Eurofighter Typhoon

květen 2001

Skupina 6 vámi vybraných pilotů ICEFOR bude bránit Evropu (Island) a její vody proti agresorům z Ruska. Čeká vás celá plejáda misí a vidina nepřítele, který se v plamenech řítí k zemi. Hra nabízí multiplayer a dva real-time módy - wartime campaign a peacetime campaign. Čas v kampani je možno přesto urychlit. Při letu vám bude k dispozici minimapa, mapa, kompas a celkový přehled. Hra je z pohledu hráčových očí pouze během letu, ostatní z pohledu pohyblivé kamery. Budete moci přepínat mezi jednotlivými piloty a pokud zrovna nelétáte, můžete sledovat lobby bar pilotů a briefingy k misím.

Zalétáte si pouze s "Typhoonem", ale v soubojích narazíte na Suchoje, Gripeny nebo i na legendární Panavia Tornado. Tu a tam potkáte vrtulník, letecké transportéry nebo známý Harrier. Ve hře nechybí ani námořní jednotky.

Hra je určena spíš trpělivějším hráčům, je obtížnější, ale fyzicky věrná. Navazuje na EF2000 z roku 1995.

K Eurofighter Typhoon (dále jen EFT) jsem se pochopitelně jako zájemce o letecké simulátory musel dostat. Už fakt, že na hře dělali bývalí programátoři DID (nyní pod RAGE) mělo být zárukou, že se dočkáme min. stejné kvality jako v případě EF2000, F-22 Air Dominance Fighter,F-22 Total Air War.

Jan Máče v Letectví a Kosmonautika, kde jsem se se simulátorem poprvé seznámil psal, že to má rozhodně potenciál a, že doufá v nejlepší možný výsledek jako v případě legendárních DID leteckých simulátorů výše.

Bohužel se tak nestalo a simulátor nešel tak zcela ve šlépějích jeho předchůdců, kteří se zlatým písmem navždy zapsali mezi legendy na virtuálním leteckém nebi.

První šok přišel v okamžiku kdy člověk vzlétl a marně hledal sofistikované ovládání po vzoru EF-2000, tedy klikatelný kokpit, poměrně věrné zobrazení radaru a dalších přístrojů. Místo toho jen pohled na HUD radar, mapu, apod. se otevírají v samostatných oknech v rozích obrazovky. Min. možnost něco nastavit až na naprosté základy. Obrovské zklamání pro fanouška původního EF-2000. Avionika degradována pod (přijatelnou) úroveň v Jane's Combat Simulations: Israeli Air Force, Jane's Combat Simulations: USAF.

Briefing a debriefing taky hodně ořezaný, zapomeňte na detailní nastavování jako u EF-2000 s datadiskem TACCOM. A pak ty kvalitativně, v enginu hry, nic moc "filmečky" kdy sledujete jak vaši piloti tráví čas u různých činností byly spíše na obtíž. Kdyby alespoň ty scény byly hrané a v kvalitě jako u Command & Conquer tak neřeknu ani křivého slova!

Chápu, že DID/RAGE se snažili udělat simulátor přístupný široké veřejnosti ale tohle prostě nezvládli. Otázka zní, zdali to nebylo spíše v důsledku tlaku nového studia/vydavatele.

Samotné letadlo bylo ale vyvedeno moc pěkně, letový model velmi dobrý, bylo cítit, že ve vzduchu se pohybuje pár tun železa a tak setrvačnost při manévrech rozhodně hrála svoji roli. Překvapivě kvalitní letový model, byť na tehdejší konkurenci tak úplně neměl.

Grafika skutečně nebyla nic moc. Island je členitý ale na zemi chybí detaily. Oblačnost a mlha byla zpracována poměrně hezky. Kouřové efekty apod. velmi pěkné.

V čem ale tento simulátor tradičně exceloval je kampaň. Jak tušíte dynamická kampaň od DID, tentokráte se naprosto vše vyhodnocuje real-time. A je to především kampaň, která se podílí na mém poměrně vysokém hodnocení. Ve vzduchu jste mohli potkat některá hodně exotická letadla jako Antonov Mrija a Su-47 Berkut jako stíhač (ve skutečnosti jen technologický demonstrátor). Nechyběly ani Gripeny, Viggeny a další vesměs Evropské stroje.

Suma, sumárum tento simulátor je spíše zklamáním. Potenciál tu byl ale bohužel nebyl naplněn.

Pro: Dynamická kampaň, Exotická letadla, Neokoukané prostředí Islandu, Letový model

Proti: Avionika, Cut Scény, Briefing/Debriefing, Nemožnost začít misi na stojánce nebo pojízděcí dráze

Ani nevím, jak se tahle hra ke mě dostala (tuším, že jsem ji vyměnil za nějaký Wrestling ;) ), ale už v době kdy byla novinkou ničím nevynikala. A vůbec mě nebavila. Grafika taky nic moc...