Exodus from the Earth

24.10.2008

V roce 2016 je život na planetě Zemi kvůli Slunci, které zesílilo svou aktivitu, ohrožen a proto lidstvo podniká kroky na svou záchranu. Nabízí se buď provedení masivního přesídlení na jinou a obyvatelnou planetu, anebo vyvinutí preparátu, jenž by lidem umožnil přežití na domovské planetě i v extrémních podmínkách. Úkolu se zhostí společnost A. X. Corporation, která je pověřena vývojem séra i hledáním nové, vhodné planety. Nakonec se podaří vyvinout sérum, ale nic není zadarmo, jelikož je přípravek ve formě injekce nutné aplikovat opakovaně, což by způsobilo závislost všech lidí na Zemi na produktech zmíněné společnosti. Po čase se rovněž začne proslýchat, že planeta vhodná pro osídlení byla A. X Corporation přece jen objevena. Tuto informaci ale společnost tají, aby nepřišla o zisky z vyvinutého preparátu. Proto se do celé věci vloží státní orgány a pověří tajného agenta Franka, aby záležitost vyřešil.

Jedná se o typickou first-person střílečku, založenou na důvěrně známých a osvědčených principech, takže příznivci žánru si přijdou na své. Ať už díky rozmanitým misím, členitému designu, komunikaci s NPC nebo možností si zajezdit v dopravním prostředku a zároveň si z něho i zastřílet.

Bez zajímavosti jistě není fakt, že v Rusku hra původně vyšla již 24. srpna 2007 a anglické verze se dočkala až o čtrnáct měsíců později. A jak už to u podobných, budgetových her, s nedostatečným marketingem, bývá, nevyšla tato u nás v Česku, byť byla některými médii recenzována.

Hra stále funguje. Super. Ale je vtipný, že grafický nastavení jde poladit jen v configu. Rozlišení naštěstí vezme to z plochy, vše sedí. Akorát ve hře není napsané vůbec vidět. Ale tmavost, V-Sync a anizotropní filtrování jsem zadával ve zmíněném configu. Ten se nachází v dokumentech.

Tato střílečka mě opravdu potěšila, a to hlavně svými principy, založenými na těch nejklasičtějších základech FPS žánru. Které byly k vidění např. v Chaserovi, Mace Griffinovi a dalších podobných hrách ze stejného prostředí, oplývajících alespoň nějakou délkou, rozmanitostí, pohlednou grafikou a vším ostatním, co k tomu patří. To znamená, že mise v Exodus from the Earth měly členitý design, zdatné protivníky, nejpoužívanější zbrojní arzenál, byly prokládány animačkami a jejich dohrání splňovalo mou představu o standardní herní době. Ve výsledku jsem se tedy bavil po celou dobu hraní. Jen mě docela dlouho mrzela nesehnatelnost hry u nás v ČR, až v květnu 2011 ji poprvé měli na jednom e-shopu za opravdu nízkou cenu. Neprodleně jsem ji tedy objednal a nelitoval utracených peněz.

Pro: Dá se tu použít sekera, ničení beden s municí je samozřejmé, stejně jako lékárničky, a nechybí tu ani skákání do vody z velkých výšek.

Proti: Místy dost hardcore, nezáživná část na cizí planetě, na některé bosse se musí jen daným postupem.