Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Elite

89
5 hodnocení Platformy
Žánr:
simulátor > vesmírný simulátor *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
1985 Apple IISpectrumC64
1986 Amstrad
1987 PC
1988 AmigaAtari ST
1991 NES
1996 SAMC
Vývojáři:
David Braben, Ian Bell (sekundární), Torus (Spectrum verze, Amstrad verze), Realtime Games Software (PC verze), Mr. Micro (Atari ST verze, Amiga verze)
Nekonečný vesmír druhého věku objevů je nejen útočištěm pro snílky, vzhlížejícím k jeho tajemným dálkám, prostorem pro vizionáře, jenž posouvá jeho známé hranice, a hřištěm pro vynálezce, který jim to umožní posouváním hranic technologií. V Elite jeho osm dostupných galaxií s 256 planetami představuje obrovskou příležitost všem, co si chtějí obchodem přijít k penězům, které hýbou světem i ve stavu beztíže a vzduchoprázdnu. Alex Ryder z Lave Station je možná snílek, když se chce stát velkoobchodníkem, přičemž začíná se 100 kreditů „v kapse“ a se zpočátku jen lehce vyzbrojenou, ale upgradovatelnou bárkou Cobra Mark III. Nicméně nedá mu to, aby nezkusil štěstí. Uspěje? To už záleží jen na vás.

Pomyslný zakladatel subžánru, na obchod a exploraci zaměřených vesmírných simulátorů (pomineme-li titul Star Trader z r. 1974), sice neoplývá výrazným zastřešujícím příběhem (motiv pomsty pirátům za zabitého otce), zato však ve své době (1984) nabídl nebývalou míru svobody pohybu a volby, čím se v rozsáhlém univerzu lze živit. Vedle počestného obchodování a těžby nerostů z asteroidů si finanční situaci lze vylepšovat v žoldu armády nebo pirátstvím. Opomenut tedy nezůstal ani boj, který s ostatními vesmírnými plavidly svádíte v reálném čase a ve stejném režimu, jako se odehrává explorace. Každá cesta, z jedné planety na druhou, bude jiná, než ta předchozí, díky náhodně generovaným událostem.

DOS port z roku 1987 ve čtyřbarevné CGA grafice s polygony následoval remake od Sida Meiera, Elite Plus (1991), s bonusovou devátou galaxií, buďto ve 256barevné MCGA grafice, nebo 16barevné VGA grafice.


Poslední diskuzní příspěvek

Hra je zdarma dostupná zde. Zřejmě se jedná o původní verzi na počítač BBC s emulátorem, aby běžela na PC. Nevím, jestli se nějak liší od této…

Nejlépe hodnocené komentáře

Doposud ke hře nikdo nenapsal komentář.