žádný zvuk, aby fungovalo ve hře správně písmo na HUD a hlášky obecně, musel jsem hru spustit pod GLIDE emulátorem v 800x600, do toho soundtrack F-22 TAW v mp3 a hra jede, až na to, že když odklepnu pilota a načte se hra, tak nejdou vidět menu, takže se orientuju kde je exit, nastavení, trénink apod poslepu intuivně ale po prvním menu je už vše ok. Samozřejmě hraji ten mod F-22 TAW 2.22a se zapnutým nostalogia modem, tzn. grafika a vše jako v roce 1998 kdy hra vyšla. Osobně se mi více líbí původní grafika. No je to skutečně hard, hned během první CAP mise v kampani jsem sundal 2 Su-25 ale pak schytal IR raketu ze Su-27 a musel se katapultovat. Tak takhle kampaň asi nevyhraju, jenomže nepřítel na nás poslal package 25 letadel a já vůl si vzal 2 HARMY a 2 Mavericky abych si během CAP odskočil na SAMY. Do toho 2 přídavné nádrže a je jasné, že s 2 AMRAMM a 2 Sidewinder toho člověk moc nevykouzlí. Lovu zdar.
@endura (27.07.2015 21:19): na combatsim.com je mraky článků na F-22 TAW co a jak dělat v kampani - z toho co jsem četl (v posledních 2 týdnech) je nesmírně důležité sledovat mapu a pomocí AWACS přesměrovávat lety, bez toho je velmi obtížné vyhrát. Samozřejmostí je, že si zapneš ty věci v configu, tzn. mise úspěšná ikdyž nepřistaneš na domácím letišti, možnost přezbrojit sebe a wingmany, atd.
Kampaně, které mají hodnocení obtížnosti 2 se bez dobrého plánování a sedění v křesle commandera nedaní vyhrát. Nepřítel na tebe opakovaně posílá 1-3 package s 20-25 letadly, což je mazec. Já tu kampaň rozjedu taky ale na starém PC, protože ten mód mi nejede pod Windows 8.1 ale pamatuji si, že pod W7 32bit to bylo úplně v pohodě. Respektive rozjet to de ale to krkolomné.